Jaké jsou možnosti v oblasti cestovního pojištění? Odpovídala Eva Svobodová

Chat je uzavřený25.07.2018 11:30

Eva Svobodová.

Jaké jsou dnes možnosti v oblasti cestovního pojištění? Jaké volit limity pojistného plnění? Podle čeho se řídí pojistné plnění v nebezpečných zemích? Je nutné pojištění do hor nebo na fakultativní zážitkové aktivity na pláži? Mohu na cestu pojistit i svého psa? Jak je to s cestovním pojištěním pro těhotné a cukrovkáře? Na tyto a další otázky se ptejte Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA. Host odpovídá 25. července od 11.30.

Eva Svobodová se v oblasti pojišťovnictví pohybuje již dvacet let. Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor služeb a cestovního ruchu, působila v sekci ekonomického zahraničního zpravodajství České tiskové kanceláře. V roce 1998 nastoupila jako asistentka a překladatelka, později PR specialistka do UNIQA pojišťovny (tehdy ještě nesla jméno Česko-rakouská pojišťovna), v níž působí dodnes. Dva roky působila v rakouské centrále koncernu UNIQA Insurance Group jako projektová manažerka v oblasti produktového marketingu a sportovního sponzoringu pro CEE. Od roku 2006 působí znovu v UNIQA pojišťovně v Praze v pozici ředitelky marketingu a PR. Nyní řídí veškeré interní a externí komunikační aktivity UNIQA v ČR. Je aktivní v několika pracovních skupinách České asociace pojišťoven.

Chat

 • Andrea Z.

  Dobrý den, chystáme se na dovolenou, kde bychom si rekreačně chtěli zapůjčit kajak. Uvažujeme také o vodních lyžích. Je potřeba si sjednat speciální pojištění?

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Prostudujte si pojistné podmínky při sjednávání. Některé pojišťovny nabízí tzv. plážové aktivity, k nimž bych tyto počítala, už v základním tarifu, tedy bez speciálního připojištění. Samozřejmě se ale vyplatí úrazové pojištění pro případný karambol a zranění. Jde-li celkově o sportovní typ dovolených, vždy sjednejte raději sportovní tarif cestovního pojištění.

 • Adina P.

  Dobrý den, jaké volit limity pojistného plnění? Je nějaký základní návod, kterého se držet, co je nejzásadnější?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Limity volte zásadně podle destinace, typu dovolené (rekreační, poznávací, turistická, expediční apod.), úrovně infrastruktury navštívené země a samozřejmě obecné ceny zdravotnických služeb. Každopádně nejdražšími jsou tradičně USA a Kanada, kam doporučuji na limitech zcela jistě nešetřit. To samé v případě pobytu v odlehlých a těžko přístupných terénech, kde by případná záchranná mise byla mimořádně náročná a nákladná.

 • Eve Dry

  Jak je to se spoluúčastí u cestovního pojištění? Jsou nějaké možnosti výběru, s jakou výší pojištění sjednat?

 • Host chatu

  Cestovní pojištění se sjednává bez spoluúčasti. Pojišťovna uhradí všechny účelně vynaložené náklady na řešení akutních problémů. Klient musí předložit po návratu originály všech dokladů, na jejichž základě pojišťovna vyplatí náhradu na účet.

 • Kobza

  Do kdy musim nahlasit skodu do pojistovny, kdyz se mi v cizine neco stane? Znamy mi rikal, ze ho odmitli, kdyz nahladil svou udalost se zpozdenim.

 • Host chatu

  Obecně platí, že pojištěný by měl oznámit škodu pojišťovně do 30 dnů po návratu domů do ČR. Samozřejmě je-li po tuto dobu stále indisponován, pojišťovna přihlíží konkrétním okolnostem případu a může být shovívavější.

 • Marcel

  Dobrý den, co mám dělat v případě, že se zraním a na léčbu nebude stačit limit sjednaného pojištění a já ještě nebudu schopen přepravy a nebudu mít dostatečné množství peněz na doplacení? Dochází vůbec k takovým případům?

