Jaké postupy nabízí moderní stomatologie a které problémy chrupu dokáže vyřešit? Odpovídal MUDr. et MUDr. Robert Vondruška

Chat je uzavřený01.04.2016 15:00

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška.

Kvalitní prevence dokáže odvrátit mnohé zdravotní problémy zubů. Když se ale bolest objeví, moderní stomatologie nabízí mnoho řešení. Je současná zubní péče opravdu bezbolestná? Umí zubní lékaři vyhovět zvyšujícím se nárokům pacientů na estetické řešení nedokonalostí jejich chrupu? Jak jsme na tom s prevencí a co dělat, abychom měli zdravé zuby? Ptejte se vedoucího zubního lékaře Zubního centra Ořechovka MUDr. et MUDr. Roberta Vondrušky v pátek 1. dubna od 15.00.

MUDr. et MUDr. Robert Vondruška vystudoval obory stomatologie a také všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Po studiu působil nejprve tři roky ve státním stomatologickém zařízení v Praze 7 a tři roky v soukromé zubní ordinaci v Praze 10. V roce 2001 založil Zubní centrum Ořechovka v Praze 6, kde s kolegy poskytuje komplexní zubní péči pacientům z celé republiky. Tedy prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu. 

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Přišel jsem o 4 vpravo nahoře. Jaké jsou možnosti náhrady tohoto zubu ? Implantát prý stojí dvacet tisíc a je stejně nejisté zda se uchytí na delší dobu.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, tento zub je možné nahradit implantátem nebo můstkem. Pokud jsou zuby v sousedství ztraceného zubu zdravé, doporučoval bych implantát.Pokud si zvolíte kvalitní implantát a zkušeného implantologa, je úspěšnost zubních implantátů vysoká a není třeba se této možnosti náhrady zubu obávat.

 • Honza

  Dobrý den. Jste toho názoru, že návštěva u zubaře nemá bolet ? Nebo to je jen možnost, jak vytáhnout z kapes pacientů nějakou tu kačku?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  V dnešní době by ošetření u zubního lékaře mělo být bezbolestné.Téměř všechna zubní ošetření jsou prováděna v lokální anestezii. Lidé se dnes návštěvy u zubaře nebojí a jsou lidé, kteří si k nám chodí i odpočinout.

 • Jana

  Dobrý den. Ovlivňuje složení potravy kvalitu zubů? Nemám te´d na mysli vznik zubního kazu, ale choroby vzniklé "zevnitř".
  Díky. J.

 • Host chatu

  Dobrý den. V dospělosti jsou zuby již vyvinuté a složení stravy na ně, jak píšete "zevnitř" organismu nemá vliv Pro správný vývoj zubů má význam vyvážené složení stravy během těhotenství a u dětí.

 • Michal

  Mám některé zuby hodně citlivé především na chlad, ale i teplo.
  Zuby si čistím zubní pastou Sensodyn, ale nestačí to.
  Ptal jsem zubního doktora jestli by mi nemohl ošetřit zuby fluoridací.
  Odpověděl, že to nedělá. Je nějaká jiná možnost ošetření zubů?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. V prvé řadě by bylo důležité zjistit příčinu té citlivosti. Příčinou mohou být pouze citlivé krčky, na které by stačilo poze aplikovat impregnační prostředek, na krčcích můžete mít klínovité defekty, které by bylo vhodné potáhnout bílou výplní, ale citlivost mohou způsobovat i kazy. Podle příčiny je potřeba zvolit možnost ošetření.

 • SK

  Jak moderní stomatologie zbaví pacienta halitózy?

 • Host chatu

  Dobrý den. V zhledem k tomu, že halitóza, tedy zápach z úst, může mít různé důvody, je potřeba nejdříve zjistit příčinu. Halitóza může být způsobena např. špatnou zubní hygienou (stačí, když pacient nepožívá mezizubní kartáčky), příčinou může být také větší množství zubního kamene - potom stačí návštěva dentální hygienistky.Dále větší kazy a defekty zubů mohou způsobovat tento jev - potom stačí jejich odstranění, ale může to být také jeden z projevů parodontitidy, kdy léčba a odstranění tohoto průvodního jevu je složitější.

