Martina Elisová a Alexandra Kmeťová o odvykání kouření

Chat je uzavřený15.11.2011 11:00

MUDr. Alexandra Kmeťová (vlevo) a Martina Elisová (vpravo).

Exkuřáci jsou nezastavitelní. Tak zní heslo evropské kampaně, která má za cíl ukázat lidem cestu, jak s cigaretami skoncovat, a podpořit ty, kteří již nekouří. Je vůbec možné se bez tabáku obejít? Které metody jsou nejúčinnější? A jaká jsou největší úskalí odvykání? Na tyto i další otázky odpovídaly bývalá kuřačka Martina Elisová a lékařka Alexandra Kmeťová.

Martina Elisová si poprvé zapálila ve svých čtrnácti a pět let nato již byla na cigaretách závislá. V devětadvaceti se rozhodla, že se s cigaretami nadobro rozloučí. Největší motivací pro ni byl její dnes již dvouletý syn. Její příběh zkušenosti s odvykáním kouření zaujal, a tak se před nedávnem stala českou tváří celoevropské kampaně "Exkuřáci jsou nezastavitelní". Co ví o kouření, o tom, jak těžké je přestat a jak vám může v odvykání pomoci třeba iCoach (digitální platforma, se kterou se jednotlivci učí odvyknout kouření), vám ráda poví.            

MUDr. Alexandra Kmeťová je jedním z předních českých odborníků na tabákovou závislost. Kuřákům, kteří se rozhodli své závislosti zbavit pod odborným dohledem, pomáhá v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Působí také ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v rámci svého postgraduálního studia se věnuje problematice metabolických a váhových změn u kuřáků. Přednáší v Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Pravidelně se s vlastními příspěvky účastní zdravotních kongresů v Čechách i v zahraničí.

Chat

 • Květa S.

  Dobrý den Martino,

  chtěla bych se Vás zeptat, po jak dlouhé době se při odvykání dostavil pocit úlevy? Kdy jste se začala cítit líp? Za jak dlouho jste pocítila zlepšení fyzické kondice?

  Předem díky za odpověď.

 • Martina

  Dobrý den Květo, první úleva přišla už po týdnu, to byla ta psychická, že první týden už mám za sebou :). Po fyzické stránce jsem se cítila lépe také už po těch prvních týdnech, vracela se mi chuť a čich. Na kondici jsem ale pracovala déle, to nepřišlo samo. Je ale skvělé, když se člověk překoná a vidí na sobě pokroky - nejlépe jsem to poznala asi při běhu. Dříve bych se nedonutila běžet ani kilometr, 5 minut běhu byla pro mě nepředstavitelná doba, teď jsem schopná udýchat i 3/4 hodiny v kuse - ale jak říkám, je to věcí i tréninku. Ale myslím si, že to teď jde prostě s větší chutí. Tak držím moc palce, určitě to stojí za to!

 • Eva M.

  Dobrý večer Martino,

  bojím se, že když přestanu kouřit, přiberu. Je to moje noční můra. Poradíte mi, jak jste na to šla vy? Budu ráda za Vaši osobní zkušenost, případně za odborný komentář od paní doktorky.

  Zdravím a kloubouk dolů, že jste to zvládla.

  Díky,

  Eva

 • Martina

  Dobrý den Evi, v tomhle Vám rozumím. Musím přiznat, že na začátku jsem také přibrala - dohromady asi 3 kila. Je těžké se uhlídat, jednak se změní rytmus metabolismu a za druhé ty nenechavé ruce :) Za sebe můžu říci, že máte ale na druhé straně i daleko větší chuť k aktivnímu odpočinku - ke sportu, k procházkám - kdejaký kopec přestane být problémem. A tak těch pár kil zase odejde ;) Dobrou radu jsem dostala i od i-coache - když člověk dostane chuť na cigaretu, místo sušenky, jablka nebo bonbónu je lepší vypít trochu vody. To opravdu funguje! Držím Vám palce, není to lehká cesta, zato ale přináší spoustu pozitiv ;)

 • Kamila

  Dobrý den, mám partnera, který hodně kouří, ale nechce přestat. Ráda bych se zeptala, jak ho mám motivovat, aby skončil? Co nejlépe funguje? Díky

 • Martina

  Dobrý den, tak nevím, jestli je toto spíš otázka pro paní doktorku. Nekouření má určitě spoustu pozitiv, jde o to, které z nich by nejvíc ocenil asi Váš manžel..

