Lepší zabezpečení, nebo Velký bratr? Na biometrická data se ptejte Martina Černého

Chat je uzavřený11.06.2015 14:00

Martin Černý.

Jak si nejlépe zabezpečit vlastní dům? Stačí v dnešní době jenom klíče? Jak se firmy starají o ochranu osobních údajů? Jsou biometrická data pohodlnou cestou k identifikaci lidí, nebo dalším krokem k Velkému bratrovi? Opdovídat bude specialista na bezpečnost Martin Černý ve čtvrtek 11. června ve 14 hodin.

Martin Černý je specialista na bezpečnost a přes deset let se zabývá řešeními na biometrické bázi, včetně nové technologie snímání krevního řečiště PalmSecure. V současnosti pracuje ve společnosti Fujitsu, ale bezpečnostní technologie měl na starosti také v Siemens Business Services nebo Fujitsu Siemens. Martin Černý také externě přednášel na ČVUT v Praze a na VŠE v Praze.

Chat

 • Radek Mikula

  Při pořízení občanského průkazu již několik let není možné použít fotografii s tzv. tříčtvrtečním profilem, ale pouze snímek, kde je tvář vyfotografována přímo zepředu (en face). Jde o uchování biometrických rysů obličeje. K čemu všemu je mohou státní orgány použít? Lze tak např. identifikovat všechny účastníky protestních občanských shromáždění, nebo kohokoli, kdo se někdy ocitne na jakémkoli kamerovém záznamu? Pokud tomu tak je, neměla by u nás být větší diskuze o míře údajů (včetně podoby obličeje), které je občan státu povinen poskytovat?

 • Host chatu

  Veškeré použití osobních dat (nejenom biometrických) státem (resp. státními orgány) je definováno zákonem. Tyto opatření se týkají i použití u jiných organizací. Tato skutečnost je pak kontrolována různými uřady mimo jiné i Úřadem na ochranu osobních údajů. Biometrická data jsou označována jako citlivá osobní data a jsou chráněny větší mírou než osobní data. Bohužel různé bezpečnostní agentury nebo občané si chrání svůj majetek v rozporu s těmito zákony a vede to pak k různým sporům. Řekl bych že identifikace osob v prostředí nějaké demonstrace není vůbec jednoduchá a technická řešení v této oblasti nejsou zatím dost dobře automatizována. Technologie se však neustále zlepšuje, takže v budoucnosti to třeba možné bude. Diskuse je samozřejmě na místě, bohužel nelze diskutovat pouze stávající stav, ale je třeba diskutovat průběžně s tím jak se vyvíjí technologie i společenská situace. Samotná diskuse je však k ničemu, protože je třeba výsledky diskuse pak důsledně vyžadovat po lidech, kteří následně normy vytvářejí a vynucují. Jen tak je možné je přenášet do norem jak společenských, tak technologických.

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli máte bratra, případně jestli je větší než vy.

 • Host chatu

  Ano mám bratra, vzhledem k tomu, že je mladší je i menší ( i když ne o moc). Takže velký bratr jsem já. :-)

 • Lovacoop

  Máte rád lesní ovoce?

 • Host chatu

  ...

 • Franta Čórka

  už vás někdy vykradli?

 • Host chatu

  Ano, ale nic moc mi neukradli. Teď už se navíc lépe chráním, takže šance, že by se to stalo znovu je naštěstí malá.

 • Lovacoop

  Falešný Lovacoope já ti dám lesní ovoce . Nebuď cyp a přestaň.

 • Host chatu

  ...

 • Lovacoop

  Jeden můj klon tu okřikuje druhý můj klon. To jsme to teda dopracovali, zlatý komunisti.

 • Host chatu

  ...

 • byzet

  Jak byste se zachoval, kdyby za vámi někdo přišel a řekl, že za sto korun sní žížalu.

 • Host chatu

  ...

 • SK

  Proč už nepůsobíte na ČVUT a VŠE?

 • Host chatu

  Byla to zajímavá zkušenost. Bohužel jsem zjistil, že nemám dost trpělivosti a nejspíš tedy nejsem pedagogcký typ.

 • Liběna

  Co si myslíte mít vrátného u domu, bytu?

 • Host chatu

  Záleží co přesně myslíte tímto dotazem. Jestli myslíte nějakého elektronického vrátného - přijde mi to jako dobré využití moderních technologií. Pokud myslíte fyzickou osobu, půjde nejspíše o využití levné pracovní síly a k tomu já důvěru nemám.

 • SNK

  CO takhle kvůli domu víc kamer v ulicích, víc měst. strážníků a republik. policistů v ulicích a třeba zavést i zákaz vycházení a trochu vojenský režim - vojáci v ulicích?

 • Host chatu

  Je to tak, všechny technické prostředky jsou pouze technické prostředky. Bez jejich smysluplného využití jsou to jen vyhozené peníze. Bohužel technologie se stále zlevňuje a tak se různé prostředky využívají i v rozporu se zdravým rozumem. Samotný kamerový systém nic nevyřeší, pokud ho nemáte kvalitně provázaný s prací policie, která má následně rychlý čas dojezdu na místo činu. Já sám jsem zastáncem systému, kdy se o své domovy lidé mohou postarat sami a nikdo jim do toho nemluví. Třeba s naším řešením PalmSecure nepotřebujete žádný monitorovací systém, prostě se srovná otisk vašeho krevního řečiště v dlani s tím, který je uložený v zařízení a je hotovo. A pokud se proti zlodějům bude uvnitř svého domu bránit někdo dál jinými prostředky v mezích zákona, tak to už je na individuálním rozhodnutí každého z nás.

 • Kotouč

  Dobrý den, který z biometrických prvků je nejstabilnější z pohledu ovlivnění jeho parametrů vlivem vnějších vlivů, jako jsou např. teplota, mechanické poškození, apod.?
  Ze zkušenosti vím, že např. otisk prstu je nepoužitelný, když máte mokré nebo zpocené ruce, o mechanickém poškození prstů ani nemluvě.

  Děkuji za odpověď, Kotouč

 • Host chatu

  Vliv vnějších vlivů je specifický ke každému biometrickému prvku (údaji). Protože se jednotlivé prvky rozlišují na vnitřní a vnější (podle umístění buď na povrchu, nebo uvnitř lidského těla), je logické, že vnitřní jsou méně citlivé na tyto vnější vlivy. Například v úvodu zmiňovaný PalmSecure načítá krevní obraz řečiště v dlani. Tento prvek je tak proti vlivům jak mechanickým, tak teplotním velmi dobře chráněn, protože je uvnitř těla. Dalším prvkem, který ovlivňuje stabilitu, je stárnutí. Například fotografie (obraz obličeje) se v průběhu času velmi mění. Naproti tomu zmiňované krevní řečiště se vyjma vážného úrazu již prakticky nemění. Jediný faktor, který pak má vliv na stárnutí je zvětšující se velikost dlaně a s tím algoritmus srovnávání s prvním vloženým obrazem počítá. Dokumentace dokonce tvrdí, že je PalmSecure je schopný rozeznat člověka od nějakých dvanácti let, po celou dobu života.

 • Jan Voříšek

  Na jakém principu funguje ten systém snímání krevního řečiště ? Co vše se přitom z člověka snímá a kolik ta legrace stojí ? Je možné to někde vidět v činnosti ? Díky

 • Host chatu

  Snímá se pouze obdélníková oblast zhruba ze středu dlaně. Jedná se o obraz v infračerveném spektru, ze kterého se získá obraz samotného krevního řečiště. Cena závisí na konkrétním řešení, ale cena snímače se pohybuje v jednotkách tisíc korun. Takže komu jde o perfektní zabezpečení, určitě nebude váhat takové prostředky investovat.

 • Deadman´s Hand

  Hemoglobin se vyskytuje v různých formách (oxyhemoglobin, methemoglobin) a v různém množství, rychlost proudění krve záleží na srdeční frekvenci, resp. velikosti srdečního výdeje, na průchodnosti tepen.... Jaká je interindividuální variabilita Vámi používané metody, především s delším časovým odstupem? Dá se předpokládat, že bude jiný PalmSecure u stejného jedince ve 20 letech a poté třeba v 60. Věkem se přece mění všechny orgány lidského těla...jen genotyp zůstává..

 • Host chatu

  Hemoglobin nesoucí kyslík se označuje jako oxyhemoglobin (oxyHb). Po uvolnění kyslíku hovoříme o deoxyhemoglobinu (deoxyHb). V obou formách je železo dvojmocné, neboť pouze hemoglobin obsahující Fe2+ může reverzibilně vázat a přenášet molekulu kyslíku. Oxygenace molekuly hemoglobinu mění elektronový stav komplexu Fe2+ – hem, což se projeví změnou barvy tmavě červeného odstínu typického pro žilní krev na jasně červenou barvu tepenné krve. Tyto barevné projevy jsou rozpoznány speciálním infračerveným snímačem v pásmu 760 nm a tato data jsou dále zpracována pomocí unikátního algoritmu, čímž je určena totožnost jedince. Věkem se samozřejmě lidské tělo mění, nicméně struktura krevního řečiště se nemění, pouze se zvětšuje, jak jsem psal výše. Jednoduše řečeno jde tedy pouze o to, aby v krevním řečišti konkrétního člověka proudila odkyslyčená krev.

 • Jarda

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal na záhadu, která je snad blízká Vaší specializaci.

  Na chytrém mobilu se mi občas objeví hesla, která jsem někdy předtím hledal na notebooku. Přitom gmail nemám spuštěný. Hesla se objeví sama na bílé ploše pod sebou.

  Mám se bát špehování? Děkuji za Váš názor.

 • Host chatu

  Zajímavý dotaz, který ale úplně nedokážu odpovedět... Ale místo hesel klidně můžu doporučit notebook od Fujitsu s čtečkou PalmSecure, pak už nebudete muset žádná hesla zadávat :)

 • Poncet

  Předpokládám, že biometrii fandíte a nějak jí i rozumíte, ale chci se hlavně zeptat na to, jak je možné biometrická data chránit? Když je mám v pase, není možné, aby byla zneužitelná? Nedostane je někdo, když se čipy dají načíst i na větší vzdálenost? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Čip v cestovním dokladu má více různě zabezpečených zón. Běžná data nelze načíst bez prvotního načtení strojově čitelné zóny uvnitř pasu - musíte ho tedy dostat do ruky, otevřít a načíst dvě rádky, které jsou dole na stránce pod fotografií. Pro zpřístupnění zvláštní zóny s otisky se navíc musíte prokázat správným a platným certifikátem získaným od státní certifikační autority. Takže v téhle oblasti vám čtení údajů na dálku opravdu nepomůže.

 • Roumen

  Je ten váš systém PalmSecure pravou dlaní Velkého Bratra, nebo mu jen podává pomocnou ruku? Kde máte všechna data o uživatelích? Uložená na vašem serveru, nebo cloudu? Kdo k nim má přístup? Víte, když o lidech jejich zaměstnavatel víc příliš, tak to asi nebude úplně dobře...

 • Host chatu

  Řekl bych, že právě PalmSecure je pro toho Velkého Bratra docela nepřítel. Za prvé neukládáme biometrická data, ukládá se pouze jedinečný identifikátor (jde výstup šifrovaných dat, ze kterého nikdo nic nevyčte), z něhož nelze zpětně vytvořit žádný obraz, ani biometrickou informaci. Z toho důvodu Úřad pro ochranu osobních údajů potvrdil registraci PalmSecure jako sběr osobních (a ne citlivých) dat. Biometrická data může mít každý uživatel přímo u sebe (například na kartě), mohou být uložena v přímo zařízení. Vždycky záleží na konkrétním řešení. Třeba firmy, které takhle řeší docházkový systém, mohou mít uložené údaje o zaměstnancích na vlastním šifrovaném úložišti. Pak už záleží na konkrétní bezpečnostní politice, kdo bude mít přístup k datům uživatelů.

 • Dana

  Dobrý den, když píšete o zabezpečení domů - používáme normální kombinaci klíčů a kódu, který si prostě šest lidí v naší domácnosti pamatuje. Co byste na tom chtěli vylepšovat?

 • Host chatu

  Pokud někdo klíče ztratí, nebo kód zapomene (moje děti třeba občas o klíče přijdou, takže to znám z vlastní zkušenosti), tak právě tady bych si vylepšení představit dokázal. Nebylo by tedy lepší se obejít úplně bez klíčů i kódů? :)

 • Občan

  Dobrý den, rád bych se zeptal, jak vidíte budoucnost biometrických prvků v průkazech totožnosti - řidičák, občanka, zbroják, pas (částečně se zavádí). Nebude třeba časem stačit jen jeden doklad, kde bude všechno dohromady? Vždyť místo čtyř průkazů by bohatě stačil jeden (eventuelně s pasem dva)... Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Některé země se už nyní bez různých osobních dokladů obejdou. V takovém případě banky zavádějí biometrická řešení jako důvěryhodný způsob identifikace. U nás si dokážu představit, že budeme mít pouze jeden doklad, který bude sloužit třeba k cestování. Ostatní vnitrostátní věci k tomu budou navázány přes biometrické prvky.

 • Japonec

  Fujitsu je v Japonsku vždycky o skok napřed, než co ukazuje tady u nás v Evropě (stejně jako ostatní východoasijské firmy). Co tedy připravujete za bezpečnostní řešení u nás? V Madridu jste představili mobil s čtečkou duhovky, což mě docela překvapilo, že miniaturizace pokročila v dostatečné kvalitě tak daleko... Budete třeba podobné čtečky dávat do notebooků?

  Díky.

 • Host chatu

  Ano, Fujitsu je v téhle oblasti opravdu na špici globálního vývoje a daří se nám určovat trendy i v oblasti bezpečnosti. Právě díky miniaturizaci řešení se nám daří integrovat tyhle technologie třeba do zmiňovaných telefonů. V noteboocích už čtečky PalmSecure, nebo otisků prstů máme.

 • Fanoušek

  Zdravím, chci se zeptat, jestli už jste uklidnili fanoušky v Maďarsku, co protestovali proti proti čtečkám dlaní, co jste nainstalovali na stadionu Ferencvárose? Viděl jsem pár videí a docela tam jeli slušně... To snad nikdo nepochopí, že se nikdo do žádnýho hromadnýho registru cpát nechce? Normální permice stačí!

 • Host chatu

  Je pravda, že část fanoušků Ferencvárose protestovala proti povinné registraci. Účelem zavedení tohoto projektu bylo zamezení přístupu nežádoucích osob na stadion. Po roce fungování našeho řešení už máme statistiky, které dokazují, že registrovaných fanoušků naopak přibylo a návštěvnost se zvýšila. Výrazně se na tom podílely třeba rodiny s dětmi. Když si vzpomeneme, jak před rokem vypadal zápas mezi Baníkem Ostrava a Spartou, tak by to třeba prospělo fotbalovému prostředí i u nás.

 • MS

  Máte doma nějaké biometrické zabezpečovadlo? Může si ho vůbec normální člověk dovolit? A co byste volil - svobodu, nebo bezpečí?

 • Host chatu

  Doma ne, ale dost času trávím v práci, kde si užívám biometrie dosyta.

 • podzemnice omytá

  Proč lidé vlastně vykrádají byty?

 • Host chatu

  ...

 • Koprfíld

  S otisky prstů jsou značné problémy, jak při špinavých, mokrých či zpocených rukách, nebo při mechanickém poškození prstů. Také pokulhává hygiena snímání. Jak se s tím vyrovnává vaše technologie ?

 • Host chatu

  Otisk prstu je nejčastěji používaným biometrickým prvkem, bohužel tato technologie má nejen úskalí o kterých píšete, ale z bezpečnostního hlediska mnoho dalších. Naříklad jsou to tzv. kriminalistická data, takže je v podstatě necháváte jako stopu na místech kterých se dotknete. PalmSecure je bezkontaktní řešení, takže hygiena je zaručena (nikdo se ničeho nemusí dotýkat).

 • Pepa Cahoun

  Kdo si takovou srandu obvykle koupi?

 • Host chatu

  Je to podobné, jako u pojištění. Určitě to budou lidé, kteří potřebují zabezpečit svůj majetek, svá data, nemovitosti a podobně. Takže to budou buď jednotlivci, nebo organizace, které si uvědomují současná nebezpečí a chtějí komfortní řešení. Konkrétní instalace jsme prováděli už u mediálně známých lidí i větších firem...

 • Zvedavec

  U jakych medialnich osobnosti jsou instalace?? :-)))

 • Host chatu

  Vzhledem k tomu, že jde o bezpečnostní řešení, tak nemůžeme být vůbec konkrétní. Díky za všechny dotazy a hezký zbytek dne.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.