Jiří Čunek

Chat je uzavřený09.11.2010 10:00

Jiří Čunek.

Lidovecký senátor Jiří Čunek získal v komunálních volbách ve Vsetíně největší počet preferenčních hlasů, nakonec však i přes účast lidovců v tamní koalici do křesla starosty neusedne. Jak tuto prohru vnímá? Co plánuje do budoucna? A jak se změnil jeho postoj k Romům? Jeho odpovědi si můžete přečíst zde.

Jiří Čunek se vyučil na středním odborném učilišti v Napajedlech. Při zaměstnání jako automechanik ve zlínských Pozemních stavbách roku 1982 odmaturoval na SPŠ strojní v Gottwaldově. Nato nastoupil do Zbrojovky Vsetín. Do KDU-ČSL vstoupil roku 1990, na podzim 1994 byl zvolen do vsetínského zastupitelstva a tři měsíce působil jako místostarosta. Po volbách v roce 1998 se stal starostou Vsetína a je známý především svými kroky proti Romům, které nechal vystěhovat za město. Nyní je senátorem.

Chat

 • Nana

  Pane Čunku, pomýšlel jste si na místo starosty?

 • Jiří Čunek

  Když jsem kandidoval, počítal jsem s tím, že v případě podpory voličů přijmu funkci starosty.

 • František

  Pane senátore Jiří Čunku, domnívám se, že je velice obtížné žít v republice, kdy Vám většina národa pořád nevěří. Novináři o Vás pravdu neřeknou, budou hrát "mrtvého brouka," jak se říká. Mne nadzvedl Martin Komárek, který tvrdí, že prý jste haur (tomu pojmu lidé asi moc nerozumějí), že prý jste hamižný (neodmítáte si vzít mzdu, viďte), tak nám řekněte, zda osobně znáte Josepha Ranzingera, současného Svatého otce, zda jste se náhodou nesetkali někdy ve Zlíně?

 • Jiří Čunek

  Joseph Ratzinger je mi důvěrně znám od mých 16-ti let, milý Františku, a to z jeho úžasných knih. Kromě kardinála Špidlíka nezmám nikoho kdo by jednoduše a pochopitelně uměl podsat, vysvětlit a nalézt řešení na nejzávažnější otázky tohoto světa. Máte pravdu. Na mých www.legendacunek.cz je jasně dokázáno, že všechna obvinění, vč. sociálních dávek jsou vykonstruovaná a lživá. Novináři o tom nepíší, ale začínají alespoň cudně mlčet. Martin Komárek mě urazil. Napsal, že jsem lakomý. Jsem pouze skromný a nevedu neuspořádaný a tím finančně náročný život jako on. Doporučuji mu, aby dle sebe neposuzoval ostaní. Vypadá totiž jako trouba.

 • Ing.Pavel Šimurda

  Pane Čunek, jsem z Rožnova a volil jsem Vás jako senátora. Vidím Vaši práci a vysoci si jí cením (jezdil jsem za tchánem do nemocnice do vsetína, a vím , co by znamenalo zaparkovat u Pavlačáku). proč ale vy a vaši lidé nedokážete ten problém vsetínského Pavlačáku pořádně mediálně popsat a vysvětlit. Ten problém přece byl o nepřijatelnosti tohoto pavlačáku (Domu hrůzy) a ne apriory a rómské otázce, na kterou se to zvrhlo s vyztažením několika výroků a posazením těchto výroku do jiného kontextu (myslím, výrok o" vředu města Vsetína," což byl Pavlačák).

 • Jiří Čunek

  Zdravím všechny na tomto chatu. Pane Šimurdo, je vidět, že jste o problému informován. Problém je v něčem jiném. Média řeší všechny pro ně zajímavé kauzy zkratkovitě, přičemž jim nejde o věrný přenos skutečné situace, ale o senzaci. Cílem je přilákat, šokovat, zkrátka zaujmout potenciálního zákazníka. Neznalost těchto zákonitostí mě pak vedla k chybám, které jsem mediálně dělal.

 • papuce.pani.domaci

  Váš názor (ne)činnost vsetinské radnice při odebrání extraligové licence. Byla vůbec nějaká (politická) vůle vašich následovníku o nápravu?Jak se díváte s odstupem času na celou"kauzu"nebyl Vsetín zaměrně zlikvidován?celé to vyřazení bylo "trochu"podivné nemyslite?..děkuji :o)

 • Jiří Čunek

  Ze strany Vsetína nebylo vše v pořádku, ale odebrání extraligové licence byl dle mého názoru dohodnutý komplot. Tedy Vsetín byl záměrně zlikvidován a vyřazen. Bohužel na přesný popis zde není prostor a nepřesný si s ohledem na možné žaloby nemohu dovolit.

 • Vašek z Vysočiny

  Pane senátore. Vřed z centra jste vyřízl. Jak jěště chcete odstranit hnidy z radnice. Děkuji za odpověď. Držím Vám palce.

 • Jiří Čunek

  Mám jasnou představu, kterou věřím, že jednou uskutečním. Jen prosím pro skupinu novinářů, Uhlů, Havlů, Zelených a všem ostatním odborníkům na problematiku nepřizpůsobivých občanů (pohříchu ani jeden z nich je nemá za sousedy, ani situaci neřešil jinak než od stolu), dodávám, že tím vředem jsem zcela doložitelně označil zchátraly a devastovaný DŮM!!!

 • Karel

  Dobrý den, pane Čunku. Velmi Vás obdivuji, zejména pak Vaši hroší (či spíše nosorožčí ) kůži. Chtěl bych také takovou. Můžete prosím sdělit, kde se dá koupit a kolik stojí? Děkuji.

 • Jiří Čunek

  Je to velmi prosté a jednoduché. Máte-li dědečka, kterého za nacistů na rok zavřou, za komunistů 3x znárodní, otce, kterého nikdy, a znovu opakuji nikdy nevidíte, že by se něčeho bál (ani bolesti, ani operace, ani komunistů). Máte-li babičku a maminku, které to všechno vydrží a ještě mají radostný pohled na svět, máte hroší kůži téměř zadarmo.

 • Iveta

  Jsem ráda, že jste jím nestal, přeji hezký zbytek dne.

 • Jiří Čunek

  Teď opravdu nevím, co jste měla na mysli.

 • fanta

  Dobrý den, jaký smysl má podle vás systém voleb, ve kterém si lidé zvolí na radnici někoho, koho tam chtějí (jako ve vašem případě), ale kvůli dohadování o koalici, do kterého běžný občas nemůže zasáhnout, toho člověka vyšachují? Proč máme vůbec chodit k volbám, když za nás rozhodují politici? V Praze je to přece stejné, lidé ve volbách dokázali, že chtějí změnu v podobě TOP 09, ale handrkování o to, kdo tam nakonec bude, ještě neustalo a jestli tam nakonec bude vládnout někdo jiný, je to opravdu podraz na voliče. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď.

 • Jiří Čunek

  Máte pravdu. Současný volební zákon umožňuje vládu průměrných. Tzn. upřednostňuje ty, kteří nemusí získat masivní podporu voličů, ale umí se jako zastupitelé zvoleni za určité strany dohodnout. Bez ironie říkám, že i to je pro řízení města důležité. Předopkládá to ovšem vysokou morálku zúčastněných. Bohužel v dnešní době se tak mnohdy děje pouze za účelem získání moci a peněz a to tak, že se vlastně mnozí zastupitelé navzájem skrytě korumpují. Když jsem byl starostou, měl jsem 2 místostarosty.1 místostarosta, který přibyl v minulém období, město stál za toto období (4roky) cca 5mil.Kč. Ať občané posoudí sami, zda bylo vykonáno min o tuto částku více práce. Jsem přesvědčen, že nikoliv. A pak jsou to ještě jiné funkce, kcde lidé stojící vzadu, ale podporující určitou "vládní kliku" získají od města různým způsobem výhody. Tento způsob politiky vede však obce a města k úpadku.

