Je dobré mít MBA titul? Odpovídal Štěpán Mika z CEMI

Chat je uzavřený14.09.2016 13:00

Mgr. Štěpán Mika.

Co znamenají tajuplné zkratky MBA či LLM za jmény? Odborníci přes vzdělávání varují: nejde o klasické vysokoškolské tituly! Absolvováním MBA vzdělání ale neprohloupíte. Jak najít to kvalitní a nenaletět podvodníkům se ptejte Štěpána Miky, ředitele CEMI Institutu ve středu 14. září od 13.00.

Mgr. Štěpán Mika je ředitelem institutu CEMI (Central European Management Institute) od roku 2011. Vystudoval obory Ekonomika a management obchodu a Mezinárodní vztahy. Mezi jeho předchozí profesní zkušenosti patří působení v oblasti prodeje a marketingu v nadnárodních společnostech, jako je např. Škoda Auto nebo americká firma Office Depot. Hovoří anglicky a německy.

Chat

 • Pavel Nedomyl

  Dobrý den,
  jak to, že na veřejné škole stojí MBA až 200 000 korun a u Vás na soukromé "pouze" 90 000 (přibližně)?

  Děkuji

 • Host chatu

  Vážený pane Nedomyle, MBA obory jsou skutečně nabízeny v rámci širokého cenového rozpětí. Důvodem bývají lišící se následující parametry studia: jeho délka; zda je studium prezenční, kombinované či dálkové; zda se jedná o online studium; zda škola spolupracuje se zahraniční univerzitou apod.

 • Jiřina Klecká

  Dobrý den, pane Miko. Vysvětlete, prosím, rozdíl mezi profesním a akademickým titulem. Děkuji. PS: Když je profesní tak dobrý, proč ho nemáte? : )

 • Host chatu

  Vážená paní Klecká, akademický titul (např. Bc., Mgr., Ing.) je zakotven v zákonech ČR a jeho akreditace je udělována a hlídána Ministerstvem školství. Naproti tomu profesní titul nemá tuto oporu v zákonech ČR a neexistuje žádná instituce, která by zodpovídala za udělování akreditací školám poskytujícím profesní tituly. Po obsahové stránce jsou akademické tituly zaměřeny na výuku teorie, zatímco profesní tituly vztahují teorii k praxi. Já osobně MBA titul nemám, jelikož z nabídky konkurenčních škol bych si nevybral a studovat na vlastním institutu mi přijde jako střet zájmů.

 • Petra Mrázová

  Dobrý den,

  jaká je výhoda (jestli vůbec) titulu MBA oproti Mgr./Ing. při hledání práce? Slyší zaměstnavatelé na tento titul?
  Děkuji, s pozdravem,
  Petra Mrázová

 • Host chatu

  Vážená paní Mrázová, pokud se profesně orientujete na manažerskou pozici ať už v soukromé nebo veřejné sféře, je MBA titul vítaným ukazatelem, že máte po manažerské stránce znalosti a kompetence vykonávat tuto pozici. Akademické tituly mají v Česku a na Slovensku dlouhodobější tradici, ale titul MBA je specifický ve své orientaci na řídící pracovníky a na praxi. Dle výzkumu provedeného renomovanou agenturou IPSOS 75 % zaměstnavatelů a manažerů ve vedoucích funkcích tvrdí, že MBA titul napomáhá lepšímu uplatnění na trhu práce. Další výsledky tohoto výzkumu můžete najít na: http://www.cemi.cz/cs-CZ/o-cemi/pri...

 • Jiřina Krásenská

  Má dnes titul MBA skutečně takovou váhu, jako před lety? A jak prestižní je titul MBA v zahraničí, kde se obecně tituly u jmen moc neuvádějí? Díky JK

 • Host chatu

  Vážená paní Krásenská, zájem o profesní tituly roste. V ČR vzrostl počet lidí s akademickým titulem, a tak samotný vysokoškolský titul již není pro absolventa tak velkou přidanou hodnotou na trhu práce, jakou býval kdysi. Tou je až další profesní vzdělání, které pomáhá získat konkurenční výhodu. A rovněž samotní čeští zaměstnavatelé začínají MBA studium vnímat jako základ toho, co by měl mít uchazeč o manažerskou pozici v jejich firmě. Pak je tu samozřejmě i otázka mezinárodních firem působících na českém trhu. Ty většinou české tituly neznají a o to více si cení absolventů MBA či LLM programů. MBA titul z kvalitní instituce je navíc ukazatelem ochoty a schopnosti daného člověka dále se rozvíjet po pracovní stránce, osvojovat si nové kompetence vhodné pro výkon manažerské profese a posouvat se dále ve své kariéře. Česko se vyznačuje uváděním titulů u jmen, v některých zahraničních zemích je tomu opravdu jinak. Nicméně titul MBA je známý a uznávaný po celém světě, je však třeba vždy uvážit, zda byl získán jako akademický (v USA, Velké Británii), či jako profesní.

