Jaké dárky věnovat dědečkovi a babičce? Co jim udělá největší radost? Co dostávají nejčastěji? Odpovídala Monika Kopřivová

Chat je uzavřený02.12.2020 11:00

Monika Kopřivová.

Předvánoční a vánoční období je čas, kdy se lidé setkávají, mají čas trávit společné chvíle, je to čas vyprávění a vzpomínky k tomuto období neodmyslitelně patří. Lidé také přemýšlejí o dárcích pro své blízké a právě vybírání dárků pro prarodiče je pro řadu lidí komplikované. Speciálně před Vánocemi řada lidí řeší, čím obdarovat své blízké, čím jim udělat radost. Výběr dárků pro seniory bývá nejobtížnější, nejčastějším dárkem pro prarodiče jsou /vyjma květin pro babičky/ potraviny, což je upřímně trochu obyčejné. Co si ale senioři nejvíce přejí a jak vybrat dárek, který by zlepšil kvalitu jejich života a zároveň jim udělal radost? V rámci portálu www.babickarstvi.cz dělala Monika Kopřivová různé průzkumy týkající se dárků pro babičky a dědečky, které může sdílet – co prarodiče obvykle dostávají a co si přejí, jaké jsou trendy, jakým aktivitám se ve svém volném čase věnují a podobně. Odpovídala Monika Kopřivová ve středu 2. prosince od 11 hodin.

Monika Kopřivová (43 let), máma tří dětí (17, 13, 6), je vystudovaná doktorka farmacie, která původně pracovala v lékárně. Po narození první dcery dostala od svého téměř devadesátiletého dědečka sepsané paměti. To ji inspirovalo k nápadu, že by bylo hezké, kdyby takovou kroniku mohl sepsat každý prarodič. Hledání kořenů, genealogie a rodinná historie je téma, které zajímá stále více lidí.

V roce 2013 vytvořila tedy dvě knížky, založila nakladatelství a sama je vydala – jmenují se Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj – jsou to otevřené knížky pro zaznamenání vzpomínek od dětství po současnost. V České republice se staly bestsellerem, Monice se navíc podařilo knihy vydat i v dalších zemích Evropy, takže dnes najdete knížky Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj také na Slovensku, ve Francii, ve Španělsku, v Německu, v Itálii či v Polsku. Ve všech těchto zemích slaví velký úspěch. Letos vychází tyto tituly i v Portugalsku, Řecku a v Maďarsku.

Souběžně s knížkami založila Monika internetový obchod/portál www.babickarstvi.cz  (tak jako pro děti hračkářství  :-) – zjistila totiž, že neexistuje jednotné místo, kde by se daly zakoupit zajímavé a milé dárky pro babičky a dědečky. Vycházela přitom ze skutečných potřeb seniorů a ke svým knížkám našla další dárky, které pomáhají babičkám a dědečkům zlepšit kvalitu života. Vedle toho založila i portál www.familium.cz, který nabízí zajímavé a originální dárky pro celou rodinu.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Cos v poslednich letech svym pribuznym kupovala nejcasteji?

 • Host chatu

  Dobrý den. Jsou to společné aktivity, ať už se jedná o výlet, koncert nebo jiný kulturní zážitek formou poukazu, který si vždy moc užijeme. A potom jsou to knihy, které máme v rodině moc rádi.

 • ANTI

  Zjistila jste, že neexistuje jednotné místo, kde by se daly zakoupit zajímavé a milé dárky pro babičky a dědečky. Čím si to vysvětlujete?

 • Host chatu

  V obecné rovině je to tím, že se na seniory občas zapomíná. Je to nejspíše i tím, že to není typická cílová skupina všech obchodníků. Vybrat zajímavý dárek pro seniora bývá obtížné. Přišlo mi, že vytvořit místo, kde najdete hezké, zajímavé a originální dárky, které jsou smysluplné, by bylo velmi užitečné. A dárky přitom nemusí být vůbec nákladné. Proto vzniklo Babičkářství

 • GF

  Není ten název babickarstvi.cz trochu nepřesný a malinko vlastně možná diskriminační - nebyl byl lepší název babičkodědečkářství?

 • Host chatu

  :-) No vidíte, to nejste první. Je to taková slovní hříčka, v hračkářství najdete dárky pro děti, na Babičkářství dárky pro babičky ale i dědečky. Jméno jsme hledali takové, aby bylo zapamatovatelné a snadno vyslovitelné. Snad se nám to povedlo a věřím, že se dědečkové necítí stranou. Dárků je i pro ně v nabídce dostatek.

 • Martina S.

  Jaké dárky podle Vás dokáží senioři ocenit? Co podle Vás potřebují?

 • Host chatu

  Dobrý den Martino. Co jsem vypozorovala i díky setkáváním se seniory, největším dárkem pro ně bývá setkání s rodinou a nejbližšími. Určitě potěší malý či větší dárek, ale společně strávený čas, výlet, návštěva a třeba i vzpomenout si na různé rodinné zážitky si cení každá babička a dědeček.