 • Petr

  I tak to byla, pane Čunku, parádní jízda, ne? Ze Vsetína do Strakovky a zpátky... Na co jste z ní nejvíc hrdý? A co podle Vás zůstalo z Vašeho působení ve vysokých politických funkcích nedoceněno?

 • Jiří Čunek

  Tato otázka je návodná k určitému bolestinství a pocitu ukřivděnosti. Věřte mi, že jednu věc jsem se naučil. Neohlížím se dozadu pro trápení, jen pro poučení. Usmívám se nad tím, že to byla parádní jízda. Máte-li 20-ti hodinový pracovní den a stále na každém kroku Vás honí tlupa novinářů s tím, že čtete. jaký jste gauner, pak se Vám i královská koruna promění v trnovou. Hrdý jsem na to, že jsem s pomocí Boha, rodiny a přátel, ten tlak vydržel, což umožnilo dokázat, že celé obvinění bylo policisty, státními zástupci vykonstruované a vylhané. Věřím, že tito lidé budou zbaveni funkcí, příp. je postihne spravedlivý trest. Doufám, že ostatní, kteří by měli podobné choutky sestavovat vládu za pomoci falešných obvinění, tedy zkorumpované policie a justice, nebudou mít příležitost v demokratickém systému.

 • Helena

  Víte něco o osudech některých z těch, jež jste před časem ve Vsetíně nejen přirovnal ke vředům, ale dokonce je i násilně vystěhoval?

 • Jiří Čunek

  Ano, vím. Jen jsem nikoho násilně nevystěhoval. Převážná většina vystěhovaných byla odsouzena soudem k vystěhování bez náhrady. Tzn., že jsme je mohli vystěhovat na ulici, jejich osobní věci dát do skladu a pak by Vaše otázka byla bezpředmětná. Zatímco my jsme 6 let budovali systém neziskových organizací, které se o nepřizpůsobivé občany staraly, 36-ti rodinám jsme poskytli byt, na který neměli žádný nárok a 5-ti rodinám bezúročné mnohasettisícové půjčky na 20 let, aby mohly koupit domy. Ukažte mi jiné město v ČR, které takto postupovalo, příp. mi poraďte, jak byste problém řešila Vy.

 • Denis

  Jak bude podle vás vypadat KDU-ČSL za deset patnáct let? Bude ještě vůbec?

 • Jiří Čunek

  Doufám, že ano. Bude to chtít však ohromnou práci a velké nasazení. Obecně se ví, že má-li ve městech být KDU volitelná, musí její představitelé odpracovat mnohonásobně víc než jejich kolegové ze stran s celostátní podporou (ODS, ČSSD).

 • Hanka

  Jak byste zhodnotil aktivity Michala Kocába ve vládních funkcích na poli romské problematiky?

 • Jiří Čunek

  Umí zpívat. Nebyl bych však objektivní, kdybych utrousil jen tu první trošku jízlivou, byť pravdivou větu. Jistě měl snahu, ale neměl žádné vědomosti a zkušenosti s touto problemaikou. Ačkoliv si vážím Václava Havla, přesto podobné chování nazývám "posthavlovským" syndromem, vyznačujícím se posuzováním a udílením rad ve věcech, kterým nerozumí. Tento syndrom se výrazně projevil např. i jím podporované Straně Zelených.

 • Andrea

  Proč se od vás - podle vašeho názoru - odvrátila vaše strana, jež vás před časem vynesla do nejvyšších pater politiky?

 • Jiří Čunek

  Myslím, že se ode mně zcela neodvrátila. Problém však je v tom, že nedokázala správně reagovat na křivá obvinění, kdy jsem se z místa 2. nejpopulárnějšího politika začal propadat. Pravdou však je, že má nezkušenost v této oblasti tomu napomohla. A předseda může za všechno. Bohužel žijeme ve společnosti, kde se věci neposuzují podle toho jaké jsou, ale jak vypadají. Veřejné mínění je v převážné míře tvořeno médii. A tam platí zásada - ne, co je pravdivé, ale co je zajímavé.....

 • Zuzana

  Kdybyste se měl charakterizovat třema slovy, jaká by to byla?