 • Jan Sváček

  Dobrý den, nechápu jednu věc. Na mnoha stránkách se o MBA hovoří jako o magisterském zahraničním titulu (BA bakalářském). Avšak článek tady na TÝDNU říká, že nejde o akademický vysokoškolský titul. Jak to tedy prosím je?

 • Host chatu

  Vážený pane Sváčku, v ČR není MBA titul zakotvený v zákonech jako akademický, spadá proto do oblasti profesních titulů. V některých zahraničních zemích, jako například v USA nebo ve Velké Británii, tomu tak není, MBA titul tam akreditují a vyučují jako akademický. Při prezentaci svého MBA titulu v zahraničí je proto třeba vždy uvádět, zda byl získán jako akademický či profesní.

 • Dana Sládková

  Podle čeho poznám kvalitní MBA studium? Na co si dát pozor?

 • Host chatu

  Vážená paní Sládková, kvalitního poskytovatele MBA studia poznáte především podle akreditací, které jsou udělovány akreditačními orgány na základě přísného hodnocení kvality výuky. Kromě toho je potřeba brát ohled i na další aspekty – systém výuky, obsah jednotlivých předmětů a kvalifikace lektorů, dodržování podmínek pro přijetí, průběh studia a v neposlední řadě reference absolventů.

 • Pavel Novák

  Proč nabízíte tak širokou škálu oborů, který z nich je nejúspěšnější u zájemců a proč si myslíte, že tomu tak je?

 • Host chatu

  Vážený pane Nováku, nejoblíbenějším oborem je obecně zaměřený program Executive MBA, který komplexně připravuje absolventy na manažerské a vedoucí pozice, ale i pro založení vlastního podnikání či zefektivnění stávajícího. Jelikož nabízí průřez manažerskými znalostmi důležitými pro členy vrcholového vedení firem a je určen zejména pro pracovníky středního a vyššího managementu soukromých či státních společností či pro aspiranty na tyto pozice, je mezi zájemci nejúspěšnější. Další specializované programy jako Management zdravotnictví, Management obchodu, Bezpečnostní a krizový management, Ekonomika a finanční management, Veřejná správa či Corporate Master of Laws (LLM) jsou vyhledávány naopak specializovanými vedoucími pracovníky, kteří potřebují získat manažerské znalosti šité na míru jejich pracovnímu zaměření. Programy v angličtině samozřejmě ocení manažeři mezinárodních firem a všichni, kteří se potřebují orientovat v aktuálních trendech z celosvětového byznysu.

 • Jaroslava Černá

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mezinárodní uznávání MBA titulů. Je titul získaný na české škole uplatnitelný v zahraničí?

 • Host chatu

  Vážená paní Černá, postavení MBA studia u nás a v zahraničí je jiné. V USA či Velké Británii je MBA studium akademickým studiem, které odpovídá našemu magisterskému vzdělání na vysokých školách, ale mívá zcela odlišnou formu. Český školský zákon MBA titul do systému vysokoškolského studia vůbec nezahrnuje. Pokud tedy někdo absolvuje MBA studium na české škole, jeho titul je celosvětově uznatelný, je však zapotřebí vždy uvádět, že byl získán jako titul profesní.

 • Lukáš Blatný

  Dobrý den, pane Miko,

  v médiích se občas objevují žebříčky škol nabízejících MBA studium, které je srovnávají z hlediska prestiže. Podle čeho se určuje taková prestiž? Koresponduje to s kvalitou samotné výuky a lze se tedy podle nich orientovat?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Vážený pane Blatný, při sledování těchto žebříčků je třeba se vždy podívat na to, kdo je jejich vyhotovitelem a na základě jakých kritérií byly školy hodnoceny. Žebříček by měl samozřejmě být sestaven nestrannou kapacitou, která nemá vlastní zájem na pořadí institucí. Tím, že MBA tituly spadají do profesního vzdělávání, neexistují jednotná kritéria pro jejich akreditaci, potažmo ani hodnocení. Osobně bych tedy doporučil, raději než se orientovat podle těchto žebříčků, prostudovat si důležité charakteristiky MBA institucí a na jejich základě se rozhodnout, kam jít studovat. Mezi tyto charakteristiky patří uznávaná akreditace, délka a forma studia, obsah sylabů, kvalita lektorského týmu či reference absolventů.

 • Eliška Svobodová

  Dobrý den,
  nemáte pocit, že v dnešní době VŠ vzdělání ztrácí na prestiži právě proto, že absolventů různých VŠ (státních i soukromých) je více než trh potřebuje a že co do znalostí a dovedností již VŠ titul není zárukou "kvality"?

