Jaké jsou výhody venkovních žaluzií? Jakou mají životnost? Lze je napojit na chytrou domácnost? Odpovídal Lukáš Musil ve středu 1. září od 11.00

Chat je uzavřený01.09.2021 11:00

Lukáš Musil, area manager Žaluzie NEVA.

Okna prosvětlují obydlí a poskytují kontakt s okolím. Abychom chránili své soukromí, zvykli jsme si používat záclony, rolety anebo vnitřní žaluzie. Čím dál častěji však můžeme vidět ochranu oken v podobě venkovních žaluzií. Jaké jsou jejich výhody? Jakou mají životnost? Lze je napojit na inteligentní domácnost? Jak velké stavební úpravy vyžadují? Odpovídal Lukáš Musil, specialista na venkovní stínící techniku, ve středu 1. září v 11.00.

Lukáš Musil je area manager v české firmě Žaluzie NEVA s.r.o., která se již více jak 30 let specializuje na venkovní stínicí techniku. Venkovní žaluzie a venkovní látkové rolety exportuje do 43 zemí světa a spolupracuje s českými i zahraničními architekty.

Chat

 • DENMARK

  Je na trhu v ČR dostatečný výběr venkovních žaluzií?

 • Host chatu

  Dobrý den, jelikož jsou venkovní žaluzie především evropským trendem ve stínění oken, má Česká republika strategickou pozici pro distribuci těchto produktů. Zákazníci tedy mají široké možnosti ve výběru venkovních žaluzií od českých i evropských výrobců.

 • SK

  Kdy jsou venkovní žaluzie vhodné a kdy nikoliv?

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie jsou vhodné na zastínění většiny zasklených ploch. Nejsou však vhodné pro stínění otevřených prostorů, kterými mohou být balkony, lodžie, zimní zahrady, pergoly, apod. V takovém případě se totiž výrazně redukuje odolnost žaluzií proti větru a může dojít k jejich poškození. Venkovní žaluzie také nelze použít ke stínění střešních oken, jelikož by nedocházelo k jejich spouštění a naklápění.

 • Kris

  Je možné napojit venkovní žaluzie na chytrou domácnost? Pokud ano, jak to funguje?

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie lze připojit do velké škály inteligentního řízení. Vždy záleží na typu chytré domácnosti nebo objektového řízení, na základě kterého se volí motory žaluzií a jejich ovládací prvky. V takovém případě je však nutno konzultovat provedení nejen s realizační společností samotných žaluzií, ale také se společností dodávající inteligentní ovládání budovy.

 • Pája

  Je možné nainstalovat vnější zastínění i na již postavený dům, kde se s tímto druhem zastínění nepočítalo? Mám strach, že to zmenší okna a přijdeme o světlo. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, ve většině případů je dodatečná montáž možná. Záleží však na typu budovy, možnostech kotvení žaluzie a způsobu jejich ovládání. Montáž na rám okna je jedním z nejčastějších způsobů dodatečné montáže stínění, avšak v takovém případě dochází ke snížení světlosti otvoru. Zároveň musí být obsažen dostatečný prostor na rámu okna pro možnost montáže držáků venkovních žaluzií. Pro případy, aby nedocházelo k tomuto snížení světlosti okna má naše společnost v nabídce fasádní systémy, které se montují před stavební otvor. V takovém případě lze ovládat žaluzie pouze motorem a budova musí umožňovat montáž na fasádu. Ideální řešení dodatečného zastínění však vždy konzultují naši smluvní partneři, zabývající se realizací stínící techniky, na základě reálného stavu objektu.

 • Radek

  Lze venkovní žaluzie nainstalovat i na okna panelákového typu a balkony, nebo je to problematické?

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie lze namontovat i na okna panelákového typu a balkonové dveře, pokud je dostatečný prostor na rámu oken a dveří. Pro stínění celých balkonů doporučujeme volit stínění, které je možno použít do volného prostranství s vysokou odolností proti větru, jako například látkové rolety typu zipscreen.

 • Janča

  Jak se nejlépe starat o venkovní žaluzie, aby vydržely co nejdéle? Vyžadují nějakou speciální péči?

 • Host chatu

  Dobrý den, pro co nejdelší životnost doporučujeme pravidelné čištění žaluzií, alespoň dvakrát ročně. Při čištění se však vyhněte používání chemických čistících prostředků a písků, které by mohly poškodit povrch žaluzií. Dále doporučujeme kontrolovat stav textilních pásek, žebříčků žaluzií a dalších viditelných dílů. Také se při kontrole zaměřte na hlučnost žaluzií a rovinnost jejich spouštění a vytahování. V případě vypozorování nějaké vady doporučujeme, abyste se obrátili na servis svého dodavatele venkovních žaluzií. Pozor dávejte také v zimních měsících, jestli nedošlo k přimrznutí žaluzií, které by mohlo výrobek poškodit.

 • Marta z Ostravy

  Je žaluzie to samé jako stínolam?

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie a slunolam jsou rozdílné stínící výrobky. Zatímco žaluzie se montuje ve svislé poloze a je možné její lamely spouštět, vytahovat a naklápět pro docílení optimální propustnosti světla do interiéru, slunolamy jsou pevnými prvky stínění, které se montují ve vodorovné i svislé poloze. Lamely slunolamu lze u některých typů naklápět obdobně jako u žaluzií, avšak nelze je stahovat či vytahovat.

 • IT

  Mám v bytě několik střešních oken, které stíní pouze rolety a po stranách stejně procházejí paprsky světla. Dá se i zastínění tohoto druhu oken řešit venkovní žaluzií?

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie svou konstrukcí neumožňují stínění střešních oken. I v případě venkovních žaluzií však dochází k průsvitům mezi vodícími profily a lamelami, a také otvory v lamelách pro textilní pásky a vodící lanka. Pro odstranění nežádoucích průsvitů doporučuji se zaměřit na výrobky, které umožňují naprosté zatemnění, jako například rolety a plissé žaluzie s látkami typu blackout.

 • DIS

  Jaká je obecně životnost venkovních žaluzií?

 • Host chatu

  Dobrý den, dle technické normy musí nejodolnější žaluzie zvládnout 10 000 cyklů stažení a vytažení při průměrném stažení a vytažení 2x denně, což udává minimální životnost výrobku 13,5 roku. Reálné hodnoty životnosti venkovních žaluzií jsou však delší. Vždy záleží na konstrukci dané žaluzie, umístění, obsluze, servisu a také její montáži.

 • Vlastimil

  Nevýhody a výhody venkovních žaluzií jsou jaké?

 • Host chatu

  Dobrý den, hlavními výhodami venkovních žaluzií jsou regulace teploty a světla v místnosti odstíněním slunečního záření, zajištění soukromí, a také vzhled, který se výrazně podílí na celkovém vzhledu stavby. Dalšími výhodami jsou možnosti montáže a propojení se systémy smarthome pro komfortní ovládání. Nevýhodami jsou větší náročnost na stavební připravenost při zakomponování žaluzií pod omítku, nemožnost montáže do volných prostorů, velikost nábalů žaluzií a vyšší pořizovací cena.

 • Pepa

  Jaká je životnost motoru (v cyklech) u venkovních hliníkových rolet?

 • Host chatu

  Dobrý den, motory žaluzií, by stejně jako žaluzie samotné, měly zvládnout minimálně 10 000 cyklů stažení a vytažení.

 • Míla

  Jak jsou venkovní žaluzie odolné např. vůči vichru apod.? Mohou zůstat zatažené? Nemůže dojít k jejich poškození, nebo poškození okna žaluziemi?

 • Host chatu

  Dobrý den, odolnost žaluzií závisí na šířce žaluzie, typu lamely a způsobu jejího vedení. Například nejodolnější žaluzie typu Z, vedené ve vodicím profilu do šířky 1 metru, odolají větru až do 88 km/h. Pro zabránění poškození žaluzií větrem doporučujeme použít motorové žaluzie v kombinace s větrným senzorem, který žaluzie v případě zvýšeného náporu větru vytáhne.

 • Veru H.

  Jsou venkovní žaluzie uznávány pojišťovnami jako bezpečnostní prvek? Nemáme alarm, proto mě zajímá, zda mohou mít vliv na pojistné plnění v případě krádeže. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, standardní venkovní žaluzie nejsou bezpečnostním prvkem a nemají tak vliv na pojistné plnění. Existují však také bezpečnostní žaluzie a rolety, které vyrábějí specializované společnosti. Bezpečnostní třídu těchto výrobků je však nutno zjistit u daného výrobce.

 • Petr z Prahy

  Dokáže venkovní zastínění snížit teplotu v podkrovním bytě? Problém je, že mám jen střešní okna a ty se poměrně špatně zastiňují. Mohou s tím venkovní žaluzie pomoci?

 • Host chatu

  Dobrý den, pomocí venkovního stínění střešních oken lze snížit teplotu v podkrovním bytě, jelikož venkovní stínění odráží sluneční paprsky ještě před sklem, čímž snižuje teplotu v místnosti. Venkovní žaluzie však pro takové případy takřka nelze použít, jelikož je lze instalovat pouze na plochy do 15° odklonu od fasády. Pro venkovní stínění střešních oken se přímo vyrábí markýzy a rolety.

 • Karel P.

  Neubírá vnější zastínění světlo v bytě?

 • Host chatu

  Dobrý den, množství světla v místnosti záleží na typu použitého stínění. Například u venkovních žaluzií je možné si světlo plynule regulovat naklápěním lamel. U látkových rolet se množství světla ovlivňuje výběrem látek, které mají různé propustnosti světla do místnosti.

 • Lukáš Šustr

  Stavíme rodinný dům a začínáme řešit venkovní stínění. Na internetu jsem našel stránky, kde si například žaluzie můžu koupit jako samostatný produkt bez montáže. Doporučil byste takové řešení?

 • Host chatu

  Dobrý den, realizaci venkovního stínění vždy doporučujeme svěřit odborným společnostem. Tyto společnosti Vám na základě Vašich požadavků pomohou navrhnout nejlepší řešení pro Vaši budovu, zároveň vyřeší veškeré detaily daného stínění, a také návaznosti na jednotlivé stavební části. Nutno také podotknout, že bez odborné montáže, zajištěnou realizační společností, nebudete mít u mnoha výrobců nárok na záruku. Realizační společnosti Vám
  navíc zajistí záruční i pozáruční servis.

 • Míša K.

  Rekonstruujeme rodinný dům a rozhodli jsme se pořídit si venkovní žaluzie. Máme hodně specifickou barvu rámu oken, se kterými jsme žaluzie chtěli sladit a v žádném vzorníku jsem podobnou té naší nenašla. Myslíte, že by šlo žaluzie nalakovat v „naší" barvě? :)

 • Host chatu

  Dobrý den, venkovní žaluzie a jejich příslušenství jsme schopni dodat v jakékoliv Vámi požadované barvě. V takovém případě potřebujeme přesné informace o barvě, případně vzorek dané barvy. Speciální barvy, které nejsou v našem standardním vzorníku, jsou však dodávány s příplatkem a delším dodacím termínem. Dovolím si také upozornit na možné odstínové odchylky způsobené různými technologiemi lakování.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.