Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

Chat je uzavřený27.06.2013 15:00

MUDr. Ondřej Sochor.

Kardiovaskulární onemocnění postihují srdce a cévy a patří sem například vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo mozková mrtvice. Jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Jak stav kardiovaskulárního systému souvisí s životním stylem? Jak se tato onemocnění léčí? A co rizikové faktory a prevence? Na tyto a další otázky bude odpovídat MUDr. Ondřej Sochor 27. června od 15 hodin.

MUDr. Ondřej Sochor vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně. Od roku 2002 pracuje ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Specializuje se na vnitřní lékařství a angiologii (věda o cévách) a má v této nemocnici na starosti Centrum pro léčbu závislých na tabáku. Vede projekt preventivní kardiologie s názvem Kardiovize Brno 2030, který si klade za cíl dosáhnout snížení rizikových faktorů pro onemocnění srdce a cév a následně také snížení nemocnosti a úmrtnosti na onemocnění cév u produktivní populace do roku 2030 v Brně.

Chat

  • Ludmila

    Dobrý den pane doktore,
    po padesátce mě občas bolí na srdci. Nepravidelně a trvá to jen chvíli. Někdy také cítím arytmii. Zadýchávám se.
    Mám vyšší cholesterol, Co dělat, aby cévy byly zase zdravější, bez "usazenin"? Máme v rodině časté infarkty v mladém věku a nemocné cévy.. Snažím se vyhýbat tukům a mít co nejzdravější jídelníček. Děkuji.



  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den Ludmilo, bolesti na hrudi jsou poměrně častým problémem, zvlṚtě u staršších pacientů. Často jsou vššak obtížžně odliššitelné od bolestí zad, žžaludku, apod. Proto je dobré o Vaššich potížžích mluvit s Vašším praktickým lékařem či Vašším internistou. Pokud se mu Vašše potížže budou jevit spíšše jako kardiální (bolesti typicky se zhorššující po námaze, za hrudní kostí, vystřelující do krku, levé ruky, do zad apod.), pak Vám natočí EKG a můžže Vás objednat na zát잾ové vyššetření zvané ergometrie (šlapání na kole s postupně se zvyšující zátěží). Při zát쾞i se mohou objevit charakteristické ischemické změny na EKG, na klidovém EKG přitom patrné být nemusí. Lékař asistující při vyššetření Vám v případě závažného nálezu domluví vyššetření tepen srdce pod rentgenem, takzvanou koronarografii. Stran cholesterolu: je důležžitý Vᚹ pravidelný pohyb, stejně tak omezení přísunu živočišných tuků, omezení alkoholu, nekouření. K jídelníčku: snažžte se nahradit žživočiššné tuky rostlinnými, nejíst vůbec uzeniny a co nejméně červené maso. Naopak přidejte ryby (2 x týdně) (po infarktu se doporučuje až 4x týdně), zvyššte si počet zeleniny a ovoce na 5 porcí denně (t잾ký úkol, uznávám :-). Velmi důležžité je po doššetření srdce, abyste začala postupně zvyššovat i pohyb. S lékařem, předpokládám, jste jižž řeššila nasazení léků na cholesterol.

  • DAYOFD

    Co slazené nápoje a slazená jídla - mají vliv na kardiovask. choroby?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Ano, mají. Kdyžž si mi někdo st쾞uje, žže nemůžže zhubnout, tak se ptám: “A co pijete?“ V některých slazených nápojích je v 0,5 l tekutiny cca 15 kostek cukru. Pochopitelně jsou i nápoje dochucované, ale s minimem kalorií. I u nich jsou studie prokazující, žže lidé, kteří je pijí, více přibírají. Autoři této studie spekulují, žže velmi pravděpodobně je to v důsledku zvýššené chuti k jídlu. Slazená jídla mají často nevýhodu v tom, žže po krátké době máte opět hlad (pocit nasycení je jen krátkodobý, zatímco množžství přijaté energie bylo velké). A přes obezitu, resp. zvýšené krevní tuky pochopitelně slazené nápoje a jídla mají negativní souvislost s kardiovaskulárními chorobami.

