Jaké bylo natáčet poslední roky života Václava Havla? Odpovídal režisér Petr Jančárek

Chat je uzavřený26.03.2019 17:00

Petr Jančárek.

Jak se stát úspěšným režisérem a kameramanem? Co považuje za svůj největší úspěch? Jak se poznal s Václavem Havlem a jaká byla spolupráce s ním? Na co se můžeme těšit v připravovaném filmu Tady Havel, slyšíte mě? Jaké má pro letošní rok další plány? Ptejte se Petra Jančárka. Host odpovídá v úterý 26. března od 17.00.

Petr Jančárek je uznávaným režisérem, kameramanem a nezávislým producentem. V minulosti působil jako redaktor Československé a České televize. Od roku 1995 je na volné noze a pravidelně spolupracuje například s humanitární organizací Člověk v tísni, jíž je zakládajícím členem. Na svém kontě má i celou řadu významných ocenění jako například novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky nebo ocenění poroty na festivalu Politics On Film za film "Václav Havel, Praha – Hrad, 1. díl". V současnosti pracuje na dokončení unikátního dokumentu "Tady Havel, slyšíte mě", který mapuje poslední roky života Václava Havla. Premiéra dokumentu se odehraje v listopadu 2019, v čase připomínek 30. výročí Něžné revoluce a pádu komunismu v Evropě. První uvedení filmu na veřejnosti se ale odehraje netradičně - na internetu. V současnosti lze film podpořit skrz crowdfundingovou sbírku na serveru Hithit.cz.

Chat

 • Miroslava

  Dobrý den, pana prezidenta jsem měla moc ráda. Mám radost, že o něm něco vzniká. Jak se vám s ním spolupracovalo?

 • Host chatu

  Dobrý den, s panem prezidentem se spolupracovalo skvěle. Nějak jsme si sedli. Snad oceňoval, že jsem se snažil být decentní a moc ho neobtěžovat, jen pozorovat a zaznamenávat to, co se kolem něj dělo. Bylo to skvělé období, které se postupně proměňovalo z pracovního na pracovně-osobní. A to se netýkalo jen VH, ale i jeho spolupracovníků. Bez nich a jejich pomoci bych sotva co natočil.

 • Josef Pokorný

  Zdravím, cením si vaší práce. Jak mohu film podpořit?

 • Host chatu

  Věřte, že to často nebylo lehké vydržet a natočený materiál ponechat stranou, aby byl v pravý čas zhodnocen. Takže mě každá zmínka, když si toho někdo všimne a ocení, velice potěší. Film můžete podpořit nejlépe na stránkách portálu HitHit https://www.hithit.com/cs/project/5... Děkuji a vážím si Vašeho zájmu.

 • Andrea

  Dobrý den, jak dlouho se dokument točil a na co zajímavého se v něm můžeme těšit?

 • Host chatu

  S panem prezidentem jsem spolupracoval někdy od roku 2003, ale první záběry do časosběrného dokumentu "Tady Havel, slyšíte mě?" vznikly v dubnu 2009. Pevně doufám, že zajímavého bude v našem filmu hodně. Určitě k tomu nejlepšímu budou patřit třeba záběry z jeho setkání s Milošem Formanem v USA, ale také chvíle odpočinku na Hrádečku... Snad si ve filmu najde každý pasáž, kterou by mohl označit za nejzajímavější...

 • Emma

  Dobrý den, byly při natáčení nějaké krizové momenty nebo problémy? Co Vás na natáčení nejvíce bavilo? Děkuji

 • Host chatu

  Asi nejtěžší byl moment, kdy pan prezident v New Yorku náhle a vážně onemocně a musel být převezen do nemocnice... To pak jde natáčení samozřejmě stranou. Tu situaci skvěle zvládla manželka pana prezidenta Dagmar a my jí v tom samozřejmě nenechali.

