Kde se berou orgány? Chatovala koordinátorka transplantací Novotná

Chat je uzavřený26.03.2015 10:00

Petra Novotná.

Jakmile se v České republice objeví potenciální dárce, jako první je informováno Koordinační středisko transplantací. Spolupracuje s nemocnicemi, pacienty i transplantačním týmem a "z dálky" zastřešuje celý proces transplantace včetně registrace a dokumentace. Jak si celý proces představit? Odpovídala koordinátorka Petra Novotná.

Petra Novotná, DiS., v roce 2006 absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Plzni, obor Diplomovaný zdravotnický záchranář. Praxi započala na Pediatrické klinice ve FN Motol a dále pokračovala na dětské Jednotce intenzivní a resuscitační péče ve VFN Praha. Své znalosti obohatila pobytem v Saúdské Arábii – v Rijádu, na dětské kardiologické jednotce intenzivní a resuscitační péče. V KST je od roku 2007 a mimo práci koordinátorky se věnuje školením dialyzačních stanic a pracovníků v BOZP. Jako národní koordinátor transplantací absolvovala v roce 2008 kurz Transplant Procurement Management.

Chat

 • GF

  Který orgán se nejobtížnější shání pro transplantace a který naopak - tedy nejlehčeji?

 • Host chatu

  Dobrý den, na to se nedá jednoznačně odpovědět. Řekla bych, že vzhledem k tomu, že ledviny jsou párový orgán, jsou také nejdostupnější. Naopak plíce lze považovat za nejhůře dostupné.

 • sk

  Znáte film o transplantaci ledviny - Operace mé dcery?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano znám. Viděla jsem ho už jako malá holka. Nyní sleduji spíše dokumenty s transplantační tématikou.

 • AK

  Pod koho spadá Koordinační středisko transplantací?

 • Host chatu

  Dobrý den, Koordinační středisko transplantací je organizační složkou státu v přímé řídící působnosti Ministerstva zdravotnictví.

 • FARUK

  Jste DiS. - to stačí pro Vaši funkci?

 • Host chatu

  Dobrý den, v době, kdy jsem se hlásila do výběrového řízení, tento titul stačil. K tomu byly samozřejmě kladeny i další požadavky. V současné době se kritéria zpřísnila, vzdělání si průběžně doplňujeme.

 • Luděk

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přepravní podmínky, pokud orgán pro pacienta cestuje mezinárodně. Jaká doprava je využívána a jaký sou bezpečnostní podmínky? Díky

 • Host chatu

  Dobrý den, nejčastěji se využívá pozemní doprava, tzn. sanitním vozem. Další z možností je přeprava vrtulníkem nebo letadlem. Z důvodu „použitelnosti“ orgánu by měly být časy přepravy co nejkratší. Podmínky pro přepravu orgánů: manipulace, bezpečnost a zodpovědnost se řídí dle přísných mezinárodních standardů kvality.

 • Kájina

  když koordinujete nějakou transplantaci, mluvíte i s lékařem, který ji pak provádí nebo jednáte "pouze" s koordinátorkou z jiného pracoviště?

 • Host chatu

  Dobrý den, převážně komunikuji s lokálními koordinátory příslušných transplantačních center, samozřejmě s lékaři, sálovými sestrami, dále pak s laboranty a jiným personálem.

 • Lucie

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak vlastně probíhá vaše práce? co všechno je náplní... co tov vlastně znamená, že jste koordiátorka atd. Díky

 • Host chatu

  Dobrý den, jednou z hlavních prací koordinátora je správa transplantačních registrů, které zahrnují nejen čekací listiny na všechny orgány, ale i registr dárců a provedených transplantací. Tyto registry jsou aktuální 24/365. Další náplní je vlastní koordinace procesu péče o dárce a odběr orgánů. Nedílnou součástí je výběr vhodných příjemců na transplantaci orgánů. Nejméně záživná je pro nás samozřejmě nekonečná administrativa :-)

 • kmp

  kdo může u nás darovat orgán? existuje registr dárců?

 • Host chatu

  Dobrý den, v České republice se uplatňuje princip předpokládaného souhlasu, tzn. potencionálním dárcem orgánů a tkání se po smrti může stát kdokoliv. Výjimkou jsou osoby, které za svého života vyjádřily jednoznačný písemný nesouhlas s dárcovstvím. Pro evidenci těchto osob byl Ministerstvem zdravotnictví zřízen Národní registr osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů. Při každé výzvě o potencionálním dárci koordinátorka zjišťuje, zda není tato osoba evidována. Více podrobných informací naleznete na našich stránkách www.kst.cz.

 • Radka

  Jak jste se k takové práci dostala?

 • Host chatu

  Dobrý den, vlastně náhodou. Když jsem se v roce 2007 vrátila ze zahraničí a rozhodovala se co dál, narazila jsem na internetu na inzerát, kde KST hledalo nové koordinátory. Nabídka mi přišla moc zajímavá a řekla jsem si, proč to nezkusit. Taková moje výzva. Prošla jsem, ještě s jednou kolegyní, pohovorem a tak jsem tady :-)

 • MAREK - Olomouc

  Zdravím a hezký den: Hraje nějakou roli při "distribuci" možných orgánů k transplantacím od mrtvých osob třeba to, zda je ze strany nemocnice zájem o jeden nebo více orgánů schopných transplantace z jedné osoby pro jednoho nebo více čekatelů? Myslím - třeba srdce, plíce, ledviny... A funguje k tomu nějak centrální systém pro celou ČR, nebo třeba pro lékařská centra na Moravě je to jinak? Děkuji za odpovědi a za vaší hodně záslužnou práci.

 • Host chatu

  Dobrý den, nejspíše máte na mysli proces alokace, tzn. umístění orgánů. Alokace se řídí přísnými pravidly. Zohledňujeme urgentnost stavu čekatele, medicínská kritéria (krevní skupina, velikost) a organizačně technické podmínky. Systém alokace je jednotný pro celou ČR, bez ohledu na to, z jakého pracoviště dárce pochází.

 • IS

  V Saud. Arábii jste se musela asi zahalit, že? Vadilo Vám to?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, musela jsem chodit zahalená. Nosila jsem abáju a někdy jsem byla vyzvána náboženskou policií, abych si zahalila i hlavu. Před odjezdem jsem na to byla připravená a významně mi to nevadilo, alespoň jsem nemusela moc řešit, co si vezmu na sebe. :-) V areálu nemocnice jsme chodily nezahalené, pouze v předepsaných sesterských uniformách.

 • GF

  Máte osobní zkušenost s transplantací vy, Vaše rodina, známí, příbuzní, kolegové?

 • Host chatu

  Dobrý den, ne, osobní zkušenost nemám.

 • SK

  Můžu napsat závěť v ČR - v níž napíši že nějaké či všechny orgány co jdou - půjdou na transplantaci?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se chcete stát potencionálním dárcem orgánů, není nutné toto zapisovat do závěti. V případě, že chcete definovat, které orgány smějí být použity, je nutné toto specifikovat v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.

 • Pavel Kolář

  Může si nějaký zoufalý pacient koupit orgány třeba v Sýrii od islamistů, kteří prý zabitým, popraveným a zajatcům orgány odebírají a kšeftují s nimi? Zařídíte pacientovi dopravu orgánů do ČR a transplantaci?

 • Host chatu

  Dobrý den, doufám, že tento dotaz nemyslíte vážně! Jak jistě víte, obchodování s lidskými orgány je nezákonné, tudíž nic takového není možné.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 34/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.