Jaký dopad má koronavirus na kulturu a jaká je práce v hudebním showbusinessu? Na otázky odpovídala Martina Tůmová

Chat je uzavřený04.08.2020 11:00

Martina Tůmová.

Jak se v dnešní době organizuje festival Energie pro kulturu a s čím je třeba při přípravách počítat? Stojí podpora kultury za to, i když jsou akce limitovány počtem účastníků? A jak u nás funguje zastupování předních umělců? Zajímá vás, jaké je to spoluorganizovat nejen festivaly, ale třeba i netradiční koncerty v zámeckých zahradách? Ptejte se Martiny Tůmové v úterý 4. srpna od 11:00 hodin.

Martina Tůmová v hudebním showbusinessu pracuje přes 20 let. Od roku 2000 postupně zastupovala řadu českých hudebních umělců jako jsou Kryštof, David Koller, Wohnout, Sunshine nebo třeba Michal Hrůza. Momentálně zastupuje dívčí pop-folkovou skupinu Vesna.

Spolupracuje s organizátory festivalů a eventů na jejich podporu formou zajištění sponzoringu.

V minulosti organizovala zajímavé projekty jako koncert Michala Hrůzy se symfonickým orchestrem a hosty v Rudolfinu, 10. let výročí kapely Wohnout v levém křídle Průmyslového paláce, nebo sérii festivalů Hrůza na zámku. Více jak 10 let spolupracuje se světovým pohárem ve snowboardinug World Cup Snowjam.

V současné době připravuje festival na podporu kultury a gastro služeb zasažené Covid-19 s názvem Energie pro kulturu, který proběhne v šesti českých městech, kde se spojí regionální kultura s předními kapelami a zpěváky, jako je třeba MIG21, Anna K. anebo Aneta Langerová. Součástí festivalu Energie pro kulturu je i rozmanitý program pro děti či výstavy fotografií a ilustrací. Putovní festival navíc spojil síly s Nadací ČEZ a na místě konání bude v relax zóně ČEZ možnost vyšlapat na kole podporu pro lokální neziskovou organizaci.

Chat

 • BO

  Dobrý den, dotklo se vás v průběhu karantény nějak zrušení kulturních akcí? Je možné se nějak připravit na případné okamžité zrušení akce, jako se to stalo např. u Colours?

 • Host chatu

  Dobrý den, zrušení kulturních akcí se dotknulo všech, kdo v kulturním sektoru pracují. Tím, že došlo na jaře k zákazu konání všech kulturních akcí, přišla řada umělců a jejich týmů o svou práci a tím i o výdělek. Navíc promotéři také o všechny dopředu vynaložené náklady na propagaci, storno poplatky z prodeje vstupenek a všechna dopředu vynaložená práce s přípravou jednotlivých koncertů či eventů se musela udělat znovu, neb se jednotlivé akce museli překládat na nový termín, pokud to vůbec bylo možné. Připravit se na okamžité zrušení lze z mého pohledu těžko, nicméně to, co potkalo tým Colours of Ostrava vnímám jako těžkou zkušenost a pro nás ostatní promotéry jako informaci, že je potřeba být více obezřetní a mít neustále připravený tzv. plán B.

 • lenka

  Jsou na festivalu nejaka zvysena hyg. opatreni?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, bezpečnost stran hygieny je pro nás na festivalu velmi důležitá. Máme rozmístěny stojany s dezinfekcí po celém areálu, letní scénu, kterou v místě stavíme jsme uzpůsobili počtu návštěvníků a secuirity v areálu dohlíží mimo jiné na bezpečnost a rozestupy.

 • Jana

  Dobrý den, zarazilo mě nařízení vlády, které se týkalo zrušení akcí prakticky z hodiny na hodinu v Moravskoslezském kraji. Jak byste v takovém případě postupovali u festivalu Energie pro kulturu? Vůbec si neumím takovou situaci představit, s pořadateli jsem v tu chvíli opravdu soucítila. Myslíte si, že by se situace mohla opakovat i někde jinde a jak se na tyto scénáře připravujete, pokud se na ně připravit vůbec dá. Držím palce, ať Vám vše klapne. :-)

 • Host chatu

  dobrý den Jano, i mne toto nařízení vlády překvapilo a soucítila jsem se týmem NeFestivalu, který prakticky neměl šanci. Pokud by se něco takového stalo nám, určitě bychom museli postupovat tak, jak by ukládalo nařízení vlády. Věřím však, že se tato situace nebude opakovat. Pro všechny případy v produkci festivalu sledujeme neustále nové změny, které s Covid-19 přicházejí a snažíme se na ně reagovat podle potřeby a bezpečnosti především pro návštěvníky festivalu a našeho týmu, který festival připravuje.

 • Nikol

  Dobrý den, jak je náročné taková organizace vybraného festivalu? Kolik vám to zebere času? A kolikačlenný tým máte k dispozici,

 • Host chatu

  Dobrý den Nikol, festival jsme připravovali v enormně krátkém čase třech měsíců, kdy jsme se přípravám věnovali v podstatě denně. Hlavní produkční tým čítá 11 lidí, avšak dohromady se na spolupráci podílí mnohem více lidí, cca 60 za zastávku.

 • FRANTA

  S jakým umělcem či kapelou se vám spolupracovalo nejlépe? A jsou umělci, kteří nechtějí vystupovat na festivalech? Je náročné jim zajistit potřebné zázemí?

 • Host chatu

  Hezký den Franto, s každým interpretem přišlo něco nového, nové zkušenosti, které mne vždy posunuly kupředu, proto nedokážu říct, s kým se mi spolupracovalo nejlépe. Já si vážím všech spoluprací a považuji je za součást mé pracovní cesty. O umělci, který by nechtěl vystupovat na festivalu nevím, myslím, že každý muzikant touží od začátku své kariéry hrát na festivalech, užít si tu úžasnou atmosféru s fanoušky a setkat se v zákulisí s ostatními kolegy muzikanty. Zázemí pro interpreta je tak náročné, jak úspěšný interpret je. Pokud např zastupujete interpreta, jehož hudební vystoupení je postavené mimo jiné i na náročném stagedesingu, pak s tím máte více práce.

 • Míša

  Dobrý den, je rozdíl organizovat festival pro pár stovek lidí a naopak pro tisíce? Co vás víc baví?

 • Host chatu

  Myslím, že v základu ten rozdíl není až tak velký, nicméně pokud organizujete festival pro menší počet diváků, zcela jistě Vám to zabere méně času, potřebujete méně financí na pokrytí nákladů a zvládnete festival připravit i v menším týmu. Mně osobně baví všechny projekty, do kterých se pustím nebo se kterými spolupracuji. Nerozlišuji je podle velikosti.

 • Lenka P.

  Co je na organizování festivalů nejtěžší? Vytipovat vhodné místo, vymyslet program a sladit umělce, nebo sehnat peníze?

 • Host chatu

  Pokud připravujete festival tři měsíce jako náš tým, pak bylo nejtěžší určitě sladit headlinery a zajistit financování festivalu. Taky jsme měli trochu obavy z toho, zda-li stihneme získat všechny zábory do měst. Nicméně obecně je asi nejtěžší najít dobré obchodní partnery.

 • Dejna

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda jste při sestavování programu festivalu Energie pro kulturu museli volit např. mezi vystupujícími nějak razantně - zda je třeba teď přetlak zájmu o to vystupovat. Podle čeho jste interprety vybírali?

 • Host chatu

  Při výběru účinkujících jsme se snažili propojit lokální umělce s těmi obecně známými headlinery. Zároveň byl výběr umělců směrován tak, aby koncepčně ladil s našim záměrem festivalu jako takového.

 • Marta z Ostravy

  Jsi v pribuzenskem vztahu s Karlem Tumou?

 • Host chatu

  Dobrý den Marto, nejsem v příbuzenském vztahu s panem Karlem Tůmou.

 • SK

  Jak se koronavirus dotkl skupiny Vesna?

 • Host chatu

  Dobrý den, zrušení akcí se Vesny dotknulo hned na samém začátku, neb na jaro letošního roku měla kapela naplánované pokračování klubového turné My a Vy a také jsme připravovali koncert na pomoc pro Austrálii. Festivalová vystoupení pro letošní rok včetně Colours of Ostrava se musela z velké části také přesunout na příští rok, takže jediný plán, který zůstal nezměněn, je nahrávání nového alba, které vyjde 1.10.2020 a na kterém děvčata momentálně vydatně pracují ve studiu.

 • DENMARK

  Jak se musí festival Energie pro kulturu přizpůsobovat protikoronavirovým opatřením?

 • Host chatu

  Dobrý den, všechna opatření vychází z nařízení vlády nebo jednotlivých krajů a měst. V produkci je nepřetržitě sledujeme a podle potřeb se jimi řídíme. Momentálně s ohledem na kapacitu míst konání uzpůsobujeme areál oplocením s kapacitou na max. 1000 osob, navyšujeme dezinfekce, po vystoupeních čistíme elevaci a celkově se snažíme o bezpečnost návštěvníků.

