Kdy je nejlepší dát děti na sport a podle čeho volit, který pro ně bude ten pravý? Odpovídal Petr Salomon

Chat je uzavřený21.12.2017 14:00

Petr Salomon.

Jak často sportujeme? Které sporty a jaká cvičení jsou nejpopulárnější? Proč tak rádi chodíme na volejbal? Kdy je nejlepší dát děti na sport a podle čeho volit, který pro ně bude ten pravý? Kolik to bude stát? A proč společné pohybové aktivity zlepšují vztahy na pracovišti? Na tyto a podobné otázky se můžete ptát Petra Salomona, spoluzakladatele úspěšné platformy Týmuj.cz, ve čtvrtek 21. prosince od 14.00. Petr Salomon zároveň zodpoví dotazy týkající se sportovního byznysu a vlivu osobností sportu na události (nejen) na hřištích a palubovkách.

Petr Salomon je odborník na sportovní marketing a poradenství s patnáctiletou praxí v oboru na straně agentur i klienta a spoluzakladatel úspěšné platformy Týmuj.cz. Kromě sportovního marketingu a poradenství se specializuje na marketingový výzkum, strategii značky, komunikační koncepci, online marketing a influencer marketing. Vystudoval Management sportu a tělesné výchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, včetně semestru na Deutsche Sporthochschule Köln. Sportu se věnuje nejen pracovně, ale i coby koníčku ve volném čase.

Chat

 • Hanka

  Které sporty a jaká cvičení patří v dnešní době mezi ty nejpopulárnější?

 • Host chatu

  Dobrý den. Mezi kolektivními sporty jsou populární tradiční fotbal nebo halová kopaná, dále florbal, lední hokej a mezi starší generací volejbal. V individuálních sportech jsou to běhání, cyklistika a samozřejmě v česku oblíbená turistika. V rámci cvičení jsou oblíbené nejrůznější fitness aktivity, v poslední době pak zejména crossfit.

 • Johana

  Jaký druh sportu byste volil pro předškoláky?

 • Host chatu

  Předškolákům bych doporučil téměř jakoukoli pohybovou aktivitu, která je bude bavit. Ideální jsou sportovní hry nebo pohybovky, kde si vyzkouší běhání, skákání, soutěže v kolektivu a první setkání s míčem.

 • GF

  Jak moc je rozhodující při volbě sportu u dítěte názor toho dítěte?

 • Host chatu

  Děti by podle mě neměli zpochybňovat, že potřebují pohybovou aktivitu. K pohybu, resp. rekreačnímu sportu bychom je zkrátka měli přimět. Zvolit si sport, který je baví a kterému se chtějí věnovat pravidelně, by ale měly samy. Pokud se nechtějí věnovat závodně gymnastice, tenisu nebo třeba lyžování, mohou se specializovat na konkrétní sport později, řekněme kolem 10 let. Do té doby mohou určitě vyzkoušet více sportů.

 • DENMARK

  Které všechny faktory je nutné zohlednit při výběru sportu u dítěte?

 • Host chatu

  Rozdělil bych faktory na technické, sportovní a emocionální. Mezi "technické" patří například dostupnost sportu (resp.oddílu) ve Vašem okolí nebo třeba finanční náročnost. V rámci sportovních faktorů bych zvažoval, jaké má dítě fyzické předpoklady (např.síla, rychlost, vytrvalost, obratnost atp.) a zda se pro něj hodí více individuální nebo koélektivní sport. Sport by měl ale přinášet kromě zlepšení fyzické kondice a doveností také pozitivní emoce. Jestliže tedy dítě chce dělat sport, který jej vyloženě baví, nenutil bych jej ze začátku do něčeho, pro co může mít podle mě lepší předpoklad.

 • Dáma s kaméliemi

  Platí časově u výběru sportu pro dítě - čím dřív tím líp?

 • Host chatu

  Nemyslím si. Ano, u některých sportů, jako jsou tenis, gymnastika nebo lyžování, se začíná se sportovním tréninkem poměrně brzy, ale sportovat bude dítě celý život, takže mu nic neuteče. Kvalitní trenéři poznají sportovní talenty brzy a určitě rodičům doporučí, aby se dítě věnovalo sportu intenzivněji dříve než ostatní.

 • Pan Balabán

  Dobrý den pane Salomone, mě by zajímalo zda existuje finanční podpora pro děti, které mají zájem o hokej jejichž rodiče si nemohou dovolit nákup drahého vybavení. Děkuji mockrát a přeji hezké svátky.

