Kolik času studiu jazyka věnovat a jaký pokrok očekávat? Odpovídal Vítězslav Bican

Chat je uzavřený22.03.2018 14:00

Vítězslav Bican.

Jak vybrat a poznat dobrého kvalitního lektora jazyků? Je lepší rodilý mluvčí nebo český lektor? Kolik času studiu jazyka věnovat a jaký pokrok očekávat? Na otázky týkající se studia jazyků se ptejte 22. března od 14 hodin Vítězslava Bicana, předsedy Asociace jazykových škol a ředitele jazykové agentury Channel Crossings.

Vítězslav Bican absolvoval Masarykovu univerzitu v oborech filosofie a politologie, Vysokou školu ekonomickou v oboru podniková ekonomika a management a doktorské studium na katedře mikroekonomie VŠE pro obor Ekonomické teorie. Od roku 2007 působí na pozici výkonného ředitele jazykové agentury Channel Crossings, kde je jeho hlavní zodpovědností rozvoj společnosti, strategické řízení a finanční management podniku. Zároveň je předsedou Asociace jazykových škol.

Chat

  • Linda

    Dá se říct, že od určité jazykové úrovně je lepší mít za lektora rodilého mluvčího?

  • Host chatu

    Ne jednoznačně. I když už máte třeba úroveň jazyka na hranici C1 a C2, tak Vám pořád lektor, který není rodilý mluvčí, může dát více. třeba jenom proto, že se více vyzná v oněch složitých strukturách jazyka, do kterých rodilý mluvčí nevidí, pokud ten jazyk nestudoval. A na druhou stranu často i v kurzech s dětmi, kteří jsou začátečníci, může mít lepší efekt, když mají rodilého mluvčího. Vždy ale záleží na kvalitě toho konkrétního lektora.

  • Mirka

    Dobrý den, zaměstnavatel mi nabídl jazykový kurz. Moc ráda bych chodila, ale nevím do jaké skupiny - úrovně se zařadit. Anglicky docela umím, ale jak jazyk nepoužívám, tak se bojím mluvit a myslím, že ani psaní - v rámci pracovních povinností a k pracovním tématům mi moc nejde... Nevím do jaké skupiny se přidat - chci, aby mi kurz k něčemu byl, na druhou stranu se bojím, že kolegové budou hodně napřed. Jak začít? Má smysl přidat se do už rozjetého kurzu? Děkuji

  • Host chatu

    Určitě lze se zařadit i do rozjetého kurzu, pokud bude Vaše jazyková úroveň odpovídat ostatním účastníkům. To se dá zjistit nějakým indikativním testem, kterých na stránkách jazykových škol najdete hodně. Může se stát, že se po několika hodinách "rozmluvíte", ale pak by měl zareagovat zkušený lektor a navrhnout třeba Vaše zařazení do skupiny s vyšší úrovní.

  • Adéla

    Dobrý den, je nějaký odhad, kolik hodin je potřeba se jazyku věnovat, aby se člověk alespoň základně domluvil na dovolené v zahraniční? Když teď začnu, stihnu to ještě do léta? Děkuji za odpověď, Adéla

  • Host chatu

    Pokud teď začnete a budete se soustředit jen na fráze, které budete opravdu používat, tak si je do prázdnin ještě vštípíte. Ale na nějakou větší konverzaci to nebude. Dostat se na úroveň B1, tedy na středně pokročilého, trvá standardně asi 770 vyučovacích hodin, což je při frekenci dvakrát týdně 90 minut asi 4 roky. Na základní domluvu stačí i méně, ale středně pokročilí už si mohou alespoň trochu popovídat.

  • Róza

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na výuku angličtiny po telefonu? Hledám způsob, jak se zbavit strachu z mluvení a celkově zlepšit své jazykové dovednosti a byl mi doporučen právě tento způsob. Myslíte si, že tento způsob výuky je efektivní? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud rád/ráda telefonujete, tak by to mohlo pomoci. Já ale například moc rád nevolám a výuka po telefonu by ve mně vzbuzovala ještě větší obavu :) Faktem ale je, že pokud budete trénovat jen jednu dovednost, třeba mluvení po telefonu, tak se rozvinete pouze v této oblasti. Psát a číst se tím pochopitelně lépe nenaučíte. Ale pokud je Vaším problémem právě strach z telefonování v angličtině, tak se takto dá odbourat.

  • Magda

    Dobrý den, ráda bych se informovala, co musí rodilý mluvčí splňovat, má nějaké pedagogické vzdělání? A používají všichni vaši lektoři stejné výukové plány?

  • Host chatu

    Dobrý den, rodilí mluvčí, aby byli kvalifikováni tak, jak je jejich kvalifikace obecně uznána, musí mít vzdělání v rozsahu 120 hodin cíleného metodického kurzu a vysokoškolské (postačí i Bc.) vzdělání. To jsou ony TEFL, TESOL případně CELTA kurzy, které se občas zmiňují. Kvalifikovaný český lektor naproti tomu musí studovat pětileté pedagogické studium. Co se týká výukových plánů, ty jsou u nás dělány dle potřeb studentů a konkrétních skupin, přičemž vycházejí často z doporučovaných studijních materiálů. Pokud se v kurzu lektor změní, tak samozřejmě plán přebírá.

  • Anna

    Dobrý den, může se člověk naučit dobře cizí jazyk tady v Česku. Bez toho aby vyjel do zahraničí, kde bude v cizojazyčném prostředí pořád?
    Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, dá se to, ale bude to náročnější a delší. Pokud bude mít dobrého lektora, dostatek času a energine i na samostatnou práci a také financí na vlastní vzdělávání, tak je to možné třeba do úrovně B2. Dosáhnout vyšší úrovně už bude jednodušší například s intenzivním jazykovým studiem v zahraničí. Které nemusí ani být moc dlouhé, stačí jen pár týdnů. Ale je třeba říci, že každý student je jiný a univerzální návod určitě neexistuje.

  • Darina

    Dobrý den, zajímalo by mě, zdali je mezi Čechy zájem o výuku tzv. exotických jazyků - jako je čínština, japonštiny apod.

  • Host chatu

    Dobrý den, není to sice takový boom, jako jsme ještě před pár lety právě v případě čínštiny předpokládali, ale stále je o tyto exotické jazyky zájem. Do nejsilnější trojky z asijských jazyků patří určitě právě čínština a japonština spolu s arabštinou. Je ale třeba říci, že v porovnání s angličtinou se jedná stále o marginální množství. 65 % našich studentů se stále učí anglicky, i když už na vyšší úrovni než dříve.

  • Míra

    Dobrý den, prosím o doporučení, od kolika let zahájit výuku cizího jazyka u dětí a případně kdy pak přidat druhý. Děkuji.

  • Host chatu

    Jeto belmi individuální podle schopností a kapacit dítěte. Někteří mohou začít už v předškolním věku, pro některé bude lepší až třeba třetí třída. Osobně myslím, že začít v první třídě, i když děti ještě neumí číst a psát není problém, pokud je výuka dobře vedena. S druhým jazykem je to trochu složitější, je třeba zvážit jaké nároky na dítě klade škola, klidně bych počkal až do druhého stupně základní školy. V tomto ohledu je mnoho pohledů od pedagogů a psychologů, takže neexistuje jednotný názor.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov