Markéta Reedová

Chat je uzavřený30.09.2010 14:00

Chat s osobností

On-line deník TÝDEN.CZ pokračuje v chatech s kandidáty do obecních zastupitelstev. Markéta Reedová, kterou do boje o primátorské křeslo v Praze vysílají Věci veřejné, bude odpovídat ve čtvrtek od 14 hodin.

Markéta Reedová je kandidátkou Věcí veřejných na pražského primátora. Jak se popere s mužskou konkurencí? Co se chystá udělat s kritizovanou opencard? A proč nafotila odvážný kalendář Věcí veřejných?

Markéta Reedová působí v komunální politice od roku 2002. Tehdy byla do pražského zastupitelstva zvolena za stranu Demokraté Jana Kasla, později SNK - Evropští demokraté. O čtyři roky později mandát obhájila a stala se náměstkyní primátora Pavla Béma. Zároveň působila jako předsedkyně SNK - ED. Na funkci náměstkyně rezignovala minulý rok poté, co se jí nepodařilo prosadit protikorupční strategii na magistrátu. V březnu letošního roku se stala členkou nové strany Věci veřejné.

Chat

 • Aleš 123

  Proč si myslíte že je ve vaší straně tolik žen? Myslíte si že to je dobře?
  Jaký typ můžů vám nejvíc imponuje :-)

 • Markéta Reedová

  Na to není jednoznačná odpověď, ale myslím, že ženy prostě mají ve Věcech veřejných možnost se realizovat. Ženský pohled není lepší, ale je jiný - je škoda, že jejich pohled někdy v politice chybí. Ženy nemají rádi politikaření, jsme praktičtější, chceme vidět reálné výsledky. Imponují mi samozřejmě chytří muži, kteří nepostrádají nadhled a smysl pro humor.

 • Petr Novák

  Jakou koalici upřednostňujete, pokud by Váš výsledek umožnil, že by byla dvojčlenná? TOP 09 nebo ODS? Děkuji za odpověď.

 • Markéta Reedová

  TOP09, protože zatím nevěřím, že v pražské ODS došlo ke změnám. Jediné, co může pražskou ODS opravdu změnit, jejich styl politiky a příchylnost ke kmotrům, je porážka ve volbách do zastupitelstva hl. m. Prahy.

 • Lenka 165

  Dobrý den. Je-li možné nějak zastavit zrušení papirových kuponů v listopadu? Nechci mít ten Opencard, ale ted' už musím? Děkuji.

 • Markéta Reedová

  Mně se to taky nelíbí - je šílené nutit Pražany, aby si museli pořídit Opencard, která je už tak stojí téměř miliardu. Pokud budu mít podporu voličů, papírové kupony budou platit dále. Otázkou je, zda-li se to po volbách dá ještě stihnout. ODS těsně před volbami dělá mnoho nevratných kroků. Doufám, že tento půjde vzít zpět.

 • Bureš

  Proslýchá se, že také "jedete" v cause Opencard prostřednictvím bývalého hlavního ajťáka magistrátu Krause, se kterým jste dlouho ... ehm ... no však Vy víte ... rusky se tomu říká "citová družba".

 • Markéta Reedová

  Hloupé drby nechci řešit. V Opencard rozhodně "nejedu". Já jsem na rozdíl od kolegů z ODS požadovala, aby bývalý šéf IT Kraus nesl odpovědnost v plném rozsahu včetně toho, že bude odvolán. Tomu říkáte "citová družba"?

 • Ondra

  Dobrý den, velice Vám i VV fandím, zajímalo by mě jak budete dál bojovat proti korupci na magistrátu. Děkuji a přeji hezký den

 • Markéta Reedová

  Dobrý den všem, promiňte malé zpoždění, ale už jsem zde a s chutí odpovídám. Na první otázku: musíme udělat výrazné změny, což se může podařit jen se silnou podporou voličů. A ty změny jsou: personální zemětřesení, neboť na odborech, kde se rozdělují veřejné zakázky, prostě nemohou zůstat současní ředitelé. Boj proti korupci musí být jednoznačnou prioritou primátora, který to musí mít jako svouo agendu pod sebou. Totéž platí pro ředitele magistrátu. A navíc musí oba akceptovat nezávislou kontrolu naplňování protikorupčních opatření v praxi. A musí být vymáhána odpovědnost padni komu padni. Ani jedno se nyní neděje. Na to navazují všechna systémová opatření: způsoby zadávání veřejných zakázek, úplné poskytování informací, atd, atd. To už je na přečtení programu: www.praha.veciverejne.cz

 • Haubelt

  Nepřipadáte si trochu jako politická prostitutka - jít s každým, kdo zrovna platí?

 • Markéta Reedová

  Jak to myslíte? Byla jsem pouze tři roky v placené funkci náměstkyně primátora, kde jsem udělala maximum z toho, co šlo, a když kolegové z ODS nevydýchali mohou strategii boje proti korupci a na protest proti Opencard jsem odešla bez jakýchkoliv prebend a výhod. Nedostala jsem ani jednu korunu odstupného (máte to ve Vašem zaměstnání také tak?), nikdy jsem nedostala ani korunu tantiém za účast v představenstvech a dozorčích radách, jak to dělají lidé jako Jančík a podobní... Byla jsem v SNK - ED a k VV jsem se připojila ve chvíli, kdy tato strana měla dvoukprocentní preference. Pardon, ale Vaše otázka je trapná.

 • Hanka

  Jak se vám drželo hubu a krok s Pavkou Korčagynem Bémem?

 • Markéta Reedová

  Pamatujete se na situaci před čtyřmi lety? Pavel Bém byl zcela nekriticky oslavován ve všech médiích. Byl zároveň nejoblíbenějším politikem, měl glanc a tah na branku. Já nemám krátkou paměť, abych ho posuzovala na základě současné situace. Po volebním triumfu se obklopoval stále hloupějšími lidmi. Navíc tak bezmezná moc na něho neměla dobrý vliv. Konec konců, v tom není výjimkou. Tím pádem se i naše vzájemná spolupráce dostávala do slepé uličky.

 • Ondřej Marušík

  Můžete vyjmenovat všechny politické strany, kterými jste už prošla, předsedala jim nebo za ně kandidovala? Nebo jen ty hlavní, nechci vás zaměstnat na půl dne...

 • Markéta Reedová

  Budete se asi divit, ale byla to SNK-ED a Věci veřejné. Takže si to srovnejte s jinými - například členové TOP09 mají téměř všichni minimálně dvě partaje jako já (KDU-ČSL, ODS, ODA). Ale třeba její předseda jich má ještě více. Můj přestup do VV byl naprosto logický, protože jsme skládali společné kandidátky do předčasných voleb (SNK-ED už nechtělo být samostatně). Když se podíváte do poslanecké sněmovny, tak je tam hned několik členůl SNK-ED zvolených díky VV. Programově jsou si obě strany velmi blízké. Zkuste napříště navěřit pomluvám a ověřit si prostá fakta.

 • Marie

  Na billboardech používáte stejnou fotku jako před 4 lety. Není to klamání voličů? Ten produkt, který jste nabízela před 4 lety, dnes už - neurazte se - opravdu kvalitativně nenabízíte, přece jen nikdo nemládneme, že...

 • Markéta Reedová

  To mi lichotíte, protože ty fotky jsou staré zhruba dva měsíce. Jste ale velmi pozorná, protože před čtyřmi lety jsem měla stejnou košili - prostě mi přináší štěstí..:-) Nemládnu, ale ani se o to nesnažím. Pokud myslíte, že nabízím zcela totožný mentální produkt, pak máte pravdu - mé názory jsou konzistentní.

 • Honza

  Paní Reedová, máte v plánu více podporovat kulturu v Praze? mám dojem že to trochu za Béma upadlo

 • Markéta Reedová

  Ano, zejména kvalitní kulturu. Chci ovšem, aby peníze šly do kvalitních projektů a neutrácely se stamiliony na různé věci, které se nyní schovávají v tzv. spolupartnerství. Tam jsou i modelkovské soutěže či zcela komerční popové koncerty. To je plýtvání penězi. Já bych byla radši, aby se kvalitní divadla každý rok nebála, jestli dostanou peníze na sezonu, která je za dveřma. Jsem tedy pro dlouhodobé jasně definované granty.

 • Míla

  Zdravím, prý podporujete prodloužení metra A na motol a stavbu metra D, zajímalo by mě kam má D vést. Díky!

 • Markéta Reedová

  Ano, metro A pouze do Motola, nikoliv až na Ruzyň, neboť je to příliš nákladné a tím pádem nesmyslné. Metro D obslouží jih města, od Písnice přes Libuš, Krč až po Pankrác. Další fáze by měla trasu propojit s Hlavním nádražím tak, aby bylo možné rekonstruovat například Nuselský most.

 • Koukalová

  Dobrý den, budete podporovat stavbu firemních školek v Praze? Plánujeme děti, ale nechci být dlouho pryč ze zaměstnání, díky

 • Markéta Reedová

  Ano, chtěli bychom na to vytvořit grantovou podporu přímo z rozpočtu města. Když jsem měla jako náměstkyně na starosti evropské fondy, firemní školky jsem podporovala a několik projektů se snad i zdárně realizuje. Zároveň chceme podpořit stavbu nových školek a jeslí tím, že poskytneme peníze městským částem, v jejichž kompetenci školky jsou.

 • daniel Pink

  mame najdraši najmy k pomeru k platum v Evropě-po asocialni pravičacke deregulaci čeka tisice lidi bezdomovectvi-nestydite se?

 • Markéta Reedová

  V Praze deregulace v příštím roce nebude. Až v roce 2012. My jsme sice středová strana, která používá pravicové koncepty, ale nejsme slepí. Deregulace bude pro řadu lidí problémem, proto máme v programu systém, který těmto lidem pomůže vyřešit obtížnější sociální situaci (nikoliv tím, že jim dáme vždy peníze, ale pomůžeme například vyhledat vhodnější byt, seniorům pak můžeme částečně dopady deregulace kompenzovat). Na druhou stranu, regulovaný nájem je často zneužívaný a není to vůbec spravedlivé tváří tvář těm, kteří platí tržní nájemné, a přitom mají stejné či horší příjmy. V tomto ohledu jsem velmi nekompromisní k těm lidem, kteří deregulované nájemné zneužívají.

 • Jiří Tesař

  Dobrý den, co chcete udělat s dopravou v Praze? Jak z centra dostat auta, aby bylo čistší ovzduší?

 • Markéta Reedová

  Tady jsme radikální - dlouhodobým cílem by mělo být snížení počtu aut jedoucích do centra a zejména eliminace těch, které centrem pouze projíždějí. Naším heslem je, že Praha nesmí být průjezdná, ale objezdná. Pokud bychom nedělali nic proti nárůstu počtu aut v centru, utečou z něho postupně všichni lidé kvůli špatnému ovzduší a hluku. Ke splnění výše zmíněného cíle je třeba: dostavět obchvaty města (vnější i vnitřní), vystavět dostatečnou kapacitu parkovišť P + R ve spádových oblastech, investovat do zvýšení kvality městské hromadné dopravy (včetně vlaků!), rozšiřovat postupně pěší zóny a uvažovat o zavedení mýtného, případně vyhlášení tzv. nízkoemisních zón. Těžko ovšem nyní odhadovat, kdy se dostaneme k posledním dvěma opatřením.

 • Lammer

  Paní Reedová, na podzim loňského roku jste rezignovala na funkci náměstka primátora a člena Rady. Když se Vám nedařilo prosadit Vaše záměry v oblasti protikorupční politiky dříve, proč až po třech letech, dá se říci že až v okamžiku, kdy bylo jasno, že ODS víceméně končí a Vaše předchozí politická strana také.

 • Markéta Reedová

  ODS končí? Zatím to tak nevypadá a před rokem to už vůbec tak nevypadalo. Dosud má v 11 z 11 členů vedení města a nadppoloviční většinu v zastupitestvu. Neodešla jsem ze dne na den, ale byl to postupný proces. Nejsem člověk, který vyhledává konflikty, ale snažím se vyhledávat možnosti kde ostatní hledají jen nemožnosti. Proto jsem se snažila po celou dobu mého angažmá prosazovat důležité věci - prosadila jsem, že jsou pražské zakázky na internetu, můžete si stěžovat na protikorupčním portále, je vypracována mapa korupčních rizik, byla navržena důsledná opatření v boji proti korupci, která oceňovaly i nevládní organizace. V praxi to ovšem bylo některými lidmi blokováno - to by postupně hlavní důvod mého odchodu.

 • JB

  Nemáte pocit, že jste vlastně v době před rezignací dělala v minulém volebním období ODS "křoví"? Proč jste nerezignovala dříve?

 • Markéta Reedová

  Právě jsem na to odpověděla. Když si na faktem shrnete mé působení na radnici, tak Vám nikdy nemůže vyjít, že jsem dělala někomu křoví. Mimochodem, umělo by "křoví" nastavit férové a hladké čerpání 11,5 mld. Kč z evropských fondů? A umělo by se "křoví" postavit naprosto všem v řadě tendrů a kauz (například prodej Rohanského ostrova, vize mít v Praze olympiádu, která jsem čelila, atd.)? A zvládlo by "křoví" nakonec odejít středem? Věřte, to nebyla žádná legrace.

 • Petr M.

  Dobrý den, jak se stavíte k projektu Metropolitní policie? Jestli kladně můžete říci, kde na to města vezmou peníze a přitom je nebudou "tahat" z lidí za různé nedbytečné poplatky?

 • Markéta Reedová

  Podporujeme ho a chceme, aby v konečném důsledku vedl k úsporám. V toto chvíli se policie ČR a městská policie dubluje a nespolupracují spolu. To přece není efektivní. Metropolitní policie má odstranit duplicity a poslat strážníky do ulic.

 • REAL

  Dobrý den, rád bych se zeptal, kde jste poslední 3 roky seděla, když nám dnes ze všech koutů cpete do hlavy, že "S KORUPCÍ A AROGANCÍ NA RADNICI SE NESMÍŘÍM". ????
  Vidím to tak, že dokud to šlo, seděla jste v teple magistrátu a ani jste nedutala (neslyšel jsem, že byste před čímkoliv stejně nahlas jako dnes "varovala") a dnes budete jako celá parta politiků z jakékoliv strany plácat nesmysly o tom, že VY NIC, VY MUZIKANT a že když Vás zvolíme, KONEČNĚ bude pořádek.
  Z celé České republiky a hlavně z politické scény (Vás nevyjímaje) je mi na zvracení.
  Děkuji,

 • Markéta Reedová

  Nikdy jsem nic neukradla. Když si najdete média z minulých let, dočtete se, že jsem pusu nedržela. A vůbec, několikrát jsem odpovídala, co jsem REÁLNĚ prosadila. Přečtete si to, prosím. Já fakt neslibuji, že něco udělám. Já jsem to prostě už udělala a teď je potřeba, aby ta práce pokračovala a aby někdo na magistrátu vynutil, že se všechno bude plnit.

 • Jan Matouš

  Podle posledního předvolebního průzkumu, kterého se zúčastnilo asi tisíc lidí, by volilo do magistrátního zastupitelstva v Praze Věci veřejné jen zhruba 11 procent lidí. Není to trochu rozčarování, určitě očekáváte lepší výsledek, je to tak?

 • Markéta Reedová

  Určitě bych chtěla lepší výsledek.:-)

 • KatkaV

  Jste dlouholetou zastánkyní protikorupční strategie i otevřenosti úředníků. Ale ruku na srdce, je toho vůbec možno dosáhnout. A jakými prostředky, podle Vás. Díky

 • Markéta Reedová

  Nastavením správného systému, jeho důslednou kontrolou a musí existovat shoda, že bude v případě opaku vyvozena jednoznačná osobní i politická odpovědnost. K tomu je třeba jednoznačné politické vůle. Před volbami to každý sice prohlašuje, ale po volbách nedělá. Doufám, že to tentokrát dopadne jinak. A jelikož uplynul čas určený pro tento on-line rozhovor, děkuji všem za pozornost, tazatelům za otázky a hlavně nezapomeňte přijít k volbám.:-)

Foto: reedova.cz
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 4/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.