Má smysl měnit zdravotní pojišťovnu? Odpovídala Elenka Mazurová

Chat je uzavřený21.03.2017 13:00

Ing. Elenka Mazurová.

Každý má právo si zvolit zdravotní pojišťovnu. Má ovšem také právo ji změnit, a to jednou ročně. Má smysl přecházet k jiné zdravotní pojišťovně? Do kdy se má přihláška ke změně podat? Na co by se měli pojištěnci zaměřit při hledání nové zdravotní pojišťovny? Na tyto a další dotazy bude v úterý 21. března v 13.00 odpovídat tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Ing. Elenka Mazurová.

Ing. Elenka Mazurová absolvovala ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. V ČPZP působí na pozici tiskové mluvčí od roku 2010. Mezi její zájmy patří literatura a zdravý životní styl.

Chat

 • lenka

  Dobry denjsem pojistencem 211 a minuly rok jsem porodila v prosinci chlapecka. pojistovna proplaci na miminka a matky po porodu,kdyz bych porodila az v roce 2017. Rada bych presla jinam,ale nevim,jakou pojistovnu si vybrat. poradite ktere jsou osvedcene? Dekuji Lenka

 • Host chatu

  Dobrý den, zdravotní pojišťovnu si vybírejte nejen podle nabízených bonusů, ale především podle toho, zda má uzavřenou smlouvu s Vašimi lékaři primární péče, tedy s praktickým lékařem, stomatologem a gynekologem. Jinak by se Vám mohlo stát, že byste musela hledat jiné lékaře, kteří s danou zdravotní pojišťovnou smlouvu mají. Pokud byste se rozhodla přejít k ČPZP, najdete u této zdravotní pojišťovny jak široký počet smluvních lékařů působících po celé ČR, tak i pestrou nabídku preventivních programů. Jako maminku by Vás mohl zaujmout oblíbený program Manažerka mateřství i celé spektrum programů pro rodiny s malými dětmi.

 • DIS

  Co si myslíte, když se člověk v ČR v vrátí ke zdravotní pojišťovně u které už někdy byl?

 • Host chatu

  Pokud člověk zjistí, že mu zdravotní pojišťovna z nějakého důvodu nevyhovuje že mu jeho někdejší pojišťovna nabízela více, je přirozené, když se k ní vrátí.

 • GF

  Pojištěnec může změnit pojišťovnu jednou ročně. Je to optimální doba - jednou ročně v tomto případě?

 • Host chatu

  Z hlediska zdravotních pojišťoven určitě. Častější změny by zvyšovaly administrativní zátěž zaměstnanců pojišťoven.

 • SK

  Jsem invalidní důchodce 3. stupně natrvalo - nebudu chodit ani na kontroly - která zdravotní pojišťovna v ČR by pro mne byla nejlepší?

 • Host chatu

  V České republice si můžete vybírat ze sedmi zdravotních pojišťoven. Pokud uvažujete o změně, ověřte si, zda má vybraná zdravotní pojišťovna s vašimi lékaři uzavřenou smlouvu.

 • igr

  Je nějaký limit v ČR kolikrát pojištěnec může změniti zdravotní pojišťovnu?

 • Host chatu

  Každý občan ČR má právo změnit zdravotní pojišťovnu jednou ročně, a to buď k 1. lednu nebo k 1. červenci. Nejste-li se svou stávající zdravotní pojišťovnou spokojen/a, můžete si v zvolit v dalším termínu jinou. Zdravotní pojišťovnu si můžete v zákonem stanovených termínech vybírat tak dlouho, až Vám bude vyhovovat.

 • ANTI

  Mohu se Vás zeptat kolikrát jste změnila zdravotní pojišťovnu přímo vy?

 • Host chatu

  Zdravotní pojišťovnu jsem změnila třikrát.

 • Alex

  Dobrý den,

  chci se zeptat jak to funguje v případě že bych chtěla změnit zdravotní pojišťovnu. Momentálně jsem vedená u VZP a zdravotní pojištění mi tak hradí zaměstnavatel. V případě, že bych od VZP přešla k Vaší pojišťovně, fungovalo by to obdobně? Nemusela bych doplácet žádné další poplatky?

  DÍKY

 • Host chatu

  Dobrý den, v případě změny zdravotní pojišťovny by to fungovalo stejně, nic byste nedoplácela. Na změnu však musíte upozornit svého zaměstnavatele, aby věděl, že má za Vás odvádět pojistné jiné pojišťovně, a také o změně pojišťovny informovat svého praktického lékaře.

 • jaNa

  Dobrý den, dvouletá dcerka se od 1.7 stane vaším pojištěncem. Pediatrovi jsem změnu ohlásila. Musím obvolat všechny lékaře, u kterých dcerka je registrována? Nebo stačí až při jejich návštěvě upozornit, že nastala změna pojišťovny? V současné době jsem na rodičovské dovolené, mám nahlašovat změnu i u svého zaměstnavatele? Nebo na jiný úřad či institut? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, ostatní lékaře stačí upozornit při jejich návštěvě. Za Vaše dítě platí pojistné stát, proto změnu není nutné nahlašovat u zaměstnavatele, ani u jiné instituce.

 • Dasha

  Dobrý den,
  je možné zaslat seznam úkonů u zubaře, které Vaše pojišťovna proplácí?
  Nějaký ceník?

  dĚKUJI

  d.

 • Host chatu

  Dobrý den, všechny stomatologické výkony hrazené zdravotní pojišťovnou lze nalézt ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví, ve sbírce zákonů č. 348 (z 19. října 2016) - příloha č. 11. Hrazené zubní výkony naleznete od stránky 5167.

 • TG

  Dobrý den,
  započítávají se do tzv. ochranného limitu i doplatky za výkony zubního lékaře, které pojišťovna nehradí?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, zdravotní pojišťovny hradí ze zákona kompletní zubní ošetření, ošetření nadstandardním postupem nebo ošetření s použitím nadstandardních materiálů není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojištěnec si toto nadstandardní ošetření hradí v plné výši a do ochranného limitu se tyto úhrady nezapočítávají.

 • Vaclav

  Dobrý den,
  synovi praskla kartička pojištěnce, jakým způsobem mohu požádat o novou?

  V.

 • Host chatu

  Dobrý den, v takovém případě nahlaste poškození průkazu pojištěnce jeho zdravotní pojišťovně, ta vydá nový průkaz.

 • kl

  Dobrý den,

  Můj praktický lékař nemá uzavřenu smlouvu s pojišťovnou, u které aktuálně jsem. Říká, že o smlouvě s pojišťovnou jedná, ale moc mu nevěřím. Mám u něj zůstat nebo se mám podívat po jiné?

  Klára

 • Host chatu

  Dobrý den, Kláro, záleží na Vašem rozhodnutí. Uvedená situace je možná. Jsou oblasti, kde některé zdravotní pojišťovny nemají smlouvy se všemi lékaři. Pokud by se dotaz týkal přímo České průmyslové zdravotní pojišťovny, pak by se smlouvou praktického lékaře neměl být problém. ČPZP má zájem uzavřít smlouvy se všemi praktickými lékaři na území celé republiky. Spíše praktičtí lékaři v některých oblastech ČR o smlouvu zájem nemají a i ji přímo odmítají. Více bychom Vám mohli poradit na základě přesnějších údajů.

 • Josef

  Proč bych měl jít k ČPZP, když mám jinou pojišťovnu? V čem nabízíte jiné věci na víc?

  Josef H.

 • Host chatu

  Dobrý den, Josefe, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna například ve svých programech navýšila poskytované příspěvky a zavedla řadu nových, klienty poptávaných preventivních programů. Naše preventivní programy zaujaly i odborníky, nezávislá odborná porota organizace HealthCare Institute je v anonymním hlasování označila jako vůbec nejlepší preventivní programy roku 2016. Více o programech a nabídce pro klienty se dozvíte na webových stránkách www.cpzp.cz.

 • XYX

  Zdravím
  Nechci nikam chodit a čekat u okýnka. Můžu i tak změnit zdravotní pojišťovnu?

  XYX

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě můžete i bez návštěvy pobočky změnit zdravotní pojišťovnu. Pojišťovny umožňují registraci prostřednictvím webových stránek, kde vyplníte formulář se svými osobními údaji. V případě ČPZP nebudete muset vážit cestu do pojišťovny ani následně, abyste se souhlas se svou přeregistraci stvrdil/a vlastnoručním podpisem. ČPZP za Vámi vyšle kurýra, který Vám zavolá a domluví se s Vámi na podpisu Evidenčního listu pojištěnce.

 • Vendulka

  Jsem v 5. měsíci těhotenství. Přispívá vaše pojišťovna například na specializované cvičení během těhotenství? Máte takové benefity?

  Vendulka

 • Host chatu

  Vendulko, pro budoucí maminky nabízíme oblíbený program Manažerka mateřství. Čerpat lze až 1500 korun na prvotrimestrální screening, kurzy plavání a další programy pro těhotné. Pokud máte chytrý mobil s operačním systémem Android a iOS, stáhněte si aplikaci ZDRAVÍ V MOBILU na www.zdravivmobilu.cz. Tato aplikace je praktickým pomocníkem pro těhotné. Pohlídá například blížící se termín porodu, takže včas pomůže s nákupním seznamem pro miminko i s přípravou tašky do porodnice. Navíc seznámí maminky i s tím, na co nezapomenout po porodu. Kromě těhotenské kalkulačky například maminkám prozradí, kdy je jejich miminko velké třeba jako zralá malina, švestka nebo meloun.

 • KK

  Dobrý den,

  Moje matka trpí roztroušenou sklerózou. Mám problém najít pojišťovnu, která by ji zajistila rehabilitaci. Máte nějaký program, který by ji pomohl?

  Kučerová

 • Host chatu

  Rozsah péče, kterou zdravotní pojišťovny hradí svým klientům, stanoví úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví.

 • Jana

  Dobrý den, za jakých podmínek poskytuje ČPZP příspěvek na fixní rovnátka? Předem moc děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Jano, ČPZP v roce 2017 poskytne zákonným zástupcům dětí a mládeže ve věku do 18 let včetně na ortodontickou léčbu fixními nebo snímatelnými rovnátky příspěvek až 500 korun. K čerpání příspěvku je nutné přeložit doklad o úhradě, výpis z bankovního účtu nebo průkazní kartičku k bankovnímu účtu a občanský průkaz zákonného zástupce dítěte, případně průkazku pojištěnce dítěte nebo jeho rodný list.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.