 • Jiří Čunek

  Přímý, nebojácný, nedochvilný

 • Zuzana

  Čeho si podle vás na vás lidé nejvíc váží a čím je nejvíc pobuřujete?

 • Jiří Čunek

  Řeším skutečné problémy těch, které zastupuji a činím tak s přímostí, která mnohé pobuřuje.

 • Rypák

  Kolik jste letos, pane Čunku, našetřil miliónů?

 • Jiří Čunek

  Celkem málo. To víte, z platu senátora a zubařky... Ale nezoufám si, ještě není konec roku. :) Omezil jsem stravovací program naší rodiny na minimum :) Chtěl jste snad slyšet něco jiného?

 • Kristýna K.

  Dobrý den, pane Čunku, chtěla bych vám poděkovat za zlikvidování pavlačového domu plného Romů u nemocnice v centru Vsetína. Teď se u ní žije mnohem lépe. Nechci být ale rasistka, a proto bych se ráda zeptala, jestli je vystěhování nepřizpůsobivých Romů za město opravdu jediným řešením, jak se s nimi vypořádat? Nedá se tento problém v ostatních městech vyřešit i jinak? Nebo vůbec nevěříte snahám o jejich integraci, o to, že by jednou mohli získat vzdělání, slušné zaměstnání a přestali být problémoví? Nebo to mají v krvi? Děkuji za odpověď, pěkný den.

 • Jiří Čunek

  Připadá mi, žejsem jediný politik v ČR, který věc skutečně řeší a zároveň věří, že integrace Romů je možná. Vím však, že města a obce s větší komunitou Romů si sami nemohou pomoci. Jediné řešení je přijmout státní program vycházející z jasné a podrobné koncepce zasahující celé území ČR. Tento program musí být realizován v jednom čase a plošně, aby se skupiny nepřizpůsobivých nemohly, jak je jim to vlastní, migrací přizpůsobení vyhnout.

 • zarmuz@seznam.cz

  Proč neděláte automechanika? Vždyt je to poctivá práce... Děkuji a přeji vše dobré.

 • Jiří Čunek

  Věřte mi, že to byla pro mě práce velmi zajímavá a poctivá. Taková však může být každá práce, pokud k ní máte správný přístup. I politika.

 • Olga

  Co potrebuje cesky politicky system? Dekuji.

 • Jiří Čunek

  Pravdivost a statečnost.

 • michael závada

  Dobrý den pane Čunku, nemám dotaz, ale chci vám vyjádřit své sympatie.

 • Jiří Čunek

  Děkuji.

 • michael závada

  Dobrý den pane Čunku, nemám dotaz, ale chci vám vyjádřit své sympatie.

 • Jiří Čunek

  Děkuji.

 • lola, praha

  ve vsetíně jste si s romy poradil na výbornou. Jak byste si s nimi poradil v Česku komplexně? A co říkáte na Lianu janáčkovou. Je vám sympatická?

 • Jiří Čunek

  Odpověď viz výše. Dodávám, že jsem se svým týmem napsal koncepci pro řešení romské problematiky v rámci ČR. Liana Janáčková se snaží problémy s Romy řešit jak umí, a to je poctivé. Já sám mám však trochu jiný pohled na řešení než ona.

 • Pavel Král

  Dobrý den, myslíte že dnešní demonstrace na vaší podporu ve Vsetíně něco změní? Přál bych vám to.

 • Jiří Čunek

  Bohužel o dnešní demonstraci nevím. Snad má být až ve čtvrtek. Myslím, že, pokud se jedná o dohodnuté posty, nezmění se nic. Ale projev občanů a občanské společnosti je velmi důležitý.

 • Lojza

  Koukám že odpovídáte ,jenom na to co se Vám hodí do krámu.

 • Jiří Čunek

  Toto je jediná otázka, na kterou odpovídám přednostně. Pro větší pochopení ,odpovídám na každou otázku postupně jak přicházejí. A takto jsou tvořena všechna obvinění, která mě ve vysoké politice potkala.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.