Jaké jsou možnosti prevence a léčby aterosklerózy a jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním? Odpovídal Doc. MUDr. Jan Piťha

Chat je uzavřený20.09.2017 15:30

Doc. MUDr. Jan Piťha.

Aterosklerotické postižení je svými komplikacemi - infarkty a mozkovými mrtvicemi - příčinou většiny úmrtí v České republice. Na počátku všeho jsou LDL částice přenášející cholesterol. Ty jsou schopny vyprovokovat imunitní systém k tomu, aby zaútočil na cévní stěnu a poškodil ji. Tento proces posilují další rizikové faktory jako kouření, cukrovka a vysoký krevní tlak. Pokud působí dlouho, dochází již k poměrně složitému postižení tepen a situace se může stát nepřehlednou i pro zkušené lékaře. Ideální je zastavit působení LDL částic. To už poměrně dobře umíme pomocí životního stylu, účinných léků i složitějších léčebných postupů. Jenom tyto možnosti dostatečně nevyužíváme. Jaké jsou možnosti prevence a léčby aterosklerózy? Jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním a dbát na příznivou hladinu cholesterolu v krvi? Ptejte se Doc. MUDr. Jana Piťhy ve středu 20. září od 15.30 

Doc. MUDr. Jan Piťha je kardiolog a internista, který se zabývá především cévním postižením, jeho mechanismy a možnostmi jeho prevence a léčby. V současné době pracuje na interní klinice ve Fakultní nemocnici Motol, zároveň působí jako vedoucí Laboratoře pro výzkum aterosklerózy v Centru experimentální medicíny IKEM. Mezi jeho hlavní profesní zájmy patří detekce známek preklinické aterosklerózy a kardiovaskulární onemocnění u žen. Věnuje se pedagogické i publikační činnosti. V roce 2000 dostal Cenu České společnosti pro hypertenzi za publikační činnost. V letech 2011 a 2012 obdržel Prusíkovu cenu České angiologické společnosti za nejlepší publikaci v oboru cévních onemocnění.

Chat

 • Emilie

  dobrý den, naměřili mi cholesterol 5,97 (je mi 48 let) a prý mám upravit životosprávu - více se hýbat a jíst méně mastného - zejména sladkého. pro mě je to ale nic neříkající doporučení. co s tím?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejjednodušší rada je omezte všechny sladké nápoje, sladkosti a bílé pečivo na polovinu až na nulu, jeden až dva dny v týdnu si udělejte bezmasý, nepoužívejte výtah a choďte jednu stanici autobusu pěšky. Doufám, že nekouříte. Za 3-6 měsíců by měl být efekt zřejmý. Hladina cholesterolu kolem 6 je vyšší ale ne tragická – záleží na rodinné historii (Pokud rodiče a sourozenci měli infarkt myokardu před 60. rokem věku, je považováno za přitěžující okolnost) a na dalších rizicích - kouření, cukrovce a vysokém krevním tlaku. Určitě si nechat zkontrolovat funkci štítné žlázy a mít na zřeteli, že může dojít k výraznému zhoršení po ukončení menstruace - při přechodu do menopauzy. Podrobnější informace o dietách a další problematice lze najít např. na webech www.fzv.cz, případně www.athero.cz.

 • Katka

  Dobrý den, pane doktore, jsem vegetariánka, při vaření používám hlavně rostlinné tuky, jím opravdu hodně zeleniny a na sladké si moc nepotrpím, přesto mám zvýšený cholesterol (cca 5)... Už nevím, jak mám svou životosprávu upravit, poradíte mi? A jak velké riziko aterosklérozy mám s těmito hodnotami? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Hezký den, Vegetariánská dieta z hlediska prevence aterosklerózy velice vhodná, pozor na nedostatečný přísun některých vitaminů a železa. Cholesterol kolem 5,0 mmol/l není výrazně rizikový. Jak již jsem napsal, záleží na rodinné historii (rodiče a sourozenci infarkt myokardu před 60. rokem věku) a dalších rizicích - kouření, cukrovka a vysoký krevní tlak. Pokud se cítíte jinak dobře, už bych životosprávu dále neupravoval.

 • GF

  Má ateroskerotická nemoc souvislost s psychiatrií?

 • Host chatu

  Hezký den, Ateroskleróza přímo s psychi(atri)ckými poruchami nesouvisí, ale může přes nefunkční cévní systém způsobit mozkové příhody z nedokrevnosti případně i poruchy tzv. kognitivních (paměťových, inteligenčních …) funkcí. Větší výskyt psychiatrických onemocnění s podáváním některých léků na snížení cholesterolu nebyl nikdy potvrzen a spíše tyto léky (statiny) považujeme za prospěšné.

 • BEN

  Jaká nejelpší prevence aterosklerózy?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejlepší prevence je nekouřit, obecně se vyhýbat sladkým a slaným potravinám, dávat přednost spíše rostlinnným tukům, jednou týdně mít vegetariánský den, denně intenzivněji cvičit 15-20 minut. Po 40.(muži) -50. roku (ženy) věku si nechat změřit cholesterol, krevní cukr a krevní tlak. Pokud v rodině byly časné infarkty či mozkové příhody (před 60. rokem), nechat se zkontrolovat o 15-20 let dříve. Sami se můžeme změřit v pase a pokud je náš obvodu pasu menší než 80 cm u žen a 94 cm u mužů, je to bod k dobru. Velice dobře například dopadla tak zvaná středomořská dieta doplněná ořechy nebo panenským olivovým olejem.