 • Petr Kratina

  Dobrý den paní doktorko,

  už jsem několikrát přestal kouřit, ale vždycky se při stresu k cigaretám vrátím. Co mám dělat?

  S pozdravem Petr Kratina

 • Martina Elisová a Alexandra Kmeťová o odvykání kouření

  Dobrý den, jistě jste kandidátem intenzivní a dlouhodobé léčby, proto doporučuji objednání se do Centra pro závislé na tabáku, kterých seznam naleznete na www.slzt.cz. Důležité je plánování náhradních řešení pro stresové situace předem - tedy před tím, než se do dané situace dostanete. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Eva B.

  Dobrý den Martino,
  před 2 měsíci jsem otěhotněla, samozřejmě jsem kouřila do doby než jsem to zjistila. Teď mám strach, že jsem tím ohrozila vývoj děťátka a ještě z něj udělala budoucího závisláka... Prosím o informaci jestli je to možné.
  V současnosti nekouřím, ale je to bohužel docela těžké. Nějakou pomoc bych tedy uvítala. Prosím o více informací o platformě iCoach, popř. info jestli najdu Ex-kuřáky na FB.

  Děkuji, že pomáháte :-)
  Eva

 • Martina

  Dobrý den Evi, pevně věřím, že v začátku, dokud plod není živen přes placentu, je chráněn od většiny škodlivých vlivů z těla maminky. Samozřejmě se doporučuje přestat před a to ještě nějakou dobu, aby se maminky tělo vyčistilo. Ale myslím si, že když dokážete přestat hned na začátku, miminku to prospěje. To je ale lajcký pohled, odborník opravdu nejsem. Vaší snahu ale obdivuji a moc Vám přeji, aby jste vytrvala! odkaz na iCoache je http://www.stopsmokingcoach.eu/home.ashx?lang=cs#registertab-tab a na FB nás najdete ve skupine Unstoppable Česká republika

 • anna

  začala jsem kouři elektronicke cigarety myslite že je to zdravějši

 • Martina+ MUDr. Alexandra Kmeťová

  S tím zkušenost nemám, tak nechám prostor paní doktorce. ---------- Dobrý den, ráda bych se vyhla termínu "zdravější", protože zdravější je nekouřit. Kouření elektronických cigaret je méně škodlivé, než kouření klasických cigaret, nicméně není úplně neškodné. Ideální by bylo přestat kouřit úplně. Dr. Kmeťová

 • Bára

  Dobrý den, je lepší skončit naráz, nebo postupně. Denně vykouřím asi 15 cigaret.

 • Martina + MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den Báro, osobně si myslím, že každému vyhovuje trošku jiná strategie odvykání, ale odborník nejsem, tak asi spíš nechám prostor paní doktorce. Já jsem přestala naráz, ale první týden jsem používala nikotinové náplasti. ---------- Dobrý den, lepší je skončit naráz - totiž redukce má význam jenom při snížení počtu cigaret o polovinu. A většinou se kuřáci příliš soustředí na snížení počtu cigaret a na úplný definitivní konec (tj. vynechání poslední cigarety) jim většinou nezbývají síly. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Alena

  Dobrý večer,
  měla bych nejdříve otázku na paní Martinu: vzpomínáte si na něco konkrétního, v čem Vám iCoach pomohl? Nějak si nedokážu představit, že mi nějaká aplikace bude radit, co mám dělat, abych si už nezapálila... A co si o tom myslí paní doktorka? Má vůbec smysl vkládat energii do nějakých (třeba i internetových) deníků, které iCoach obsahuje?
  Děkuji předem za odpověď oběma.
  Alena z Litvínova

