Jaký dopad měla pandemie covid-19 na psychiku dětí a dospělých a co pacienti nejvíce zanedbávali v péči o své zdraví? Odpovídal Ivan Duškov v úterý 7. září od 11 hodin.

Chat je uzavřený07.09.2021 11:00

PhDr. Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

Špatně snáším současnou situaci kolem nákazy covid-19, udělá pro mě zdravotní pojišťovna něco?  Návrat do školy není pro mé děti úplně jednoduchý, může nám VZP nějak pomoci? Kolik stojí léčba onkologických onemocnění a jak jim lze předcházet?

PhDr. Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům

Ivan Duškov vystudoval Fakultu humanitních studií a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Působil jako ředitelem Sekce strategií a politik na Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, vedl Strategickou projektovou kancelář na Ministerstvu zdravotnictví ČR a je spoluautorem Strategie reformy psychiatrické péče a dalších strategických dokumentů Ministerstva zdravotnictví. Předsedá Radě Národního ústavu duševního zdraví a předsedal Výkonnému výboru pro implementaci reformy psychiatrické péče na Ministerstvu zdravotnictví ČR. Nyní působí jako náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Chat

 • SK

  Jaký je obecně dopad covidu na psychiatricky nemocné?

 • Host chatu

  Dobrý den, moc děkuji za pozvání a možnost odpovídat na Vaše dotazy.
  Úplně přesný popis všech dopadů nemáme k dispozici, ale na základě jak mezinárodní, tak naší zkušenosti je zřejmé, že např. v rodinách často narostlo domácí násilí, nárazový alkoholismus, lidé byli často úzkostní, plní nejistoty a i depresivní. Problém se objevil i u dětí, chyběl jim četnější sociální kontakt, přesná struktura dne, atd. I to byl důvod, proč jsme rozšířili náš program psychosociální podpory i o dětí od 7 let.

 • ANTI

  Stává - stávalo se často během covidové pandemie, že covidová pandemie způsobila psychiatrické potíže?

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel ano, celá pandemie nás vystavuje mnoha stresovým faktorům, více viz předchozí odpověď.

 • MARIE N.

  Pane náměstku, myslíte si, že pořádat akce na náměstích, jako je ta co chystáte v Pardubicích, má nějaký smysl? Fakt si myslíte, že se tam lidi nechají vyšetřit? A ještě by mě zajímalo, jestli tam zadarmo vyšetří i pacienty jiných pojišťoven nebo si ho budou muset zaplatit? Děkuji.

 • Host chatu

  Určitě ano, dokazuje to už jen zkušenost z předchozího ročníku, které jsme spolu s Bleskem pořádali v roce 2019. Tehdy se například o onemocnění rakovinou kůže dozvědělo 57 lidí a odhalilo se 61 vážných onemocnění plic. Proto každou aktivitu spojenou s prevencí považujeme za extrémně důležitou. Těším se na Vás zítra v Pardubicích!

 • Pepan z Plzně

  Dobrý den, zatím jsem se nikde nedozvěděl, jestli sledujete, zpracováváte, mluvíte s lékaři o škodlivosti elektronických cigaret a těch aikos, nebo jak se to jmenuje. Kolega v práci to kouří, ty voňavé mě hrozně dráždí, ale on tvrdí, že to neškodí zdraví. Proto mě to zajímá, jestli to taky může způsobit rakovinu.

 • Host chatu

  Toto je velmi zajímavá otázka. Zahraniční zkušenost a výzkumy ukazují, že alternativní tabákové produkty (zahřívaný tabák, vapování) jsou méně škodlivé a jsou součástí tzv. harm reduction konceptu – tedy konceptu na snižování škodlivosti užívání návykových látek. Samozřejmě důrazně doporučujeme vůbec nezačínat ani s těmito alternativami.

 • dotaz, Planá

  Pořád se mluví, jak je léčba rakoviny drahá, kolik stojí, tak by mě zajímalo, kolika pacientům VZP loni zaplatila léčbu rakoviny. Je rozdíl pokud jde o finance například mezi léčbou rakoviny plic a prsu? Děkuji, pane Duškove a držte se.