 • Host chatu

  Dobrý den. Vím, že Český svaz ledního hokeje realizuje projekt "Pojď hrát hokej", který by měl přívést více dětí k hokeji. Nejsem si ale jistý, zda součástí programu je i taková podpora, kterou zmiňujete. Snažil bych se zjistit a využít příspěvky na sport od zdravotních pojišťoven. Některé kluby mohou poskytovat dotace, resp. podporu při při pořízení vybavení nebo pro provozování hokeje. Hezké Vánoce a hodně sportovních zážitků v novém roce!

 • Blanka

  Mám své desetileté dítě do sportu nutit, když o něj nejeví zájem?

 • Host chatu

  Nutit dítě asi nelze. Konečný efekt může být negativní pro dítě i pro Váš vztah s ním. Snažil bych se ale vyčerpat všechny možnosti jak přímo či nepřímo dítěti "zprostředkovat" nějaký pohyb, a to nejlépe venku. Ideální by bylo, kdyby se ke sportu dítě v tomto věku dostalo samo nebo přes kamarády. Výlety, pobyty v přírodě nebo třeba plavání může ale dělat i s rodinou. Většinou je to tak, že dítě přejímá životní styl rodičů.

 • P.

  Pokud nesportují rodiče, má dítě omezené možnosti prosadit svou přirozenou potřebu "hýbat se". Myslíte, že škola jakožto pedagogická instituce dobře supluje výchovu dětí ke sportu?

 • Host chatu

  Máte pravdu, dítě často přejímá rodinné "návyky". I když se teď hodně mluví o prevenci obezity a potřebě navýšit hodinové dotace tělesné výchovy, myslím, že ani toto potřebu dětí sportovat nezvýší. Ani to zásadně neovlivní to, zda budou české děti méně obézní. Myslím, že jde o komplexnější problém. Některé školy jsou vybavením, tradicí a zejména učitelským sborem na podporu sportu lépe připraveny než jiné. Mám ale osobní dojem, že dříve hrála škola při podpoře pohybových aktivit svou roli lépe. Je to i tím, že dnes nabízí, resp. pokrývá mnohem více mimoškolních aktivit.

 • Petra F.

  Dobrý den,
  jaký kolektivní sport je nejvhodnější pro prvňáčka? Stále nevím, na jaký kroužek přihlásit svého syna - na výběr je fotbal, volejbal, florbal nebo "pohybové hry".

  Děkuji.

  Petra F.

 • Host chatu

  Dobrý den, u své dcery jsme nedávno řešili úplně stejnou otázku. Zvolili jsme pohybové hry. Ať si vyzkouší všechno a sama si řekne, co by jí bavilo dělat více. Florbal, volejbal ani fotbal prvňáčkovi neutečou.

 • Čestmír Kopecký

  Jak časté jsou případy korupce mezi mládežnických profesionálních klubech, kdy rodiče podplácejí trenéry, aby se jejich děti dostali na hřiště? A je to podle vás velké téma a nebo jde spíše o výjimky? Ptám se v souvislosti s dva roky starým případem Vladimíra Růžičky ve hokejové Slavii.

 • Host chatu

  Nemohu říct, zda jde o systémový problém. V hokejovém prostředí se nepohybuji, ale slyšel jsem bohužel víckrát o tom, že některé děti mohou nebo jsou zvýhodňovány. Vím, že k mnoha problémům a frustraci dětí může v hokeji docházet i z toho důvodu, že trenéři nejsou často dobří komunikátoři a své kroky (např.nominace na zápasy nebo posuny dětí mezi ročníky) nedokáží dětem ani rodičům dobře vysvětlit.

 • Kristýna

  Z jakého důvodu je na školách tělesná výchova spojena právě s těmi disciplínami, kterými jsme všichni prošli (šplhání na čas na kovovou tyč apod.)? Proč chybí například tanec, dle mého daleko přirozenější projev pohybu, který navíc propojuje oblasti (pohyb spojený s hudbou) a může vést k celkové kultivaci i rozvoji estetického vnímání?

 • Host chatu

  Nevím, jak moc se šplh ještě na školách drží coby kritérium sportovní výkonnosti a dovednosti, ale řekl bych, že jde o tradiční disciplínu spojenou se Sokolem a koneckonců i s naší první zlatou olympijskou medailí Bedřicha Šupčíka (i když to bylo na laně). Souhlasím s Vámi, že hodinám tělesné výchovy může často chybět pestrost. Není umění děti dusit při šplhu, nebo jim hodit míč a nechat je hodinu hrát fotbal. Na druhou stranu má ale i tělesná výchova své osnovy, kterých by se učitel měl držet. Učitel by pak měl dobře načíst své žáky a pochopit, co by je v rámci daných mantinelů mohlo více bavit a přispět jejich pohybovému rozvoji.

 • Karel

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jak často v dnešní době Češi chodí hrát hokej? Myslíte, že hraje roli to, že je, oproti většině ostatních populárních sportu, přece jen dražší?

  Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den. Hokej se u nás hraje na amatérské úrovni docela časti. Typicky jde o třicátníky nebo čtyřicátníky, kteří hráli hokej buď někdy na základní škole (a mají tedy základy bruslení i práce s holí), nebo ty, kteří si vždycky toužili zahrát v kompletní výstroji na velké ploše a chyběla jim parta nebo peníze. Jen na Týmuj.cz registrujeme více než 20 000 amatérských hokejistů. Na druhou stranu je pravda, že lední hokej není nejlevnější sport a pro část rodičů je to bariéra k tomu, aby na něj dali své dítě.

 • Tomáš T.

  Který sport je cenově nejvýhodnější? Kolik jako rodič zaplatím ročně třeba za fotbal, karate nebo tenis?
  T.

 • Host chatu

  Nejvýhodnější je poslat dítě běhat na hřiště za domem:-). Finanční nároky na jednotlivé sporty se mění s věkem dítěte a tím, zda sport dělá rekreačně či výkonnostně. Když pominu pořízení vybavení, může Vás stát na příspěvcích klidně tenis ročně méně než fotbal. Obecně lze říci, že zaplatíte tisíce korun v obu případech. Roční příprava špičkového mladého tenisty nebo lyžaře pak stojí stovky tisíc korun.

 • Zuzana

  Dobrý den, ráda běhám a chtěla bych, aby moje dcera (10) taky začala.Má na to vhodný věk, aby začala s tímto sportem? A jak dlouhé trasy jsou tak akorát?

 • Host chatu

  Dobrý den. Mysím, že věk Vaší dcera je pro start běhání ideální.Brzo by mohla zvládnout volným tempem 2-3 km a později bez problémů 5-6km. Atletických oddílů je v ČR dostatek a i když Vaše dcera nebude mít závodní ambice, pomůže jí s technikou běhu a správným atletickým rozvojem zkušený trenér. I když je atletika individuální sport, ve správném kolektivu se dělá nejlépe.

 • Karolína

  Zdravím, jaké jsou podle Vás výhody kolektivních sportů?

 • Host chatu

  Dobrý den. Kolektivní sporty podporují sociální rozvoj dítěte, schopnost adaptovat se na kolektiv, potlačit vlastní ego ve prospěch dítěte. Říká se, že sdílená radost je dvojnásobná radost. A to považuji za nejdůležitější u kolektivních sportů - vítězíme i prohráváme spolu, nikdo v tom není sám.

 • Honza

  Kolik týmů je u vás registrovaných?

 • Host chatu

  Dobrý den. Celkově na Týmuj.cz registrujeme asi 18.000 sportovních týmů a skupin.

 • Lucka P.

  Jakým sportům se nejčastěji věnují ženy?

 • Host chatu

  Dobrý den. Ženy preferují zejména individuální sporty (běhání, cyklistika) a cvičení, jako třeba fitness, jóga (a její různé druhy - např. power jóga, hot jóga), pilates nebo jiné skupinové lekce (např. kruhové tréninky). V kolektivních sportech je mezi ženami nejoblíbenější volejbal.

 • TH

  Jak těžké je se u vás registrovat? A platí se za to něco?

 • Host chatu

  Dobrý den. Registrace na Týmuj.cz je otázkou minuty a neplatíte vůbec nic. Týmuj je vhodné zejména pro existující sportovní týmy a skupiny, které chtějí pomoci s organizaci tréninků, zápasů a týmové komunikace. V příštím roce pak hodláme více propojovat sportovní týmy a aktivity s lidmi, kteří hledají příležitosti ke sportu ve svém okolí.

 • Petr

  Patří volejbal mezi nejpopulárnější sporty?

 • Host chatu

  Ano, volejbal velmi populární zejména u starších generací sportovců. Jednak je to bezkontaktní sport a dá se hrát téměř v každém věku a jednak v něm mohou bez problémů hrát muži s ženami. Velký boom zažil v posledních letech v ČR zejména beach volejbal.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.