  Předem děkuji za Váš názor.
  E. S.

 • Host chatu

  Vážená paní Svobodová, souhlasím, akademické tituly již pro absolventy nepředstavují tak velkou přidanou hodnotu na trhu práce jako dříve. Jejich počet se u nás neustále zvyšuje a pro firmy tak přestávají být odrazem kvality a potřebné kvalifikace. I z toho důvodu roste zájem o profesní vzdělávání, protože pomáhá získat konkurenční výhodu v určitém oboru a může být dobrou cestou k získání vysněného zaměstnání.

 • SK

  Jak se lze uplatnit s tituly MBA a LLM v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den, profesní tituly MBA či LL.M. jsou vhodné pro všechny s tituly Ing., Mgr., Bc., JUDr., MUDr. a dalšími VŠ tituly, případně se středoškolským vzděláním a manažerskou praxí. Těmto absolventům se následně otvírají nové možnosti působení na manažerských pozicích a zároveň díky zvýšení své kvalifikace získají potřebné praktické dovednosti pro řízení firem a komplexní náhled na problematiku managementu. Zmíněné tituly rovněž zvyšují hodnotu absolventa na trhu práce jak v tuzemských, tak i mezinárodních firmách.

 • GF

  Jak se lze uplatnit s tituly MBA a LLM v zahraničí?

 • Host chatu

  Dobrý den, odpověď na svou otázku najdete výše. Uplatnění profesních titulů je celosvětové.

 • DENMARK

  Vy máte sám tituly MBA a LLM?

 • Host chatu

  Dobrý den, já osobně titul MBA ani LL.M. nemám, důvod uvádím výše v odpovědi na otázku paní Klecké.

 • Jana Kholova

  Dobrý den přeji. Jak a čím prokazuji, že jsem absolventka MBA? A stačí z Vašich zkušenosti uvést tuto věc do životopisu, nebo zaměstnavatele vyžadují nějaký doklad? Dekuji

 • Host chatu

  Vážená paní Kholová, absolventi programu MBA na CEMI získají diplom a dodatek se všemi absolvovanými předměty a známkami. Tento diplom může absolvent doložit k životopisu spolu s dalšími doklady o dosaženém vzdělání.

 • Emma

  Dobrý den, v článku na Týden. Cz jsem četla, že nabízíte jen dálkové studium. Není to opravdu méně hodnotné než když např. veřejná VŠ nabízí intenzivní kurz kam chodíte takřka denně?

 • Host chatu

  Dobrý den, dálkové studium se ze své podstaty od prezenčního liší. Na CEMI usilujeme o to, aby měli přístup ke vzdělání nejen lidé, kteří se mohou studiu věnovat naplno, jak píšete „takřka denně“, ale i zaměstnaní lidé, kteří pracují na plný úvazek, k tomu mají třeba i rodinné závazky. Samozřejmě se snažíme, aby zefektivnění studia nebylo na úkor jeho kvality. Proto jsme minimalizovali čas na administrativní úkony, které musí studenti vykonat, dále využíváme intuitivní studijní systém Fronter, lektoři konzultují se studenty individuálně a odpadá veškerý čas strávený dojížděním za studiem. Díky těmto krokům můžeme zajistit, že naše online studium poskytuje studentům kvalitní vzdělání, během kterého mohou současně rozvíjet i svou kariéru. Navíc dle výzkumu agentury IPSOS dvě třetiny respondentů považují online MBA studium za plnohodnotné. Více na: http://www.cemi.cz/cs-CZ/o-cemi/pri...

 • Tomík Fargač

  Dobrý den, k čemu přikládají zaměstnavatelé větší váhu, k MBA nebo ke klasickému Ing?

 • Host chatu

  Vážený pane Fargači, odpověď na Váš dotaz vystihuje mé vyjádření pro paní Svobodovou a paní Mrázovou výše.

 • Jan Jiřička

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, jestli zájem o studium MBA nebo LLM v v posledních letech spíše roste nebo klesá.

  Děkuji

 • Host chatu

  Vážený pane Jiřičko, v posledních letech zájem o MBA a LL.M. tituly jednoznačně vzrůstá. Prohlížíte-li si profily špičkových manažerů, často v nich naleznete tu samou kolonku – MBA studium. Navíc povědomí o těchto titulech se v Česku a na Slovensku rozšiřuje a veřejnost si uvědomuje význam a širokou využitelnost tohoto vzdělání. S rostoucím procentem absolventů s akademickým titulem je třeba se na trhu práce odlišit a získat konkurenční výhodu. A k tomu slouží právě MBA či LL.M. titul.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.