 • Martina + MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den Aleno, bylo to hned několik rad, které jsem využila a Vaši skepsi chápu :) Na začátku jsem byla na tom s tím odstupem stejně. Přicházely mi rady každý den a některé z nich sem už jako "zkušený" odvykač znala. Má to ale hned několik pozitiv - udržuje Vás to v přemýšlení nad svým vztahem k závislosti, takže to utužuje i Vaši motivaci a navíc, některé rady byly opravdu dost užitečné. Některé jsou zdánlivě zbytečné, ale když se člověk pokusí je použít, najednou vidí, že to opravdu funguje, a že je to možná cesta. Jedna z rad byla například o chvílích čekání - že člověk se má zaměřit na svoje okolí a všímat si detailů na lidech, kytkách, domech. Ono toho je k pozorování okolo nás v celku dost a když se člověk na chvilku zastaví a "vidí", najednou mu dojde, že se mockrát takhle nedíval a že vlastně vůbec neví, co kolem něj je :). Bylo jich samozřejmě víc, ale to bych tím výčtem tady strávila možná i většinu z té hodiny :)) takže radím - určitě to stojí za vyzkoušení!! Držím Vám palce! ------------------- Dobrý den, myslím, že jako podpora Vám to jistě poslouží a smysl to má. Důležitou součástí závislosti na tabáku je psychosociální závislost - tedy typické situace, ve kterých jste zvyklá kouřit. Proto, kdybyste např. v každé takové situaci udělala zápis do denníčku, může Vám to posloužit jako podpora v odvykání. Ne každému to ale vyhovuje. Držím pěsti a jsem s pozdravem, Dr. Kmeťová

 • Mirek V.

  Moje přítelkyně kouří a je to z ní pořád děsně cítit. Sám jsem nekuřák a mám s tím šílený problém. Jako bych, jak se říká, líbal popelník. Existují nějaké prostředky, jak závan tabáku z úst potlačit?

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, nejvhodnější je přestat kouřit - chápu ale, že nikoho k tomu nelze nutit, kuřák se k tomu musí rozhodnout sám. Zkuste si s ní o tom empaticky promluvit. Eventuelně může zkusit mentolové bonbony, vyčistit si zuby... Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Erička

  Otázka na paní doktorku: Můj manžel kouří téměř celý život a teď se (je mu už přes čtyřicet) rozhodl přestat. Mohla byste mi poradit, jak mu pomoct, abyy byl méně nervózní a odvykání líp zvládal? Na jednu stranu je někdy nesnesitelný, když si nemůže zapálit, na druhou stranu je mi ho děsně líto, když ho vidím, jak se trápí. Děkuji Vám předem za odpověď.

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, to, co popisujete, jsou abstinenční příznaky. Proto by Váš manžel měl mít léky k potlačení abstinenčních příznaků. V ČR jsou dostupnými nikotin a 2 léky na předpis. Kdyby se mu nevedlo přestat, doporučuji léčbu v Centru pro závislé na tabáku (seznam center naleznete na www.slzt.cz). Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Evžen

  Martino, někde jsem se dočetl, že máte dvouletého kluka. Nevím, kolik Vám je, ale na ženskou na mateřské vypadáte výborně. Myslíte, že je to i tím, že jste přestala kouřit? Zaznamenala jste nějaké změny ve vašem vzhledu? A po jak dlouhé době? Moje manželka kouří, říkám si, že by to třeba pro ní byla motivace, kdyby věděla, že bude fakt vypadat líp.
  Díky za odpověď a držím vám palce!
  Evža

 • Martina

  Dobrý den Evžene, je mi 32, to není žádné tajemství - a díky za lichotku. Myslím, že to, když se člověk cítí dobře, z člověka opravdu na ostatní vyzařuje. To že kouřením stárne pleť, rozšiřují se póry, to je vcelku známá věc, od kadeřnice jsem slyšela, že se přestávají lesknout vlasy.... ale vnitřní pocit pohody a vědomí, že člověk něco zvládnul a oprostil se od závislosti, to si myslím, že člověka asi povznese a rozzáří nejvíc :) Držím palce, aby i Vaše manželka došla k rozhodnutí a začala bojovat. Opravdu to přináší spoustu bonusů!