 • Host chatu

  Dobrý den, v roce 2020 jsme zaplatili celkem 16,2 miliardy Kč za cca 301 000 našich pojištěnců, kteří se léčili s různými druhy rakoviny.
  Důležitá je rozhodně prevence, včasná diagnostika a posléze léčba. Prevence a screening onkologických onemocnění je pro nás velice důležitá věc – proto našim pojištěncům nabízíme příspěvek až 3000 Kč v rámci tzv. Komplexních onkologických center. Mladším ženám přispíváme 500 Kč na vyšetření prsou, důležitý je rovněž příspěvek 500 Kč na vyšetření kožních znamének atd.
  Ale zpět k Vaší otázce – léčba rakoviny prsou náš v roce 2020 stála 2,2 miliardy Kč (55 tisíc pacientek) a léčba rakoviny plic 1,3 miliardy Kč pro zhruba 16 000 klientů.

 • Hana

  Dobrý den, je mi 32 let, mám dvě děti a pět let jsem kouřila. Na které preventivní prohlídky mám nárok? Jo a musím mít doporučení svého obvodního lékaře, nebo se můžu objednat přímo. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě máte nárok na vyšetření znamének, vyšetření prsou, děložního hrdla, podrobný seznam najdete na https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/dospeli

 • Alča

  Přispíváte také dětem na pohybové aktivity? Pokud ano, kde se to dozvím? Děkuji.

 • Host chatu

  Ano, přispíváme 500 Kč pro děti na plavání kojenců a vaničkování, 800 Kč pro starší děti například na sportovní kroužky. Příspěvky na pohybové aktivity mohou čerpat dokonce i dospělí a senioři. Více na https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/deti/pohybove-aktivity

 • Fanda

  Dobrý den, chci se zeptat, jak si mám požádat o příspěvek na psychologa. Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den, je to velmi jednoduché, podrobný popis naleznete na https://dusevnizdravi.vzp.cz/<br />

 • Helena Klímová

  Chtěla bych zjistit, kolik za mé preventivní prohlídky platí VZP? Na koho se mohu obrátit? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, jednou ročně máte nárok zdarma na výpis všech nákladů, které byly uhrazeny v souvislosti s Vaší léčbou, ale doporučuji si zřídit přístup do mojeVZP, kde můžete mít kontrolu výdajů souvisejících s Vašimi dětmi či Vašimi blízkými. Více naleznete pod tímto odkazem: https://www.vzp.cz/e-vzp/moje-vzp

 • XXYZ

  Pane náměstku, budete psychosociální podporu platit také příští rok?

 • Host chatu

  Dobrý den, byli bychom moc rádi, kdybychom mohli v této podpoře pokračovat. Před definitivním rozhodnutím na příští rok budeme muset provést vyhodnocení programu.

 • Hujer

  Zajímalo by mě, jak se podepsal covid na docházce vašich klientů na preventivní prohlídky? Jo, a jestli dostali lékaři v době pandemie zákaz dělat ty prohlídky. Jestli ano, tak kteří a jak dlouho se neprováděly. Díky.

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, bohužel máme data o tom, že preventivní byly významným způsobem zanedbány´. Konkrétně oproti roku 2019 přišlo loni o téměř 200 tisíc našich klientů méně na prevenci těch nejzávažnějších onemocnění. Hlavně z toho důvodu se nyní stává propagace prevence naší klíčovou prioritou.

 • občan v Písku

  Dobrý den, chci se stát vaším pojištěncem. Co všechno proto musím udělat? Mohlo vy se mi stát, že mě nevezmete? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, nyní je zrovna ta správná doba, kdy Vás do VZP rádi přivítáme. Podrobnější návod přikládám pod odkazem: https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/jak-se-zaregistrovat-k-vzp/jak-podat-prihlasku

 • ZUZA

  Všude se pořád mluví o očkování proti kovidu. Ale ono se snad očkuje také proti jiným nemocem ne? Kohokoliv se zeptám, jaké očkování existuje, tak nikdo kromě tetanu a chřipky, nic neví. Ptám se tedy jaké očkování proplácíte? A je to závislé na věku člověka?

 • Host chatu

  Dobrý den, očkování proti onemocnění Covid 19 je nyní absolutní prioritou. To, ale neznamená, že by se přestalo očkovat proti dalším nemocem. Očkování obecně považujeme za jednu z nejlepších prevencí. Mpžnosti příspěvků pro dospělé naleznete zde: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/dospeli/ockovani<br /> Také pro děti hradíme řadu očkování: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/deti/ockovani<br /> Navíc pro příští rok plánujeme příspěvky v obou kategoriích v součtu de facto zdvojnásobit.

 • Jitka L.

  Ráda bych se dozvěděla, co v rámci prevence poskytujete dětem?

 • Host chatu

  Dobrý den,
  pro děti máme velmi komplexní program podpory již od útlého věku.
  Tedy od kojenců:https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/maminky/pro-nedonosena-miminka až do osmnácti, respektive v některých případech 26 lel: https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/deti

 • DAN

  Kolik zaplatí VZP ročně za preventivní prohlídky všech pojištěnců?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud to vezmeme úplně globálně, přes veškeré preventivní prohlídky například praktiků, stomatologu, ambulantních specialistů, až po cílené preventivní programy, jejich propagaci, očkování a další., jde o náklady v řádu miliard korun.

 • Karel z Plzně

  Dobrý den,

  můj syn, kterému je 13 mi v posledním půl roce připadá značně apatický. Zřejmě by mu prospěla návštěva psychologa. Nechci to nicméně řešit se školou, jelikož s ebojím jeho stigmatizace od ostatních dětí. Co mám prosím udělat? Bydlíme v Plzni, ale dojedu rád kamkoliv. Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den,

  rozhodně bych Vám v tomto případě poradil využít odbornou pomoc. Do konce roku můžete čerpat na tuto péči dokonce i příspěvek až do výše 5000 korun. Podrobnosti, včetně seznamu terapeutů i v rámci Vašeho kraje naleznete zde: https://dusevnizdravi.vzp.cz/

 • xxx

  Mam pocit, ze se to s psychikou deti prehani. Mys jsme taky zadne psychology nemeli. Neprospelo by dnesnim detem mnohem vice sportovat, aby nebyly tluste? Co pro ne delate?

 • Host chatu

  Dobrý den,

  i na to myslíme a děti mohou čerpat příspěvky na pohybové aktivity : https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/deti/pohybove-aktivity<br /> Zároveň VZP například speciálně pro děti také podporuje projekt https://www.dikyzavzpruhu.cz/ , kde se snaží motivovat děti k pohybu ve spolupráci s profesionálními trenéry.

 • Hana Bezděková

  Dobrý den,

  nedávno jsem se z rádia dozvěděla, že vracíte peníze za přeplatky důchodcům. Jakým způsobem to prosím probíhá? Myslím, že má osmdesátiletá babička by to ocenila, ale když jsem se s ní bavila o ničem nevěděla. Je pojištěna u jiné pojišťovny.

 • Host chatu

  Dobrý den,

  ano. Překročení ochranného limitu VZP sleduje, tzn. klienti si o vrácení peněz žádat nemusí. Přeplatky se vrací poštovní poukázkou nebo na bankovní účet. Číslo bankovního účtu mohou klienti nahlásit prostřednictvím webového formuláře.

  Částka překračující ochranný limit je vyplácena vždy do 60 kalendářních dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl ochranný limit překročen. V případě, že částka nepřesáhla 50 Kč, uhradí ji zdravotní pojišťovna do 60 kalendářních dnů po uplynutí posledního čtvrtletí v kalendářním roce.
  Jen za první pololetí roku 2021 vrací VZP 296 tisícům klientů více než 202 milionů korun za doplatky, které vydali za léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Průměrná výše přeplatku za první pololetí roku 2021 je 683 Kč.

 • vlk

  Jaky je rozdíl mezi pojistovnami? Nevidim mezi nima žádný rozdil.

 • Host chatu

  Dobrý den,

  samozřejmě volba je na každém z nás. Nicméně VZP Vám garantuje jednoznačně nejširší síť smluvních lékařů v rámci celé republiky. Díky svým 190 pobočkám budete mís s pojišťovnou snadný kontakt. Navíc vydává nevíce finančních prostředků ze všech pojišťoven na léčbu svých pacientů. Dle mého názoru je volba jasná :-)

  Bohužel, čas nám již vypršel a musím se s Vámi rozloučit. Moc děkuji za dotazy a přeji všem hlavně pevné zdraví.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.