 • Host chatu

  Například naše pojišťovna se dál o postiženého stará a zajišťuje zdravotnický servis v nezměněném rozsahu. Vícenáklady nad limit po jeho návratu žádá doplatit. V rámci pojištění je i asistence, která umí zajistit transfer potřebných peněz do ciziny např. od příbuzných postiženého klienta.

 • SK

  Co všechno hradí pojišťovna v případě úmrtí při cestě v zahraničí?

 • Host chatu

  Pojišťovna hradí náklady na potřebnou manipulaci s tělem zemřelého na místě a na repatriaci ostatků zpátky do ČR.

 • ANTI

  Mohu pojistit při cestě do zahraničí jakékoliv domácí zvíře co pojede se mnou?

 • Host chatu

  V případě psů a koček jde o standardní pojištění, u jiných druhů zvířat lze individuálně a zpravidla po splnění extra požadavků a podmínek.

 • GF

  Co pojišťovny při cestě do zahraničí obvykle nepojišťují?

 • Host chatu

  Pojištění se nevztahuje na teritoria, do nichž MZV nedoporučuje cestovat z důvodů politických nebo klimatických okolností. Pojišťovna se sice i v takovém případě o dotyčného postará, není nicméně povinna s tím spojené náklady hradit. Dále může své plnění krátit (v řádu několika desítek procent), je-li škoda v příčinné souvislosti s alkoholem nebo návykovými látkami. A dále u úmyslně způsobených škod, škod spojených s trestným činem. Pojišťovna může rovněž odmítnout plnění v případě, kdy klient se účastní aktivně na straně podněcovatelů nepokojů, vzpoury, demonstrací apod., a dále při účasti na sportovních závodech. Vyloučeny jsou rovněž motorové sporty a létání.

 • martin

  kdy bude konec světa?

 • Host chatu

  Ačkoli pojišťovny jsou dnes schopné kalkulovat kdejaké riziko, tímto se bohužel zatím nezabýváme :o)

 • Dominika

  Dobrý den. Chystáme se na tůru do hor do Rakouska. Pokud by nastala situace, kdy by bylo nutné přivolat záchrannou službu, může mi v tomto ohledu nějak pomoci cestovní pojištění, nebo není potřeba? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ano, cestovní pojištění vám pomůže. Jeho součástí jsou i zachraňovací náklady, kam spadá zásah horské služby včetně dopravy helikoptérou. Naopak je třeba myslet na to, že z veřejného pojištění (ani v prostoru EU) se zpravidla tato služba nehradí!

 • Monika C

  Dobrý den,

  chystáme se v září na týden letecky do Itálie k moři se dvěma malými dětmi (0,5 a 2,5 roku). Jak se na tuhle akci máme vhodně pojistit?

  Děkuju za radu, Monika

 • Host chatu

  Doporučuji rodinný tarif, který je výhodnější než individuální. Vzhledem k věku dětí spíše se středním nebo vyšším limitem plnění pro léčebné výlohy. Vzhledem k povaze cesty stačí běžné cestovní pojištění bez extra krytí (např. nebezpečných sportů).

 • DJ

  Jak je to v případě, když pro mne v Tatrách přiletí vrtulník horské služby? Kolik takový výlet stojí a po kom a za jakých podmínek je částka vymáhána? Děkuji.

 • Host chatu

  Zásahy Horské služby na Slovensku stojí několik desítek tisíc EUR a nejsou hrazeny z běžného veřejného zdravotního pojištění. Je třeba sjednat komerční cestovní pojištění, jehož součástí je i krytí pro zásahy v horách a přepravu helikoptérou.

 • Monika

  Mohu na cestu pojistit i svého psa? Jak je to, když s ním letím k moři?

 • Host chatu

  Ano, můžete pojistit psa, který je řádně očkován a má mezinárodní očkovací průkaz. Pojištění se vztahuje na akutní zdravotní péči pro psa během cesty.

 • Hanka

  Dobrý den, chápu, že je dobré pojišťovat se třeba na vysokohorské tůry, ale je nutné se pojišťovat i fakultativní zážitkové aktivity s CK?

 • Host chatu

  Zde je nutné prostudovat si, jak je zájezd pojištěn. To by Vám měli v CK být schopni podrobně popsat. Jde-li o nějaké extra fakultativní zážitky, které nejsou v základním zájezdu a jsou dobrovolné, může se stát, že nebudou kryty. Pro ně se pak vyplatí nějaký jednoduchý sportovní tarif cestovního pojištění.

 • Markéta

  Dobrý den. Pokud mám cukrovku a chystám se letět k moři, mám si sjednat nějaké speciální pojištění? Děkuji.

 • Host chatu

  Cestovní pojištění (léčebné výlohy, asistenci, odpovědnost, zavazadla, úraz) lze sjednat, a bez omezení se vztahuje na akutní zdravotní potíže jakéhokoli druhu vzniklé v zahraničí. Výjimku tvoří případy, kdy se choroba dotyčné zhoršila v uplynulých 12 měsících před cestou nebo byla podstatně měněna medikace z důvodu vývoje onemocnění. Případně nedoporučí-li lékař s ohledem na zdravotní stav nemocné její cestování, popřípadě létání apod. V takových případech samozřejmě pojišťovna v nouzi klientovi pomůže a zprostředkuje potřebnou péči na místě, není však povinna veškeré náklady proplatit. Má právo si vyžádat k hlášení pojistné události kompletní zdravotní dokumentaci.

 • Lucie K.

  Které země jsou aktuálně nejnebezpečnější z hlediska terorismu a dalších rizik?

 • Host chatu

  Doporučujeme se řídit aktuálním výčtem oblastí (nemusí to být celé státy) zveřejňovaným průběžně na webu MZV.

 • Jirka Z.

  Co vše dnes ovlivňuje cenu cestovního pojištění a na čem se nevyplatí šetřit?

 • Host chatu

  Destinace, typ dovolené, místní infrastruktura (silnice, nemocnice), ceny ve zdravotnictví. Na cestovním pojištění obecně se nevyplatí šetřit, protože v celkové ceně za dovolenou tvoří jen několik málo procent. Doporučuji komplexní pojištění s dostatečnými limity, které zahrnuje i odpovědnost a úraz.

 • Klára

  Dobrý den, když cestuji s cestovní agenturou, je jimi zajištěné pojištění dostačující, nebo je lepší pojištění od pojišťovny? Jak mám toto prověřit a na co si dát pozor?

  Děkuji za Vaši odpověď.

 • Host chatu

  Doporučuji zkontrolovat před cestou pojištění k zájezdu a v případě, kdy by bylo vhodnější vyšší pojištění, sjednat si ještě extra krytí samostatně.

 • Tomas

  Dobrý den,

  Měl bych dotaz k pojištění vozu při cestování mimo Evropu. Pokud se rozhodnu cestovat vozem skrz Evropu a dále trajektem dejme tomu do Maroka nebo Alžíru budu potřebovat kromě mezinárodního řidičáku také pojisteni. U koho takové pojištění sjednat? Musí se sjednat v Česku nebo cílové destinaci?

  Nabízíte takové pojištění havárie a povinného ručení?


  Děkuji

 • Host chatu

  V tomto případě se jedná o povinné ručení a havarijní pojištění, nikoli cestovní pojištění. V rámci povinného ručení platí tzv. Zelená karta, která kromě evropských zemí kryje i některé přilehlé státy v Asii či Africe. Není-li stát krytý, platí se zpravidla pojištění na hranici při vjezdu. Havarijní pojištění platí na evropském území. U pojišťoven se běžně nedá sjednat pojištění do mimoevropských zemí.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.