 • Milena

  Dotaz na paní Kmeťovou: Jaká jsou rizika odvykání tabáku v těhotenství? Může stres způsobený tím, že přestanu kouřit, nějak ohrozit dítě? A dále: dříve se prý v některých nemocnicích neoficiálně doporučovalo matkám, aby při kojení kouřily, že to uklidňuje dítě. Tahle informace mě dost šokovala, co si o tom myslíte? Má to nějaký reálný základ?

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, tím, že žena kouří během těhotenství, ohrožuje zdravý vývoj svého nenarozeného dítěte. Je nutné přestat kouřit - dítěti to nezpůsobí šok, naopak. Totiž tabákový kouř omezuje dodávku kyslíku dítěti, které se takto "dusí". Co se týče neoficiálního doporučení - je nehorázné, že tato lež se traduje. Nechápu, kde a na jakém základu vznikla a určitě není opodstatnění. Samozřejmě, pokud matka kouří celé těhotenství a narodí se malý "feťák", bude více plakat, protože má abstinenční příznaky. Dr. Kmeťová

 • Adam

  Dobry den,
  co byste mi poradily u vikendove sklenicky s prateli - temer do jednoho kuraky? Kourim 18 let (je mi 33) 20-40 denne a prestat chci. Ovsem o vikendu v hospode (casteji nechodim) mi predstava, ze si nezapalim, prijde naprosto nerealna.
  Dekuji.
  PS: Odpoved "nechodte do hospody" ci "nepijte" neberu :-)

 • Martina

  Dobrý den Adame, to je samozřejmě pokušitelská společnost, to naprosto chápu. Možná opravdu nezbude, než alespoň pro začátek vynechat kuřácké prostředí a sejít se např. v restauraci, kde se nekouří tak hojně. Teď jsem již schopná chodit is kuřáky do kuřáckého prostředí, ale zase mě od toho odrazuje jiná věc - opravdu mi to tam "nevoní" a druhý den mi je, jak když jde na mě chřipka..... Můžete například zkusit se napít vody, místo zapálené cigarety - v téhle kombinaci ale moc nevěřím, že by to fungovalo. Každopádně držím palce!

 • L.B.Ludvik

  Můj názor je takový,že s kouřením se dokáže vyrovnat každý. Stačí jen mít trochu pevné vůle a jde to.

 • Martina + MUDr. Alexandra Kmeťová

  Souhlasím, hlavně to chce vůli a rozhodnutí! ----------- Dobrý den, já tedy nesouhlasím - receptory v mozku, které podmiňují sílu fyzické závislosti, se dědí, proto jsou kuřáci, kteří přestávají kouřit hůře a naopak. Samozřejmě, vůle a rozhodnutí přestat je základem, ale jak snadno nebo jak těžce bude někdo odvykat, je částečně dáno i geneticky. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Michal K.

  Umíte plavat ? Jak moc dobře? Kolik uděláte bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí?

  Umíte plavat pod vodou bez zacpného nosu a s otevřenýma očima? Kolik metrů uplavete pod vodou?

 • Martina

  Dobrý den Michale, :) plavat umím, ale přiznám se, že moc neplavu.

 • Richard Dorost

  dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli má kouření vliv na plodnost u mužů, děkuji, Richard

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  tady spíše nechám mluvit paní doktorku :) ---------------- Dobrý den, kouření snižuje pohyblivost spermií a zhoršuje mužskou (i ženskou) plodnost. Dr. Kmeťová

 • Saša

  Dobrý den Martino, můžete nějak v krátkosti popsat, jak jste se k téhle kampani dostala? A o vás vlastně motivovalo, abyste se zapojila? Nebojíte se negativních reakcí ve vašem okolí? Díky za upřímnou odpověď. S.

 • Martina

  Dobrý den, ke kampani jsem se dostala náhodou, viděla jsem upoutávku na FB, že tato kampaň bude probíhat a jako exkuřák jsem přispěla svým příběhem. POpravdě to nebylo motivované vítězstvím. Určitě jsem se hodně obávala negativních reakcí, ale kupodivu zatím žádné nebyly :)

 • Trolda

  Zdravím Vás, Martino, někde jsem viděl fotky z kampaně, jsou fakt povedené, řekněte, jak probíhalo focení, jak dlouho to zabere času? Kde se to vůbec fotilo a kdo to dělal? A neměla jste trému? .-)

 • Martina

  Také zdravím :) focení probíhalo vcelku rychle - na každého bylo asi půl hodiny, ale příprava před tím byla delší - přeci jen se česalo a zkrášlovalo 27 lidí :) Probíhalo to v Londýně, fotil Rankin a tréma nakonec ani nebyla, je to skvělý profesionál.

