Jaké urogynekologické potíže mohou ženy trápit po porodu? Odpovídal MUDr. Radek Havlas

Chat je uzavřený10.04.2017 13:00

MUDr. Radek Havlas.

Porod je zásadním momentem v životě každé ženy, ale také zdrojem řady obav. V průběhu těhotenství prochází tělo a orgány budoucí maminky výraznými změnami a také samotný porod je pro svalstvo velmi namáhavý. Často se tak po něm objevují dočasné problémy například s močením. Potíže spojené s ochabnutím poševní stěny trápí více než polovinu žen po porodu. Jaké mohou být dočasné urogynekologické problémy po porodu? Existují preventivní opatření v této oblasti? Jaké jsou možnosti řešení těchto potíží a kde mají ženy hledat pomoc? Na to a mnohem více se ptejte MUDr. Radka Havlase v pondělí 10. dubna od 13 hodin.

MUDr. Radek Havlas vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během své 18leté lékařské praxe absolvoval více než 20 certifikovaných kurzů v oblasti urogynekologie. Posledním z nich byl říjnový kurz zaměřený na problematiku operačního řešení poruch pánevního dna na Paris Descartes University ve Francii. Svou profesní dráhu započal v roce 1999, kdy nastoupil do Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Zde působil jako lékař, později zástupce primáře a následně 8 let i jako primář gynekologicko-porodnického oddělení až do roku 2016. Současně pracoval jako lékař výjezdových skupin u Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje a lékař Letecké záchranné služby Libereckého kraje. Od počátku roku 2016 stojí v čele gynekologicko-porodnického oddělení Porodnice Mělník.

 

 


Chat

 • Daniela M.

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli lze nějak takovým problémům předejít- jako problémy s močením- tedy aby se to nestalo vůbec? Jsou na to nějaké cviky?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, stoprocentně všem obtížím vznikajícím v souvislosti s porodem předejít nelze. Cviky slouží následně k léčbě jednoho z mnoha typů inkontinence. Každopádně jsou efektivní.

 • Maruška

  Dobrý den, pane doktore,
  jaké všechny urogynekologické problémy mohou potkat ženu po těhotenství?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, obvykle obtíže shrnuje do dvou skupin - za prvé inkontinence močová (tedy nucení na močení a únik moči v mnoha jeho podobách) a za druhé poruchy stability pánevního dna.

 • DRUM

  Zdravím,
  myslím si, že některé poporodní problémy dostane žena také zaviněním lékaře, který byl přítomen při porodu. A hlavně když to nebyl dobrý lékař. Co si o tom myslíte vy?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, osobně neznám lékaře, který by chtěl pacientku poškodit. Bohužel i při porodu mohou nastat komplikace, které mohou způsobit dlouhodobé následky. Jde spíše o to, aby byly včasně a adekvátně řešeny a ošetřeny. Tak aby to pro pacientku bylo co nejméně zatěžující.

 • Sia

  Dobrý den, pane doktore,
  záleží na věku ženy? Mají starší ženy po porodu větší problémy?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel s posunem porodů do vyšších věkových skupin stoupá i procento obtíží v těhotenství a komplikací spojených s porodem a po porodu. Dvacetiletá rodička má biologicky mladší a zdravější tělo než rodička čtyřicetiletá. Ve vyšší věkové skupině tedy obtíží vzniká více.

 • Jana

  Dobry den, da se urogynekologickym problemum po porode predchazet i nejakym jidlem? A daji se i lpotom lecit zmenou jidelnicku?

 • Host chatu

  Dobrý den, jídelníček na vznik obtíží - snad vyjma nadměrného příjmu potravy spojeného s výraznou obezitou - nemá vliv. Stejně tak nelze tyto obtíže úpravou jídelníčku řešit.

 • Zlata

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak tyto problémy řešit? Je nějaká léčba pomocí medikamentů, nebo jen operace?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, důležité je, že problémy řešit lze. To je základ. Nejlépe po domluvě s ošetřujícím gynekologem, který je schopen rozklíčovat základní typy obtíží a navrhnout Vám správnou léčbu. Tato se může významně lišit podle typu obtíží - může být medikamentózní, operační, rehabilitační či kombinovaná.

 • Libuše Malá

  Dobrý den,
  na jakého odborníka se má žena s těmito problémy obrátit?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, nejlépe na Vašeho ošetřujícího gynekologa. Ale lze oslovit i praktického lékaře. V případě, že Vám nedokážou pomoci sami, mohou Vás následně odeslat do specializované urogynekologické poradny.

 • Zdena P.

  Dobrý den,
  jak je finančně náročná léčba inkontinence?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně lze říci, že léčba inkontinence je finančně náročná. Nicméně v systému našeho zdravotnictví většinu nákladů na léčbu uhradí zdravotní pojišťovna.

 • Klara

  Dobrý den,
  slyšela jsem, že se dá inkontinence řešit i plastikou. V čem spočívá?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, některé z druhů inkontinence, tedy úniku moči plastikou řešit lze. V zásadě mluvíme o rekonstrukčním výkonu na posílení podpory pánevního dna. V dnešní době se na léčbu inkontinence spíše používají miniinvazivní páskové výkony (TOT,TVT), které přinášejí menší operační zátěž, větší efekt i dlouhodobější spolehlivost. Obvykle se tyto výkony provádějí vaginální cestou.

 • Lucie Králová

  Dobrý den, pane doktore,
  jak k těmto problémům dochází? Co se při porodu stane, že tento jev nastane? Může se stát, že budou komplikace doživotní?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za otázku. Pokusím se být stručný, byť v naší urogynekologické "kuchařce" je tomuto tématu věnováno několik stránek. Rizikovými faktory pro vznik obtíží jsou prodloužená první a druhá doba porodní, hmotnost plodu nad 3800 g, vzniklý otok či hematom (modřina) tkání v okolí močové trubice, použití vaginální operace (forcpes - kleště, vakuumextraktor - VEX) a případná porodní poranění. Principielně dochází k narušení statiky pánevního dna, kdy je porušena podpora tkání malé pánve - tedy včetně močového měchýře a močové trubice. Díky tomu je narušená funkčnost aktu močení a to nejen ve smyslu vyprazdňování, ale i ve smyslu uzávěru. Ano, může se stát, že následky budou dlouhodobé, nebo chcete-li doživotní. Nicméně v dnešní době existuje několikero léčebných postupů, kterými je tyto obtíže možné nejen řešit, ale i vyřešit.

 • Stáňa Klus

  Dobrý den, manželka má po prvním porodu problémy s nechtěným únikem moči. Trápí jí to, ale stydí se s tím někam zajít. Věří, že to odezní. Poraďte, prosím, co s tím.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, základem léčby je nebát se o svých potížích mluvit. Buď s praktickým lékařem, nebo lépe s gynekologem. S nemalým množstvím obtíží Vám oba jistě dokážou poradit. Nebo Vás mohou doporučit pro další léčbu do specializované urogynekologické poradny. Je to smysluplné a léčba efektivní. Ať se dáma neobává a o svých obtížích promluví. Jistě jí bude pomoženo.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.