K čemu je dobrá přeslička a proč pít čaj z kopřivy? Odpovídala Jana Wolfová

Chat je uzavřený05.04.2019 13:00

Jana Wolfová.

Ačkoliv při potížích se zdravím míří většina lidí do lékárny, existují neduhy a potíže, které zvládne vyléčit i sama příroda. Bylinky jsou od pradávna nejpřirozenějším a navíc překvapivě účinným způsobem, jak ulevit od krátkodobých i chronických nemocí. Vyznat se v nich je nicméně náročný úkol a i když nejde vyloženě o invazivní léčiva, je nutné s nimi zacházet opatrně. Jaké bylinky jsou vhodné ke konzumaci na začátku jara? Které by se neměly v žádném případě kombinovat? K čemu je dobrá přeslička a proč pít čaj z kopřivy? Na tyto i další otázky vám ráda odpoví Jana Wolfová, odbornice na byliny, která stojí za špičkovou kvalitou čajů tradiční české firmy Leros. Host odpovídá v pátek 5. dubna od 13.00.

Jana Wolfová vystudovala Fakultu potravinářské a biochemické technologie na VŠCHT v Praze. Bylinky potkávala i po celý život ve své práci, ať už jako laborantka nebo později vedoucí týmů ve firmách, které z léčivých účinků přírody do jisté míry těžily. V roce 2017 nastoupila do společnosti Leros, která se již 65 let zabývá výrobou převážně bylinných čajů. Zde si vzala pod svá křídla celý proces řízení kvality a dohlíží, aby se k zákazníkům dostalo skutečně to nejčistší z přírody.

Chat

  • dayd

    Jaká jsou nebezpečí přirodní léčby?

  • Host chatu

    Odpradávna lidstvo využívalo, co mu příroda poskytovala. Samozřejmě existují bylinky s vyšším obsahem účinných látek, které mohou představovat určitá nebezpečí. Nicméně jsou zpracované monografie k řadě bylinek, kde je popsán přínos bylinky a její nebezpečí. Existuje řada tzv. neutrálních bylinek, u nichž jsou na základě tradičního používání vyloučena rizika (např. šípek, fenykl, meduňka, černý rybíz, lípa, jahodník, maliník, mateřídouška…)

  • dayd

    Obejdeme se bez přírodní léčby?

  • Host chatu

    Samozřejmě, že se bez přírodní léčby obejdeme, ale je škoda nevyužít, co nám příroda dává a je pro naše tělo přirozené, na rozdíl od chemických léčiv. A je všeobecně známé, že velká část chemických léčiv vychází z přírodních účinných látek z bylinek.

  • MORTAR

    Může podle Vás zodpovědná a bezpečná přírodní léčba pomoci

  • Host chatu

    ...

  • Simona

    Dobrý den,
    slyšela jsem, že třezalka může ovlivnit účinky hormonální antikoncepce. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Ano, je to pravda. Třezalka obsahuje látku cytochrom P 450, který může snižovat účinnost některých typů antikoncepce.

  • Markéta G.

    Dobrý den, někde jsem se dočetla, že je kopřiva dobrá na detox, ale nemělo by se to s ní přehánět. Kolik jí tedy mohu vypít? Děkuji a mějte se hezky

  • Host chatu

    Vzhledem k tomu, že je kopřiva jedna z prvních jarních bylinek a jedna z prvních, která nám přináší vitamíny a minerální látky, je bylinkou, která je oblíbená pro jarní očistu. Kopřiva díky svým účinným látkám (třísloviny, kyselina křemičitá, slizovité látky, draslík, vápník, železo, hořčík a vitamíny C a B2) je ceněná pro své účinky na játra, žlučník, ledviny, podporuje metabolismus, působí proti chudokrevnosti. Kromě toho je výbornou kulinářskou surovinou. Z vlastní zkušenosti Vám ji mohu doporučit do salátů, do nádivky, do masa. Pitná kúra může trvat max. 10 dní, po 3 týdnech je možno kúru zopakovat. Není vhodné překračovat denní dávku: 1 čajová lžička zalitá ¼ litrem vařící vody.

  • Léňa

    Jsou některé bylinky pro těhotné a kojící ženy nebezpečné a měla bych se jim raději vyhýbat? Děkuji.

  • Host chatu

    Bylinek, které nejsou vhodné pro těhotné (i kojící) a kterým se raději vyhněte, je celá řada: aloe vera, jmelí, lékořice, rozmarýn, šalvěj, ženšen, tymián, senna, krušina, … Doporučením pro budoucí maminky je volit garantovanou směs, sestavenou odborníky. Společnost LEROS nabízí čaj LEROS Baby Čaj pro těhotné, který je citlivě zkomponován z plodů šípku, rooibosu, plodů černého rybízu a meduňkové natě. Bylinky obsažené v tomto čaji se svými účinnými látkami vzájemně doplňují. Zároveň každá sama o sobě je jako neutrální bylinka vhodná pro doplnění pitného režimu v období těhotenství.

  • Denisa

    Dobrý den, jak poznám, že jsou byliny v čaji skutečně kvalitní? Může to laik poznat na oko, nebo je to práce pro zkušeného chemika? Díky.

  • Host chatu

    Bylinky a čaje sestavované pro veřejnost jsou řádně kontrolované. Pokud by neodpovídaly požadované kvalitě, nebyly by uvolněny na trh. Laik kvalitu pozná tím, že mu koupený čaj chutná a voní. Ochrana spotřebitele před nekvalitou leží na bedrech výrobců.

  • J.P.