 • Helena

  Otázka na paní doktorku: Mám dceru, které je teď třináct. Myslím, že asi kouří, ale nechci se jí ptát přímo, aby neměla pocit, že ji hlídám a nekouřila ještě víc mně natruc. Dá se to jestli někdo kouří podle něčeho poznat? Nechci ji naštvat takovým tím, dejchni na mě, ale jestli si už teď ničí zfdrvaí cigaretama, to mě fakt děsí. Nevím, co mám dělat. Možná by mi mohla poradit i paní Martina. Děkuji za odpověď. Helena

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den S kouřením natruc zkušenosti mám, ale bojím se, že tady není moc co radit. Poznat se i podle zápachu z rukou a vlasů - to je věc, to se nepřevleče. Úplně zakázat se kouření nedá, koneckonců dceru nemáte pod dohledem 24 hodin denně a někdy i ta kontrola je právě něco, proti čemu se "mladý duch" brání" touhle kouřící revolucí. .. Dobrý den, já bych ještě dodala, že kouření se dá zjistit buď dechovou zkouškou na CO ve výdechu nebo vyšetřením kotininu v moči nebo krvi. Zkuste si s dcerou popovídat o tom, jak funguje tabákový průmysl - dostat děti do závislosti dříve, než vědí, co to obnáší a jaká rizika to pro ně znamená, cílený marketing na děti atd. Kdybyste měla zájem o další informace, zavolejte do Centra pro závislé na tabáku, tel. 224 966 608. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Olda

  Můj táta kouřil celej život a zničilo mu to totálně zdraví. Já sice nekouřím, ale zajímalo by mě, jestli mi mohl nějaké zdravotní následky přenechat takzvaně v genech. Třeba jestli děti kuřáků jsou od narození náchylnější na nějaký nemoci a tak. Díky za odpověď.

 • Martina + MUDr. Alexandra Kmeťová

  tak tady nechám prostor paní doktorce -------------------- Dobrý den, pokud se na Vás přenesla poškozená genetická informace, můžete mít následky, takže teoreticky můžete být náchylnější na nějaké nemoci včetně kouření. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Radana

  Dobrý den, co si myslíte o takových těch novoročních předsevzetích, když si na silvestra někdo zapáli cigaretu a říká, že tohle je jeho poslední a od novýho roku už nekouří. Je dobrý přestat takhle naráz a bez rozmyslu, nebo je lepší se nas to nějak dýl přiravovat a pak teřba přestávat postupně? Děkuju moc za odpověď. Rada

 • Martina

  nevím, co k tomu řekne paní doktorka, ale právě takto jsem přestala já :) Novoroční předsevzetí, už poslední 3 roky.... teď již skoro 3 roky exkuřák ------------ Dobrý den, každá příležitost pro zanechání kouření je vítána. Doporučuji předem naplánovat náhradní řešení pro typické kuřácké situace a léky k potlačení abstinenčních příznaků, kdyby to nešlo. Redukce není vhodná - význam má při snížení počtu cigaret o poloviny a většina kuřáků nemá síly na vynechání posledních pár cigaret. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Ivan

  Dobrý den paní Elisová,

  chtěl bych vědět, co je to ten iCoach, jak to funguje a co od toho můžu čekat?

  Díky a zdravím.

  Ivan

 • Martina

  iCoach je vlastně takový webový trenér, rádce, který Vám každý den posílá rady, co a jak dělat, když chcete přestat kouřit. Dozvíte se např. různé triky, co dělat, když máte zrovna teď děsnou chuť si zapálit, jak tu chuť překonat, na co myslet. Může to znít banálně, ale spoustu věcí si (např. s čím má kouření spojené, proč si v určitých situacích zapaluje častěji atd.) člověk uvědomí, až když to za něj vysloví někdo jiný. A v tomhle případě je to právě iCoach. Navíc si v aplikaci můžete psát deník, dostáváte pravidelně vyhodnocení Vašich pokroků, postupujete z jedné fáze do druhé, je to vlastně taková "bojovka."

 • Jitka

  Dotaz pro paní Elisovou: Chtěla bych vědět, jak reagova váš syn, když jste přestala kouřit? Všiml si toho, že maminka už nekouří? Nebo jak vůbec reagoval, když vás viděl si zapalovat. Syn mého bratra třeba brečel, když viděl tátu kouřit. Mám roční dceru, v těhotenství jsem přestala kouřit, pak jsem zase začala, ale zatím kouřím jen tajně. Bojím se, abych tím dceru nějak nevystrašila... Díky za vaši zkušenost. Jíťa

 • Martina

  Můj syn na to nereagoval, přestala jsem před tím, než byl počat :)

 • Monika

  Někde jsem četla, že tabák a antikoncepce nejdou dohromady? Je to pravda? Měl by třeba můj gynekolog vědět, že kouřím a podle toho mi navrnout jiný druh antikoncepce? Děkuji.

 • Martina + MUDr. Alexandra Kmeťová

  Moniko, myslím, že je to i v příbalovém letáku u antikoncepčních pilulek napsáno.... Dobrý den, kouření i antikoncepce zvyšují několikanásobně riziko trombózy a plicní embólie. Váš gynekolog by jistě měl vědět, zda-li kouříte nebo nikoliv a měl by Vám doporučit přestat. Pokud se totiž přidruží další rizikový faktor (např. dlouhý let, úraz, genetická predispozice), je riziko sraženiny opravdu vysoké. Proto - s antikoncepcí byste neměla kouřit! Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Kiki

  Máte nějaké zaručené triky, jak přestat myslet na to, že máte prostě stašnou chuť kouřit? :-) Tohle je asi otázka spíš na paní Elisovou, ale třeba poradí i paní doktorka. Díky moc!

 • Martina+ MUDr. Alexandra Kmeťová

  chuť jde spláchnout sklenkou vody, a když myslíte na cigaretu, Řekněte si, co vám vlastně chybí? Kouř? Cigaretový závan z oblečení? Zažloutlé prsty? Je spíš si nutné opakovat pozitiva, které nekouření má...Držím palce, ať chuť překonáte. Dobrý den, já také souhlasím - univerzální recept neexistuje, nicméně ta chuť trvá krátce, ale je poměrně intenzivní. Doporučuji předem plánovat, co budete dělat v typických kuřáckých situacích. Je vhodné vybrat si něco, co děláte ráda. Těšte se z odvykání, však je to to, co jste chtěla. Gratuluji Vám! Zdravím, Dr. Kmeťová

 • Evelína

  Vím, že to asi bude znít divně, ale jsem děsně hubená a přítel říká, že je to i tím, že kouřím, že kdybych přestala, nějaké to kilo určitě přiberu. Jenže já se k tkmu pořád nedokážu rozhoupat a navíc jsem teď zas někde četla, že ne vždycky se přibírá. Dá se to nějak dopředu předpovědět, odhadnout? Děkuji, E.

 • Martina

  Tak cigaretou můžete na chvilku zahnat chuť k jídlu. Myslím, že existuje víc pozitiv, která získáte nekouřením, než jen pár kilo nahoře :) Určitě to stojí za zkoušku, je to to nejlepší co pro svoje tělo a i okolí můžete udělat. Chce to jen rozhodnutí :)

 • Eda

  Už nějakou dobu se snažíme se ženou o dítě, ale stále se nám nedaří. Žena kouří tak krabičku denně myslíte, že to na to může mít nějaký vliv a že kdyby třeba přestala bude šance, že otěhotní větší?

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, kouření zhoršuje pohyblivost spermií a je rizikové také u žen. Celkově snižuje plodnost. Takže po zanechání kouření je šance jistě větší. Mimochodem - i u umělého oplodnění je asi o 50% nižší šance na otěhotnění. Budu držet pěsti a zdravím, Dr. Kmeťová

 • Kris

  Dobrý den Martino, můj přítel kouří a stále se snaží přestávat. Vždycky, když má odvykací období, je hrozně nervózní a nedá se sním vydržet. Nevím, jetsli s ním mám o tom mluvit a snažit se mu pomoct, nebo ho nechat být. Jak jste na tom byla vy, když jste přestávala? byla jste za zájem okolí ráda, nebo vás to spíš otravovalo? Předem díky za vaše rady. K.

