Kateřina Klasnová

Chat je uzavřený26.04.2012 12:00

Kateřina Klasnová, místopředsedkyně strany Věci veřejné.

Strana Věci veřejné, v niž zastává post místopředsedkyně, se jí doslova během několika hodin rozpadla před očima. V souvislosti s vypovězením koaliční smlouvy se pak Klasnová vzdala tento týden funkce místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jak vidí budoucnost Věcí veřejných? Podrží její poslanci vládu? Znamenaly by předčasné volby zánik strany Věci veřejné? Kateřina Klasnová odpovídala na dotazy čtenářů on-line deníku TÝDEN.CZ, přečtěte si její odpovědi.

Kateřina Klasnová (34) je česká politička a od roku 2005 místopředsedkyně politické strany Věci veřejné. Vystudovala střední elektrotechnickou školu, obor silnoproud. Po maturitě změnila obor a absolvovala obor husitská teologie – religionistika na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zpočátku chtěla na vysoké škole zůstat jako pedagog, ale po získání "malého" doktorátu z akademického života odešla a nastoupila jako fotoeditorka, redaktorka i šéfredaktorka stranického časopisu Pražan, v němž působila až do roku 2010. Od května 2010 působí jako poslankyně PS PČR. V červenci téhož roku si vzala tehdejšího faktického šéfa Věcí veřejných Víta Bártu. Od června 2010 do dubna 2012 působila jako místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. 

Chat

 • Radomír K.

  Paní Klasnová, mám dvě otázky:
  1) Co byly hlavní důvody, že jste vstoupila do politiky?
  2) Proč jste se rozhodla studovat teologii právě na husitské fakultě?

 • Kateřina Klasnová

  1) Vstoupila jsem nejprve do komunální politiky, už druhým volebním obdobím jsem zastupitelkou Prahy 1. Důvodem byla chuť něco aktivně změnit, nejen nadávat na poměry. V Praze 1 jsem se od počátku zajímala například o památkovou péči či neprůhledné hospodaření obce, včetně pronájmů nebytových prostor či privatizace bytů. 2) Nejprve mi dovolte vás opravit, nestudovala jsem teologii, ale religionistiku a dějiny náboženství. Zajímaly mě filosofie a náboženství, jejichž teze a myšlenky formovaly a formují dodnes naše dějiny (a opačně).

 • Judge

  Co si představujete pod výrazem KORUPCE ?

 • Kateřina Klasnová

  Uplácení za účelem získání nějaké výhody, rozdávání postů a neospravedlnitelných výhod či parcelování moci a vlivu.

 • Richard Tesařovský

  Cca 70% zaměstnanců v ČR dostává výrazně podprůměré platy.
  Víte, jaký je v současnosti průměrný plat v ČR?
  A druhá otázka zní: Záleží vám coby političce na dobré životní úrovni všech občanů České republiky nebo vás stále horší a horší životní podmínky mnoha lidí v ČR ve skutečnosti nezajímají?

 • Kateřina Klasnová

  Průměrný plat je kolem 26 000 Kč, ale jde opravdu o průměr, vím, že většina národa bere plat výrazně nižší, a to kolem 12-15 000 čistého. Záleží mi na tom, jak lidé v ČR žijí. I to je jeden z důvodů, proč dělám právě tuto práci. Uvědomuji si, že zde máme velmi ohrožené skupiny – dnes bohužel i rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené, matky samoživitelky – a šetření právě na nich považuji za asociální. Proto byly VV proti zmrazení důchodů a dosáhly jejich alespoň částečného růstu, proto jsme byli pro zachování porodného, a jsem ráda, že jsme ho prosadili, a proto také díky VV zůstala zachována dávka pro zdravotně postižené děti.

 • Jan Bozecký

  Co si myslíte o příslovích:
  - JAKÝ PÁN, TAKOVÝ KRÁM
  - RYBA PÁCHNE OD HLAVY

 • Kateřina Klasnová

  Boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě. Kdo se bojí, nesmí do lesa (nebo šít do Lesů ČR a jejich hospodaření). Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Ale promiňte, odborník na přísloví jako slavná teta Kateřina ze Saturnina opravdu nejsem.

 • forester

  Držíme Vám palce!Vydržte,ať se ti šmejdi co způsobili rozvrat ve VV co nejvice znemožní.Budeme vás volit!

 • Kateřina Klasnová

  Děkuju Vám za podporu. Věřím, že pro VV nynější stav může být příležitostí pro nový začátek a pro obnovení důvěry občanů.

 • TAZATEL Z MORAVY

  Paní poslankyně dr. Klasnová, mám takový docela jednoduchý dotaz:
  Myslíte si, že váš manžel dr. Bárta vstoupil do politiky s čistými a férovými úmysly? Nebo, že jen chtěl přes ekonomickou podporu tehdy své firmy ABL získat své lidi do týmu strany VV, a to za účelem jejich příští poslušnosti a ovladatelnosti, s finálním záměrem získat přes VV a funkce vliv na státní zakázky a také potřebné informace. Asi ve své odpovědi (spíše poslušně) podpoříte manžela, přesto - někde uvnitř v hluboko schované schránce svědomí necítíte, že všechno zase tak křišťálové a férové není a nebylo? A co na skutečně zvláštní a nestandardní dění a chování ve straně VV říká ještě vaše křesťanské svědomí? Děkuji předem za vaší asi dosti osobní odpověď. Pokud nechcete odpovídat, nemusíte, pochopím to.

 • Kateřina Klasnová

  Nemám důvod neodpovědět. A odpovím podle svého svědomí, nikoli podle poslušnosti. Mohu vás ujistit, že jsem cokoli jiného než poslušná manželka. Vítek opravdu šel do politiky s cílem a snahou zlepšit politicko-ekonomické prostředí v této zemi. Jako podnikatel si vydělal dost, ostatně z vydělaných peněz dodnes žije, protože celý svůj poslanecký plat dává od okamžiku svého zvolení na charitu Nadaci Archa Chantal. Nepotřeboval chodit vydělávat do politiky. A jak už jsem řekla, VV byly, jsou a budou bez Víta Bárty, totéž platí v případě Karolíny Peake. Rozhodně nejsme stranou jednoho člověka, máme členskou základnu v krajích, aktivní a šikovné lidi, na kterých se dá stavět. Jednoho z nich, Jiřího Kohouta z Olomoucka, jsme nyní kooptovali do vedení strany. Nevím, co si představujete pod pojmem "nestandardní dění ve straně", ale můžu vás ujistit, že jsme normální, demokratickou stranou, jinak bych v ní sama nebyla schopna zůstat.

 • Marek Veselý

  Dobrý den,
  mám 2 otázky:
  1) podpoří VV i po vyloučení z koalice tzv. důchodovou reformu?
  2) nebylo by lepší místo přesunu miliard z průběžného systému do soukromých penzijních fondů zajistit pro rodiny s dětmi alespoň základní minimum - tedy školky?
  (pro důchodový systém by to bylo levnější a řekl bych že zhruba milionkrát užitečnější opatření)

 • Kateřina Klasnová

  Důchodové reformě budou VV samozřejmě věnovat pozornost a velmi detailně ji řešit. Díky VV nedošlo ke zmrazení důchodů, jak původně plánoval ministr financí. Přesto se důchodců dotkne snížení růstu důchodů pouze o jednu třetinu inflace, navíc má dojít ke zvýšení DPH. Proto nás stále zajímá, jak bude do reformy zapojen velmi důležitý princip mezigenerační solidarity – 1 % z platu dětí na příjmy jejich rodičů v důchodu. Zde jsem velmi zvědavá zejména na postoj TOP 09, pro kterou je mezigenerační solidarita údajně úhelným kamenem programu. S podporou rodin s dětmi souhlasím, však už VV také přispěly svým dílem, když prosadily podmínky pro zřizování firemních školek.

 • Zdenek Valasek

  Proc jste se nepoucili z toho jak dopadla ODA Strana zelenych,KDU a dalsi mensi strany ktere byly take zlikvodovany ODS.Meli jte potencial,ale ten sel lepe vyuzit v opozici.

 • Kateřina Klasnová

  Osobně jsem po volbách 2010 byla proti vstupu Věcí veřejných do vlády. Na druhou stranu je pravda, že z vládních míst prosadíte víc než z opozičních lavic. VV prosadily například novelu zákona o veřejných zakázkách, trestní odpovědnost právnických osob, přímou volbu prezidenta či zrušení doživotní tretsněprávní imunity zákonodárců, kterou budu právě dnes obhajovat ještě na schůzi senátu. VV nyní do konstruktivní opozice přecházejí, budeme podporovat zákony, korespondující s programem Věcí veřejných, ať už z pera vlády či opozice, a připravovat pozměňovací návrhy k zákonům i naše vlastní legislativní návrhy. Ostatně již jeden připravujeme k zpřísnění zdanění hazardu z pera poslance Novotného. Navazovat bude návrh řešící úvěry a lichvu, a mnohé jiné. Pro Vaši představu, i přes věčné hádky se podařilo VV prosadit kolem 60 % programových cílů strany, konkrétně 54 bodů.

 • Petrklíč

  Co teď, že?

 • Kateřina Klasnová

  Já osobně i celá strana máme před sebou kupu práce, tuto otázku si nekladu. Čeká nás například celostranická volební a ideová konference.

 • daniel Pink

  jak je rozdil mezi přeběhliky k mafianske ODS-smradlavym dědkem Melčakem a navoněnou Peake?

 • Kateřina Klasnová

  Promiňte, z osobních důvodů tuto otázku nezodpovím. Přeběhlictví obecně však neuznávám. A považuji jej za hrubé porušení politické etiky. Ostatně, v pátém článku Etického kodexu VV, který sepsaly Karolína Peake a Lenka Andrýsová, je řečeno: Při plnění svého mandátu se bude zástupce občanů zasazovat o maximální prosazování svého volebního a politického programu, strany či subjektu, jehož zájmy zastupuje a prosazuje. Bude tudíž respektovat usnesení příslušného komunálního, poslaneckého či senátorského klubu, ke kterému přísluší, a dále bude zohledňovat usnesení Rady, Grémia a Konference. Zástupce občanů nesmí v průběhu své funkce změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen.

 • Petr E.

  Vystudovala jste sice teologickou fakultu, ale Bibli - hlavně Nový zákon buď dobře neznáte nebo ignorujete. Jinak byste nemohla vyjádřit podporu demoralizujícím akcím "Prague pride", což jsou propagace a podpora sexuálních odchylek, úchylek a perverzit LGBT = lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové. Dokladem je váš výrok: "Dobrý den,
  děkuji vám za pozvání. Pokud bych byla v Praze, určitě ráda přijdu.", který je na stránce http://www.praguepride.com/index.ph...
  Je strašné, že ignorujete Boží vůli!
  Přečtěte si v klidu v Bibli: List Římanům, 1.kapitola, verše 18-32.
  Kým a čím je pro vás Ježíš Kristus?

 • Kateřina Klasnová

  Člověk byl stvořen jako imago Dei, tedy Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Kristus miloval své bližní a zemřel, aby sňal hříchy lidstva. Určitě nebyl nesnášenlivý. Přečtěte si Bibli pečlivě.

 • Josef Rusek

  Muže sobotni protivladní demonstrace ovlivnit vás politiky v názorech.DEKUJI

 • Kateřina Klasnová

  Ano, může, jakkoli demonstraci odborů intenzivně podporovanou sociálními demokraty a komunisty považuji za výsostně politickou akci. Jinak se ale nyní ptejte spíš vládních politiků.

 • Kozák

  Jak se Vám líbilo si vyzkoušet "velkou" politiku?

 • Kateřina Klasnová

  Znám rozhodně klidnější – a možná i smysluplnější zaměstnání, ale stále cítím zodpovědnost vůči lidem, kteří nám roku 2010 dali svůj hlas. Bez účasti ve vysoké politice by se mi však osobně nepodařilo prosadit například zrušení dopravy zdarma pro zákonodárce, již zmíněné omezení imunity, uznání 3. odboje aj.

 • Pr(u)dič Pružina©

  Je Vitek takovy divoch, jak se o nem po Praze suska?-)

 • Kateřina Klasnová

  Milý Pružino, po Praze se toho šušká… Ale o vás jsem nikdy nic neslyšela. :-)

 • B.S.

  Proč zrovna politika?!

 • Kateřina Klasnová

  Už jsem odpovídala – proto, že jsem nechtěla jen nadávat, ale také něco pozitivně změnit. A zrušení doživotní imunity zákonodárců nebo uznání 3. odboje je něco, co se tady 20 let nepodařilo a na co mohu být osobně hrdá.

 • petr jansky

  neciti ta pani stret zajmu kdyz jeji manzel je politik odsouzeny za korupci ve strane VV?

 • Kateřina Klasnová

  Která paní? :-) Vítek Bárta není pravomocně odsouzený, navíc není po nepravomocném rozsudku členem strany ani poslaneckého klubu VV. Ne, necítím střet zájmů. Doufám, že dnes už příbuzenské vazby nejsou ani kvalifikací ani zábranou pro výkon práce. Soud uznal veškeré body obhajoby Vítka Bárty, uznal, že Škárka a Kočí podvodně vylákali na Vítkovi půjčky, a to pouze za účelem jeho diskreditace. Nepravomocně odsouzený je Vítek jen za slovní nabídku finanční pomoci, resp. bezúročné půjčky poslancům z vlastní kapsy. Jako občan i jako politik budu spokojená, až před soudem stanou politici, kteří dosud beztrestně tunelovali a tunelují státní finance.

 • MiKy

  Jen bych se chtěl zeptat jak se vám žije s tím jak se VVčka předvedla v politice? A jak se vám žije s vědomím že VVčka zničila mnoha lidem poslední kapku naděje že jde politika v ČR dělat poctivě? Jako váš volič vám děkuji za prozření, budu ve volbách volit komunisty. Kradli míň a nevyhovující lidi (inteligenci) zavírali či popravovali. Mně bude stačit když budou míň krást, ale popravy takových jako jsou nyní v politice by se mi také líbili. Přeji pěkný den.

 • Kateřina Klasnová

  Mohu chápat vaše znechucení a nezříkám se dílu zodpovědnosti Věcí veřejných za současný stav politiky. Ale odmítám vinu jen a pouze VV. Navíc, není to naše strana, která se podílela na tunelech a prapodivném hospodaření se státním majetkem, viz např. privatizace MUS či OKD, nákup pandurů aj., kdy stát přišel o miliardy korun. Komunistický režim osobně považuji za zrůdný. A právě velký rozdíl mezi minulostí a přítomností spatřuji v možnosti svobodně projevit svůj názor, tak, jak jej nyní projevujete vy. Co se poprav týče, neschaluji trest smrti obecně, natož za politické přesvědčení.

 • karel

  proč je na světě tak málo lásky?

 • Kateřina Klasnová

  Protože je na světě moc lidí.

 • Markéta

  Dobrý den, jste pro nové volby do sněmovny?

 • Kateřina Klasnová

  Bylo by pokrytecké říkat, že pro VV by předčasné volby byly výhodné. I když nevěřím beze zbytku průzkumům volebních preferencí. Určitě se ale volbám nebráním zuby nehty jako někteří jiní politici. Jen bych ráda lidem, kteří předčasné volby považují za všespásné, připomněla, že by nás patrně – prvně od Listopadu 89 – čekala vláda s účastí komunistů, což bych považovala za prohru všech občanů této země a za prohru demokracie.

 • Vladimir wertwetwe

  Paní Klasnová, můžu vás o něco požádat? Seberte si tu svoji bandu korupčníků a nenažranců co jste přitáhla do parlamentu a odejděte. Nemůžu se na vás už ani podívat. To bylo před volbami plků a skutek utekl. Děkuji, že svým odchodem uděláte pro naši společnost aspoň něco záslužného. Děkuji za váš okamžitý odchod, včetně odsouzeného úplatkáře, vašeho drahého chotě. Vezměte sebou i Škárku, Kočí a další zrůdy.

 • Kateřina Klasnová

  Děkuju za názor. Do politiky jsme opravdu nepřivedli samé skvělé lidi, na druhou stranu charakter člověka skutečně poznáte právě až v politice. Nemyslím si ale, že českou politiku "zaneřádily" jen VV, stejně jako si nemyslím, že slovní nabídka finanční pomoci je úplatkem. I když mi nezbývá než tuto interpretaci soudu (do odvolacího řízení) respektovat. Připomínám ale, že rozsudek je nepravomocný. A kdybyste chtěl, jistě byste hravě našel mnohem horší kauzy v české politice.

 • Jirka

  Dobrý den,
  paní Kateřino,jak hluboké je vaše zklamání z chování paní Peake,rozumíte tomu,proč se takto chová?.Nejsem volič VV,ale je pro mne nepochopitelné,že vaše nejlepší přítelkyně změní názor přes noc,hodí přes palubu své dlouholeté přátele,nemůže jít přeci jen o politiku,jak tvrdí Peake,ale o lidské vztahy,přátelství!

 • Kateřina Klasnová

  Na toto byste se musel ptát přímo Karolíny Peake. Já mohu jen říci, že jejímu chování nerozumím. A už jsem zde dnes odpovídala, že rodinu a přátelství považuji za jednu z nejvyšších hodnot. Děkuji za otázky Vám všem. Prosím, nezodpovězené dotazy mi můžete poslat přes kontaktní formulář na mém webu katerinaklasnova.cz.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: - kmb -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.