Jeroným Tejc

Chat je uzavřený13.03.2011 13:56

Jeroným Tejc.

Chat s osobností

Kdo má největší šance se stát předsedou ČSSD? Jak by si v kauze, jež teď postihla v podobě aféry ministra Drobila současnou koalici, počínala sociální demokracie? Který z českých ministrů vnitra byl nejhorší? Poslanec a stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc odpovídal čtenářům on-line deníku TÝDEN.CZ.

Jeroným Tejc se narodil v roce 1977 v Brně. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a získal titul JUDr. a později složil také advokátní zkoušku. Členem ČSSD je od roku 1997 a v roce 2006 byl zvolen za sociální demokracii poslancem. Mandát obhájil i ve volbách o čtyři roky později. Ve straně zastává také funkci bezpečnostního experta a stínového ministra vnitra.

Chat

 • daniel Pink

  jakou roli podle vas v teto špině hraje IVAN LANGER?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Ivan Langer hraje nepochybně roli aktivní. Jestli to bude tragedie nebo tragikomedie ještě není rozhodnuto. S nadsázkou se dá říct, že se opakuje s jistými podobnostmi kauza Čunek. Jen v nevděčné roli Renáty Vesecké bude možná alternovat policejní prezident oldřich Martinů. Je také vidět, že v naší demokracii rozhodnutí voličů nemá váhu, jakou jsme si mysleli. Po "vykroužkování" Ivana Langra z kandidátky a poslanecké sněmovny bych očekával, že nebude hrát v politice vlády a ODS jednu z hlavních rolí.

 • václav horák

  Při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě vás jistě podpoří i estébácký udavač Falmer a jeho bolševická tlupa .Mám pravdu?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den, pana Falmera neznám. A pokud se týká hlasování o nedůvěře, sám si prosím položte otázku, zda chcete, aby v zemi nadále vládla tato vláda a Petr Nečas byl premiérem. Já ne. Proto budu hlasovat pro vyslovení nedůvěry. Zda se tak zachovají další kolegové poslanci, je zcela na jejich svědomí.

 • jája

  dobrý den, kdo by podle vás měl být novým předsedou čssd?

 • Jeroným Tejc

  Jednoznačně preferuji kandidáta z mé rodné Jižní Moravy :-) Dovedu si představit jako předsedu oba dva nejvážnější kandidáty - Bohuslava Sobotku i Michala Haška. S oběma se znám více než deset let a mám s nimi velmi přátelské vztahy. Ale předsedou může být jen jeden. Programově si rozumím asi více s Bohuslavem Sobotkou a navíc myslím, že i v politice by se měl určitým způsobem ctít princip seniority. Navíc jeho práce v čele ČSSD v posledních mšsících přivedla naši stranu k vítězství v senátních i komunálních volbách. Přál bych si, aby po sjezdu stranu řídil tandem Sobotka- předseda, Hašek - statutární místopředseda.

 • Michal Krobot

  PANE TEJCI S JAKOU PRAVDEPODOBNOSTI BYSTE NEOPAKOVAL CHYBY, KTERÝCH SE DOPUSTILI PREDCHUDCI NA VNITRU,/ JAKO LANGER / KDYBYSTE BYL MINISTREM VNITRA.....? MÝLIT SE JE LIDSKÉ V POLITICE OBZVLÁŠT JAK NAPSAL ZEMAN A KOHO VIDÍTE NA PŘEDSEDU NÁVRAT PAROUBKA S MÍSTOPŘEDSEDY SOBOTKY A HAŠKA....?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. k poslední otázce. Myslím, že nelze vstoupit do jedné řeky dvakrát. Návrat kohokoliv nelze vyloučit. Ale pokud se týká mé preference na předsedu, odpověděl jsem v předchozí otázce. Podporuji Bohuslava Sobotku. Věřím, že bych chyby Ivana Langera a Radka Johna neopakoval. Jistě bych se ale dopustil chyb dalších. :-) Ministerstvo vnitra je jedno z nejsložitějších. Na druhé straně dělat chyby v současném době si téměř nemůžeme dovolit. Zejména policie je rozkolísána neustálými reformami a po odchodu velké části zkušených lidí má velké problémy. Určitě bych ve větší míře přibral k rozhodování ty, o kterých se rozhoduje.

 • Jiří Dostálek

  Dobrý den,
  znáte nějaký způsob jak odLangrovat státní správu a hlavně policii? Proč nesedí za "mimorozpočtové" financování ODS?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Myslím, že nejde ani tak o to ministerstvo vnitra odlangrovat, ale konečně nastavit jasná pravidla, které zamezí účelovým výměnám na důležitých postech ve státní správě podle výsledků voleb. Zákon o státní službě je řadu let schválen a stále je odkládána jeho účinnost. A výsledek je tu. Na personální čistky Ivana Langra, zejména v policii, jsem upozorńoval několik let. Bohužel jsem se nemýlil a personální devastace policie je značná.

 • Jiří Prokopec Děčín

  Proč jste nesouhlasily s omezení imunity?Jste tedy horší než ODS.