 • Martina

  Tohle je opravdu velmi individuální. Nevím, jaký Váš partner je, pokud cítíte, že by si o tom rád promluvil, ale nechce o to sám začít, zkuste ho nějak vlídně a nenápadně postrčit. Jsou ale samozřejmě taky lidé, kteří o svých pocitech neradi hovoří a jakékoliv náznaky a otázky vnímají negativně. Potřebují se s tím prostě srovnat sami. Chce to každopádně hodně tolerance a pochopení, ono to opravdu není jednoduché a ne každý si třeba dopředu dokáže přestavit, co bude odvykání kouření obnášet. Zkuste ho třeba nějak zabavit, rozptýlit, potěšit, to neuškodí nikdy a nikomu J.

 • Eva

  Dobrý den,
  ráda bych přestala kouřit, ale bojím se, že ztloustnu. Představa, že si s nekouřením budu muset navíc výrazně upravit stravovací návyky, mi připadá nereálná. Můžete mi poradit jak to udělat, abych nějak výrazně nepřibrala, ale abych zároveň toto období překlenula s co nejmenšími problémy?
  Moc děkuji za odpověď.

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, je pravda, že odvykání kouření je rizikové stran přírůstku na váze, nicméně nepřibere každý. I kdybyste přibrala cca 5 kg (což je průměr), tak Vaše zdravotní riziko bude daleko nižší, než při pokračování kouření. Výrazné omezování diety se nedoporučuje, ale také není vhodné nahrazovat cigarety jídlem. Důležitý je pohyb. Pokud máte zájem o léčbu ve specializovaném centru, objednejte se k nám do Centra pro závislé na tabáku, tel. 224 966 608. Zdravím, Dr. Kmeťová

 • jan Pokorný

  V Ostravě kouří pasivně všichni.Co je horší kouř z fabrik a smog a nebo
  cigaretka na zlost a na uklidněnou po šichtě?

 • MUDr. Alexandra Kmeťová

  Dobrý den, ve studiích se opakovaně kouření cigaret i expozice tabákovému kouři prokázalo jako škodlivější. Proto doporučuji zanechání kouření co nejdříve. Tím nechci zlehčovat smogovou situaci v Ostravě, která je také vážná a zdraví poškozující. Úplně nejhorší je kombinace obou - tyto rizikové faktory se totiž násobí.

 • Mirek S.

  Dobrý den,
  před několika lety se mi podařilo přestat kouřit,aniž bych se o to nějak speciálně pokoušel-šlo asi o nějaký vedlejší produkt jiného mého problému:na krku se mi vytvořila bolavá skvrna.Myslel jsem si,že to může být pásový opar a vyhledal jsem na webu nějaké léčebné metody,mezi jinými užívání B-vitamínu.Po užití větších dávek B-komplexu a též Pangaminu po několika dnech,když mě napadlo,že si půjdu zapálit cigaretu,jsem najednou pocítil jakýsi nepříjemný pocit snad nastupující nevolnosti a tak jsem si nezakouřil a od té doby jsem neměl ani jednu cigaretu v ústech-pokaždé,když si představím to nasávání kouře,tak mně opět přepadne ten nepříjemný pocit-vlastně úplný odpor ke kouření.
  Vůbec si nejsem jistý,jestli za to může onen vitamín B nebo to byl nějaký dar shůry.Ten flek na krku byl nakonec od nošení mobilu na popruhu z nějakého umělého vlákna.Takže zkuste trochu B vitaminu,neměli byste tím nic pokazit.

 • Martina Elisová a Alexandra Kmeťová o odvykání kouření

  Souhlasím, mohlo se na tom podílet cokoliv. Každopádně pro Vaše zdraví je skvělé, že nekouříte! Dr. Kmeťová

Foto: archiv

Autor: - han -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.