 • GF

  Co může moderní stomatologie udělat, aby pacient neměl zubní plak?

 • Host chatu

  Dobrý den. V tomto případě by měl dodržovat hlavně pacient zásady moderní ústní hygieny a žádný plak mít v ústech nebude. Součástí moderní stomatologie jsou samozřejmě pravidelné návštěvy ordinace dentální hygieny. Moderní stomatologie by měla vést k tomu, aby v ústech při zhotovování jakýchkoliv výplní nebo náhrad, nevznikaly místa, kde by se zubní plak více usazoval.

 • SK

  CO ani moderní stomatologie nedokáže?

 • Host chatu

  Dobrý den. Je toho více, ale zatím není např. možné pomocí kmenových buněk vypěstovat mimo ústa nové zuby a následně je implantovat do čelisti.

 • Kateřina Marenčáková

  Dobrý den.Dostala jsem paradontézu,dá se zachránit zuby které se kývají ,a ty zdravé.Co mám udělat abych nepřišla o všechny zuby.Jsem zoufalá.C

 • Host chatu

  Dobrý den. V dnešní době je parodontitida, pokud je včas diagnostikována a léčena, poměrně dobře ovlivnitelná. Důležitou součástí léčby je výborná spolupráce pacienta, který musí mít perfektní zubní hygienu a musí chodit na pravidelné odstraňování zubního kamene. Začněte tedy podrobným vyšetřením zubním lékařem a návštěvou dentální hygieny.

 • Roman

  Můj 11-letý syn spadl a zlomil si oba přední zuby v polovině délky. Byly už druhé. Až na třetí pokus ( 2x to prostě nedrželo ) mu zubařka na ně nasadila jakési provizorní obalení, ale do jejich původní délky to má daleko, takže začal šišlat a navíc je výsledek tupý, takže s nimi prakticky nemůže kousat. Na trvalé řešení prý bude muset čekat asi do 18-ti let, až se mu zhruba dokončí růst čelisti. Skutečně není možné provést funkční náhrady dříve?

 • Host chatu

  Dobrý den. Důležité je, jestli Váš syn při ošetření dobře spolupracuje. Pokud ano, mělo by jít pomocí bílých(fotokompozitních výplní) dostavět přední zuby do původního tvaru. Tento zákrok, ale může trvat delší dobu a estetický výsledek je opravdu podmíněn dobrou spoluprací dítěte. Není ovšem vyloučeno, že v budoucnu bude nutné tyto dostavby předělat nebo tvarově upravit.

 • Lovacoop

  Dobrý den, jeden kolega mi tvrdil, že sexuální orientace souvisí s kazivostí zubů (konkrétně že homosexuálům se zuby kazí více) Můžete tuto informaci potvrdit nebo vyvrátit? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, s tímto názorem jsem se nesetkal. Nezaregistroval jsem tento poznatek ani v odborné literatuře.

 • MM

  Pěkný den, bydlím v malém městě ve Středočeském kraji, je zde jediná zubní ordinace a momentálně mě s vypadlou plombou ze stoličky s naštíplou sklovinou objednali až za 34 dní, že prý dřív není volný termín. Co mám prosím dělat, abych o zub nepřišla? Jedná se o velkou plombu přes celou kousací plochu zubu a i dost hluboko, zub mě navíc středně bolí, ale dá se to vydržet. Jsem diabetik, takže implantát pro mě není vhodný. Na kontroly chodím. Z pohotovosti mě vyhodili, že prý mám jít pouze ke své zubařce.

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud by Vás zub nebolel, neřezal do jazyka a budete si ho perfektně čistit, neměl by být s termínem za měsíc problém. Pokud Vás však zub pobolívá, domluvte se s Vaším zubařem na zhotovení alespoň provizorní výplně nebo na takovém ošetření, které Vás zbaví bolesti.

 • Pavel

  Slyšel jsem, že kazivost zubů je genetická záležitost a moc nesouvisí ze životosprávou (zásadité prostředí v ústech). Čož by souhlasilo, protože znám dost lidí, co se kvalitně starají o svůj chrup (pravidelně si chrup čistí - správnou technikou, používají mezizubní kartáčky, nitě a ústní vodu) a přitom mají pořád se zuby problémy možná díky překyselení organismu. Na druhou stranu znám jedince, což je extrém, kteří si chrup moc necení a nepečují o něj a mají zuby v perfektním stavu, přitom jak píši se o něj nejen nestarají, ale dokonce jí i takové věci, které by do úst nikdy racionálně stravující se člověk nedal (tudíž musí být ti lidé dost překyselení).
  To znamená, že za svůj chrup si lidé úplně sami zas nemůžou, tudíž by zdravotní pojišťovny měly zákroky více proplácet. Implantáty v dnešní době stojí 30 tisíc JEDEN! zub, korunka kolem 5 tisíc, atd. to aby měl člověk našetřené na zuby alespoň cca 500 tisíc.

 • Host chatu

  Dobrý den. Je vědecky prokázané, že genetika má na kazivost zubů zanedbatelný vliv. Kazivost zubů je naprosto jednoduše ovlivnitelná dobrou a správně prováděnou dentální hygienou. Proto by dnes samozřejmostí měly být také pravidelné návštěvy ordinace dentální hygieny. Pro stav chrupu je také důležité mít dobrého a hlavně preventivně působícího zubního lékaře.

 • Augustine

  Dentista mi na titanove kotvy nainstaloval zuby z materialu "zirconia".
  Co to je?

 • Host chatu

  Zirkon je tvrdý minerál. Zirkonové korunky nebo můstky jsou estetické a velice pevné náhrady. Skládají se ze zirkonové konstrukce a keramické vrstvy. Dají se použít na přední i zadní zuby.

 • Karel

  Dobrý den,
  jak postupovat, když se nepovedlo zhotovení náhradní protezy a ani po 8 návštěvách, kdy se upravovala u stomatologa,je stále nefunkční. Existuje možnost reklamace? Potřebuji novou,ale poněvadž VZP další proplatí každé 3 roky , musela bych si zaplatit novou z vlastních peněz?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nevím, co v tomto případě znamená nefunkční. Velice záleží na situaci ve Vašich ústech. Pokud máte například malý kostní výběžek na čelisti, na kterém sedí protéza, nebude Vám nikdy protéza dobře držet. Je potřeba také konstatovat, že snímací protéza nikdy není jako vlastní zuby a jsou pacienti, kteří si na ni nikdy nezvyknou. V každém případě byste měla situaci řešit s Vaším zubním lékařem a event. hledat jiné řešení než je celková zubní náhrada.

 • Lucie

  9leté dítě má v horní čelisti již nové jedničky a dvojky. U trojek existuje obava, že nebudou mít dostatečně místa. Jak řešit tuto situaci? Při vytržení zubů prý hrozí propad tváře a rtů, což by v případě mladé dívky hodně vadilo. Nebo zvolit rozšíření čelisti doporučenou pomůckou - kroužkový hyrax - ? Anebo vyčkat , jak zapracuje příroda? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den. Stálé trojky se většinou nevytahují, jsou to velice důležité zuby. Pokud je v čelisti nedostatek místa a vzniká stěsnání, většinou se extrahují stálé čtyřky nebo pětky. Správný postup by měl stanovit ortodontista po podrobném vyšetření.

 • Vít

  Jedna návštěva dentálního hygienika se někde blíží tisícovce.
  Jsem původně zdravotník, nikoliv stomatolog, jsem schopen se sám naučit
  odstraňovat pravidelně učinně zubní kámen ?
  Scaller stojí do 300,- jednoduchý UZ přístroj k odstranění zubního kamene do 3000 Kč.

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud se nechcete sebepoškozovat, tak bych tento postup nedoporučoval. Pravidelné a pečlivé odstraňování zubního kamene je pro budoucí zdraví Vašich zubů natolik důležité, že se nevyplatí na něm šetřit.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.