Jaké urogynekologické potíže mohou ženy trápit po porodu? Odpovídal MUDr. Radek Havlas

Chat je uzavřený10.04.2017 13:00

MUDr. Radek Havlas.

Porod je zásadním momentem v životě každé ženy, ale také zdrojem řady obav. V průběhu těhotenství prochází tělo a orgány budoucí maminky výraznými změnami a také samotný porod je pro svalstvo velmi namáhavý. Často se tak po něm objevují dočasné problémy například s močením. Potíže spojené s ochabnutím poševní stěny trápí více než polovinu žen po porodu. Jaké mohou být dočasné urogynekologické problémy po porodu? Existují preventivní opatření v této oblasti? Jaké jsou možnosti řešení těchto potíží a kde mají ženy hledat pomoc? Na to a mnohem více se ptejte MUDr. Radka Havlase v pondělí 10. dubna od 13 hodin.

MUDr. Radek Havlas vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během své 18leté lékařské praxe absolvoval více než 20 certifikovaných kurzů v oblasti urogynekologie. Posledním z nich byl říjnový kurz zaměřený na problematiku operačního řešení poruch pánevního dna na Paris Descartes University ve Francii. Svou profesní dráhu započal v roce 1999, kdy nastoupil do Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Zde působil jako lékař, později zástupce primáře a následně 8 let i jako primář gynekologicko-porodnického oddělení až do roku 2016. Současně pracoval jako lékař výjezdových skupin u Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje a lékař Letecké záchranné služby Libereckého kraje. Od počátku roku 2016 stojí v čele gynekologicko-porodnického oddělení Porodnice Mělník.

 

 


Chat

 • Daniela M.

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli lze nějak takovým problémům předejít- jako problémy s močením- tedy aby se to nestalo vůbec? Jsou na to nějaké cviky?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, stoprocentně všem obtížím vznikajícím v souvislosti s porodem předejít nelze. Cviky slouží následně k léčbě jednoho z mnoha typů inkontinence. Každopádně jsou efektivní.

 • Maruška

  Dobrý den, pane doktore,
  jaké všechny urogynekologické problémy mohou potkat ženu po těhotenství?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, obvykle obtíže shrnuje do dvou skupin - za prvé inkontinence močová (tedy nucení na močení a únik moči v mnoha jeho podobách) a za druhé poruchy stability pánevního dna.

 • DRUM

  Zdravím,
  myslím si, že některé poporodní problémy dostane žena také zaviněním lékaře, který byl přítomen při porodu. A hlavně když to nebyl dobrý lékař. Co si o tom myslíte vy?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, osobně neznám lékaře, který by chtěl pacientku poškodit. Bohužel i při porodu mohou nastat komplikace, které mohou způsobit dlouhodobé následky. Jde spíše o to, aby byly včasně a adekvátně řešeny a ošetřeny. Tak aby to pro pacientku bylo co nejméně zatěžující.

 • Sia

  Dobrý den, pane doktore,
  záleží na věku ženy? Mají starší ženy po porodu větší problémy?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel s posunem porodů do vyšších věkových skupin stoupá i procento obtíží v těhotenství a komplikací spojených s porodem a po porodu. Dvacetiletá rodička má biologicky mladší a zdravější tělo než rodička čtyřicetiletá. Ve vyšší věkové skupině tedy obtíží vzniká více.

 • Jana

  Dobry den, da se urogynekologickym problemum po porode predchazet i nejakym jidlem? A daji se i lpotom lecit zmenou jidelnicku?

 • Host chatu

  Dobrý den, jídelníček na vznik obtíží - snad vyjma nadměrného příjmu potravy spojeného s výraznou obezitou - nemá vliv. Stejně tak nelze tyto obtíže úpravou jídelníčku řešit.

 • Zlata

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak tyto problémy řešit? Je nějaká léčba pomocí medikamentů, nebo jen operace?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, důležité je, že problémy řešit lze. To je základ. Nejlépe po domluvě s ošetřujícím gynekologem, který je schopen rozklíčovat základní typy obtíží a navrhnout Vám správnou léčbu. Tato se může významně lišit podle typu obtíží - může být medikamentózní, operační, rehabilitační či kombinovaná.

 • Libuše Malá

  Dobrý den,
  na jakého odborníka se má žena s těmito problémy obrátit?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, nejlépe na Vašeho ošetřujícího gynekologa. Ale lze oslovit i praktického lékaře. V případě, že Vám nedokážou pomoci sami, mohou Vás následně odeslat do specializované urogynekologické poradny.

 • Zdena P.

  Dobrý den,
  jak je finančně náročná léčba inkontinence?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně lze říci, že léčba inkontinence je finančně náročná. Nicméně v systému našeho zdravotnictví většinu nákladů na léčbu uhradí zdravotní pojišťovna.

 • Klara

  Dobrý den,
  slyšela jsem, že se dá inkontinence řešit i plastikou. V čem spočívá?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, některé z druhů inkontinence, tedy úniku moči plastikou řešit lze. V zásadě mluvíme o rekonstrukčním výkonu na posílení podpory pánevního dna. V dnešní době se na léčbu inkontinence spíše používají miniinvazivní páskové výkony (TOT,TVT), které přinášejí menší operační zátěž, větší efekt i dlouhodobější spolehlivost. Obvykle se tyto výkony provádějí vaginální cestou.

 • Lucie Králová

  Dobrý den, pane doktore,
  jak k těmto problémům dochází? Co se při porodu stane, že tento jev nastane? Může se stát, že budou komplikace doživotní?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za otázku. Pokusím se být stručný, byť v naší urogynekologické "kuchařce" je tomuto tématu věnováno několik stránek. Rizikovými faktory pro vznik obtíží jsou prodloužená první a druhá doba porodní, hmotnost plodu nad 3800 g, vzniklý otok či hematom (modřina) tkání v okolí močové trubice, použití vaginální operace (forcpes - kleště, vakuumextraktor - VEX) a případná porodní poranění. Principielně dochází k narušení statiky pánevního dna, kdy je porušena podpora tkání malé pánve - tedy včetně močového měchýře a močové trubice. Díky tomu je narušená funkčnost aktu močení a to nejen ve smyslu vyprazdňování, ale i ve smyslu uzávěru. Ano, může se stát, že následky budou dlouhodobé, nebo chcete-li doživotní. Nicméně v dnešní době existuje několikero léčebných postupů, kterými je tyto obtíže možné nejen řešit, ale i vyřešit.

 • Stáňa Klus

  Dobrý den, manželka má po prvním porodu problémy s nechtěným únikem moči. Trápí jí to, ale stydí se s tím někam zajít. Věří, že to odezní. Poraďte, prosím, co s tím.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, základem léčby je nebát se o svých potížích mluvit. Buď s praktickým lékařem, nebo lépe s gynekologem. S nemalým množstvím obtíží Vám oba jistě dokážou poradit. Nebo Vás mohou doporučit pro další léčbu do specializované urogynekologické poradny. Je to smysluplné a léčba efektivní. Ať se dáma neobává a o svých obtížích promluví. Jistě jí bude pomoženo.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.