Jaké jsou aktuální trendy ve výživě psů? Je vhodné přidávat do krmiva potravinové doplňky či oleje? Odpovídal Martin Pučálka ve středu 17. února od 13 hodin

Chat je uzavřený17.02.2021 13:00

Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček.

Jaké jsou aktuální trendy ve výživě psů? Je vhodné přidávat do krmiva potravinové doplňky či oleje? Jaké oleje jsou vhodné na srst?Jak poznám, že je čas na výměnu krmiva? Na dotazy spojené se správnou volbou krmiva odpovídal Martin Pučálka ve středu 17. února v 13.00.

Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček. Spolumajitel a jednatel firmy Pučálka s.r.o, provozující e-shop www.krmiva-pucalka.cz. Společnost vyrábí holistická krmiva pro psy a kočky značky Marp a Doxneo. Kromě toho je i výrobcem vybavení pro psy značky Aminela.

Chat

 • Jindra

  Jak poznám, že jsou granule kvalitní? Co by měly a neměly obsahovat? Občas to složení člověk nemůže rozluštit

 • Host chatu

  Dobrý den,
  děkuji všem za celou řadu zajímavých dotazů. Jsem rád, že se majitelé psů a koček o výživu více a více zajímají. Pokud by se nedostalo na všechny dotazy nebo jste potřebovali poradit kdykoliv v budoucnu, můžete mi napsat email na martin.pucalka@pucalka.cz.
  A nyní k Vašemu dotazu. Surovin vhodných i nevhodných je celá řada. Jisté rozřazení lze provést už při prvním pohledu. Pokud krmivo nemá detailně specifikované suroviny, je pravděpodobné, že kvalitní nebude. Takové složení pak vypadá třeba takto - Maso a produkty živočišného původu, Obiloviny, Tuky... Pokud je složení kvalitní, začíná specifikovaným druhem mase, včetně formy zpracování, například takto - Čerstvé jehněčí, sušené jehněčí, sladké brambory atd. Jinak obecně se za kvalitní krmivo považuje to, které má na prvním místě ve složení maso a neobsahuje méně kvalitní suroviny jako jsou pšenice, kukuřice, sója nebo umělé konzervanty.

 • Sára

  Dobrý den, máme pražského krysaříka a nic nám nežere, jen mu vaříme maso. Granule v krmení ignoruje. Nemáte pro nás nějakou radu? Děkujeme

 • Host chatu

  Toto je poměrně běžná situace. Můžete zkusit kombinovat granule s konzervou. Případně do granulí přidat třeba nějaký kvalitní olej, který granule hezky ovoní. Důležité je také, vybrat kvalitní granule, které obsahují třeba čerstvé maso, které jsou zpravidla chutnější.

 • Dana

  Myslím, že se naše fenka labradora přes zimu trochu zakulatila, jak poznám, že je obézní? Mám ji nasadit nějakou dietu?

 • Host chatu

  Můžete jí pravidelně vážit nebo už takto posouzení pohledem by mělo být dostačující. Jinak obecně je to tak, že pokud ji na boku nahmatáte žebra, je to v nějaké toleranci.
  V první fázi dietu nasazovat nemusíte. Často stačí zvýšit trochu energetický výdej, což se s počasím v dalších dnech může realizovat velmi dobře a případně trochu ubrat z krmné dávky aktuálního krmiva. Pokud by toto nepomohlo, pak je na místě zvážit použití receptury se sníženým obsahem tuku.

 • SK

  Jaké jsou všechny aktuální trendy ve výživě psů?

 • Host chatu

  Různých trendů je celá řada. Velmi pozitivním trendem je to, že majitelé psů a koček výrazně víc řeší složení krmiv. Uvědomují si, že strava má klíčový vliv na zdraví psa nebo kočky a chtějí výrobky výrazně kvalitnější. Často se také kombinují granule s konzervami, řeší se složení pamlsků atd. Velmi populární jsou holistická krmiva, která mají ambici psa nejen zasytit, ale především svým složením chránit před případnými zdravotními problémy.

 • DENMARK

  Je vhodné přidávat do krmiva potravinové doplňky či oleje?

 • Host chatu

  Přidávat doplňky stravy v různých formách, včetně olejů, je samozřejmě možné. Důležité je ale vybrat kvalitní krmivo a doplněk stravy řešit až ve chvíli, kdy rozpoznáte nějaký problém. Například se srstí, pak je určitě velmi vhodné přidávat ke krmné dávce i olej. Pokud má pes nebo kočka tendence k podobným problémům, určitě je možné podávat nějaké doplňky stavy i preventivně.

 • ANTI

  Jaké oleje jsou vhodné na srst?

 • Host chatu

  Prakticky všechny oleje velmi pomáhají při problémech se srstí. Záleží, jaké oleje nebo tuky obsahuje Vaše krmivo. Pokud je bohatší na omega 3, pak můžete použít skoro všechny oleje. Pokud obsahuje omega 3 méně, pak je vhodné použít různé rybí oleje nebo lněný olej, který je bohatý právě na omega 3, které se běžně vyskytují hlavně v mořských produktech.

