Jaké jsou podmínky pro výkon jednodenní chirurgie? Odpovídal MUDr. Libor Janeček

Chat je uzavřený09.05.2019 10:00

Libor Janeček.

Ve zdravotnických zařízeních specializujících se na jednodenní chirurgii, v případě méně složitých zákroků, lze plánované chirurgické zákroky u dětí (kýly, nesestouplá varlata, odstraňování mateřských znamének, bradavic a další operace) absolvovat v režimu jednodenní či ambulantní chirurgie. Dítě tak zůstává hospitalizováno maximálně 24 hodin. Jaké jsou podmínky – personální a technické – pro takové výkony, vysvětlí MUDr. Libor Janeček, dětský chirurg z Canadian Medical. Host odpovídá ve čtvrtek 9. května od 10.00.

MUDr. Libor Janeček převážnou část svého profesního života se věnuje dětským pacientům, a to od narození až do 19 let věku. V rámci ambulantní péče se zabývá diagnostikou a léčbou vrozených i získaných chirurgických a urologických vad a chorob, diagnostice a léčbě úrazů. V Canadian Medical působí jako dětský chirurg v rámci jednodenní chirurgie.

Chat

 • Vlada Musil

  Jednodennií chirurgie po strance ekonomicke jsou pro nas vice ci mene laiky hluboka mysteria.Chirurgir si necha zaplatit za opareci no a kldyz jsou komplikace sup do dalsi nemicnice..
  Ta druha nemocnice ma propúlaceny jenom luzkodny. Nebo to snad tak neni...

 • Host chatu

  Myslím si, že to co píšete úplně nesedí. V rámci jednodenní chirurgie jsou výkony hrazeny pojišťovnou, stejně jako v nemocnicích. Ev. komplikace obvykle řeším sám na pracovišti jednodenní chirurgie, ale jistě je někdy nezbytná hospitalizace a další péče v nemocnici. Ale i tu poskytuji já, protože jsem zároveň zaměstnancem nemocnice.

 • Jana

  Dobrý den, patří do ambulantní chirurgie i odstranění nosních mandlí? Jak staré děti mohou na takovou operaci?

 • Host chatu

  Tato otázka by měla směřovat na kolegy z oddělení ušní-nosní-krční. Pokud vím, tak tyto výkony provádějí za krátké hospitalizace v nemocnici.

 • SK

  Jak je na tom jednodenní chirurgie v ČR?

 • Host chatu

  K možnému porovnání v rámci celé chirurgie nemám dostatek podkladů. Za dětskou chirurgii však mohu konstatovat, že se svojí 10letou praxí v ambulantní a jednodenní dětské chirurgii jsem stále ještě výjimkou!

 • SK

  Pro koho, v jakém případě, je vhodná jednodenní chirurgie?

 • Host chatu

  Pojďme si nejdříve ujasnit obsah výrazů jednodenní a ambulantní chirurgie. Při ambulantních operacích dítě propouštím do domácí péče za 2 až 4 hodiny. Po operacích v režimu jednodenní chirurgie pak do 24 hod, tedy s jedním přespáním. Tyto modely chirurgické péče jsou zvláště vhodné pro děti a mladistvé, protože jde o jedince zdravé a operace jsou relativně jednoduché. Tedy, ambulantně operuji kýly pupeční, tříselné, vodní kýly, nesestouplá varlátka, dělám tak všechny výkony na předkožce a všechny drobné výkony "kožní - vyřezávání znamének, odstraňování bradavic, molusek … V režimu jednodenní chirurgie pak provádím všechny výkony laparoskopické, tj. odstraňování slepého střeva, žlučníku, operace varixů šourku ...

 • DENMARK

  Pro koho, v jakém případě, není vhodná jednodenní chirurgie?

 • Host chatu

  Nedoporučuji tyto výkony provádět u hodně malých dětí (cca do 2 let věku dítěte), nebo dětí s přidruženými nemocemi či vadami. Limitujícím faktorem je v těchto případech riziková celková anestezie či pooperační monitorace a péče.

 • Hanka M.

  Při jednodenní hospitalizaci muže byt s dítětem po celou dobu rodič?
  Děkuji za odpoved.

 • Host chatu

  Převážná většina výkonů v režimu jednodenní chirurgie (tedy s přespáním jedné noci) je prováděna u dětí starších a adolescentů, kteří již jednu noc bez rodiče dobře zvládají, ale ano i u těchto dětí může být celou dobu rodič!!! Pokud otázka mířila obecněji i na ambulantní operace, tak rodič předává dítě na předsálí, na operační sál z pochopitelných důvodů nesmí. Ihned po probuzení je pak dítě předáno rodiči.

 • VL. RŮŽIČKOVÁ

  A trochu praktický dotaz k jednodenním zákrokům - pokud se na jakýkoliv chirurgický nebo i vyšetřovací jednodenní zákrok má dostavit nemocný pacient ze vzdálenějšího místa, tj. přepravou tam i zpět, tak co stanovuje vydání příkazu k zdravotnímu transportu pacienta zdravotní dopravní službou, komu se toto ukládá? Může jít o dětského pacienta nebo seniora, tj. o osoby spíše neschopné se sami nebo prostřednictvím veřejné dopravy do místa nemocnice k zákroku dostavit. - děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Pokud mluvím za dětskou chirurgii a svoji praxi tak se rodič s dítětem k operaci dostavuje sám, nejčastěji autem a stejně tak i odjíždí po operaci. Pokud je třeba tak na transport domů po operaci můžeme zajistit sanitku.

 • Klára

  Dobrý den, jaké jsou dnes možnosti odstraňování bradavic u dětí? Existuje nějaká bezbolestná metoda pro malé děti?

 • Host chatu

  Nejčastěji o bradavice "pečují" kožní lékaři - aplikují lokálně různé roztoky. Pokud neuspějí, což je velmi časté, nebo při rozsáhlejším postižení je osloven dětský chirurg. Já tyto zákroky provádím u malých dětí téměř zásadně v "lehké narkóze" či analgosedaci.

 • Marie

  Jak se k vám mohu objednat s dítětem na konzultaci či do poradny?

  Děkuji předem za odpověď.
  Marie

 • Host chatu

  Když otevřete moje webové stránky - www.liborjanecek.cz - najdete několik možností jak mě kontaktovat. Stejně tak můžete bez objednávání navštívit kteroukoliv moji ambulanci.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi