Kdy pořídit rovnátka a jak si je správně vybrat? Odpovídala ortodontistka MUDr. Lusine Samsonyan

Chat je uzavřený28.07.2016 17:00

MUDr. Lusine Samsonyan.

Křivé zuby trápí děti i dospělé. Nechtěné zakřivení přináší nejen neradostný pohled do zrcadla, ale může způsobit i zubní kazy a s tím související bolest. Pomáhají rovnátka jenom dětem, nebo je mohou nosit i dospělí? Jaká rovnátka dnešní moderní medicína nabízí? Jak dlouho je musí nosit dítě a kolik let dospělý? Ptejte se ortodontistky MUDr. Lusine Samsonyan ve čtvrtek 28. července od 17.00.

MUDr. Lusine Samsonyan v roce 2004 absolvovala studium na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté v roce 2009 získala specializaci v oboru ortodoncie na ortodontickém oddělení stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN. Obdržela Federální diplom v oboru ortodoncie MEBEKO ve Švýcarsku
a v roce 2015 získala certifikát v Itálii v zubní implantologii u prof. Maura Merliho.
Současně se věnuje doktorskému studiu v oboru preventivní medicína v Ústavu klinické a experimentální stomatologie na 1. LF UK a VFN. Mluví plynně česky, anglicky, arménsky, rusky a italsky. 

Chat

 • GF

  Jsou rovnátka, která mají nějaké aroma?

 • Host chatu

  Dobrý den, nevím o tom

 • Mortar

  Jaké všechny důsledky mohou být, když někdo kdo by měl mít rovnátka je nemá?

 • Host chatu

  Odchylky v postavení zubů a čelisti významně ovlivňují atraktivitu a estetiku úsměvu, kvalitu života. Tyto odchylky mohou narušit sociální interakce, mezilidské vztahy, psychologický blahobyt a mohou vest k pocitu méněcenností. Je obtižnější čištění stěsnaných zubů, a tím je vyšší riziko vzniku zubního kazu. Literatura uvádí, že stěsnání a mezerovitý chrup v předním úseku chrupu mají negativní vliv na atraktivitu obličeje, zatímco pravidelné zubní oblouk,y správně postavené horní řezáky jsou vnímány pozitivně. Odchylné postavení zubů a čelisti muže ovlivnit řeč, kousání a rozmělňování potravy, muže škodit chrupu, a to tak, že např. žvykaci síla není rozložena na všechny zuby, ale jen na některé. A tím dochází k přetěžování těchto zubů, o které pacient muže pak přijit.

 • GET

  Proč má někdo vlastně křivé zuby, čím je to způsobeno?

 • Host chatu

  Většina vad chrupu a čelisti je způsobena geneticky, ale příčinou křivých zubů muže byt i to,například, že předčasně se odstraní mlečné zuby pro kaz. Dále např. časté rymy a alergie v dětském věku, ktere brání spravnému vývoji čelisti, nebo když velké nosní mandle nedovolí volně dýchat nosem, ale jen ústy. Nezřídka příčinou muže byt zlozvyk, cucání palce. Vlívem zánětu dásní nezřídka dochází k vyklánění zubů dopředu, a tím k porušení stability chrupu.

 • iutffd

  Pomáhají rovnátka i dospělým (35+)? Jak dlouho je musí nosit dospělý?

 • Host chatu

  Jednoznačně ano, rovnátka zjednoduší čištění zubů, nezřídka je využívame pro úpravu postavení zubů před zaváděním implantátů, nebo před zhotovením můstků, hezký úsměv zvedne sebevědomí pacienta. Pomáha narovnat zuby, ktere vlivem zánětu dásní výrazně změnili jejich polohu, a tím přispět nejen na výrazné zlepšení estetiky úsměvu ale i k stabilizaci těchto zubů.

 • babi

  Do kolika let dítěte jsou rovnátka hrazené pojišťovnou?

 • Host chatu

  Do 18 let dítěte pojišťovny přispívají i na léčbu snímacími aparáty a hradí část výkonů spojených s léčbou fixními rovnátky.

 • Klára

  Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat jaká rovnátka bych mohla mít kromě těch "obyčejných" kovových. Vím, že existují keramická, pokud člověk chce světlá rovnátka. Existují ještě nějaké druhy?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Kláro, existují rovnátka tzv. lingvální, které se nalepi na jazykovou stranu chrupu. Mimo klasické keramické rovnátka, na které se dávaji gumičky, existuji i rovnátka samoligovací (jsou to rovnátka bez gumiček buď v kovové variantě nebo v keramické). Dále existují průhledné rovnátka fóliové ( jsou to rovnátka sundávací, tzv. neviditelná).

 • Péťa

  Dobrý den,
  chtěla bych začít nosit rovnátka, ale rostou mi horní osmičky a vypadá to, že se brzy objeví i ty spodní. Poraďte, prosím, je lepší si nechat nejdřív ty osmičky vytrhnout a pak si nasadit rovnátka, nebo je možné si dát rovnátka i s osmičkami?
  Moc děkuji!

 • Host chatu

  Dobrý den Petro, V první řadě doporučují podstoupit konzultaci u ortodontisty, vzhledem k tomu, že v některych případech "osmičky" nemusí byt odstraněné, ale naopak mohou byt například posunuté místo sedmiček. Celý plán ošetření se sestavuje individuálně. Pokud však osmičky budou určené k odstranění, tak je možné je extrahovat(vytrhnout) jak před ortodontickou léčbou také i poté. Je možné nasadit rovnátka i s osmičkami.

 • Kačka W.

  Zdravím,
  je možné ve věku 30+ nosit pouze sundavací rovnátka, když si myslím, že zakřivení mých zubů není velké? Nikdy dříve jsem rovnátka neměla. Nebo musím mít fixní?

  Díky!

 • Host chatu

  Dobrý den Kateřino, Ano, je to možné, jsou k tomu určené průhledné diskretní fóliové rovnátka.

 • David

  Dobrý den,
  od kolika let byste doporučila, aby malé dítě začalo nosit rovnátka, když je vidět, že vzniká zakřivení?
  Děkuju

 • Host chatu

  Dobrý den Davide, Doporučují provest první konzultaci na ortodoncií ve věku 6-7 let, kdy některe vady skusu je možné léčit již v tomto věku.

 • Kája

  Dobrý den,
  je pravda, když člověk nosí fixní rovnátka, že se nedoporučuje jíst některé potraviny, protože by to ty rovnátka zničilo? A na co si případně dát pozor?
  Díky

 • Host chatu

  Dobrý den, ano máte pravdu, doporučuje se obecně vyvarovat se tvrdé stravě, např. topinkam, popcornu, lepivým bonbońům, žvýkačce, dat si pozor na ořechoviny, peckoviny. Ovoce a zeleninu doporučují krájit a rozkousávat zadnimi zuby.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.