Jaké jsou podmínky pro výkon jednodenní chirurgie? Odpovídal MUDr. Libor Janeček

Chat je uzavřený09.05.2019 10:00

Libor Janeček.

Ve zdravotnických zařízeních specializujících se na jednodenní chirurgii, v případě méně složitých zákroků, lze plánované chirurgické zákroky u dětí (kýly, nesestouplá varlata, odstraňování mateřských znamének, bradavic a další operace) absolvovat v režimu jednodenní či ambulantní chirurgie. Dítě tak zůstává hospitalizováno maximálně 24 hodin. Jaké jsou podmínky – personální a technické – pro takové výkony, vysvětlí MUDr. Libor Janeček, dětský chirurg z Canadian Medical. Host odpovídá ve čtvrtek 9. května od 10.00.

MUDr. Libor Janeček převážnou část svého profesního života se věnuje dětským pacientům, a to od narození až do 19 let věku. V rámci ambulantní péče se zabývá diagnostikou a léčbou vrozených i získaných chirurgických a urologických vad a chorob, diagnostice a léčbě úrazů. V Canadian Medical působí jako dětský chirurg v rámci jednodenní chirurgie.

Chat

 • Vlada Musil

  Jednodennií chirurgie po strance ekonomicke jsou pro nas vice ci mene laiky hluboka mysteria.Chirurgir si necha zaplatit za opareci no a kldyz jsou komplikace sup do dalsi nemicnice..
  Ta druha nemocnice ma propúlaceny jenom luzkodny. Nebo to snad tak neni...

 • Host chatu

  Myslím si, že to co píšete úplně nesedí. V rámci jednodenní chirurgie jsou výkony hrazeny pojišťovnou, stejně jako v nemocnicích. Ev. komplikace obvykle řeším sám na pracovišti jednodenní chirurgie, ale jistě je někdy nezbytná hospitalizace a další péče v nemocnici. Ale i tu poskytuji já, protože jsem zároveň zaměstnancem nemocnice.

 • Jana

  Dobrý den, patří do ambulantní chirurgie i odstranění nosních mandlí? Jak staré děti mohou na takovou operaci?

 • Host chatu

  Tato otázka by měla směřovat na kolegy z oddělení ušní-nosní-krční. Pokud vím, tak tyto výkony provádějí za krátké hospitalizace v nemocnici.

 • SK

  Jak je na tom jednodenní chirurgie v ČR?

 • Host chatu

  K možnému porovnání v rámci celé chirurgie nemám dostatek podkladů. Za dětskou chirurgii však mohu konstatovat, že se svojí 10letou praxí v ambulantní a jednodenní dětské chirurgii jsem stále ještě výjimkou!

 • SK

  Pro koho, v jakém případě, je vhodná jednodenní chirurgie?

 • Host chatu

  Pojďme si nejdříve ujasnit obsah výrazů jednodenní a ambulantní chirurgie. Při ambulantních operacích dítě propouštím do domácí péče za 2 až 4 hodiny. Po operacích v režimu jednodenní chirurgie pak do 24 hod, tedy s jedním přespáním. Tyto modely chirurgické péče jsou zvláště vhodné pro děti a mladistvé, protože jde o jedince zdravé a operace jsou relativně jednoduché. Tedy, ambulantně operuji kýly pupeční, tříselné, vodní kýly, nesestouplá varlátka, dělám tak všechny výkony na předkožce a všechny drobné výkony "kožní - vyřezávání znamének, odstraňování bradavic, molusek … V režimu jednodenní chirurgie pak provádím všechny výkony laparoskopické, tj. odstraňování slepého střeva, žlučníku, operace varixů šourku ...

 • DENMARK

  Pro koho, v jakém případě, není vhodná jednodenní chirurgie?

 • Host chatu

  Nedoporučuji tyto výkony provádět u hodně malých dětí (cca do 2 let věku dítěte), nebo dětí s přidruženými nemocemi či vadami. Limitujícím faktorem je v těchto případech riziková celková anestezie či pooperační monitorace a péče.

 • Hanka M.

  Při jednodenní hospitalizaci muže byt s dítětem po celou dobu rodič?
  Děkuji za odpoved.

 • Host chatu

  Převážná většina výkonů v režimu jednodenní chirurgie (tedy s přespáním jedné noci) je prováděna u dětí starších a adolescentů, kteří již jednu noc bez rodiče dobře zvládají, ale ano i u těchto dětí může být celou dobu rodič!!! Pokud otázka mířila obecněji i na ambulantní operace, tak rodič předává dítě na předsálí, na operační sál z pochopitelných důvodů nesmí. Ihned po probuzení je pak dítě předáno rodiči.

 • VL. RŮŽIČKOVÁ

  A trochu praktický dotaz k jednodenním zákrokům - pokud se na jakýkoliv chirurgický nebo i vyšetřovací jednodenní zákrok má dostavit nemocný pacient ze vzdálenějšího místa, tj. přepravou tam i zpět, tak co stanovuje vydání příkazu k zdravotnímu transportu pacienta zdravotní dopravní službou, komu se toto ukládá? Může jít o dětského pacienta nebo seniora, tj. o osoby spíše neschopné se sami nebo prostřednictvím veřejné dopravy do místa nemocnice k zákroku dostavit. - děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Pokud mluvím za dětskou chirurgii a svoji praxi tak se rodič s dítětem k operaci dostavuje sám, nejčastěji autem a stejně tak i odjíždí po operaci. Pokud je třeba tak na transport domů po operaci můžeme zajistit sanitku.

 • Klára

  Dobrý den, jaké jsou dnes možnosti odstraňování bradavic u dětí? Existuje nějaká bezbolestná metoda pro malé děti?

 • Host chatu

  Nejčastěji o bradavice "pečují" kožní lékaři - aplikují lokálně různé roztoky. Pokud neuspějí, což je velmi časté, nebo při rozsáhlejším postižení je osloven dětský chirurg. Já tyto zákroky provádím u malých dětí téměř zásadně v "lehké narkóze" či analgosedaci.

 • Marie

  Jak se k vám mohu objednat s dítětem na konzultaci či do poradny?

  Děkuji předem za odpověď.
  Marie

 • Host chatu

  Když otevřete moje webové stránky - www.liborjanecek.cz - najdete několik možností jak mě kontaktovat. Stejně tak můžete bez objednávání navštívit kteroukoliv moji ambulanci.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 6/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.