 • GF

  Jak poznám, že je čas na výměnu krmiva?

 • Host chatu

  Kvalitu krmiva lze posuzovat ze 4 hlavních parametrů. Tím prvním, ale ošemetným parametrem, je chutnost. Pes musí granule jednoduše jíst. Nemělo by to ale být tak, že se psovi dají ty, které mu chutnají nejvíc. Takové mohou být různě dochucené nebo obohacené o suroviny, které nemusejí být vhodné, takže klíčem je to, aby pes granule jedl. Druhým parametrem je to, jak moc je vitální. Třetím parametrem a poměrně důležitým, je kvalita srsti. Pokud srst není kvalitní a jsou vyloučeny zdravotní problémy s kůží, je čas vybrat kvalitnější krmivo. A posledním parametrem je stolice. Pokud má pes dlouhodobě řídkou stolici nebo jí je neúměrné množství ke krmné dávce, krmivo psovi nevyhovuje nebo není kvalitní.

 • Marta z Ostravy

  Ja nasemu psovi davam to co jim sama: klobasu, tlacenku, bucek a jine. Je to v poradku?

 • Host chatu

  Víte, taková strava není vhodná nejen pro Vašeho psa, ale také pro Vás. Jak jsem psal výše, strava má klíčový vliv na zdraví. Pokud konzumujete tyto produkty často, budete mít brzo pravděpodobně nadváhu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol. Pak už je jenom krůček k cukrovce. A máte kompletní metabolický syndrom, který může vést k dalším zdravotním komplikacím a už bude velmi složité z této situace nějak vybruslit.
  Pro psy nejsou tyto produkty vhodné především z důvodů obsahu dochucovadel a technický aditiv, jakou je třeba tzv. rychlosůl.

 • SK

  Když srovnáte Česko předlistopadové a Česko polistopadové ohledně správné volby krmiva pro psy - co Vás napadne?

 • Host chatu

  Na předlistopadovém trhu průmyslově vyráběná krmiva prakticky nebyla, byť to nemohu posoudit osobně, protože jsem se narodil až ke konci minulého režimu. Když ale vezmu posledních 10 až 15 let v našem oboru, už za tuto krátkou dobu udělala krmiva obrovský krok dopředu a i na českém trhu se objevila krmiva ve špičkové kvalitě.

 • Tomáš

  Máme doma dva psy. Měl by mít každý svoje granule anebo mohu dávat stejné? Máme boxera a čivavu. Děkuji

 • Host chatu

  Oba psi mohou mít stejné granule. V rámci určité přirozenosti dnes nabízejí moderní výrobci receptury, které jsou určené pro všechny věkové a velikostní kategorie. Prapředek psa, vlk v přírodě, neřeší, zda se jedná o mládě nebo staršího vlka, pořád jedí stejnou kořist. Toto je principem i řady krmiv a dává to určitě smysl. Pouze ve velmi specifických případech je na zvážení použití speciálních receptur.

 • SK

  Pokud si někdo pořizuje psa, je dobré už před tímto pořízením se poradit o tom, jak ho krmit?

 • Host chatu

  Ano, to je určitě vhodné, protože problematika výživy je poměrně široká a chvíli trvá, než se v tom zorientujete. Určitě to ale za to stojí, když budete vědět, že vybíráte kvalitní krmivo. Kvalita krmiva velmi úzce souvisí se zdravotní stavem psa a kdo toto přehlíží nebo bagatelizuje, vystavuje vědomě svého psa potenciálním zdravotním rizikům.

 • EK

  Dobrý den, které z vašich krmiv by jste doporučil jako nejlepší?

 • Host chatu

  Omlouvám se, nechtěl bych zde radit náš konkrétní výrobek. Můžete mi napsat email, pokud byste chtěl konkrétní produkt pro konkrétní potřebu doporučit. Není to úplně tak, že by byl jeden produkt nejlepší univerzálně. My se snažíme vytvářet naše krmiva tak, aby především fungovala na psech, ale každý pes není stejný a každému může vyhovovat něco jiného. Nicméně vždy najdeme vhodné řešení pro každého psa.

 • Ema

  Dobrý den, jak zlepším chutnost granulí? Vyzkoušeli jsme už všechny možné značky a nic nechce žrát. Děkuji

 • Host chatu

  Můžete zkusit granule lehce navlhčit vodou, přidat trochu masové konzervy nebo pokapat olejem. Vystavujete se ale riziku, že to už budete muset dělat pořád.

  Všem děkuji za pozornost a dotazy. Pokud byste potřebovali poradit s něčím dalším, neváhejte se mě kdykoliv obrátit. Hezký den všem, Martin Pučálka

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 2/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.