 • NECRONY

  Jaké jsou nejhoerší důsledky aterosklerózy?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejzávažnější komplikace aterosklerózy jsou čtyři – infarkt myokardu, mozková mrtvice, uzávěr tepen dolních končetin a výduť břišní aorty. Tyto všechny komplikace nás mohou zabít či nevratně zmrzačit. Navíc přibližně u poloviny z nás to provedou náhle a zcela nečekaně. Proto je dobré znát své rizikové faktory a něco s nimi dělat.

 • sk

  Je ateroskleróza dědičná?

 • Host chatu

  Hezký den, Bohužel v zásadě ano, tedy ne přímo ateroskleróza samotná, ale to co ji způsobuje - vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, vysoký cukr, tyto faktory jsou velice dědičné. Některé práce uvádí i dědičný sklon ke kouření. Někdy se ale právě dědí i nevyhovující životospráva.

 • Jiří

  Dobrý den,

  pane docente, je mi 37 let, již několik let mám zvýšené hodnoty celkového cholesterolu (5-6 mmol/l) a zároveň horší poměr LDL/HDL. Snažím se stravovat vyváženě, nicméně mám rád sladké. Dříve aktivní sportovec, dnes již tolik nesportuji, ale i když mám sedavé zaměstnání, nějaký pohyb či fyzickou aktivitu mám denně (cca 20 min) . Tlak, glykémie v normě, dle BMI lehká nadváha, což přisuzuji vyššímu objemu svalové hmoty. V RA mám kardiaky (otec akutní disekce a.), hypertenze. Snažím se chodit na preventivní kontroly. Pravidelně léky pouze pantoprazol na GER. Co byste mi poradil, mohu něco ještě ovlivnit k lepšímu?

  Předem děkuji za odpověď a zdravím.

 • Host chatu

  Hezký den, Váš celkový cholesterol není příliš zvýšený, disekce aorty spíše souvisí s vyšším krevním tlakem, případně určitou poruchou pojivových tkání a ne cholesterolem. Z Vašeho věku a dalších informací bych zařadil z hlediska aterosklerotických změn spíše do střední či nižší kategorie. Kontroloval bych pravidelně spíše krevní tlak a provedl bych možná podrobnější vyšetření na onemocnění vaziva z hlediska Vaší rodinné historie, zejména pokud jste výrazně vysoké a štíhlé postavy. Z hlediska aterosklerotických změn bych sladké jistě omezil, ale to víte určitě sám -pokud vás to povzbudí, mohla by Vás i přestat pálit žáha při GER. Hlídal bych i přívod soli pro možný postupný vzestup tlaku v dalších letech. Zcela souhlasím s Vaším hodnocením BMI, ale změřte se raději i kolem pasu, zda nemáte nad 94 cm, pak by to mohlo být rizikové.

 • Tereza

  Dobrý den, pane doktore, jsou kardiovaskulární onemocnění podmíněna i genetickými mutacemi, jako je tomu v případě např. některých typů nádorů? Pokud ano a u člověka by se mutace genu ovlivňujícího vznik KV onemocnění potvrdila, byla by u něj prevence vzniku těchto nemocí rozdílná oproti jinak zdravým lidem? Např. užívání některých léků, častější kontroly na kardiologii... Měli by se lidé, kteří mají v rodině časté infarkty či mrtvice, nechat testovat na přítomnost těchto genů na doporučení praktického lékaře?

 • Host chatu

  Hezký den, Zajímavá otázka; řadu tzv. „silných“ genů (stačí pouhá jejich přítomnost a je zle) podezíráme. Usvědčeny jsou především ty, které kazí krevní tuky a působí tak aterosklerózu. Většinou se ale jedná o komplex „slabších“ genů (je nutná přítomnost několika a navíc nějaký faktor zevního prostřední – špatná dieta, obezita, kouření, cukrovka … ) ke vzniku aterosklerózy. Na nositele usvědčených genů jsme obecně přísnější v životním stylu a více nakloněni jim podávat léky. Jsou totiž rizikovější tím, že jsou vystaveni působení daného genu více - již od dětství, tedy déle mají vyšší cholesterol apod. Běžné testování se však nedoporučuje, nejčastěji jde o ztrátu času, peněz a neopodstatněné strašení pacientů. Od genu k nemoci je poměrně dlouhá cesta. V zásadě můžeme i silné negativní geny zkrotit slušným chováním, tedy dobrou životosprávou. Na druhou stranu jste zmínila častý výskyt infarktů, ... tam to někdy cenu má, pokud je výskyt i časný - před 60. rokem věku.

 • Hanka

  Pane doktore, dá se ateroskleróza vyřešit definitivně? Nebo je to pak na doživotní léčení a braní léků?

 • Host chatu

  Hezký den, Bohužel, ateroskleróza se u většiny pacientů dá pouze zpomalit, i když výrazně. Léčba je proto téměř vždy doživotní. Zcela zastavit by se teoreticky dala u osob, které zachytíme hned na počátku tohoto procesu. Toto ale zatím prakticky a spolehlivě udělat neumíme, i když se tato možnost intenzivně zkoumá a optimisticky si myslím., že by se mohlo podařit v poměrně blízké době.

 • Radek

  Jaký význam má alkohol na vznik kardiovaskulárních chorob? Děkuji.

 • Host chatu

  Hezký den, Alkohol stále oblast sporů. Poslední doporučení spíše jeho denní dávku dále snižují. Nyní ženy do 10 g a muži do 15-20 g denně pravidelně (odpovídá přibližně 1-2 dcl vína), ne větší příjem najednou. Abstinenti se do pití alkoholu nutit nemají.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.