 • DENNY

  Které vánoční tradice patří mezi vaše nejoblíbenější?

 • Host chatu

  Pro mě jsou to vánoční rituály spojené s rodinou a také určitě vánočním jídlem. Už v adventním čase, pokud to jde, chodíváme na koncerty či divadelní představení. Někdy užší rodina, jindy i s prarodiči z obou stran. O štědrém dnu dopoledne si pravidelně s lucerničkou jdeme pro Betlémské světlo, které přivážejí naši skauti. Potěšíme se na náměstí s ostatními rodinami známých a popřejeme si. Každý rok je více a více rodin. Dále světlo rozvážíme k příbuzným, kde si zazpíváme a připijeme. Doma pak obědváme polévku kyselicu, recept mé prababičky, ve které nesmí chybět hříbky z léta. Při přípravě slavnostního kapra pak zpíváme koledy a před večeří si ještě zajdeme na krátkou pěší procházku. Štědrovečerní večeři i nadílku máme tak, jak většina rodin, Ježíšek nadělí, zatímco ho vyhlížíme, a pak se ozve zvoneček.

 • Martina S.

  Co myslíte, že by potěšilo seniory zvláště v této náročné době?

 • Host chatu

  Jak jsem psala v předchozí otázce, je to určitě setkání a popovídání si. Se seniory je důležité mít pravidelný kontakt, pokud nemáme možnost návštěvy, stačí i jeden hovor týdně, aby měli prarodiče dobrý pocit, že na to nejsou sami. Rovněž je důležitá motivace k aktivitám, například péče o zahradu, vyprávění pohádek dětem na dálku, nebo zapisování rodinných vzpomínek a doplňování fotografiemi. K tomu může dobře posloužit naše kniha Babičko, vyprávěj nebo Dědečku, vyprávěj.

 • Leni

  O čem je Vaše nová knížka 3 minuty pro štěstí?

 • Host chatu

  Kniha 3 minuty pro štěstí je každodenní knihou pro uvědomění si krásných chvil a radostí, které zažíváme každý den. Denně toho zažijeme spoustu, ale často drobné hezké chvíle upozaďujeme a přemýšlíme, co nás čeká v nadcházející hodině či dnu. Právě 3 minuty pro štěstí chce tyto hezké chvíle vytáhnout do popředí a ukázat nám, že se můžeme radovat ze života každý den. V knížce si prostřednictvím odpovědí na tři pečlivě zvolené otázky každý den připomenete, jaký dar je život jako takový. První otázka se týká vás, druhá vašeho okolí a třetí lidí kolem vás. Na zodpovězení každé otázky vám stačí minuta. Díky zapisování myšlenek se ujistíte, jací jste a v čem tkví vaše životní spokojenost. Knížka je navíc doplněna nádhernými fotografiemi české přírody, které pohladí vaši duši, a také inspirativními citáty.

 • PEPINO

  Kam chodíte pro inspiraci pro vznik svých knih?

 • Host chatu

  Inspiraci pro mé knížky nacházím především ve své rodině. Koneckonců první knížka Babičko, vyprávěj vznikla díky dárku mého dědečka. Když mu bylo téměř devadesát let, sepsal za pomoci mé tety historii naší rodiny, v malonákladu knihu vydal a věnoval všem členům rodiny. Knížka mě obrovsky oslovila a hned se z ní stal rodinný poklad. Dědečkovy paměti mě přivedly na myšlenku, že by bylo hezké, kdyby každá babička a každý dědeček měli možnost sepsat své paměti. To byl začátek zrodu knížek Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj – knížek, které jednoduchou formou umožňují prarodičům sepsat vzpomínky. Obsahují návodné otázky, na které mohou prarodiče jednoduše odpovídat, na jednotlivých stránkách jsou pak obrázky a dobové fotografie z dětství a mládí prarodičů, aby se myšlenky lépe přiblížily době, o které babička nebo dědeček píše. Je zde i místo na vlepení vlastních fotografií. Každý tak má možnost si přizpůsobit knížku podle sebe. Všechny knížky z našeho vydavatelství mají jedno společné. Podporují rodinné a mezigenerační vztahy.

 • EliVoc

  Co se dá všechno zaznamenat do knih Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj? Mají o ně babičky a dědečkové velký zájem?

 • Host chatu

  Do knížek může babička či dědeček vpisovat vzpomínky na svou rodinu, jaké bylo jejich dětství, mládí, kde vyrůstali, kam chodili do školy, s kým se kamarádili. Dále i jak se poznali s dědečkem popř. babičkou a jak vychovávali své děti, naše rodiče. Mohou i porovnat doby dřívější a dnešní časy. Do knížek lze vlepovat fotky, obrázky, nebo něco namalovat. To vše vytváří unikátní a nepostradatelnou kroniku pro každou rodinu, která vydrží i budoucím generacím. Pro babičky a dědečky je vyplňování knížek zajímavou aktivitou.

