Jaké jsou trendy v českém designu? Odpovídala Barbora Vinařová Pšeničková

Chat je uzavřený23.05.2016 16:00

Barbora Vinařová Pšeničková.

Díla mladých umělců se začínají prosazovat i v českých domácnostech. Nezřídka je tomu díky spolupráci středních nebo vysokých škol s významnými značkami na trhu. Jaké jsou trendy v českém designu? Jak si můžete oživit svůj interér? Ptejte se Barbory Vinařové Pšeničkové v pondělí 23. května od 16 hodin.

S myšlenkou dostat umění do běžných českých koupelen navrhla designérka Barbora Vinařová Pšeničková ručně lité umyvadlo Džber ze série Jika Art. Vzniklo za spolupráce Laufen CZ a pražské UMPRUM jako klauzurní práce v ateliéru keramiky a porcelánu vedeném Maximem Velčovským. Talentovaná designérka nyní věnuje svůj čas tvorbě v oddělení Nových tvarů.

Chat

 • Josef

  Není to asi Vaše specializace, ale přece jen:
  Jak vnímáte sjednocování veřejného prostoru našich měst a obcí například a především všudepřítomnou zámkovou dlažbou?

 • Host chatu

  Zámkovou dlažbu vnímám jako ´´módní´´ výstřelek nedávné doby, který se díky své variabilitě a ceně rozšířil a udržel jako populární více než je zdrávo. Pevně věřím, že začne pomalu kvalita vyhrávat nad kvantitou (cenou) a zámková dlažba bude zatlačena kvalitní a leckde původní kamennou dlažbou.

 • Josef

  Ještě jeden dotaz - jak to asi dělali naší předkové, kteří nestudovali design ani urbanistiku a architekturu a přesto jejich výrobky denní potřeby byly krásné a stejně tak i jejich obydlím jejich vesnická sídla malebná a o historických městech nemluvě?

  Děkuji a přeji úspěch v tvůrčí práci

 • Host chatu

  Tyto výrobky denní potřeby z velké většiny tvořila jejich funkčnost a praktičnost. A to od nože na potravu až po samotné náměstí. A i přesto, že se lidé vzhled těchto věcí snažili více či méně ovlivňovat, velkou sílu mají věci které jsou zkrátka přirozené, upřímné a snadno uvěřitelné. A to tyto předměty byly. Automaticky a harmonicky vycházely ze své funkce. A Naopak. Dokonalá funkčnost jen podtrhovala jejich ladný tvar.

 • SK

  Co vše produkuje oddělení Nových tvarů?

 • Host chatu

  Oddělení Nových tvarů vyprodukuje plně funkční keramický výrobek, který splňuje požadavky na funkčnost, estetiku a snadnou vyrobitelnost výrobku. Právě funkčnost nových produktů bývá často velkým oříškem.

 • ANTIMONY

  Jak byla Vaše klausurní práce Džber posouzena známkově?

 • Host chatu

  No už je to asi přes tři roky:) Matně si myslím, že za 1.

 • NEC

  Jak si designově představujete ideální koupelnu?

 • Host chatu

  Funkční a elegantní. Ať designová nebo ne, ideální je ta, ve které je Vám dobře.

 • DIS

  Jak je na tom obecně český design - ohledně domácností?

 • Host chatu

  Myslím, že nelze všechny domácnosti házet do stejného pytle. Je spousta domácností, které svírá síla reklamy a masových obchodů. Avšak jsou i domácnosti které vyhledávají vkusné kousky, které daný interiér doladí a zpříjemní. Není vždy podmínkou za tyto kousky utratit spoustu peněz. Často se dá vlastní péčí ze starých kousků oprášit exklusivní doplněk. Je velmi těžké udržet balanc nad tou velmi vratkou hranicí a nespadnout do říše přeplácanosti, která je trošku klišé českých domácností a na druhé straně striktně se držet chladných ´´holobytů´´, je často ještě horší. Vždy je dobré vzduch a prostor odlehčit, ale je podstatné si do pokoje dát něco co máte rádi, co jste našli, nebo dostali či zdědili po babičce. A ne jen to co je n titulní straně katalogu anebo, že to bylo nejlevnější.. Jak jsem již zmínila v předchozí otázce ohledně koupelny, je důležité aby interiér měl pro Vás příjemného ducha a bylo Vám tam dobře.

 • Květoslava

  Dobrý den, mohu designově oživit svůj interiér, i když nemám moc peněz a většina mého bytu pochází z katalogu Ikea? Děkuji a pěkný den.

 • Host chatu

  Samozřejmě můžete. Je spousta možností, kde nakoupit levněji prima kousky doplňující interiér viz. prodejní akce Vysoké školy umělecko průmyslové, a jiné podobné designové prodejné akce, kde se dají kousky sehnat i za pěknou cenu. Často i po bazarech nebo bleších trzích se dají sehnat kousky třeba ve stylu vintage..Anebo internetové inzerce také nabízejí spoustu jak nábytku, tak i drobných doplňků, kterým když věnujete trošku vlastní péče, budou krásně zdobit Váš byt. Dělám to také:) Nebojte se experimentovat, vkládat fantazii a hledat.. Kdo hledá najde..:)

 • Ivana

  Hezký den, chtěla bych se zeptat, zda se dá obyčejný sprchový kout oživit nějakými netradičními prvky. Většina sprchových koutů mi přijde nudná a vana se mi do koupelny bohužel nevejde.

 • Host chatu

  Možností je určitě mnoho. Záleží jak velké úpravy máte na mysli. Je možné vybrat z doplňků, které prodejci koupelnového zboží nabízejí. Některé sprchové kouty jsou okouzlující svým větším prostorem a jednoduchostí. Často koupelnu provětrá i neobvyklý formát nebo neobvyklý sklad dlaždic. Velmi příjemnou věcí do koupelny jsou i luxfery, které se dají koupit i ve více barevných variantách. Nebo je možnost nalepovacích fólií na sklo nebo pokud se nebojíte vlastní zručnosti, je tu možnost použít i barvy na sklo. Na internetu lze najít mnoho inspirace jak pro nákupy tak pro vlastní dotvoření. Avšak je dobré mít na mysli, že méně je často více..:)

 • Kamila

  Dobrý den, kdybych chtěla Váš Džber vidět na živo, kam mohu zajít? Děkuji.

 • Host chatu

  Džber je vystavený v Prague Gallery poblíž stanice I.P.Pavlova.

 • Martin

  Dobrý den, doporučila byste mi prodejnu, kde bych mohl najít nejnovější koupelnové trendy a ne pouze sto let omílanou klasiku? Děkuji, Martin.

 • Host chatu

  Konkrétní značku Vám nedoporučím:) Ale je dobré vědět co se Vám líbí, a jít si za tím.. Nebojte se kombinovat i více značek dohromady. I v té sto let omílané klasice se dá najít kus který stojí za to vypíchnout.. Je důležité se dívat a dobře kombinovat:)

 • Pavlína

  Dobrý den,

  berete při své tvorbě ohled i na úsporu vody? Zapracováváte do svých návrhů nějaké prvky, které by vodu spořily?
  Děkuji, Pavlína

 • Host chatu

  Dobrý den, V rámci umyvadla je úspora otázkou především pro baterii. Její vývoj samozřejmě na úsporu pomýšlí-existuje celá řada druhů baterií s různými stupni úspory. Ohledně toalet je úspora jedním z hlavních požadavků při vývoji nových kusů.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.