 • Lenka

  Dobrý den, plánujete natočit další dokument s nějakou významnou osobností?

 • Host chatu

  Je pár lidí, o nichž bych s radostí točil a s nimiž bych si nejspíš rozuměl. Ale teď mám klapky na očích a chci se soustředit jen na dokončení filmu o Václavu Havlovi.

 • Radek

  Čemu se věnujete v Člověku v tísni?

 • Host chatu

  Jsem pyšným spoluzakladatelem a dnes také členem správní rady. Pro řízení ČVT je ale podstatnější výkonná rada, čili šéfové jednotlivých oddělení. Už je to tak složité, že by mě ani nenapadlo se do toho komukoliv montovat. Na to je potřeba být u věci 24 hod denně. Ale jsem k dispozici s názorem či radou a samozřejmě se podílím na rozhodování ve strategických věcech. Což se ale děje formou diskuse právě s lidmi, kteří organizaci prakticky řídí.

 • Hana

  Dobrý den, jak jste se seznámil s panem prezidentem?

 • Host chatu

  Po zatčení 75 kubánských disidentů, mezi nimiž byl můj kamarád a spolupracovník Omar Saludes (dostal pak 27 let natvrdo) jsme vyrazili za panem prezidentem s prosbou, aby natočil podpůrné video, v němž by vyjádřil solidaritu se zatčenými Kubánci. Bylo to v roce 2003.

 • Mirek

  Proč jste si pro natáčení dokumentu vybral právě Václava Havla?

 • Host chatu

  Bylo to právě opačně...:-) Pan prezident si vybral mne...

 • Míla

  Dobrý den, s kterou osobností byste rád natočil dokumentární film? a proč?
  Děkuji

 • Host chatu

  Určitě existují lidé, o nichž bych rád točil. Nebo s nimiž právě točím. Například Petra Klausová a její bratr, hokejista Jakub Voráček, kteří pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou v Nadaci Jakuba Voráčka. Snad tady mohu uvést jejich adresu: https://www.nadacejakubavoracka.cz/... na níž můžete také pomoci. Děláme společně film o téhle protivné a zákeřné nemoci.

 • Matěj Král

  Jak jste se dostal k Člověk v tísni?

 • Host chatu

  V roce 1992 jsem viděl v tisku články z nejrůznějších koutů světa, kde to právě nějak vřelo. Navrhl jsem v Československé televizi natočit o reportérském týmu Epicentrum a Nadaci Lidových novin, jehož členové byli autory těch materiálů, dokumentární film. Podařilo se to, prošli jsme pár válečnými zónami na Balkáně a já už v týmu zůstal a pokračoval s ním později pod vlajkou Člověka v tísni.

 • Dana

  O čem film bude? A kde se bude vysílat?

 • Host chatu

  Snad se nám podaří podat přesnou a zajímavou zprávu o životě velkého státníka, ale také dramatika a spisovatele a v neposlední řadě filmového režiséra. Dokončení plánujeme na listopad 2019, ale kde se bude vysílat v tuhle chvíli nevím. Určitě jej jako první uvidí lidé, kteří náš projekt podpořili na portálu HitHit.

 • Dick Zantowskyj

  Pane Jančárku, hovořil jsem před časem o Vašem chystaném filmu s panem Tomki Němcem. Zmiňoval možnost podpory na Váš film. Bohužel jsem zapomněl jakým způsobem tak mohu učinit. Přeji vše dobré a necht'se Vám dílo podaří! Jistě potěší většinu lidí po celém světě. S pozdravem Dick Zantowskyj

 • Host chatu

  Díky za zájem o film a za podporu. Můžete ji nejednodušeji realizovat na portálu HitHit, tedy pod linkem https://www.hithit.com/cs/project/5... nebo se domluvit přímo se mnou přes Tomkiho. Jsme v čilém kontaktu, patří mezi lidi, kteří mi s filmem moc pomohli.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.