 • EliVoc

  Jaké z Vašich knih jsou u seniorů nejoblíbenější?

 • Host chatu

  Děkuji za otázku, částečně jsem ji už zodpověděla v předchozích odpovědích. Určitě sem patří Babičko, vyprávěj a Dědečku, vyprávěj, ale i další tituly, jako knížka pro vyplňování rodokmenu Strom života naší rodiny nebo pro ty, co rádi cestují po ČR, je to inspirativní ilustrovaná kniha pro zaznamenání rodinných výletů Naše výlety. Pro celé rodiny, nebo skupiny přátel také hra Jak to tenkrát bylo. Nejen pro seniory je naše novinka, kniha 3 minuty pro štěstí, která povzbuzuje i jen prvním prolistováním.

 • Jakub

  O jaké dárky z vašeho eshopu je největší zájem? A jak vás napadlo založit tento obchod?

 • Host chatu

  Největší zájem je o naše knihy, o kterých jsem již psala. Na familium.cz jsou velmi oblíbená naše originální trička, zvláště jako dárky pro muže. Jak na babickarstvi.cz, tak na familium.cz najdete spoustu zajímavých dárků pro celou rodinu. Mezi velmi zajímavé dárky patří retro hračky, Velký rodinný kalendář, dárkové balíčky s kosmetikou či delikatesami nebo různými vychytávkami pro cestování nebo pro domácnost. Troufnu si tvrdit, že si vybere opravdu každý.

 • Jakub

  Co si myslíte, že by si žádný senior nepřál najít pod vánočním stromkem?

 • Host chatu

  Napadá mě asi jen jedna věc, a to pocit samoty. To, ale nechce zažít nikdo z nás na Vánoce. Opravdu si myslím, že Vánoce jsou právě pro starší věk mnohem více o duchovní části, než o dárcích hmotných. Právě projevem zájmu o babičku, nebo dědečka darujete o Vánocích či během roku nejvíce.

 • LINDUŠKA

  Máte nějaký obzvlášť oblíbený vánoční pokrm či pití? Dala byste mi recept?

 • Host chatu

  To je milá otázka. Mám jeden recept po mé prababičce z tatínkovy strany. Jedná se o polévku kyselicu. Prababička byla z Moravy a jídlo vařila během roku. V naší rodině se ustálilo jako oběd na Štědrý den, i když si ji dvakrát v roce také připravíme. Vánoční kyselica je tedy bílá polévka, kterou se částečně zasytíme, ale zůstává ještě stále chuť a místo na slavnostní večeři. A pokud chcete recept, je to snadné. Kostky oškrábaných brambor vaříme ve slané vodě i s kořením (bobkový list a nové koření) pak přidám mražené dušené houby (mohou být i sušené rozmočené předem v horké vodě alespoň od rána). Před koncem zatřu smetanou a hladkou moukou. Před koncem dám kostky asi 6 ti uvařených vajíček natvrdo. Nakonec se přidá bohatě citronové šťávy anebo octa. Citron dáváme i na stůl. Úplně nejlepší je jí nechat uležet přes noc.

 • victor_g

  Jaké dárky nejčastěji kupují lidé seniorům?

 • Host chatu

  Vidím několik vlivů. Jedním z nich je preference nehmotných dárků, kdy senioři touží po setkání s rodinou a blízkými lidmi. Za druhé to může být ostýchavost, kdy se stydí říci o maličkost s tím, že „už všechno mají“. Každá babička či dědeček mají své zájmy a často pomůže se jich doptat, popovídat si a dobře mířenými otázkami přijít na to, co by jim udělalo radost.

 • Josef

  Myslíte si, že je dobrý nápad, abychom se v době koronaviru o Vánocích setkávali s nejstaršími členy rodiny?

 • Host chatu

  To považuji za hodně individuální věc. Musíme se přizpůsobit aktuální situaci a nelze teď odhadovat, zda bude lepší s návštěvou počkat, nebo budeme moci se aspoň na chvilku setkat s prarodiči. Doufám a věřím, že situace bude příznivá a budeme moci s nimi trávit vánoční svátky.

 • Maru Hilda

  Na vašich eshopech máte velký sortiment dárků. Mohla byste uvést několik tipů, co je pro babičky a dědečky vhodné?

 • Host chatu

  O našich oblíbených dárcích jsem již v chatu psala, ale krátce to shrnu: naše dárkové knihy, trička s originálním designem, dárkové balení kosmetiky a delikates, retrohračky, vychytávky pro cestování a domácnost, stolní hry a jiné.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 23/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Nebezpečné vztahy

Týden Politické rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Extra

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.