  • Dotaz

    Jak častá je v ČR a jak se léčí lymfosarcoma - tedy rakovina oběhového systému? A dá se vyléčit?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den, tato onemocnění jsou léčena na hematoonkologických pracovištích a proto se setkávám se s nimi výjimečně. Vyléčit se dají, jistotu však bohužel dát nemůžeme nikdy. Co je pro mne fascinující je rychlost, s jakou se léčba těchto onemocnění posouvá dopředu. Často než vyjde učebnice onkologie redakčními úpravami a tiskem, její část už neplatí. Přesnou prevalenci jednotlivých onemocnění (frekvenci v populaci) neznám, lze však najít statistiky z odborných společností, např. Leukemia and Lymphoma Society (http://www.lls.org/diseaseinformation/getinformat - ionsupport/factsstatistics/).

  • Adolf Denis

    Jak často bych se měl nechat vyšetřovat, když jsem po operaci - už dávno - po operaci koarktace aorty?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den pane Denisi, V Čechách můžžete být sledovaný kardiologem, který Vás bude zvát na pravidelné prohlídky podle Vaššich potížží a eventuelních jiných srdečních vad někdy spojených s koarkatací aorty nebo jiných přidružžených nemocí. Začněte objednáním u kardiologa v místě bydlišště, kterému přinesete pokud možžno co nejpodrobnějšší I nejčerstvějšší dokumentaci. Pokud bude vše v normě, pravděpodobně si Vás pozve na kontrolu cca za rok.

  • Dan Kostka

    Co dělat při srdeční arytmii?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den pane Kostko, arytmiejsou definovány jako poruchy srdečního rytmu. Nejlepšší pro pacienta i lékaře je pokud se zachytí arytmie na EKG – buď přímo v ambulanci nebo v terénu při tzv. Holterovském monitorování EKG po dobu 24 hodin. Pokud mate vypozorované, žže se arytmie spustí nějakým provokačním momentem, pak jej můžžete vyzkouššet právě při tomto monitorování. Podle charakteru zachycené arytmie i podle potížží klienta se pak lze domluvit na léčbě, často však není potřeba žžádná terapie nebo jen v případě potížží jedna tableta na zpomalení tepové frekvence. Další možnosti léčby už využívají elektrického proudu: defibrilace (při fibrilaci komor), kardiostimulace (u velmi pomalých frekvencí) nebo kardioverze. Specifickou skupinu pak tvoří ablace (přepálení několika míst k přerušení mechanismu vzniku určité arytmie).

  • DAYD

    Nejlepší prevence kardiovask. chorob je?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    1.Nekouřit. 2. Pokud nekouříte, pak co nejvíce pohybu. Minimálně 20 min. denně nebo 30 minut 4x týdně. Lépe je více. 3.V jídelníčku zařadit co nejvíce porcí ovoce a zeleniny (optimálně 5xdenně), nahradit živočišné tuky rostlinnými. •4. znát svoje čísla: hodnotu tlaku (správně pod 140/90), celkového cholesterolu (pod 5 mmol/l) a glykémie (krevního cukru - pod 5,8 mmol/l).

  • LOJZA

    Zdravím a pěkný den! Mám pane doktore dotaz ohledně otékání nohou, zejména pak spodku nohou od kotníků po bříška k prstům. Jsem celý život kardiolog, dvě operace srdce a teprve v posledním roce mi výrazně otékají a bolí nohy. Dosud jsem přes potíže srdce (v dětství fallotova tetralogie, nyní reoperace a transplantace chlopně) tímto tak zřetelně netrpěl. Přitom jsem nijak nezměnil svůj životní styl ani stravu. Může to být spojeno s onemocněním žil, nebo kde se obrátit ohledně odborného vyšetření? Jinak mi dost lítá INR při sledování srážlivosti krve. Děkuji za odpověď.

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den i Vám Lojzo, pro otoky dolních končetin můžže být mnoho příčin: selhávání srdce můžže být jedním z nich. Proto bych na Vaššem místě konzultoval Vaššeho kardiologa. Ten nebo Vᚹ praktický lékař pravděpodobně bude mít k dispozici i výsledky laboratorních vyššetření (informující o funkci ledvin nebo hormonech šštítné žžlázy), takt鞾 někdy způsobujících otoky nohou. Pokud vás odeššle na cévní vyššetření, můžže na ultrazvuku být patrný i otok v důsledku chronické žžilní nedostatečnosti nebo lymfedému. Symetrické otoky nohou bývají jen zcela výjimečně podmíněné oboustrannou trombozou, navíc velmi vzácné při warfarinizaci.

  • DM

    Které léky škodí srdci - ať už volně prodejné či na předpis?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den, Někteří pacienti mohou mít pošškozený srdeční sval po protinádorové léčbě. Z těch často užívaných (někdy nadužívaných) léků : při dlouhodobém užžívání velkého množžství léků na bolest (ibuprofen, diclofenac) můžže dojít k pošškození srdce (infarkty, srdeční selhávání). Riziko se zvětššuje u kuřáků a obézních pacientů. I když dotaz směřuje na léky, mnohem častější je poškození srdce v důsledku životního stylu: po pravidelném užžívání alkoholu (cožž měl např. ruský zpěvák Vladimir Vysockij). Samostatnou skupinu tvoří poškození srdce kouřením tabáku i negativní efekt kouření marihuany.

  • Fanúš

    Může mít 52 letý člověk stále EKG zdravého srdce a přesto po několika dnech zemřít na akutní a rozsáhlý infarkt?

    Pane doktore, děkuji za pravdivou odpověď

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Ano, bohužžel, máte pravdu. U mladých pacientů můžže být postižžená i jen jedna ze tří věnčitých tepen (zásobujících srdce), která se můžže náhle ucpat. Jelikožž srdce na neprokrvení (ischemii) není adaptované, ani nejsou vytvořené drobnějšší spojky z jiné tepny, můžže dojít k rozsáhlému i smrtelnému infarktu myokardu. Skrytou srdeční vadu pak neodhalí EKG, ale ultrazvukové vyššetření srdce.

  • KAREL M.

    Mám dotaz - je velká spojitost a souvislost mezi nemocemi srdce a mozkovými příhodami? Trápí mě už roky srdeční arytmie, rozbíhající se mi různě dlouhé palpitace a časté tachykardie a v posledních letech mě potkaly 3 mozkové příhody vždy se zaměřením a ochrnutím zejména na levou stranu. Co v těchto případech je zřejmě tím hlavním spouštěčem, tedy jestli to lze takto pojmenovat? Děkuji za vaší reakci.

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den pane Karle, Jsem rád, žže se snažžíte přijít na příčinu Vašší nemoci a také něco udělat pro to, aby se neopakovala. Optimální je arytmii zachytit na nějaký záznam (EKG vyššetření u lékaře nebo Holter EKG na 24 hodin). Podle typu arytmie je potřeba nasadit léčbu léky ředící krev a léky na arytmie. Spoušštěčem někdy mohou být hormony šštítné žžlázy, někdy onemocnění srdce, odchylky v hladinách některých iontů, často se příčina nezjistí. U některých arytmií lze nabídnout i invazivní léčbu spočívající v lokální destrukci srdeční tkáně teplem v srdečních síních, bez nutnosti uspání pacienta. Souvislost mezi onemocněními mozku a srdce je velká: lidé po cévní mozkové příhodě jsou ohroženi více srdečním infarktem než recidivou cévní mozkové příhody.

  • Panoš

    dobrý den, pořád se mluví o kardiovaskulárních chorobách, ale ještě jsem nikde nečetl, co je to za choroby, mohl byste je vyjmenovat?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den, děkuji za otázku. Jedná se v šširšším slova smyslu o vššechna onemocnění srdce a cév. V užšžším slova smyslu se vššak nṚ pohled zužžuje na onemocnění podmíněné předevšším kornatěním tepen (aterosklerozou). Postihují srdce, mozek a tepny dolních končetin. Při kornatění tepen (tzv. ateroskleroze) na srdečních (“věnčitých”) tepnách se jedná o ischemickou chorobu srdeční (kam se řadí angina pectoris, infarkt myokardu, náhlá srdeční smrt). Dalšší z této skupiny je cévní mozková příhoda. Asi nejmenšší pozornost je věnovaná ischemické chorobě dolních končetin, která se často zpočátku neprojevuje vůbec, posléze bolesti při chůzi (nejčastěji v lýtku) s postupně se zkracujícími intervaly, nebo ž defekty či klidovými bolestmi končetin. Samostatnou a velmi důležžitou skupinu představuje plicní embolie, která není daná aterosklerozou, ale srážením krve v žžílách zejm. dolních končetin (patří tedy mezi srdečně cévní onemocnění v tom šširšším slova smyslu). Dohromady srdečně cévní onemocnění zabíjí polovinu Čechů, vice žženy nežž mužže. Pro srovnání: obáváná nádorová onemocnění zabijí cca 25% Čechů.