    Dobrý den. Mám cukrovku a zajímalo by mě, jestli by na ni pomohly nějaké bylinky. Děkuji!

  • Host chatu

    Ano, takové bylinky existují, ale určitě jako podpůrná léčba a rozhodně po konzultaci s Vaším lékařem. Společnost LEROS je držitelem registrace léčivého přípravku s obsahem bylinek: borůvková nať, nať šalvěje lékařské, smetankový kořen s natí, fazolový plod bez semen…, o který si můžete zažádat v lékárně.

  • Jana

    Od kolika let je vhodné dětem podávat bylinné čaje?

  • Host chatu

    Doplňovat pitný režim u dětiček je možné už od útlého věku. Mezi bylinky, které je vhodné podávat dětičkám, patří: šípek, lípa, mateřídouška, aronie, rakytník, černý bez, černý rybíz, fenykl… U dětiček se doporučuje vařit čaj z jednoho druhu, aby se případně určila alergizující bylinka, nebo používat čaje a šťávy, které jsou sestavené a posouzené odborníky. Od 6. měsíce věku miminek je možné podávat LEROS Baby Dětský čaj BIO, pro malinko větší batolátka (od 9. měsíce) má LEROS sestavené LEROS Baby Dětský čaj s ovocem, LEROS Baby Dětský čaj rakytníkový.

  • Zuzana

    Zdravím vás, zajímá mě téma jarní očisty a detoxu. Jsou odborníci, kteří detox doporučují, jiní se mu naopak vysmívají. Jak se k tomuto tématu stavíte vy? A které bylinky byste pro toto období případně doporučila? Díky a hezký den

  • Host chatu

    Můj názor je, že tak jako nic v životě se nemá přehánět, tak ani jarní očista by neměla být násilná. Doporučovala bych střídmou a skromnou životosprávu během celého roku. Pokud máte potřebu s příchodem sluníčka svému tělu odlehčit od zimní zátěže, pak je možné sáhnout po některých z bylinek, u nichž je známo, že urychlují metabolismus, podporují trávení a přispívají k odvodu škodlivin z těla. Je to např.: kopřiva, pampeliška (nať i kořen), list břízy, medvědí česnek, nebo i zelený čaj. LEROS nabízí pro jarní očistu LEROS Natur Detox čistící čaj s vilcacorou.

  • Petra D.

    Dobrý den, je možné se nějakými bylinkami takzvaně “předávkovat”? Vím, že v sobě mají spoustu účinných látek, některé jsou podobné jako v lécích. Narozdíl od léků ale nikde není předepsaná doporučená denní dávka například u heřmánku. Můžu si teoreticky ublížit?

  • Host chatu

    Samozřejmě existují bylinky s vyšším obsahem účinných látek, která mohou představovat určitá nebezpečí. Nicméně jsou zpracované monografie k řadě bylinek, kde je popsán přínos bylinky a její nebezpečí. Kromě toho existuje legislativní předpis pro potraviny a doplňky stravy, který doporučené denní dávky bylinek případně omezuje. Heřmánek jako bylinka je zařazena do kategorie potravin, u nichž není definována omezující denní dávka. Obecně se nedoporučuje používat jeden typ bylinky dlouhodobě. Vnímejte signály svého těla, a pokud Vám nějaká bylinka nevyhovuje, nepoužívejte ji.

  • MORTAR

    Může podle Vás zodpovědná a bezpečná přírodní léčba pomoci psychiatricky nemocným?

  • Host chatu

    Jako podpora pomoci může, nicméně psychiatrická onemocnění jsou komplikovaná a určitě je potřeba jakoukoliv léčbu konzultovat se svým lékařem.

  • Jiří

    Existuje nějaká bylinka vhodná na trávení? Po jídle mi často bývá těžko, ale prášky do sebe zatím cpát nechci. Děkuji

  • Host chatu

    Osvědčenými bylinkami při zažívacích potížích jsou: fenykl, máta, puškvorec, meduňka, třezalka, bazalka, heřmánek, vachta, chmel, řepík. Je ale lépe před použitím bylinek identifikovat příčinu potíží. LEROS nabízí lahodnou kombinaci bylinek na trávení LEROS Natur Zažívání. Pokud by ovšem potíže se zažíváním přetrvávaly delší dobu, doporučuji navštívit lékaře.

  • LAKA

    Jaké bylinky lze použít na snížení krevního tlaku?

  • Host chatu

    Použití bylinek má opodstatnění především v prevenci vysokého krevního tlaku, kam také spadá zdravá životospráva a např. vyhýbání se stresu. Léčba vysokého krevního tlaku patří do rukou lékařů. Jako podpůrný prostředek při léčbě je možné v lékárně požádat o registrovaný bylinný čaj společnosti LEROS s obsahem jmelí, hlohu, třezalky…, ovšem po konzultaci s lékařem.

  • Vlaďka

    Mám revmatoidní artritidu - zánětlivé autoimunitní onemocnění. Jaké bylinky byste doporučila na potlačení zánětu?
    Děkuji!

  • Host chatu

    Na artritidu je možné aplikovat bylinky jak zevně, tak vnitřně. Ve fázi revmatického nárazu je možné k odeznění ataku působit některými bylinkami, ale jen jako podpůrná léčba. Pro zevní použití jsou osvědčené přípravky s obsahem kostivalu a kaštanu, nebo arniky. Popřípadě zkuste přikládat rozklepaný zelný list, na cca 3 hodiny. K vnitřnímu užívání se hodí kopřiva, vrbová kůra, violka trojbarevná, bříza, černý bez nebo černý rybíz.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov