Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

Chat je uzavřený12.03.2013 10:00

doc. Jaromír Šimša.

Každý desátý Čech trpí během svého života žaludečními vředy. Další tisíce pacientů musí vyhledat pomoc lékaře kvůli dalším chorobám trávicího traktu. Kdy se vyplatí zajít za lékařem? Jak poznat, že jde o žaludeční vředy? A je pravda, že většina problémů s trávením končí chirurgickým zákrokem? Na tyto a další otázky odpovídal lékař Jaromír Šimša.

Doc. MUDr. Jaromír Šimša, Ph.D.,  je přednosta Chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice. Kariéru začal na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN v Praze Motole, kde pracoval 12 let. Chirurgii zhoubných nádorů zažívacího traktu se věnuje přibližně 15 let. Kromě atestací z chirurgie I. a II. stupně v loňském roce úspěšně složil i nově zavedený certifikovaný kurz z onkologické chirurgie. Problematikou onkologické chirurgie se zabývají i jeho dvě monografie. Chirurgii by přirovnal k orientačnímu běhu, kterému se s rodinou věnuje ve volném čase. V obou disciplínách je potřeba kombinovat dobrou fyzickou kondici se schopností rychle a správně se rozhodovat.

Chat

 • DAYOFD

  Nejlepší prevence žaludečních vředů?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Vyvarovat se pokud možno stressu, pravidelně a v klidu se stravovat, nekouřit, nepít nadměrné množství černé kávy (více než 3 denně), nepít koncentrovaný alkohol a vyvarovat se dlouhodobého užívání nesteroidních antirevmatik (Brufen, Indomethacin, Diclofenac, ...). Důležitý je i dostatek spánku a pravidelná fyzická aktivita.

 • SONAX

  Jak se lékařsky odborně řekně žaludeční vřed?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Odborně - latinsky - se žaludeční vřed řekne ulcus ventriculi. Mezi odbornou veřejností je taká vžitá zkratka VCHGD (vředová choroba gastroduodena).

 • DM

  Jak je na tom ČR s výskytem chorob trávení ve srovnání s jinými zeměmi?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Bohužel na tom příliš dobře nejsme. Důvodem jsou často špatné stravovací návyky, nadváha plynoucí z nedostatku pohybu a nadměrného příjmu stravy, kouření, stress v práci i běžném životě, nadměrná konzumace alkoholu. Zanedbáváme i prevenci včetně screeningu zhoubných onemocnění (včasné zjištění nádoru) - zejména pak tlustého střeva a konečníku, v jehož výskytu máme bohužel smutné světové prvenství.

 • Rudolf Polívka

  Když se věnujete "orienťáku" - znáte film Bloudění orientačního běžce?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Zdravím, film znám, orientančímu běhu se věnuji řadu let. Považuji jej za velice příjemnou relaxaci, která je navíc vhodná pro každou věkovou skupinu.

 • Karla

  Je špatné žvýkaní velmi neblahé pro zdraví? A co nárazové stravování?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Dobrý den, máte pravdu, nepravidelnost ve stravování a špatné rozkousání stravy jsou škodlivé a podílejí se na vzniku řady trávicích obtíží - plnost v nadbřišku, nevolnost, říhání, ... Ideální je najít na jídlo čas a klidné místo, jiíst zdravě a pravidelně.

 • Marie J.

  Dobrý den,
  jím velmi rychle a hltám. Může to mít vliv na tvorbu žaludečních vředů? Děkuji.

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Bohužel ano, na jídlo si rozhodně najděte čas a klidné prostředí. Ideální jsou alespoň 1-2 teplá jídla denně, doporučuji se také vyvarovat příliš kořeněného a smaženého jídla. Vše v klidu rozkousat.

 • Hana

  Dobrý den
  před 10 dny mi byl diagnostikován v ORL ordinaci reflux žaludku. Beru nyní 2x denně Helicid a dodržuji režimová a výživová opatření.Po 10 dnech se mi zlepšilo zahlenění,rýma,noční dušnost,ale stále přetrvává ( možná je i častější ) horší dýchání přes den.Musím se často přes den zhluboka nadechnout a vydechnout,mám pocit nedostatečného dechu. Mám navštívit plicní oddělení ( kvůli astmatu )nebo mám být trpělivá a vyčkat,zda se tyto problémy vyřeší delším užíváním Helicidu?Mám předepsán Helicid na půl roku.
  Chci ještě dodat,že reflux se mi projevil až letos, na podzim jsem absolvovala operaci mozku a tak zřejmě přišel se stresem,který jsem prožila a ještě prožívám. Před tím jsem trpěla několik let chronickým kašlem,střídaly se období klidu s těmi horšími,kdy jsem brala Zodac.
  Děkuji

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Dobrý den, reflux (vracení se) žaludečního obsahu (lidově pálení žáhy) do jícnu je velmi častým problémem. Dosáhne-li reflux až do hltanu, může dráždit dýchací cesty a být příčinou astmatu. Vaše potíže jsou určitě indikované pro kompletní vyšetření gastroenterologem (horní endoskopie a event. vyšetření přímo zaměřená na reflux - pH metrie a manometrie). Plně indikované je ve Vašem případě i vyšetření plicním lékařem. Vaše léčba je nastavená správně, k Helicidu bych však určitě ještě přidal lék ze skupiny prokinetik, například Ganaton. Tyto léky posouvají obsah žaludku správným směrem do tenkého střeva a dále pomohou zlepšit Vaše obtíže.

 • Saša

  Dobrý den, jak poznám, že se jedná o žaludeční vřed a nikoli o méně závažné problémy?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Jedinou možností dnes je podstoupit endoskopické vyšetření (gastroskopii). Vyšetření přesně stanoví diagnózu. Obávat se ho nemusíte, byť mezi úplně příjemné zákroky nepatří. Přístroje jsou dnes velmi tenké a strach veřejnosti ze zákroku je přehnaný. Vyšetření usnadňuje i podání léků a znecitlivění hltanu.

 • Václav N.

  Pane doktore, jakému jídlu byste doporučoval vyhnout se, aby si člověk nedráždil žaludek a neponičil žaludek? Děkuji Vám za odpověď.

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Doporučuji se vyvarovat smažených a velmi kořeněných jídel, nadměrného pití černé kávy (více než 3 denně) a kouření. Nedoporučuje se dále koncentrovaný alkohol a příliš teplá strava. Vhodné jsou naopak například mléčné výrobky, na žaludek působí dobře u řady nemocných například jedna sklenice Plzeňského piva.

 • Erika

  Jak častá je u nás rakovina žaludku a jaký vliv má na tuto chorobu životní styl?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Rakovinou žaludku onemocní v České republice ročně okolo 1600 osob. Patří mezi méně časté nádory - řadí se přibližně na 6.-8. místo za nádory mnohem častější (prs, plíce, prostata, nádory tlustého střeva a konečníku). Životní styl má i zde vliv na vznik onemocnění - prokázaným faktorem je například kouření. Kouření postihuje nejen plíce, škodlivé látky z cigaretového kouře se rozpouštějí ve slinách a spolykané působí rakovinotvorně na sliznici jícnu, žaludku i dále. Nevhodná je také nadměrná konzumace uzených a konservovaných potravin.

 • Zdenka

  Jak náročné je operovat žaludek? Musí se vždy "otevřít" břicho nebo lze operovat i ústní dutinou?

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Každá operace má pro chirurga svá úskalí a rizika, obecně se operace žaludku považují za středně obtížné. Ne vždy se musí otevřít celé břicho klasickým řezem. Některé výkony lze provést laparoskopicky z malých ranek. A samozřejmě jsou možné i invazivní endoskopické výkony (operace endoskopem zavedeným přes dutinu ústní) - odstranit takto lze dokonce i malé zhoubné nádory v jejich počátečním stádiu, polypy, apod.

 • Honza

  Dobrý den pane doktore. Nedávno jsem silně zvracel, lékař to vyřešil injekcí a dietou. Na pár dnů to pomohohlo, ale zas mám podobný pocit na zvracení. Bojím se, zda to nemohou být vředy. Mám práci a studuji VŠ, jestli jsem si k nim nepomohl :( Díky za radu.

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Zdravím, jednorázovou nevolnost u mladého člověka lze ještě považovat za důsledek "banálního oneocnění" - nejčastěji infekce, lidově střevní chřipky. Pokud se však potíže vracejí, opakují, či trvají déle, je určitě nutné vyšetření. Tím je dnes provedení horní endoskopie (gastroskopie). Ve Vašem případě pravděpodobně hraje významnou roli na vzniku potíží vysoké pracovní vytížení, vyplývající z kombinace práce a studia. Úprava režimu, omezení stresu, odpočinek, dostatek spánku a fyzické aktivity lze určitě plně doporučit.

 • Radek

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co si myslíte o dlouhodobém užívání protivředových léků typu Helicid, Pantoprazol, atd.Před 5 lety mně praskl dvanácterníkový vřed a od té doby užívám tyto léky.Na internetu jsem se dočetl, že by mohli postupně"atrofovat"buňky, které vulučují žal. kyselinu nebo něco v tom smyslu.Děkuji za odpověď.

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Zdravím, Vaše informace je zcela přesná, takto dlouhodobé užívání blokátoru protonové pumpy se obecně nedoporučuje. Vede k atrofii žaludeční sliznice, ztrátě sekrece kyseliny nutné pro trávení a diskutuje se i o možnosti vyššího rizika vzniku nádoru žaludku. Je-li vřed zhojen (potvrzeno kontrolní endoskopií), je vhodné dávku Helicidu nejdříve snížit a následně úplně vysadit - vše v řádu týdnů resp. měsíců. Doporučuji domluvit se na detailním postupu s lékařem, který Vám lék předepsal.

 • Radek

  Ještě bych měl jednu otázku pane doktore, jak velké je riziko, že člověk s žal. vředy onemocní rakovinou žaludku.Děkuji Vám za odpověď :)

 • Lékař Jaromír Šimša o žaludečních vředech

  Dříve se riziko považovalo za vysoké, tento názor je dnes spíše opuštěn. Vzniká-li nádor, jedná se v naprosté většině případů o toto onemocnění od jeho samého počátku. Problém je, že vřed a nádor žaludku může při gastroskopii vypadat velmi podobně. Z každého vředu v žaludku, je proto vždy vhodné odebrat vzorek a vyloučit tak nádor. Vřed se vyléčí u naprosté většiny nemocných podáváním léků, nádor je (až na vyjímky) nutné operovat.

Foto: Archiv Jaromíra Šimši.

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.