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. S omezením imunity jsme souhlasili. Podporovali jsme zrušení tzv. doživotní trestní imunity i omezení imunity přestupkové. Bohužel ve němovně se v pátek odehrálo nepěkné divadlo. Přesto, že jsme varovali, že trváme na podpoře našeho´drobného pozměńovacího návrhu, vládní koalice jej odmítla přijmout. Možná právě proto, aby k žádné změně nedošlo. Náš návrh spočíval v tom, že by byla zrušena imunita v oblasti dopravních přestupků a dalších. S jedinou výjimkou, přestupků v souvislosti s výkonem mandátu. Tak aby byla chráněna svoboda projevu a shromažďování. To nepovažuji za nic přehnaného. Navíc opozice dala koalici k prosazení návrhu, přestože náš návrh přijat nebyl, čtyři hlasy. Počet tedy měl být následující - 118 poslanců vládní koalice a 4 poslanci opozice = 122. potřeba bylo 120 hlasů. Těžko lze vyčítat opozici, že do práce nepřišlo 33 koaličních poslanců. Navíc už jsme se dohodli s VV na kompromisní variantě, kterou pošleme v nejbližších týdnech do sněmovny.

 • Martin

  Kdo by byl podle vás nejlepším adeptem na nového předsedu ČSSD?

 • Jeroným Tejc

  Bohuslav Sobotka.

 • Kubín

  V pátek se ve sněmovně pan Rath choval opět jako hulvát. Nemůžete s tím něco udělat? Že by si s ním třeba promluvil poslanecký klub. Vždyť pak svým chováním kazí jméno celé sociální demokracii.

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Každý neseme odpovědnost při svém vystupování především za sebe. A každý máme jiný temperament. A pokud narážíte na poslední "incident" ve sněmovně, myslím, že to není černobílé. A věřte mi, že nejsem rád, když se musí mnou vedený Mandátový a imunitní výbor podobnými kauzami zabývat, místo toho, abychom všichni řešili skutečné problémy.

 • Jan Vacek

  Vylučujete, že byste se stal ministrem vnitra dřív než v roce 2014? Vydrží vláda celé funkční období?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. V dnešní turbulentní době nelze vyloučit nic. Vždyť kdo by si vsadil před týdnem na to, že bude hrozit pád vlády ještě před vánocemi. Myslím, že vláda rozhodně nevydrží díky vnitřním rozporům a zvyšujícímu se odporu ve společnosti. Sám bych tipoval spíš podzim 2011, kdy se bude sestavovat další státní rozpočet, než zítřejší hlasování. Na životě i politice je krásné to, že nevíte co bude. Těžko říci, zda někdy budu ministrem, natož ministrem vnitra. A jak se pravilo v mé oblíbené knize Jistě, pane ministře: Stal se ministrem pro administrativní záležitosti, přestože byl deset let stínovým ministrem zemědělství. Zvítězila obava, že by zemědělství mohl za tu dobu alespoń trošku porozumět. :-) Takže kdo ví..

 • Karel Vávra

  Byl podle vás Langer horší ministr vnitra než je dnes John?

 • Jeroným Tejc

  Těžko soudit. Radek John ještě svou "práci" nedodělal. Dnes bychom si mohli pomyslet : Ivane vrať se, vše odpouštěno! Ale mně se nestýská. Každopádně Ivan Langer například zrušením Finanční policie ( týden po svém nástupu) způsobil značné problémy. Rozhodně si nepřeji jeho návrat v jakékoliv podobě - ministra či poradce. Za žádného z ministrů neodešlo do civilu takové množství lidí, kteří byli často znechuceni právě politikou Ivana Langra.

 • Jiří Pecháček

  Pane Tejci, dobrý den. Jak si myslíte, že dopadne zítřejší jednání o nedůvěře vládě? A co by ČSSD dělala ve chvíli, kdy by vláda padla?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den.Mohu se mýlit. Ale myslím, že vláda zítra nepadne. VV pravděpodobně vládu nějakým způsobem podrží. Možná tím spáchají politickou sebevraždu, ale rozhodnutí je jen na nich. Čím více totiž dávají najevo před veřejností své váhání a pochybnosti, tím větší bude zklamání těch, kteří si odchod této vlády přejí. A to je většina lidí v této zemi. Plán B, pokud by vláda padla je myslím jasný. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by měl být pověřen prezidentem republiky k jednání o budoucí vládě jako předseda nejsilnější politické strany ve sněmovně i senátu. Variant je samozřejmě mnoho.

 • Hana Morávková

  Zdravím, jaké že jsou tedy ty vaše arugumenty pro svržení vlády????

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Dlouhodobě kritizujeme vládou připravované a prosazované reformy. Zejména proto, že nejsou spravedlivé a zvýhodňují jen ty nejbohatší. Místo aby vláda hledala další příjmy rozpočtu, umí jen "tupé" škrty. Navíc kauza Drobil a kroky představitelů vlády v této věci jsou pro mne i mé kolegy nepřijatelné.

