Jaké dopady na zdraví dětí může mít špatná osobní hygiena ve škole? Odpovídala PhDr. Jana Zapletalová

Chat je uzavřený01.09.2015 13:00

PhDr. Jana Zapletalová.

Osobní hygiena žáků ve škole je důležitou součástí jejich každodenního života. Špatná úroveň sanitárního zařízení má závažné dopady na tělesné zdraví a způsobuje nebezpečí vzniku závažných infekčních onemocnění. Jaká onemocnění hrozí dětem ve školách při užívání sanitárního zařízení na špatné úrovni? Může to ovlivnit i psychiku žáků? Ptejte se PhDr. Jany Zapletalové v úterý 1. září od 13.00. 

PhDr. Jana Zapletalová je psycholožka, předsedkyně Asociace školní psychologie, dlouholetá ředitelka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství, autorka projektů na podporu školních psychologů a školních speciálních pedagogů ve školách. Pozornost věnuje také tématům nadaných žáků, rizikovému chování, a zejména poskytování poradenských služeb rodičům a jejich dětem. 

Chat

 • Augustine

  Rad bych vedel proc se otazky bakteriologie resi s psycholozkou?

 • Host chatu

  Psycholog nehodnotí bakterie, ale vliv prostředí na konání základních potřeb a možné souvislosti s neurotizací.

 • SK

  V jaké stavu je v současnosti v ČR hygiena dětí na základních školách?

 • Host chatu

  Obecně lze konstatovat, že je na úrovni odpovídající hygienickým normám, které se vztahují k podmínkám hygieny v ČR. Školy nemají dost prostředků na nákup pomůcek pro vzdělávání žáků a tak ani na hygienické potřeby nezbývá mnoho.

 • ANTI

  Jaká onemocnění hrozí dětem ve školách při užívání sanitárního zařízení na špatné úrovni?

 • Host chatu

  Jedná se především o riziko přenosu některých infekčních onemocnění, zejména průjmových a také žloutenky typu A. Současně je třeba zdůraznit, že by hygiena musela být velmi špatná a navíc by musely být splněny další předpoklady pro vznik těchto onemocnění. Zdrojem nákazy jsou obvykle lidé, někdy ani neví, že tomu tak je....

 • ISELF

  Existují zdravotnické kroužky, do kterých chodí děti?

 • Host chatu

  Ve školách je poměrně pestrá skladba zájmových činností, výchova ke zdraví a zdravému životnímu stylu je součástí školních vzdělávacích programů.

 • GF

  Jak může špatná hygiena dětí ve škole ovlivnit jejich psychiku?

 • Host chatu

  Špatná hygiena může vyvolat v dětech odpor k návštěvě hygienického zařízení, může vést k tomu, že se dítě bude vyhýbat návštěvě WC nebo umývárny, sprchy... Dochází tak k pocitu nenaplnění základní potřeby, zvyšuje se nervozita a napětí, navíc je se špatným vyprazdňováním spojena řada závažných onemocnění ledvin, močového měchýře atd. Naše psychická pohoda je v koexistenci s naším zdravím a jeho kvalitou.

 • Silvie Bočková

  Dobrý den, bydlíme v Brazílii. Synové zde navštěvují školu, mají 6 a 8 let. Já i můj manžel a taktéž synové jsme vybaveni taštičkou s kartáčkem a pastou. Po každém jídle si zde všichni čistí zuby, již od prvních zoubků, je jedno jaká je finanční situace rodiny. V Česku, když jsem se ptala ve školce před třemi lety mi bylo řečeno: " Paní Bočková to není možno uhlídat, děti skartáčky budou čistit všechno ostatní, ne zuby!" Proč to zde není zavedeno jako normání návyk rodiny a školní výchovy? V Brazílii mají excelentní zuby všichni! Děkuji SB

 • Host chatu

  Zdravé zuby jsou u nás součástí výchovy ke zdraví. Dlouhodobě se věnuje osvětě v tomto tématu Dr. Kubrichtová v ČR, která v tomto tématu se školami pracuje. Důležitá je výchova v rodině a to co nejdříve, aby děti získaly návyk k čištění zubů, který se tak stane součástí jejich každodennosti. Důležité je nejen samo čištění zubů, ale také způsob jak se dítě naučí zuby čistit. Domnívám se, že by bylo dobré pokud by mohly školy v tomto tématu posilovat svoji roli, uhlídat neklidné a vynalézavé děti je součástí jejich práce a obvykle si s tím umí poradit, takže...

 • Pavlína M.

  Dobrý den, dcera je žákyní třetí třídy a často chodí domů s tím, že na toaletách nemají toaletní papír ani mýdlo. Dále se prý také často stává, že wc nejde splachovat...Jak je to možné? To školy nejsou schopné finanocovat základní opravy ani hygienické potřeby? Dá se škole eventuálně nějak pomoci, existují sponzoří nebo tak něco? Děkuji.


 • Host chatu

  Bohužel je toto také realita, školy nemají dostatek finančních prostředků často na základní potřeby pro výuku, pravda, je to často závislé na regionu a schopnosti vedení škol tyto problémy řešit a hledat třeba sponzory. Existují u nás výrobci hygienických prostředků, kteří současně vynakládají svoje úsilí na podporu škol například firma Domestos podniká řadu kroků ke zlepšení situace ve školách a k jejich podpoře.

 • Marcela

  Co muzu udelat pro to, aby me deti nemusely ve skolach navstevovat spinave toalety, kde nemaji k dispozici toaletni papir ci mydlo? To jim je mam pribalovat do aktovky kazde rano?

 • Host chatu

  Všechno, co není ve škole tak, jak bychom si přáli je možné řešit s vedením školy, s ostatními rodiči a případně hledat cestu jak by bylo možné situaci řešit. Můžete komunikovat s ředitelem, třídním učitelem nebo třeba školním psychologem (pokud ve škole pracuje). Pokud se nedá domluvit a najít řešení, je třeba pomoci si tak, jak píšete, bohužel.

 • Martin

  Mám téměř čtyřletého syna a docela by mne zajímalo, to co se píše v úvodu - jaký vliv může mohou mít špatné záchody či umývárky na psychiku dětí? A co se s tím dá dělat? A jak to rodiče mají zjišťovat - prohlížet záchody?

 • Host chatu

  Vybavení a celková úroveň prostředí WC je nedílnou součástí kulturní úrovně společnosti, je informací o tom, jak jsme kultivovaní. Řada dětí, zvláště těch nejmenších, má z domova různé zkušenosti, jsou zvyklé na přítomnost rodiče nebo naopak vyžadují striktně soukromí. To ne vždy tato zařízení ve školách splňují a tak se děti WC vyhýbají, dokonce než by čekaly až se WC uvolní, tak raději nejdou a mohou tak mít obtíže.

 • Laura

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat - dcera si stěžuje, že mají ve škole málo toalet a tak si leckdy o přestávce nestihne dojít na záchod. Učitelům se ale odchod na wc v průběhu výuky nelíbí. Poradíte nám, jak by se dala tato situace vyřešit?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Pravděpodobně neodpovídá počet toalet počtu žáků, pak některé děti neuspějí. Je třeba s tímto seznámit třídní učitelku/le a poprosit, zda by dcera mohla- pokud se toto stane- na WC ve vyučovací hodině, navíc některé děti potřebují klid pro vykonání potřeby a tak tlak na "čas" a vědomí fronty blokuje vykonání potřeby.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.