  • Josef Povondra

    dobrý den, tuhle jsme se v hospodě nemohli shodnout jaký je rozdíl mezi kardiologem a kardiakem, já jsem trvdil, že to je totéž, měl jsem pravdu?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Těm přátelům v hospodě bych se nyní na Vašem místě vyhnul (pokud jste se vsadil). Pravdu měli oni. Kardiolog je lékař starající se o pacienty s onemocněním srdce – kardiaky.

  • Morris

    Dobrý den, je možné, že může být nepatrná pravidelná bolest v místě plic vlastně od srdce? Střídá se, ale spíše se objevuje na levé straně. Děkuji

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den i Vám, pokud se objevuje Vaše bolest na levé polovině hrudníku typicky při zátěži, pak je teoreticky možný i původ bolestí od srdce. Střídavé bolesti (vpravo-vlevo) mohou člověka potrápit moc, výrazně často se však jedná o bolesti od páteře, resp. hrudního koše. Mohou být ale podmíněné i nervovým drážděním (např. po pásových oparech), po infekcích dechových cest apod.

  • Martin

    Dobrý den pane doktore,
    mám dotaz ohledně projektu Kardiovize a - zajímalo by mě, zda existuje podobný program i někde ve světě popřípadě jak si stojíme v porovnání s těmito programy.

    Předem děkuji za odpověď

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den Martine, podobných programů ve světě proběhlo ve světě již mnoho. Náš je zatím ve fázi, kdy zjišťujeme, jaké hodnoty jednotlivých rizikových faktorů (hypertenze, krevní tuky, pohybová inaktivita, kouření apod.) máme v brněnské populaci. Jsme tedy na samotném začátku dlouhodobého preventivního programu, zaměřeného na celou populaci, včetně lidí, kteří jsou nyní naprosto bez obtíží. Až naše měření náhodně vybraného vzorku necelých 2000 lidí skončí letos v prosinci, pak můžeme začít se snažit měnit povědomí o rizikových faktorech pro srdečně cévní onemocnění. Až poté je možné usilovat o změnu smýšlení a nakonec i změnu v chování. Změna chování (např. konzumace menšího množství uzenin nebo zvýšení pohybové aktivity) vede i k poklesu nemocnosti a úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Zkušenosti podobných programů ve Finsku (Severní Karélie), Iránu (Isfahan), West Maine nebo Rochesteru (USA) a řady dalších ukazují, že první efekt je možné pozorovat již cca za 5 let, skutečné úspěchy však jsou vidět u programů, které trvají 20 let i více a jsou v prostředí, kde se lidé dobře znají (venkovské oblasti, univerzitní města apod.). Výsledky po celém světě však ukazují, že odhadem jeden dolar investovaný do prevence přinese sedm dolarů ušetřených.

  • Petr K.

    Dobrý den pane doktore,
    Jaký je podle Vás vliv čistého nikotinu (náplasti, žvýkačky, el. cigarety a pod.) na riziko kardiovaskulárních chorob?

  • Kardiovaskulární choroby s lékařem Ondřejem Sochorem

    Dobrý den Petře, čistý nikotin je k dostání v lékárnách ve formě náplastí, inhalátorů, žvýkaček, ale i pastilek, či sprejů (poslední dvě více v zahraničí). Tento je zcela bezpečný i u pacientů po srdečních onemocněních (dokonce i bezprostředně po infarktu), kde nezvyšuje nemocnost ani úmrtnost. Tato skupina je bezpečná i u pacientů pod 18 let. Farmakologický čistý nikotin je však obviňován ze vzniku jedné škodliviny (jednoho typu nikotinamidu), který je teratogenní (škodlivý pro plod). V každé cigaretě je však škodlivin několik tisíc - a škodí tedy nastávající mamince i dítěti podstatně více. Jinou otázkou jsou zatím elektronické cigarety: jejich bezpečnost zatím prokázána nebyla. Studie, které by měly ukázat zda pomáhají přestat kouřit, jsou v běhu. Co zatím nelze říci je: jaký bude s odstupem několika let či desítek let dopad jejího pravidelného užívání. Co se týká náplně (e-liquidu), prakticky vždy obsahuje propylenglykol nebo glycerol (používané např. v zevních dezinfekcích nebo některých pastách). Co to za několik let udělá po jeho vaporizaci (pára) v plicích nevíme. Proto zatím nelze doporučit ani prodávat v lékárnách.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov