Které byty jsou v Česku nejžádanější a jaké trendy se v bydlení vyskytují? Odpovídal odborník Luboš Králíček

Chat je uzavřený10.05.2016 13:00

Mgr. Luboš Králíček.

Jaké jsou trendy v bydlení v České republice? Které bytové dispozice jsou u nás nejžádanější a jak správně postupovat při výběru developerského projektu? Jaká jsou specifika rezidenčního bydlení a v čem spočívají jeho výhody? Na tyto a další otázky se ptejte odborníka na rezidenční bydlení Mgr. Luboše Králíčka v úterý 10. května od 13.00.

Mgr. Luboš Králíček se pohybuje přes deset let v oboru rezidenčního developmentu a realit, má za sebou obchodní manažerské pozice ve společnostech FINEP nebo Mota Engil, nyní působí jako šéf obchodního oddělení ve společnosti SATPO, která se specializuje na luxusní bydlení zejména v centrální části Prahy. 

Chat

 • Hana N

  Je bydlení v rezidenci něčím jiné, než bydlení v obyčejném bytovém domě?

 • Host chatu

  Je potřeba říci, že rezidence a bytový dům je synonymem. Přeneseně lze možná chápat rezidenci jako bytový dům postavený developerem, tedy novostavba. Výhodou novostaveb jsou samozřejmě technické parametry dle nejmodernějších norem, lepší užitná kvalita, parkování, které musí developer spolu s domem vybudovat apod. Služby jako recepce, ostraha apod. nejsou samozřejmostí a ovíjí se od cenového segmentu rezidencí.

 • Jaroslav Němeček

  Dobrý den, zajímalo by mne o jaké byty je největší zájem?

 • Host chatu

  Dobrý den, dlouhodobě je největší poptávka po menších bytech s dispozicí 1+kk a 2+kk. Jedná se o souběh několika faktorů. Jsou to cenově dostupné byty pro nejširší klientelu, jsou vhodné i jako investice. Poptávka je podpořena samozřejmě aktuálně i nízkými úrokovými sazbami, kdy je v řadě případů možné splácet hypotéku výnosem z pronájmu.

 • Tonda

  Dobrý den, přemýšlíme s manželkou, že bychom prodali náš domek v Jiřicích a za ty peníze si pořídili něco hezkého v Praze, ale spíš blíž k centru protože hodně hlídame vnoučata a chodíme do divadla a nebaví nás pořád dlouho dojíždět. Poradil by jste nám?

 • Host chatu

  Dobrý den, to je asi příliš široce postavený dotaz. Neznám vaše priority, ani Váš rozpočet. Pokud se bavíme o novostavbách bytových domů, je v Praze možné vybrat si z lokalit, které nabízejí realativně slušnou dostupnost (Zličín, Černý Most apod.) a ceny nejsou tak vysoké (budou se pohybovat někde okolo 50-60 000,-/m2 s DPH). Dále je možné vybírat z lokalit blíže centru (nazvěme to širším centrem), zde budou ceny za m2 startovat na 65-70 000,-/m2.

 • JanDrda

  Jaký je váš názor na kupování bytů jako dlouhodobou investici?

 • Host chatu

  Dobrý den, vnímám to jako velmi dobrou investici. Lze investovat do celé řady investičních produktů, investice do bydlení je ale podle mého názoru konzervativní. Vidíte, kam ukládáte peníze, i jako laik jste schopný posoudit, kam se asi lokalita bude ubírat apod. Z dlouhodobého pohledu bych samozřejmě doporučil centrum nebo širší centrum Prahy (např. Vinohrady apod.). Je třeba si pohlídat, kdy je dobré investovat. Na vrcholu bubliny v roce 2008 to nebylo ideální, dnes, i díky nízkým úrokovým sazbám, jde o ideální dobu.

 • Alena Černá

  Dobrý den, uvažujeme, že koupíme byt v rezidenci a nejvíc se nám líbí Praha 5. Ale v této čtvrti žije dost cizinců a máme obavy, že v domě se pořádně nedomluvíme. Jaké s tím máte zkušenosti?

 • Host chatu

  Dobrý den, Praha 5 je velké území a nedá se to takto zobecnit. Je pravdou, že např. oblast Velké Ohrady, Stodůlek apod. si oblíbila ruská komunita. Pokud se budeme bavit např. o Smíchově, poměr bude jiný. Samozřejmě doporučuji, pokud je to pro Vás důležité, se při koupi bytu v novostavbě na toto developera výslovně zeptat. Zejména ve středním segmentu jsou dnes rezidence obývány občany z Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu apod. V některých případech jde i o 50% poměr. V našem segmentu nabízíme na Praze 5 Smíchově (hranice s Hřebenkami) luxusní byty v rezidenci Sacre Coeur2. Přijďte se podívat.

 • Eva83

  Dobrý den, pane Králíčku, máme tříletého syna a čekáme druhé dítě, a rádi bychom se přestěhovali z pronájmu na Vinohradech do vlastního bytu. Přemýšlíme i nad Sacre Coeur2. Četla jsem, že tady se dá využít úklid domácnosti, pohlídání dětí nebo zajištění nákupu. Je to skutečně pravda?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, je to pravda. V rezidenci Sacre Coeur 2 bude vedle běžných služeb spojených s chodem domu fungovat i nabídka nadstandardních placených služeb´. Bude se jednat o služby jako je úklid, praní a žehlení, údržbářské a zhradnické práce, popř. péče o tělo. Služby budou i v oblasti hlídání dětí.

 • Lidmila Dvořáková

  Dobrý den, zajímá mne asistenční služba a lékařská péče, kterou nabízí některé pražské rezidence. Chceme mamince, které je 68 let, pořídit menší byt v takovém domě, ale chtěli bychom, aby tam byla právě tahle služba a aby tam bylo kvalitní bezpečnostní zařízení. Uměl byste nám poradit? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, rezidencí s pečovatelskou službou je v Praze jen několik. Ty státem řízené jsou přeplněné a umisťování je poměrně nepříjemným a zdlouhlavým procesem bez záruky. My máme v prodejní nabídce aktuálně rezidenci, která je určena právě pro seniory a je plně soukromá. Nabízí veškeré služby v oblasti péče o zdraví, péče o těleschnou schránku, o pohodlí (např. úklidové služby apod.), nabízí komfort vysokého standardu společných prostor (restaurace přímo v rezidenci apod.) i bytů. Velmi rádi Vám projekt Rezidence Vitality osobně představíme.

 • Radan D.

  Zdravím, chci si koupit dvoupokojový byt v Sacre Coeur2. Jsem hodně služebně v zahraničí a hodila by se mi úklidová služba nebo zalévání kytek nebo větrání. Je něco takového možné? Vím, že v zahraničí to bývá v lepším bydlení docela běžné.

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, rezidence Sacre Coeur 2 bude nabízet i fungování nadstandardních placených služeb. je jich celá paleta. Fungování služeb bude komunikováno přes recepci domu. O maximální péči se postará property manažerka domu.

 • ZuzkaZuzana

  Hezké odpoledne, strašně se nám líbí loftové byty a chtěli bychom si nějaký pořídit. Poradíte nám, na co si dávat při výběru loftu pozor?

 • Host chatu

  Dobrý den, loftové bydlení je velmi specifické a nabídka na trhu je dlouhodobě velmi omezená. Pokud bych si vybíral loftové bydlení já, zaměřil bych se na světlou výšku, světlost prosotru (ideálně maximalizovat prosklenou plochu). Zároveň bych řešil možnost rozsáhlých klientských změn, které se u tohoto typu bydlení doslova nabízejí.

 • Byttt

  Dobrý den, četl jsem, že je možné při koupi bytu v luxusnější novostavbě koupit jakoby jen ten prostor a domluvit se na vlastním architektonickém řešeení, vlastních materiálech a tak podobně. Jak se tento druh stavby jmenuje a jak to vlastně funguje?

 • Host chatu

  Dobrý den, tento zbůsob se nazývá shell&core a v České republice jde pořád ještě spíše o raritu. Znamená to, že developer nabízí k prodejci volnou plochu bytu, který má zpravidla pouze obvodové zdi. Developer zpravidla požaduje, aby klient byt dokončil pod jeho taktovkou, což souvisí s problematikou záručních podmínek a garancí, že případné nedodělky negativně neovlivní ostatní sousedy v domě. My máme s tímto způsobem také zkušenosti, prodávali jsme tak penthousové byty v rámci projektu Sacre Coeur2. S klienty jsme podrobně rozebírali jejich přání a požadavky. Ty se následně zkreslili do dokumentace, podle které proběhla realizace. Jedná se o velmi individuální přístup.

 • Adéla Ondrušková

  Dobrý den, četla jsem někde, že Sacre Coeur2 má v nabídce penthousy. O co přesně se jedná?

 • Host chatu

  Dobrý den, v obecné rovině, hovoříme-li o penthousech, máme na mysli střešní velkoplošné byty. I v našem případě tomu není jinak. Jedná se o 5 bytů o průměrné rozloze někde kolem 220 m2, které mají panoramatický prosklený výhled na Prahu, rozsáhlou cca 300 m2 terasu apod. Jedná se o luxusní bydlení, nabídka je samozřejmě velmi limitovaná.

 • Jana Wington

  Hezky den, nelibi se mi, ze v Praze je bydleni v bytovych domech hodne anonymni. Z vlastni zkusenosti vím, ze v zahranici jsou rezidence docela pohodove rodinne bydleni. Lidi se tam znaj, prateli se, poradaji spolecne oslavy a tak. V bliskosti jsou velmi kvalitni skoly pro deti a primo v arealu bydliste jsou i fitcentra, lekari, restaurace nebo kadernictvi. Je neco takoveho i tady?

 • Host chatu

  Dobrý den, souhlasím s Vámi. Domnívám se, že větší developeři se snaží pojmout s výstavbou bytového domu i řešení okolí, ačkoliv tomu tak není vždy. Zejména se tomu děje u několikaetapových projektů. Občasná vybavenost se liší podle lokality.

 • JingJang

  Dobrý den, dá se při koupi plánovaného bytu od vaší společnosti nechat udělat dispoziční řešení, které by respektovalo zásady feng shui?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, pokud je byt v projektu, kde je ještě možné řešit klientské změny, nabízíme součinnost našeho architekta. Jistě si poradíme i s feng shui.

 • SK

  Co trvalé bydlen na lodi, lze to v ČR pořídit?

 • Host chatu

  Dobrý den, s tím jsem se opravdu ještě nesetkal, ale domnívám se, že za určitého předpokladu ano. Muselo bý jít o dlouhodobě kotvený (povolené kotviště) subjekt, který má přidělené evidenční číslo (tzn. má adresu). Zdela jistě by Vám tuto otázkou zodpověděl příslušný městský úřad.

 • AK

  Jsou nějaké nevýhody rezidenčního bydlení?

 • Host chatu

  Dobrý den, bydlení je vždy "rezidenční", předpokládám, že máte na mysli bydlení v novostavbě. Výhody jsou spojené s garancemi, použitými novými technologiemi, lepšími parametry, které musí novostavby splňovat (např. parkování apod.).

 • Antimony

  Kde se dá v ČR bydlet nejluxusněji?

 • Host chatu

  Dobrý den, smaozřejmě, že nejdražší bydlení je v centrální části Prahy. Za luxus můžeme považovat ledacos, výjimečné výhledy, vysoký bytový standard apod. lze realizovat na různých místech. Nalezneme ho samozřejmě primárně v největších městech, což souvisí s koupěschopností zájemců.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 04/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.