Jaké jsou možnosti prevence a léčby aterosklerózy a jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním? Odpovídal Doc. MUDr. Jan Piťha

Chat je uzavřený20.09.2017 15:30

Doc. MUDr. Jan Piťha.

Aterosklerotické postižení je svými komplikacemi - infarkty a mozkovými mrtvicemi - příčinou většiny úmrtí v České republice. Na počátku všeho jsou LDL částice přenášející cholesterol. Ty jsou schopny vyprovokovat imunitní systém k tomu, aby zaútočil na cévní stěnu a poškodil ji. Tento proces posilují další rizikové faktory jako kouření, cukrovka a vysoký krevní tlak. Pokud působí dlouho, dochází již k poměrně složitému postižení tepen a situace se může stát nepřehlednou i pro zkušené lékaře. Ideální je zastavit působení LDL částic. To už poměrně dobře umíme pomocí životního stylu, účinných léků i složitějších léčebných postupů. Jenom tyto možnosti dostatečně nevyužíváme. Jaké jsou možnosti prevence a léčby aterosklerózy? Jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním a dbát na příznivou hladinu cholesterolu v krvi? Ptejte se Doc. MUDr. Jana Piťhy ve středu 20. září od 15.30 

Doc. MUDr. Jan Piťha je kardiolog a internista, který se zabývá především cévním postižením, jeho mechanismy a možnostmi jeho prevence a léčby. V současné době pracuje na interní klinice ve Fakultní nemocnici Motol, zároveň působí jako vedoucí Laboratoře pro výzkum aterosklerózy v Centru experimentální medicíny IKEM. Mezi jeho hlavní profesní zájmy patří detekce známek preklinické aterosklerózy a kardiovaskulární onemocnění u žen. Věnuje se pedagogické i publikační činnosti. V roce 2000 dostal Cenu České společnosti pro hypertenzi za publikační činnost. V letech 2011 a 2012 obdržel Prusíkovu cenu České angiologické společnosti za nejlepší publikaci v oboru cévních onemocnění.

Chat

 • Emilie

  dobrý den, naměřili mi cholesterol 5,97 (je mi 48 let) a prý mám upravit životosprávu - více se hýbat a jíst méně mastného - zejména sladkého. pro mě je to ale nic neříkající doporučení. co s tím?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejjednodušší rada je omezte všechny sladké nápoje, sladkosti a bílé pečivo na polovinu až na nulu, jeden až dva dny v týdnu si udělejte bezmasý, nepoužívejte výtah a choďte jednu stanici autobusu pěšky. Doufám, že nekouříte. Za 3-6 měsíců by měl být efekt zřejmý. Hladina cholesterolu kolem 6 je vyšší ale ne tragická – záleží na rodinné historii (Pokud rodiče a sourozenci měli infarkt myokardu před 60. rokem věku, je považováno za přitěžující okolnost) a na dalších rizicích - kouření, cukrovce a vysokém krevním tlaku. Určitě si nechat zkontrolovat funkci štítné žlázy a mít na zřeteli, že může dojít k výraznému zhoršení po ukončení menstruace - při přechodu do menopauzy. Podrobnější informace o dietách a další problematice lze najít např. na webech www.fzv.cz, případně www.athero.cz.

 • Katka

  Dobrý den, pane doktore, jsem vegetariánka, při vaření používám hlavně rostlinné tuky, jím opravdu hodně zeleniny a na sladké si moc nepotrpím, přesto mám zvýšený cholesterol (cca 5)... Už nevím, jak mám svou životosprávu upravit, poradíte mi? A jak velké riziko aterosklérozy mám s těmito hodnotami? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Hezký den, Vegetariánská dieta z hlediska prevence aterosklerózy velice vhodná, pozor na nedostatečný přísun některých vitaminů a železa. Cholesterol kolem 5,0 mmol/l není výrazně rizikový. Jak již jsem napsal, záleží na rodinné historii (rodiče a sourozenci infarkt myokardu před 60. rokem věku) a dalších rizicích - kouření, cukrovka a vysoký krevní tlak. Pokud se cítíte jinak dobře, už bych životosprávu dále neupravoval.

 • GF

  Má ateroskerotická nemoc souvislost s psychiatrií?

 • Host chatu

  Hezký den, Ateroskleróza přímo s psychi(atri)ckými poruchami nesouvisí, ale může přes nefunkční cévní systém způsobit mozkové příhody z nedokrevnosti případně i poruchy tzv. kognitivních (paměťových, inteligenčních …) funkcí. Větší výskyt psychiatrických onemocnění s podáváním některých léků na snížení cholesterolu nebyl nikdy potvrzen a spíše tyto léky (statiny) považujeme za prospěšné.

 • BEN

  Jaká nejelpší prevence aterosklerózy?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejlepší prevence je nekouřit, obecně se vyhýbat sladkým a slaným potravinám, dávat přednost spíše rostlinnným tukům, jednou týdně mít vegetariánský den, denně intenzivněji cvičit 15-20 minut. Po 40.(muži) -50. roku (ženy) věku si nechat změřit cholesterol, krevní cukr a krevní tlak. Pokud v rodině byly časné infarkty či mozkové příhody (před 60. rokem), nechat se zkontrolovat o 15-20 let dříve. Sami se můžeme změřit v pase a pokud je náš obvodu pasu menší než 80 cm u žen a 94 cm u mužů, je to bod k dobru. Velice dobře například dopadla tak zvaná středomořská dieta doplněná ořechy nebo panenským olivovým olejem.

 • NECRONY

  Jaké jsou nejhoerší důsledky aterosklerózy?

 • Host chatu

  Hezký den, Nejzávažnější komplikace aterosklerózy jsou čtyři – infarkt myokardu, mozková mrtvice, uzávěr tepen dolních končetin a výduť břišní aorty. Tyto všechny komplikace nás mohou zabít či nevratně zmrzačit. Navíc přibližně u poloviny z nás to provedou náhle a zcela nečekaně. Proto je dobré znát své rizikové faktory a něco s nimi dělat.

 • sk

  Je ateroskleróza dědičná?

 • Host chatu

  Hezký den, Bohužel v zásadě ano, tedy ne přímo ateroskleróza samotná, ale to co ji způsobuje - vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, vysoký cukr, tyto faktory jsou velice dědičné. Některé práce uvádí i dědičný sklon ke kouření. Někdy se ale právě dědí i nevyhovující životospráva.

 • Jiří

  Dobrý den,

  pane docente, je mi 37 let, již několik let mám zvýšené hodnoty celkového cholesterolu (5-6 mmol/l) a zároveň horší poměr LDL/HDL. Snažím se stravovat vyváženě, nicméně mám rád sladké. Dříve aktivní sportovec, dnes již tolik nesportuji, ale i když mám sedavé zaměstnání, nějaký pohyb či fyzickou aktivitu mám denně (cca 20 min) . Tlak, glykémie v normě, dle BMI lehká nadváha, což přisuzuji vyššímu objemu svalové hmoty. V RA mám kardiaky (otec akutní disekce a.), hypertenze. Snažím se chodit na preventivní kontroly. Pravidelně léky pouze pantoprazol na GER. Co byste mi poradil, mohu něco ještě ovlivnit k lepšímu?

  Předem děkuji za odpověď a zdravím.

 • Host chatu

  Hezký den, Váš celkový cholesterol není příliš zvýšený, disekce aorty spíše souvisí s vyšším krevním tlakem, případně určitou poruchou pojivových tkání a ne cholesterolem. Z Vašeho věku a dalších informací bych zařadil z hlediska aterosklerotických změn spíše do střední či nižší kategorie. Kontroloval bych pravidelně spíše krevní tlak a provedl bych možná podrobnější vyšetření na onemocnění vaziva z hlediska Vaší rodinné historie, zejména pokud jste výrazně vysoké a štíhlé postavy. Z hlediska aterosklerotických změn bych sladké jistě omezil, ale to víte určitě sám -pokud vás to povzbudí, mohla by Vás i přestat pálit žáha při GER. Hlídal bych i přívod soli pro možný postupný vzestup tlaku v dalších letech. Zcela souhlasím s Vaším hodnocením BMI, ale změřte se raději i kolem pasu, zda nemáte nad 94 cm, pak by to mohlo být rizikové.

 • Tereza

  Dobrý den, pane doktore, jsou kardiovaskulární onemocnění podmíněna i genetickými mutacemi, jako je tomu v případě např. některých typů nádorů? Pokud ano a u člověka by se mutace genu ovlivňujícího vznik KV onemocnění potvrdila, byla by u něj prevence vzniku těchto nemocí rozdílná oproti jinak zdravým lidem? Např. užívání některých léků, častější kontroly na kardiologii... Měli by se lidé, kteří mají v rodině časté infarkty či mrtvice, nechat testovat na přítomnost těchto genů na doporučení praktického lékaře?

 • Host chatu

  Hezký den, Zajímavá otázka; řadu tzv. „silných“ genů (stačí pouhá jejich přítomnost a je zle) podezíráme. Usvědčeny jsou především ty, které kazí krevní tuky a působí tak aterosklerózu. Většinou se ale jedná o komplex „slabších“ genů (je nutná přítomnost několika a navíc nějaký faktor zevního prostřední – špatná dieta, obezita, kouření, cukrovka … ) ke vzniku aterosklerózy. Na nositele usvědčených genů jsme obecně přísnější v životním stylu a více nakloněni jim podávat léky. Jsou totiž rizikovější tím, že jsou vystaveni působení daného genu více - již od dětství, tedy déle mají vyšší cholesterol apod. Běžné testování se však nedoporučuje, nejčastěji jde o ztrátu času, peněz a neopodstatněné strašení pacientů. Od genu k nemoci je poměrně dlouhá cesta. V zásadě můžeme i silné negativní geny zkrotit slušným chováním, tedy dobrou životosprávou. Na druhou stranu jste zmínila častý výskyt infarktů, ... tam to někdy cenu má, pokud je výskyt i časný - před 60. rokem věku.

 • Hanka

  Pane doktore, dá se ateroskleróza vyřešit definitivně? Nebo je to pak na doživotní léčení a braní léků?

 • Host chatu

  Hezký den, Bohužel, ateroskleróza se u většiny pacientů dá pouze zpomalit, i když výrazně. Léčba je proto téměř vždy doživotní. Zcela zastavit by se teoreticky dala u osob, které zachytíme hned na počátku tohoto procesu. Toto ale zatím prakticky a spolehlivě udělat neumíme, i když se tato možnost intenzivně zkoumá a optimisticky si myslím., že by se mohlo podařit v poměrně blízké době.

 • Radek

  Jaký význam má alkohol na vznik kardiovaskulárních chorob? Děkuji.

 • Host chatu

  Hezký den, Alkohol stále oblast sporů. Poslední doporučení spíše jeho denní dávku dále snižují. Nyní ženy do 10 g a muži do 15-20 g denně pravidelně (odpovídá přibližně 1-2 dcl vína), ne větší příjem najednou. Abstinenti se do pití alkoholu nutit nemají.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.