Které byliny pomáhají vašemu zdraví? Odpovídala PharmDr. Jana Strieglerová

Chat je uzavřený13.10.2016 09:00

PharmDr. Jana Strieglerová.

Léčivé byliny mají na lidský organismus spoustu blahodárných účinků, a tak jsou již od pradávna součástí přírodní medicíny. Aloe vera či echinacea jsou více známé, na některé, např. arniku, se již trochu zapomnělo. Které byliny pomáhají vašemu zdraví? Zeptejte se PharmDr. Jany Strieglerové ve čtvrtek 13. října od 9 hodin.

PharmDr. Jana Strieglerová je původním povoláním všeobecná zdravotní sestra, promovala na Farmaceutické fakultě Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Dále vystudovala Mezinárodní školu klinické homeopatie CEDH a výživové poradenství. Pracuje v lékárně Na poliklinice v Moravském Krumlově a věnuje se individuálnímu poradenství v oblasti homeopatie a výživy. Vede kurzy a besedy pro veřejnost na téma zdraví, přírodní léčba a výživa.  

Chat

 • Hana Rychlá

  Dobrý den,

  v lékárně jsem si zakoupila sypaný čaj z Třezalky na zmírnění vnitřního napětí a na zmírnění úzkosti a depresí. Magistra mne poučila, že se čaj nesmí pít déle než měsíc, jinak se mohou rozpadat vnitřní orgány. Jaký je váš názor, děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, třezalka je bylina, která opravdu není určená pro dlouhodobé užívání, pouze krátkodobě na akutní stav. Vhodná je především ve směsi s dalšími bylinami, které mají zklidňující účinky (meduňka, kozlík, mateřídouška, meduňka, dobromysl,..). Vždy je třeba uvažovat komplexně a pro zmírnění vnitřního napětí zařadit i pravidelný pohyb, změnu stravování, dostatečný spánek v noci - nejdůležitější je doma do půlnoci, redukovat pracovní stres a harmonizace rodinných a osobních vztahů. Jenom bylinky by Vám dlouhodobě zřejmě nepřinesly žádaný výsledek.

 • Joe Mc Carthy

  Je mast z kostivalu lekarskeho ucinna na bolesti kycle? Mozna zpusobene sciatickym nervem?

 • Host chatu

  Kostival lékařský je bylina , která má hojivé, protizánětlivé a bolest tišící účinky, podporuje srůstání zlomenin. Naši předci ho právě podle těchto účinků pojmenovali. Užívá se kořen, ze kterého se vyrábí tinktury, masti, gely. Je vhodný na svalové bolesti, vyvrtnutí, uskřinutí nervu,...doporučuji potírat několikrát denně, ale vždy je dobré zjistit, co je příčina. Jestli jste si toho např. na sebe hodně naložil (stres, práce,..) a teď tělo pokulhává a nemůže svižně vykročit vpřed.

 • Irma

  Dobrý den, ráda bych užívala třezalku, ale prý by mohla ohrozit účinky antikoncepce. Je nějaká jiná bylinka, která pomáhá k dobré náladě a uklidňuje?
  Díky a pěkný den!

 • Host chatu

  Dobrý den, dlouhodobé užívání se nedoporučuje. Bylo zjištěno, že snižuje účinek antikoncepce. Podívejte se na předchozí odpověď, pokud chce být člověk v harmonii sám se sebou a svým životem, je třeba pracovat i na ostatních režimových opatření (spánek, strava, stres, vztahy,..) Pokud jste dlouhodobě v nepohodě, doporučuji navštívit zkušeného homeopata. Homeopatie a Bachovy esence přirozeným způsobem pomohou na cestě sama sebe k sobě a harmonii

 • Marta

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na nějakou směs bylinek, kterou bych mohla popíjet několikrát týdne a která by sloužila ke zklidnění, antioxidačně a proti stresu? Je něco takového?

 • Host chatu

  Můžete zkusit směs: šípky, jahodník, maliník, ostružiník, plátky růže, dobromysl. Jsou to neutrální bylinky , vhodné na běžné pití. Ovšem pitný režim by měl tvořit jako základ vodu. Zima je doba vhodná pro čajování a bylinkování. Na zpestření přidejte zázvor

 • DENMARK

  Které bylinky z ČR a zahraničí jsou nejvíce škodlivé zdraví?

 • Host chatu

  Paracelsus řekl, že každá látka může být lék i jed zároveň, vždy záleží na dávce. Toto platí i o bylinách. Mezi naše jedovaté byliny patří vraní oko čtyřlisté, rulík zlomocný, durman, blín, náprstník, konvalinky, ...tyto všechny můžete potkat při procházkách přírodou

 • Eliška K.

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jestli doporučujete pití spíše jedno-bylinných čajů nebo naopak směsí různých bylinek a proč?

  Děkuji a hezký den,
  Eliška K.

 • Host chatu

  To je vždy individuální, ovšem bylinkové směsi mám velmi ráda. Chutnají lépe a jejich spektrum účinku může být širší. Také mícháním se dá měnit škála chutí. Dnes se dají koupit velmi kvalitní směsi na konkrétní potíže, pokud nemáte zkušenosti s mícháním bylin, doporučuji koupit již hotové směsi. Pokud chcete sbírat a míchat vlastní bylinky, tak doporučuji jejich sušení a skladování odděleně a pak míchat až při přípravě čaje. Při míchání směsí doma je dobré použít tzv.neutrální byliny (jahodník, ostružiník, šípky,.).a k nim přidávat ty hojivé (mateřídoušku, lipový květ, měsíček lékařský, heřmánek a pod.

 • GF

  Které léčivé byliny z ČR a zahraničí jsou nejméně známé ale používají se? A které léčivé byliny z ČR a zahraničí jsou nejméně známé a nepoužívají se?

 • Host chatu

  mezi takovou bylinu patří např. arnika. Není moc známá, je chráněná, ale její účinky jsou velmi široké. Tu ovšem doporučuji užívat vnitřně pouze v homeopatické podobě, zevně formou tinktury nebo mastí, gelů. Vše se dá u nás koupit. Podle mě velmi nedoceněné jsou u nás plané rostliny (listy pampelišky, sedmikráska, jitrocel, bršlice,..a další, které rostou na každé zahrádce a jsou přehlížené, přitom jejich zařazení do stravy velmi zpestřuje jídelníček a dodá tělu spoustu vitaminů, antioxidantů, minerálů,..

 • DIS

  Jsou nějaké bylinky z ČR a zahraničí co nejsou známé ale hodně se používají?

 • Host chatu

  Dobrý den, podívejte se na předchozí odpověď. Dále jsou u nás hodně užívány byliny jako panax ginseng - ženšen, ginkgo biloba. Ty jsou užívány především formou tablet. Podceňovaný je rakytník - obsahuje velké množství vit. C, v období podzimu a zimy výborný na podporu imunitního systému.

 • DAYD

  Kolik na světě existuje léčivých bylin?

 • Host chatu

  To je těžká otázka. Tisíce a ještě spousta jich nebyla člověkem objevena nebo jsou užívány pouze přírodními národy

 • Dáma s kaméliemi

  Jak dát pozor, aby byliny nebyli nadužívané, zneužívané, špatně používané?

 • Host chatu

  Zde platí pravidlo všeho s mírou. Není dobré pít každý den bylinkové čaje. Je potřeba brát bylinky jako lék a užívat je v případě nemoci, nachlazení a pod. pokud užíváme byliny dlouhodobě formou nějakých doplňků nebo i čajů, je dobré zařazovat do léčebné kůry pauzy.

 • Klára

  Paní doktorko, jaké jsou účinky prhy arniky?

 • Host chatu

  prha arnika je bylina popsaná našimi předky už v dávné době. Obsahuje spoustu účinných látek (silice, flavonoidy, hořčiny, alkaloidy, karotenoidy,..) Dříve se užívala v kardiologii,ale zde je velké riziko otravy, proto se už vnitřně neužívá. Je zákonem chráněná a nesmí se sbírat. Na vnitřní použití je nejvhodnější její homeopatická forma - při úrazech, jakýchkoliv traumatech, před operací i po operaci, modřiny, vyvrtnutí, otoky,... Lokálně pak formou tinktury - obklady nebo masti či gel. Nesmí se natírat do otevřených ran

 • XQIZU

  Dobrý den, moje babička nikdy nedala dopustit na Arniku, dnes se ale sbírat nesmí. Jak bych si ji mohla obstarat?

 • Host chatu

  Sbírat se nesmí, je zákonem chráněná. Můžete ji koupit v homeopatické formě v lékárně , lokálně jako mast, gel, tinkturu na obklady. Nať na přípravu nálevu na obklady můžete koupit v lékárně nebo speciálních obchodech s bylinami. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji koupit homeopatikum a tinkturu nebo gel. Budete to mít vždy připravené pro akutní případ a pokud máte děti, tak je to skvělý pomocník na úrazy či bolístky - je dobré ji nosit stále sebou v batůžku:)

 • Radek

  Dobrý den. Je mi 52 let a pociťuji určitou únavu, v noci se často budím, má m vyšši krevní tlak. Jakě byliny bych mohl zkusit na optimalizaci stavu?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, při takových potížích často bývá příčin několik, nejčastěji jejich kumulace. podívejte se do předchozích odpovědí - určitě změna životního stylu, eliminace stresu, pravidelný pobyt v přírodě a pohyb, dostatečně dlouhý spánek, střídání práce a odpočinku, čas na své záliby, harmonizace osobních i pracovních vztahů, kvalitní, pestrá a vyvážená strava, dostatek čerstvé zeleniny, ovoce,...to vše je cesta na dlouhou trať, ale přinese svoje ovoce. Myslím, že pouze bylinky to nevyřeší.

 • Hanka P.

  V úvodu píšete o arnice, nikdy jsem o ní neslyšela. Proč se o ní tak málo mluví, když je údajně "zázračná"?

 • Host chatu

  Arnika nepatří mezi běžně známé byliny hlavně proto, že je vzácná a zákonem chráněná. Nachází se v Evropě, hlavně na horách. U nás ji můžete potkat na Šumavě, v Krkonoších,... Má široké spektrum účinku zejména při hojení měkkých i tvrdých tkání (svaly, šlachy, kosti, vazy). její nejúčinnější vnitřní forma užití je homeopatická, zevně se používá k obkladům a potírání bolavých míst. pozor, nesmí přijít do otevřených ran.

 • Jaroslav Holík

  Dobrý den,
  jaké byste dopručila bylinky na zklidnění žaludku? Děkuji

 • Host chatu

  Doporučila bych vám si položit otázku - kdo nebo co Vám v žaludku leží a tíží. pokud znáte odpověď, je dobré vydat se cestou po příčině obtíží. Žaludek je velmi úzce spojen s naší psychikou, proto stres, strach a pod. se nejdříve projeví bolestí a nepohodo v žaludku. Z bylinek má účinek na žaludek : zázvor, řepík, heřmánek, máta, anýz, dobromysl, pelyněk, pampeliška - kořen, řebříček,proskurník. Je dobré si koupit už hotovou žaludeční směs

 • Eva

  Dobrý den.Mohu používat šalvěj proti průjmům?Jsem bez jedné ledviny po vážné operaci střev.Průjmy mně trápí skoro denně.Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Tady bude třeba velmi přísně upravit stravování. Šalvěj není vhodná na dlouhodobé užívání, pouze při akutních potížích a to ne déle než týden. Pokud máte jen jednu ledvinu, tak bych Vám šalvěj na vnitřní užívání nedoporučovala vůbec.

 • Cerny

  Dobry den, kde arnika roste? Muzu si ji sam natrhat?

 • Host chatu

  Arniku sama trhat nemůžete, v přírodě se sbírat nesmí, je chráněná zákonem a roste u nás jen v chráněných lokalitách a národních parcích.

 • Petra

  Dobrý den,
  slyšela jsem, že odvary z pampelišky mají zázračný účinek, když má člověk rakovinu. Je to pravda?

  Moc děkuji,

 • Host chatu

  V případě rakoviny je vždy potřebný komplexní přístup a to jak samotnou léčbu těla, tak i duše. Kořen pampelišky se používá do směsí na podporu funkce žaludku, podpora chuti k jídlu, je vhodný pro diabetiky. Můžete si zpestřit jídelníček užíváním čerstvých mladých lístků. I při užívání kořene pampelišky platí pravidlo všeho s mírou

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.