Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

Chat je uzavřený23.05.2011 13:00

MUDr. Karel Mencl (vlevo) při konzultaci s doc. Veselým.

Chat s osobností

Každý třetí Čech bojuje s plísněmi na nohou. Zejména v letních měsících, kdy lidé navštěvují koupaliště a velmi často chodí bosí, je riziko vzniku mykózy velké. Jak se proti této nákaze bránit? A jak ji efektivně léčit? Odborník na mikrobiologii odpovídal on-line. 

MUDr. Karel Mencl pracuje jako zástupce primáře na Oddělení klinické mikrobiologie v Krajské nemocnici v Pardubicích. Navíc je zástupcem České republiky v Evropské konfederaci lékařské mykologie. Svému oboru se věnuje přes třicet let. V současné době pracuje na výzkumu, který se týká nového biopreparátu s názvem "chytrá houba".

Chat

 • Robert Smrádek

  Dobrý den.
  Rád bych věděl, je li mykóza nehtů vratná či nikoliv. Prodávají se všelijaké zázračné mastičky, ale ty které jsem zkusil mi nezabraly.
  S pozdravem
  Robert.

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Bohužel, pokud máte nějakou predispozici (cukrovka, oslabená imunita, nutnost neprodyšné obuci, ..., nebo se dostáváte do míst se zvýšenou přítomností zárodků kožních mikroskopických hub, máte šanci onemocněnt znovu a znovu, i když se Vám daří jednotlivé ataky zvládat pomocí oněch "zázračných" mastiček. Rozhodně bych Vám však doporučil, abyste si nechal nehty vyšetřit laboratorně - zda se skutečně jedná o plíseň. Tou trpí asi 3-4% populace, je to však jen polovina všech postižení nehtové ploténky. Pokud se bude jednat o mykózu, pak můžete zkusit i biopreparáty s chytrou houbou (Pythium oligandrum). Je to jako u mastiček "na delší používání", ale je to čistá příroda a určitě Vám nemůže ublížit. Prostředek koupíte v lékárně pod názvem BioDeur a používá se na nehty jako obklad.

 • mojmírka

  dobrý den, dá se plíseň nohou chytit ve veřejném bazénu? je nebezpečné chodit do sprch a společných prostor bos?

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Mikroskopické houby jsou kolem nás, takže velmi záleží na tom, zda o své nohy pečujeme. Riziko je chodit bosky do společných prostor (sprchy, bazény, sauny), ale také po hotelových kobercích, ve volné přírodě a nebo při půjčování domáci obuvi. A proto, že se těmto aktivitám nevyhneme, je nutno o nohy pečovat raději hned preventivně.

 • Marie

  Dobrý den, pane doktore,
  už více než 20 roků trpím „plísní“ na některých nehtech nohou. Před ca 20 lety jsem si nechala původně dva postižené nehty strhnout, následovalo dlouhodobé doléčování a stav se posléze nejen nezlepšil, ale dokonce zhoršil. „Plíseň“ se projevuje ztluštělými nehty, především v místech odrůstání, kde se tvoří jakási drolivá, nicméně houževnatá hmota. Nevím, zda s tím souvisí i občasná tvorba svědivých puchýřků mezi prsty, které se posléze téměř v cárech odlupují. Postupně jsem absolvovala nejrůznější léčby, vyzkoušela nejrůznější „zaručené“ přípravky, avšak bez úspěchu. Před ca 8 roky mi nechala kožní lékařka udělat velmi důkladné vyšetření ve Vinohradské nemocnici v Praze, kde odebrali vzorky z kůže z postižených i zdravých nehtů i meziprstní kůže na nohou i na rukou - obávala jsem se, aby se mi „plíseň“ nerozšířila i na ruce. Závěrečný verdikt zněl, že netrpím žádnou mykózou, ale že jde o projev psoriázy (proto výše uvádím plíseň v uvozovkách).
  Je-li toto možné, jak nebo čím lze „plíseň“ léčit, případně zabránit jejímu eventuálnímu rozšíření na zdravé nehty?
  Pro doplnění uvádím, že je mi 62 roků a lupenku mám v rodině z matčiny strany: u babičky se objevila na obličeji v jejích ca 60 letech, u matky na vlasové části pokožky v jejích ca 50 letech, u mě na holeních v necelých 40 letech).
  Děkuji. Marie

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Asi Vás příliš nepotěším, protože na nehty postižené lupénkou jsme se sice v několika případech pokoušeli chytrou houbu aplikovat, ale neměli jsme zde úspěch. Avšak to, jak vzhled nehtů popisujete, by přítomnost plísně mohlo naznačovat. Požádejte proto svého lékaře o zprostředkování laboratorního mykologického vyšetření. Bude-li pozitivní, může následná léčba alespoň poněkud zlepšit stav.

 • Věra

  Přeji hezký den. Chtěla bych se prosím zeptat na léčbu bércového vředu, kterým trpím už rok. Děkuji.

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Bércových vředů je řada typů, mnoho z nich pak udržují v aktivitě různé mikroorganismz, které působí hnisání. Názory lékařů se případ od případu liší, ale vždy je to běh na dlouhou trať. Pro ozdravení hnisající rány můžete použít i biopreparát s chytrou houbou, který seženete v lékárně. Jmenuje se Biomycosin a má „za úkol“ hnisající ránu vyčistit od hnilobných bakterií. Děje se tak prostřednictvím množství enzymů, které chytrá houba produkuje. Tyto enzymy pak zastavují množení hnilobných bakterií ve vředu, ten se čistí a je připraven k dalšímu hojení pomocí klasických léčebných preparátů. Nejideálnější je použití pomocí vlhkých obkladů přímo na ránu. V případě potřeby bližších informací mne můžete kontaktovat na adrese mykologie@nemocnice-pardubice.cz

 • Jan

  Dobrý den.
  Mám bércák neboli otevřenou nohu už asi 7 let v kuse ! Vždycky na zimu se to skoro zavře, ale neé úplně a z jara se to rozjede nanovo a mám celé léto v prd...Koupat se v rybníku nebo i jinde v bazénu už ani nepamatuju jaké to je. Každý mě jen radí abych změnil doktora. Byl jsem asi u deseti doktorů kožařů specialistů a každý, když jsem mu řekl u koho jsem byl naposledy a co mě na tu díru dával, tak toho doktora nejdřív pomluvil a řekl, že mi na to dá něco lepšího. A tak se to opakovalo u všech doktorů co jsem byl. Abych se vůbec ráno postavil na nohu, tak musím spolknout kombinaci utišujících léků na bolest a to 3x ibalgin 600 + 50 kapek tramalu. Jedině tato kombinace mi zabere. Až se ozve žaludek, vlivem této koňské dávky, tak strčím nohu pod vlak a bude vystaráno. Protože znám chlapa, kterému končí noha pod kolenem a nikdo, kdo to o něm neví, nepozná, že mu kousek nohy chybí. Chodí bez hole a tancuje jako kdyby tu nohu měl celou. Tu dávku na bolest baštím už těch 7 let, navíc mě sice tu bolest umrtví, ale i vše od pasu dolů, tak že jsem odepsanej i jako chlap.
  Tak se ptám, bude tomu někdy konec ?
  Děkuji za odpověď.

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Již jsem na něco podobného odpovídal, včetně své e-mailové adresy. Kontaktujte mne, prosím, přímo a pošlu Vám návod, jak můžete postupovat. Když nic jiného, mohlo by to pomoci od bolesti.

 • kamila

  pane doktore, já sice nemám nehtové plísně, ale za to mě strašně trápí záděry na prstech u rukou. co se s tím dám prosím dělat? nevím jestli je to vaše parketa, jestli ne, tak tento doraz přejděte. hezký den

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Moje parketa to sice není, ale často pomůže zvýšený přísun vitamínů, zvláště z řady B, a také vitamín A. Zkuste nějaký komplexní vitamínový přípravek a přímo na prsty a nehty nějakou promasťující a pečující kosmetiku.

 • x-y

  hraje při onemocnění nehtovou plísní roli také to, jakou obuv nosíme?

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Určitě! Pokud musíte nosit uzavřenou obuv, nebo dokonce gumovou, ve které se nohy hodně potí, pak jste kandidátem na plíseň. Pravděpodobně se však jako první ozve ta mezi prsty, až v případě jejího neléčení se může přestěhovat také na nehty.

 • Pavel Šimurda

  Dobrý den, pořezal jsem si nohu na lyžích o sníh a otevřel jsem si bércák. Ani s vysokoškolaským vzděláním jsem nevěděl (nikdy jsem to neslyšel), že pokud máte "křečové žíly" a tyto si narazíte nebo jinak poš,kodíte, otevře se bércák. Doktor Stuchlík v Rožnově pod Radhoštěm mi bércák úspěšně zavřel, ale tvrdě mne upozornil, že to není vylečené, pouze zavřené a hnal mne na operaci křečových žil. Tu jsem podstoupil a bércák se mi nádherně vyléčil...i flek po pobytech u moře vybledl...operace křečových žil je pro léčbu bércáku nutností

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  U řady případů odstranění křečových žil pomůže vyřešit nebo na dlouhou dobu oddálit problémy s bércovými vředy. Je to však komplikovanější = můsí být dostatečně průchozí vnitřní cévy a v normě musí být i další vyšetření. Právě drobná zdranění u osob se sklonem k BV jsou velmi zrádná. Jak je uvedeno výše - pečovat, pečovat, pečovat o své zdraví jako celek a o nohy ještě trochu více.

 • Iveta

  Dobrý den, některé pedikérky mají s používáním tzv.chytré houby velmi dobré zkušenosti. Za pomoci podologického přístroje- frézky s b rusným nástavcem, odstraní napadenou nehtovou ploténku, nebo ji alespoň tzv. otevřou- vrchní vrstvu ploténky obrousí, sníží ji, tím se, podle mého názoru, vše urychlí. Nelze k houbičce vytvořit novou ploténku z gelu s antimykotickou sloužkou, protože by to likvidovalo i chytrou houbu. Já mám skvělé výsledky s postupem z návodu č. 2, kdy nohy na noc balíme do látky namočené v roztoku chytré houby, igeilitu, který fixujeme ponožkou. Je třeba dezinfikovat obuv i prostředí, na boty používám dezinfikátor obuvi- stříbrem a kyslíkem- Je třeba i po vyléčéní nepropadat iluzi, že \"jsme z toho venku\"! Mykoza se moc ráda vrací! Nevím, jestli tělo nějak ztratí schopnost se jí bránit, nebo se namnoží nějaké zbytky, které v těle, či v okolním prostředí zbydou, ale opravdu, kdo už ji jednou měl, musí být stále \" ve střehu\" !!:)Nohy si musíme hlídat, udržovat suché, po koupání pečlivě vytírat do sucha meziprstí, po návštěvě např bazénu ošetřít nohy nějakým preventivním přípravkem. Případné drobné změny na kůži, puchýřky, i nesvědivé ošetřit a kontrolovat. Mykozu je třeba řešit hned, neodkládat to! Čím déle otálíme, tím komplikovaněji se budeme tohoto problému zbavovat. Kromě toho, že je to fakt hnusné napohled, zatěžujeme, podle mne, organismus a ohrožujeme nákazou lidi kolem sebe. Jsem moc ráda, že se konečně někdo houbičkou seriozně zabývá. Moc mě zajímají výsledky Vaší práce! Není to tak nový preparát, jak v článku píšete, pokud vím, pracovalo se na jejím výzkumu už v sedmdesátých letech? Zaslouží si pořádný výzkum a vyjádření, jak to s ní a jejími účinky opravdu je! Jen doufám, že smetánku nakonec neslízne někdo, kdo na ní nemá žádné zásluhy, jak to tak obvykle bývá!!Přeji úspěch v práci i v životě, pane doktore! Iveta

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Naprosto s Vámi souhlasím. K historii preparátů jen připomenu, že na prvním místě byly ve výzkumu (v těch sedmdesátých letech) preparáty na boj s plísněmi v zemědělství. Až v devadesátých letech se začalo s "lidským" výzkumem. Já osobně jsem do problematiky zapojen od roku 1996. Díky za podporu a držení pěstí.

 • Pan Karel

  Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Z prasátka mohu cokoli, ale mám-li si z podobných lahůdek vybrat, pak preferuji dobrou tlačenku.

 • jozef

  Na liecbu je dolezite zmenit stravu,telo je tovaren a ked nema suroviny, nema ako bojovat. Takze posilnit imunitu, detoxikovat ,vymenit meso a mlieko za zeleninu... aspon to vyskusaj na dva tyzdne... telo sa zaxne cistit a na to potrebuje vodu,takze cca 75 kg clovek,dva litre do obeda, liter po obede,dobra je filtrovana voda, na urcenie druhu plesne a mykozy a parazitov na ktorych sa plesne prevazaju- pristroj diacom. To ze mate pesen na nohe alebo bercovy vred, neznamena ze povodca nedrieme v peceni plucach,zlcniku a samozreume krvi. Liecte pricinu a nie len viditelne poskodenie. Na nicenie plesní - super ravo zapper.

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Souhlasím s tím, že zdravá výživa může hodně pomoci, ale stejně jako všechno další není samospasitelná. Bylo by to na delší diskuzi. Problémy na dolních končetinách souvisí převážnou měrou s poškozením cév, jejich ucpáváním cholesterolem a následným vápenatěním, což je opět výživářský problém. V lidském těle vše souvisí se vším. U nohou to nenechte dojít až tak daleko, že si budou o nějaký zásah muset říci samy.

 • Alena Kozáková

  Dobrý den. Pane doktore, můžete mi v krátkosti říci, v čem je unikátní biopreparát obsahující tzv. chytrou houbu? Slyšela jsem, že jde o český patent, je to pravda? Takže nikde ve světě se tento mikroorganismus na léčbu plísní nepoužívá? Děkuji. Kozáková

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Ano, je to český patent a nikde jinde ho nebyli schopni vyprodukovat tak, aby byl použitelný pro boj s plísněmi. Je to "kus" živé přírody, naprosto netoxický a nealergizující. Ta mikroskopická houba se jmenuje odborně Pythium oligandrum a její unikátnost je hlavně v tom, že požírá jiné plísně (A NIC JINÉHO !!!) a současně produkuje množství blahodárných enzymů a dalších látek, které mírní záněť, brzdí bakterie v množení a podporují hojení.

 • Hana

  Dobrý den pane doktore,
  v mládí jsem závodně plavala a od těch dob trpím mykózou. I já mám obdobné problémy jako paní Marie. I já jsem navštívila vícekrát kožního lékaře, kdy nejprve byla mykóza v meziprstí léčena koupelemi. Mykóza mizela a zanedlouho se opět se objevila. Před 15 lety v době zhoršení stavu ( svědivé, tekutinou podlité puchýřky v meziprstí) kožní lékař zaslal stěry na vyšetření aby mi posléze sdělil, že výsledky jsou negativní. Když se objevil na trhu Canesten, mohu říci, že svědivost a puchýřky na nějakou dobu daly pokoj, aby se po čase opět objevily. Bohužel tato lékařem nepotvrzená mykóza napadla i nehty. Přesně, jak píše paní Marie, nehty se ztlušťují, deformují, čímž vznikají problémy při domácí pedikůře . Na rozdíl od paní Marie jsem lupénku nikdy neměla a ani není v rodinné anamnéze.
  Zkusila jsem i třítýdenní kůru koupelí v roztoku chytré houby.dle přiloženého návodu. Pár dní po ukončení se svědivé puchýřky v plné síle v meziprstí opět objevily. Uvítám, objeví-li se rada ,jak se této nepříjemné houby zbavit.

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Stav se může v průběhu doby měnit. Asi by to chtělo nové mykologické vyšetření - kožní seškrab a to jak z meziprstí, tak z nehtů a podle toho se zařídit. Takto "z dálky" si netroufám ani odhadnout o co by se mohlo jednat.

 • Pavel Michal

  mikrobiologii řeším chůzí na boso, již jsou po světě i specielní stezky, ty nepotřebuji, boty se u nás šetřli vždycky a pokud není ortopedická na míru, je to jen další deformace nohy a celé kosztry

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Chůze naboso je zdraví prospěšná, proti tomu žádný argument. Ale platí to, co jsem již uvedl - po špacíru dokonalá hygiena a kontrola.

 • Petr

  Mimochodem, pane doktore, znáte vtip o "plísňácích" v Africe?

 • Karel Mencl o tom, jak bojovat s plísněmi a bércovými vředy

  Pleas NO ! Je to tak ?

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.