 • Tomáš Beneš

  Trochu to odlehčeme od té politiky, ta je všude a už mě to štve.. Jak se těšíte na vánoce? už máte nakoupeno? :-)

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. pokud myslíte dárky, tak nakoupeno nemám. :-) Přiznám se, že jsem nepočítal, že sněmovna bude až téměř do štedrého dne a jako každý rok jsem to podcenil. A velmi se těším na poslední dny trávené v nákupních centrech :-)

 • Petr Pavel

  Pane poslanče, prosím vás, kdyby snad vláda skutečně padla, budou to všichni zase prezentovat jako vaši vinu, i když jediný kdo může fakticky shodit vládu jsou Veverky. Nebojíte se toho, že vám to zase všichni budou házet na hlavu? Jak rychle by pak mohla být vláda postavena a byla by v ní ČSSD, popřípadě s kým?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Je na čase, aby se politici začali chovat principiálně. Nejen podle toho, co jim konkrétní jednání přinese. Pokud se chceme zachovat principiálně, nelze tolerovat vládu, která toleruje korupci. Jak dlouho by trvalo sestavení vlády a kdo by v ní nakonec byl zastoupen lze těžko odhadnout. Možná by se pravicová koalice zachovala změnili by se jen "osoby a obsazení".

 • Honza Z.

  Kdo jsou vaši potenciální koaliční partneři? KSČM ne, doufám?

 • Jeroným Tejc

  Do koalice či vlády s KSČM nevstoupíme.

 • Nina

  Může být boj proti korupci v této zemi ještě vůbec důvěryhodný? Dokáže to někdo?

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Každá vláda to bude mít těžké. Myslím, že je na čase přestat vyhlašovat velkolepé protikorupční programy a jít cestou prosazování konkrétních návrhů. Každopádně tato vláda, která zablokovala vyšetřovací komisi k armádním zakázkám, a nyní se potýká s kauzou Drobil může být v boji s korupcí důvěryhodná těžko.

 • KaReL

  Dobrý den, co si skutečně myslíte o Radku Johnovi? Ne jako politik, ale jako člověk? Díky

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Bohužel osobně jej příliš neznám a netroufám si jej proto hodnotit.

 • Jerzy

  Dobrý den, pane poslanče. Prozraďte prosím mně i dalším čtenářům: čím, jakou skutečně měřitelnou a pozorovatelnou prací jste se živil před vstupem do politiky? A co byste mohl dělat, kdybyste nebyl ve sněmovně a nebyl placen z daní mých a dalších pracujících občanů? Jakou manuální práci? Nestyďte se a rozhovořte se i na toto - pro vás možná přízemnější - téma. Děkuji a hezký den

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Před vstupem do politiky jsem se živil jako advokát. Nepochybně bych tedy nezamířil po ukončení své "mise" na úřad práce, ale věnoval bych se nadále advokacii. Jsem rád, že s ohledem na tuto svou "jistotu" nemusím v politice tak často dělat kompromisy se svým svědomím jen proto, že bych nevěděl, čím se budu nakonec živit. Pokud se ptáte na manuální práci, troufám si říct, že bych mohl obstát například jako prodavač v potravinách. :-) Pár let jsem při škole tuto činnost provozoval a byla to, zejména v kontaktu s lidmi, cenná zkušenost. Věřte mi, že se práce nebojím a zároveň si nemyslím, že bych mohl být označen za někoho, kdo si "odskočil" do sněmovny na dovolenou. Statistiky předložených návrhů zákonů, vystoupení apod. myslím mluví jasně.

 • Student

  Kolik už jste v politice potkal slušných a kolik nepoctivých lidí? Kde je většina, pane poslanče. Díky

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. I přesto, jak to vypadá, v médiích je těch slušných určitě většina. Nakonec se však dozvídáme hlavně o skandálech té menšiny. Ale pořád jsem optimista s ideály, i když jsem v politice vpodstatě 13 let.

 • Kozelzahradníkem

  Prosím vás, jak na vás působí slečna Kočí? Je normální, aby jedním z hlavních představitelů vládní politické strany byl člověk, který včera vyšel ze školy??? Mě to teda moc normální nepřijde a nelíbís e mi to

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Je věc každé strany, jak chce být důvěryhodná a působit na voliče. Přiznám se, že své kolegy ve sněmovně hodnotit nechci, omlouvám se.

 • Markéta Horšovská

  Pane Tejci, jste na pohled velmi sympatický člověk. Co takhle vy a předseda čssd? :-)

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Děkuji, nechci! Zatím. :-) Je mi 33 let a ve sněmovně jsem teprve pátým rokem. Mám pocit, že se mám ještě hodně co učit. Jsem spokojen s tím, kde jsem a že dokáži řadu věcí i tak změnit. Navíc mám tu možnost vidět zátěž a práci předsedů stran napříč politickým spektrem, včetně premiérů. A věřte mi - mnohdy není o co stát.

 • Mládí vpřed

  Dobrý den, jak se vy osobně a sociální demokracie stavíte k legalizaci marihuany? Dík za odpověď a zdravím.

 • Jeroným Tejc

  Dobrý den. Názory v ČSSD jsou různé. Znám mnoho pro i proti. Osobně legalizaci marihuany podporovat nebudu, snad s výjimkou diskuse o využití pro lékařské účely.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.