Jaké jsou moderní metody radioterapie nádorů prostaty, prsu či děložního čípku? Odpovídal doc. MUDr. Martin Doležel, Ph.D.

Chat je uzavřený29.03.2018 12:00

Martin Doležel.

Jaké jsou aktuální moderní metody ozařování karcinomu prostaty, děložního čípku či prsu? Dokážou nové lékařské postupy a přístroje lépe, šetrněji a účinněji léčit tato závažná onemocnění? K jakým změnám v posledních letech v tomto oboru došlo? A máme v ČR léčbu rakoviny pomocí ozáření na světové úrovni? Ptejte se doc. MUDr. Martina Doležela, Ph.D., z Komplexního onkologického centra Pardubického kraje (Multiscan, s. r. o. / Nemocnice Pardubického kraje, a. s.). Host odpovídá ve čtvrtek 29. března od 12.00.

Doc. MUDr. Martin Doležel, Ph.D., je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, se specializací v oboru radiační onkologie. Od roku 2000 pracoval na Onkologické klinice FN Hradec Králové, od roku 2008 se věnuje tomuto oboru v Komplexním onkologickém centru Pardubického kraje (Multiscan, s. r. o. / Nemocnice Pardubického kraje, a. s.), které je součástí sítě komplexních onkologických center centralizujících léčbu onkologických pacientů. Přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Chat

 • SK

  Jaká je nejlepší metoda léčení karcinomu prostaty?

 • Host chatu

  Dobrý den, volba vhodné metody úzce souvisí se stadiem nemoci. U časného lokalizovaného stadia se provádí chirurgické odstranění prostaty či radioterapie při stejném onkologickém výsledku, metody se liší pouze profilem toxicity. U lokálně pokročilého onemocnění se doporučuje kombinace hormonální léčby s radioterapií, přičemž chirurgické řešení by mělo být indikováno pouze u vybraných nemocných. U mužů s metastatickým postižením se užívá systémová léčba - zejména hormonoterapie a chemoterapie. V současné době se do popředí dostávají i nové hormonální léky reagující i na nádory rezistentní na klasickou hormonální léčbu.

 • DENMARK

  Kolik existuje metod léčení karcinomu prostaty?

 • Host chatu

  Dobrý den, základní formy jsou operace, radioterapie a systémová léčba. Dále se však dělí. Operace může být klasická otevřená, laparoskopická a robotická. Radioterapie může být „zevní“ (tzv. teleterapie), „vnitřní“ (tzv. brachyterapie) či kombinovaná. Mezi systémovou léčbu patří terapie hormonální, chemoterapie (aplikace cytostatik), používání nových hormonálních preparátů, aplikace léků k prevenci zlomenin kostí při metastázách skeletu atd.

 • GF

  Máme v ČR léčbu nádoru prostaty na světové úrovni?

 • Host chatu

  Dobrý den, rád Vás mohu ubezpečit, že onkologická léčba (včetně nádorů prostaty) je v České republice skutečně na světové úrovni. Lékaři mohou v léčbě využívat všechny účinné preparáty. Rovněž technologické vybavení pro radioterapii ve všech komplexních onkologických centrech prošlo v posledních letech výraznou přístrojovou obměnou a modernizací. V České republice je tak možno provádět všechny účinné radioterapeutické techniky...

 • SK

  Jaká je nejlepší prevence nádoru prostaty?

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel neexistuje žádná zázračná rada, jak nádoru prostaty zabránit, jelikož velké množství rizikových faktorů jako např. věk, národnost, rasa či rodinná anamnéza nelze ovlivnit. Je však prokázáno, že redukce nadváhy a zvýšený fyzický pohyb riziko výskytu spousty nádorů včetně karcinomu prostaty snižuje. Naopak konzumace některých potravinových doplňků (vitamin E, selen) ke snížení výskytu karcinomu prostaty nevede. Pokud však Váš dotaz směřuje na studii zabývající se sexuálním chováním, která nedávno proběhla médii, mohu potvrdit, že riziko karcinomu prostaty klesá s rostoucím počtem ejakulací...

 • GF

  Jaké jsou příčiny nádoru prostaty?

 • Host chatu

  Dobrý den, specifickou příčinu zatím neznáme. Známe pouze některé rizikové faktory. Mezi ně patří například věk (incidence roste s věkem), rasa (zvýšený výskyt je prokázán u Afroameričanů), geografie (vyšší výskyt je v Severní Americe či západní Evropě, nižší v Asii a Jižní Americe), mutace genů (např mutace BRCA1 a BRCA2) a zejména výskyt v rodině. Pokud má muž otce či strýce s onemocněním karcinomu prostaty, jeho riziko se zdvojnásobuje. Pokud má však v blízkém příbuzenstvu 2 muže s potvrzeným karcinomem prostaty, jeho riziko je devítinásobné.

 • Jana Konopníková

  Dobrý den, v nějakém článku o vašem pracovišti jsem se dočetla, že při ozařování prsu používáte techniku respiratory rating. Můžete mi prosím blíže vysvětlit výhody této techniky?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, máte obdivuhodný přehled. Naše pracoviště skutečně jako první v republice zavedlo systematické využití tzv „respiratory gatingu“ u všech pacientek s levostranným karcinomem prsu, které podstupují pooperační ozáření. Zjednodušeně se jedná o ozařování prsu či hrudní stěny v řízeném hlubokém nádechu. Výhodou je, že nádechem se významně oddálí srdce od oblasti ozáření a dochází k významnému šetření tohoto důležitého orgánu. Naše fyzikální sekce současně vyvinula systém, kdy ženy na monitoru před sebou vidí aktuální polohu hrudníku i polohu žádanou - a mohou tak sami tuto polohu korigovat. Technika je současně velice bezpečná, neboť pokud hrudník v žádoucí poloze není - přístroj okamžitě přestane zářit do doby, než se v ní opět objeví.

 • Kateřina

  Dobrý den, pane doktore. Zajímalo by mne, zda se v ČR poslední dobou vyskytly nějaké novinky v léčbě nádoru čípku. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, v léčbě karcinomu děložního čípku došlo v poslední době ke 2 významným novinkám. Jedna je využití biologické léčby u pokročilého či metastatického onemocnění a druhá je využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie (vnitřního ozáření) u inoperabilního nádoru. Toto zobrazení umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20%, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních 20 let...

 • Ludmila Zítková

  Jaké nové léčebné metody a přístroje - konkrétně u rakoviny děložního čípku - vaše pracoviště nabízí? Proč se nechat léčit zrovna u vás?

 • Host chatu

  Základem pro výběr pracoviště, na kterém se bude onkologický pacient léčit musí být zejména důvěra k personálu a jeho erudici. Proto bych rozhodně nechtěl léčbu u nás "nabízet". Je ovšem pravda, že naše pracoviště má s trojrozměrnou brachyterapií karcinomu čípku dlouhodobou zkušenost. Aktuálně modernizuje brachyterapeutické oddělení, kam přímo instaluje magnetickou rezonanci, která bud přímo pro gynekologické pacientky využita.

 • ondra

  může si dát občas člověk s rakovinou prostaty pivo, nebo je nutné dodržovat velmi přísnou životosprávu?

 • Host chatu

  Dobrý den, jelikož alkohol v malém množství je dle velkého množství studií pro zdraví prospěšnější než úplná abstinence, jistě bych občasné pivo nezakazoval. ☺

 • Bukinka

  Dobrý den, můj otec zemřel na rakovinu slinivky v 60ti letech. Je mi 34 let, doporučoval byste mi chodit někam na prohlídky? Popř. kam a jak často. Nebo byste to nijak zvlášť neřešil?

  Děkuji, Lenka

 • Host chatu

  Dobrý den, je fakt, že díky dědičné zátěži je riziko nádoru slinivky u Vás dle literatury asi 2-3x vyšší než u běžné populace. Bohužel není známá žádná fungující skríningová metoda. Proto Vám mohu doporučit pouze snížení ovlivnitelných rizikových faktorů, mezi než patří například kouření či obezita... Žádné specializované pravidelné vyšetření však benefit ve Vašem případě neprokázalo.

 • Amahi Peak

  Dobrý den,
  jaký je váš přístup k psychosomatice?

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně vstřícný, bohužel v případě onkologických onemocnění zatím chybí jakákoli evidence.

 • Martin

  Čas od času můžeme číst, že vědci objevili nějakou novou zajímavou, převratnou a pod. metodu, která dokáže zatočit s rakovinnými buňkami. Jak rychle se tyto objevy dokáží dostat do praxe třeba v České republice, jak vlastně funguje u odborníků, jako jste Vy, sledování nejnovějších trendů a možností jejich použití? Vzhledem k tomu, že s bavíme o smrtelné chorobě, je to pro Vaše pacienty asi dost důležité. Obracejí se na Vás třeba s tím, že četli tento a tento článek a jestli to lze aplikovat?

 • Host chatu

  Dobrý den, lékaři všech oborů (včetně onkologů) sledují pravidelná vydání prestižních medicínských časopisů, aktualizace medicínských webů, navštěvují kongresy, sledují sociální sítě atd. V případě onkologie mohou dokonce navštívit licencované kongresy 2 nejprestižnějších onkologických setkáních (Best of ASTRO Czech Republic, Best of ASTRO) přímo v České republice. Současně jsou na webových stránkách onkologie a radioterapie vytvořeny a aktualizovány odkazy na nejvýznamnější nové klinické studie. Je pravda, že pacienti s informacemi z internetu přicházejí stále častěji. Bohužel ve zprávách se často objevují předčasné a předběžné výsledky nadějných studií, na jejichž potvrzení se ještě často čeká několik let. Současně si je třeba uvědomit, že přibližně jen 1 z 10 původně nadějných studií skutečně vychází pozitivně...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.