 • SK

  Co znamená koronavirus přimo pro Vaši práci?

 • Host chatu

  Dobrý den, s příchodem tohoto virového onemocnění i se všemi omezeními z důvodu bezpečnosti a povinné karantény, kterou každý z nás absolvoval, je pro mne toto období velkou změnou v zajetém pracovním systému, přináší kreativitu a také větší efektivitu v mé profesi.

 • Fíla

  Dobrý den, paní Tůmová, vaše práce je moc zajímavá. Jak se člověk k takové profesi dostane?? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den Fílo, pro mne to byl zlomový okamžik na koncertě J.A.R v roce 1999, pro někoho jiného to může být zkušenost z produkčního prostředí. Důležité je podle mne rozhodnout se pro svůj sen a pak mu vyrazit naproti třeba tím, že se zkusíte získat práci jako produkční na nějakém festivalu, u promotéra klubu, na vydavatelství apod.

 • mik

  Me zajima zastupovani ceskych umelcu. Vy osobne napriklad nejake primo zastupujete? Co to v praxi znamena? Bookovani koncertu atd., zajisteni nahravacich studii nebo co vsechno se pod timto skryva? Dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, momentálně zastupuji dívčí pop-folkovou skupinu Vesna. Posledních 8 let jsem zastupovala Michala Hrůzu. Denně se věnujete manažersko-marketingové a bookingové práci. U každého interpreta je ta detailní spolupráce jiná, protože u některého máte ke spolupráci ještě vydavatelství, u jiných řešíte i vydání skladeb přes distributora sám. Práce managementu je tedy zajistit pro daného umělce co nejlepší servis v oblasti managementu, nahrávání alb, pr služeb, sponzoringu, prodeje merchandise a bookingu koncertů.

 • Bio

  Dobrý den, jak mění koronavirus eventový svět a v čem spatřujete změnu přímo u festivalu, který organizujete? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, jak se změní eventový svět se teprve ukáže, první okamžiky reakcí na karanténu byly např. formou online koncertů nebo konferencí, nicméně online přenos nemůže nikdy nahradit živé setkání a živý koncert. Momentální opatření jsou samozřejmě omezující především na počet návštěvníků, pozitiva, která vnímám na festivalu jsou naopak radost muzikantů z toho, že zase konečně můžou živě hrát a u diváků, že je zase možné se dobře bavit pod širým nebem.

 • Eva

  Dobrý den, pokud chceme teď čtvrtek nebo pátek navštívit Vaši akci v Třebíči, ,máme si někde koupit lístky? Kde to v Třebíči bude , jaké kapely po oba dva dny učinkují a v kolik je začátek, děkuji za odpověd.

 • Host chatu

  Dobrý den, náš festival ENERGIE PRO KULTURU je pro návštěvníky zdarma. V Třebíči se koná Pod zámeckou Nivou a první den je věnovaný divadlu, druhý pak hudbě. Všechny informace včetně programu a časů najdete na www.energieprokulturu.cz nebo konkrétně k Třebíči na události na www.facebook.com/energieprokulturu.

 • Nika

  Dobrý den, mne by zajímalo skloubení Vašeho osobního života s Vaší brandží? Vnímám to jako náročné. Je šance najít svou spřízněnou duši mezi muži muzikanty? Vím, jak moc jsou muzikanti obletovaní svými fanynkami a mnohdy jim i podléhají. Sama jsem takovou zkušeností prošla. Dokážete si představit, že byste volila v těchto mužských řadách či se jim v osobním životě záměrně vyhýbáte? Přece jen umělci mají své kouzlo, nemyslíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, zcela jistě mají muzikanti více příležitostí k setkání se spoustou krásných žen, navíc Česky patří mezi jedny z nejhezčích vůbec, je však na každém z nich osobně, čemu dávají přednost, zda-li se chtějí ještě nevázaně bavit, nebo dají přednost rodinnému životu. I pro mne bylo logicky více příležitostí v hudební branži než kdybych pracovala třeba v bance, nicméně já spřízněnou duši nevybírám podle profese. Co se týče profesního života s tím osobním se mi ho zatím daří skloubit, podpora rodiny a přátel je pro mne důležitá a jsem ráda, že se mi jí dostává a svou pětiletou dcerku občas beru za kulturou a myslím, že jí to baví a obohacuje.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 19/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov News

Barrandov Krimi

Sedmička pro ženy


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.