Jaké jsou možnosti protonové léčby rakoviny prsu? Odpovídala MUDr. Andrea Pásztorová

Chat je uzavřený09.08.2017 10:00

MUDr. Andrea Pásztorová.

Karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným onemocněním u žen. Riziko onemocnění stoupá se zvyšujícím se věkem. Nejčastěji onemocnění ženy ve věku kolem 50 až 60 let. Úspěšnost léčby se odvíjí od stadia, v němž se nemoc odhalí. Čím je nádor menší, tím větší je šance na jeho vyléčení. Znáte možnosti léčby? Víte, kdy je doporučeno ozařování, a víte, jaké výhody nabízí ozařování protonem? Ptejte se na protonovou léčbu rakoviny prsu lékařky Protonového centra Praha MUDr. Andrey Pásztorové ve středu 9. srpna od 10.00.

MUDr. Andrea Pásztorová absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Od roku 2001 pracovala na Onkologické klinice FN Motol v Praze. V roce 2012 získala specializovanou způsobilost v oboru radiační onkologie. V pražském Protonovém centrum se specializuje se na nádory prsu a nádory prostaty. 

Chat

 • Katerina

  Mne by prosim primarne zajimalo, zda protonovou lecbu financuji pojistovny v CR ci je toto stale nevyreseny problem, popr jaky je statut. dekuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Ano pojišťovny léčbu hradí po doporučení Komplexním onkologickým centrem.

 • Ctenar

  1) Kolik % nemocných u Vás léčité protonem? Nebo se u Vás léčí všichni kteří k Vám přijdou, že maji zájem o léčbu?

  2) Rozhoduje u Vás nějaký lékař, zda je léčba mozna, po prohlídce pacienta nebo je léčení každy kdo k vám přijde?

  3) A kolik dnes stojí Proton u léčby prsa a prostaty (celkové náklady i s vysetrenim) , pokud to neplati pojišťovna?
  A kolik stojí v zahraničí v nejbližší nemocnici ( tusim ze ho maji v Mnichově)

 • Host chatu

  Dobrý den, lékař PTC rozhodne o vhodnosti protonové léčby na základě diagnózy a zdravotní dokumentace. Cena je stanovena podle platného sazebníku výkonů. O cenách v Mnichově nemám informace.

 • Jana

  Dobrý den, teoretický dotaz - v momentě, kdy mi rakovinu prsu potvrdí - jak zjistím, že je možné léčit mě "ozařováním protonem"? Mám chtít nějakou žádanku hned, když mi biopsie výsledek potvrdí? Nebo můžu přijít rovnou sama? Nerozumím tomu, jak se pozná, kdo je a kdo není vhodný. Děkuji Vám, doufám, že Vás nikdy potřebovat nebudu :)

 • Host chatu

  Dobrý den, nejvhodnější moment pro stanovení léčby protonovým ozařováním, je po absolvované operaci. Můžete přijít sama (bez žádanky) ke konzultaci nebo nám zaslat zdravotní dokumentaci k posouzení.

 • Linda

  Dobrý den, podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR má na bezplatnou preventivní (screeningovou) mamografii právo každá žena od 45. roku věku. Ale co ženy pod 45 let? Já osobně v rámci prevent. gyn, prohlídek absolvuji prevent. vyšetření prsu ultrazvukem, ale obecně mi přijde, že ženy pod 45 let to moc neřeší. Nechtělo by to v té cílové skupině větší osvětu? Nedá mi to, abych se nezeptala, zda se protonová léčba vztahuje i na dalšího "strašáka" žen, a to na karciom děložního hrdla. Dá se obecně říci, že ozařování protonem je v současné medicíně nejúčinnější a nejšetrnější k lidskému organismu? Předem moc děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, diagnostika karcinomu prsu se u nás neprovádí. Karcinom děložního čípku nepatří k diagnózám, které léčíme v Protonovém centru.

 • Hana

  Dobrý den, od jakého věku by si muži měli "hlídat prostatu"? A je její preventivní vyšteření součástí prohlídky u obvodního lékaře? Pokud se již rakovina prostaty projeví, jak se určí, jaký typ léčby je nejvhodnější?

 • Host chatu

  Dobrý den, po 45 roku života, považuji preventivní prohlídku za velice vhodnou. Způsob léčby závisí na stádiu onemocnění.

 • DIS

  Jaké jsou všechny možnosti léčby karcinomu prsu u žen? A co karcinom prsu u mužů - vyskytuje se?

 • Host chatu

  Dobrý den, léčebný postup u karcinomu prsu závisí na stádiu onemocnění. Mezi léčebné metody patří operace, ozařování, chemoterapie, hormonální léčba nebo biologická léčba. Ano, může se vyskytnout i u mužů, je však raritní.

 • GF

  Jaké jsou příčiny karcinomu prsu u žen?

 • Host chatu

  Dobrý den, na onemocnění se podílí více faktorů, jen menší část je známá, např. genetika... Většina zůstává neznámých.

 • Marcela

  Dobrý den, zajímalo by mě, pokud skutečně nastane problém a potřebuji léčbu v protonovém centru. Jaká je čekací doba? Nebo je možné začít okamžitě?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, čekací doba na vstupní konzultaci je v řádu dnů. Když je pacient doporučen Komplexním onkologickým centrem, zahájení protonové radioterapie je do 14ti dnů.

 • Novák

  Dobrý den,
  vždy jsem si myslel, že rakovina prsu se léčí chirurgicky. Může protonová léčba být samostatně kurativní na rakovinu prsu ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, protonová radioterapie není samostatnou kurativní metodou. Provádí se až po absolvované operaci, pokud je indikované ozařování.

 • Štětař

  Dobrý den,
  Kdo může indikovat protonovou léčbu ? V čem je léčba protonem lepší než fotonem ? A proč je léčba protonem v Německu levnější než v ČR ? A proč ZP indikované pacienty léčí v Německu a ne ČR ? Jsou za tím malé zkušenosti a malý počet léčeních pacientů v ČR ?

 • Host chatu

  Dobrý den, indikovat protonovou léčbu může i lékař PTC, ale doporučení vydává Komplexní onkologické centrum. Výhoda protonové léčby spočívá zejména v její přesnosti a tím se minimalizuje dávka na okolní orgány a tkáně. O cenách v Německu nemám informaci. V PTC jsme dosud odléčili více než 2500 pacientů.

 • Lotrek

  Dobrý den,
  je možné protonem léčit také zasažené uzly a metastázy rakoviny prsu do plic ?

 • Host chatu

  Dobrý den, metastázy karcinomů prsu do plic a uzlin v Protonovém centru neozařujeme.

 • Nejedlý

  Dobrý den,
  Jaký je rozdíl mezi léčbou cyber knife a protonovou léčbou ? Která z nich má lepší výsledky a menší riziko komplikací ? Existují nějaké srovnávací studie ?

 • Host chatu

  Dobrý den, v obou případech se jedná o ozařování. Cyber knife je ozařování fotonové, v PTC se provádí ozařování protonové. Srovnávací studie zatím není.

 • Drozd

  Dobrý den,
  Kdy začala u nás začala poskytovat protonová léčba ? Kolik pacientů jste touto metodou již léčili ? Které rakoviny nejčastěji léčíte a jaké máte výsledky ? Předpokládám, že všechny léčené pacienty dále sledujete. Jaké je procento lehkých a těžkých komplikací ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, Protonovou léčbu poskytujeme od prosince 2012, do této chvíle se u nás léčilo více než 2500 pacientů. Nejčastěji se u nás léčí karcinom prostaty. Pacienty i nadále sledujeme. Míra komplikací závisí na diagnóze, obecně nepřesahuje 3%. Výsledky našeho centra jsou srovnatelné s výsledky protonových center ve světě.

 • Tylichová

  Dobrý den,
  Je možná také kombinace chemoterapie a protonové léčby, případně také chirurgické léčby ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, ano protonová léčba po předchozí operaci nebo chemoterapii je možná.

 • Holeček

  Dobrý den,
  S kterými komplexními onkolog. centry v ČR nejvíce spolupracujete ?
  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, nejvíce spolupracujeme s pražskými onkologickými centry.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.