Ministr Jaromír Drábek

Chat je uzavřený20.01.2012 10:00

Jaromír Drábek.

V Česku v posledních měsících vypukla doslova sociální revoluce. Od 1. ledna se radikálně změnil systém sociálních dávek. Dlouhodobě nezaměstnaní letos budou muset nastoupit povinnou službu a už od podzimu se musejí hlásit na pracovištích Czech Point.

V Česku v posledních měsících vypukla doslova sociální revoluce. Od 1. ledna se radikálně změnil systém sociálních dávek. Dlouhodobě nezaměstnaní letos budou muset nastoupit povinnou službu a už od podzimu se musejí hlásit na pracovištích Czech Point. Kdy začnou platit sociální karty a jaké změny ještě Čechy čekají? Ministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) odpovídal on-line.

Chat

 • Anna Řeháčková

  Dobrý den,líbí se mi váš nápad na zrušení kojeneckých ústavu. Jen se chci zeptat, budou mít šanci stát se pěstounem i lidé, kteří jsou sami bez partnera a jsou třeba starší. Mně je 49 let, vychovala jsem dvě děti, které už mají vlastní rodiny a měla bych o to zájem. Nebo budou upřednosťnovány mladé rodiny? děkuju za odpověď

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den všem, budu odpovídat na otázky v pořadí, jak se mi zobrazí, žádnou nevynechám a budu odpovídat stručně, aby se dostalo na co nejvíce otázek. K této otázce nejprve jenom upřesním, že cílem není rušit ústavy, ale zajistit individuální péči o děti, u ústavů předpokládáme transformaci na zařízení podporující individuální péči. Pěstounem se může stát i samostatně žijící osoba, věk nehraje roli, zájemci o pěstounství jsou však pečlivě posuzováni a školeni, abychom zajistili dětem vysokou úroveň péče.

 • Je to pravda?

  Dobrý den, tento dopis koluje na internetu. Mohl byste na to prosím reagovat. Je to pravda? děkuju za reakci

  Veřejně prospěšné práce budou vykonávat nezaměstnaní, kteří déle než dva měsíce pobírají od úřadu práce příspěvek v nezaměstnanosti. Cikáni však příspěvek v nezaměstnanosti nepobírají, protože nikdy nepracovali. Ti dostávají sociální dávky, které nejsou vázány na vykonávání veřejně prospěšných prací. Takže toto řešení, co vymyslela naše vládní garnitura..., není zaměřeno na to, aby cikáni začali pracovat, ale proti nám ostatním, kteří jsme byli léta zaměstnaní a povinně jsme odváděli do státní kasy sociální pojištění. Pokud přijdeme o práci a neseženeme si rychle novou, tak za pár drobných po dvou měsících na pracáku půjdeme zametat ulice a sbírat psí lejna. A cikáni, kteří nikdy nepracovali, budou nadále pobírat štědré sociální dávky.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den. Není to pravda. Veřejná služba je určena i (především) pro dlouhodobě nezaměstnané, kteří jsou příjemci sociálních dávek. Už jsme to několikrát veřejně dementovali, přesto se nepravdivá zpráva šíří dál a dál.

 • Jan Novák

  Dobrý den. Proč nenabídnete veřejné práce nezaměstnaným, jako plnohodnotný pracovní poměr s odpovídajícím finančním ohodnocením alespoň zákonnou minimální mzdou? Vždyť práce je všude dost, jen si dát práci s tím jí zorganizovat- péče o staré lidi, dětské hřiště, práce v ekologii... Pak bych souhlasil s tím, že pokud nezaměstnaný takovou práci odmítne, neměl by od států dostávat nic a stát by přestal vyplácet těm, co se chtějí přiživovat na úkor ostatních.


 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den. Veřejně porspěšná práce je placena jako každý jiný pracovní poměr. Veřejná služba je zaměřena na udržování a obnovování pracovního návyků a standardního životního stylu, není samostatně odměňována, nicméně neodmítnutí veřejné služby je podmínkou pro výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze. Stát v takovém případě kromě výplaty dávek platí za nezaměstnaného zdravotní pojištění, nezaměstnaný je účastníkem důchodového pojištění a jsou mu poskytovány služby zprostředkování zaměstnání. Každý se může svobodně rozhodnout, zda se chce v tomto systému účastnit, či zda se o sebe postará sám.

 • ing.Pavel Šimurda

  Líbí se mi problematika otevřená problematika sociálních karet pro důchodce atd. neměla by se ale vybírat nějaká extra banka ,ale možnost vydávat sociální karty by měly mít všechny banky..nebo banky splňující nějaká kritéria...s tím vznikající poplatky z karet , za výběry , bankovní operace by si tyto banky měly mít možnost , zařadit je do nákladů a od majitelů těchto sociálních karet nevybírat..byl by to motivační krok po banky...

 • Ministr Jaromír Drábek

  Ano, i tuto variantu jsme zvažovali, nicméně výběrové řízení mělo celkem jednoznačný průběh, vítězem výběrového řízení se stala Česká spořitelna a s ní příští týden podepíšeme smlouvu. Spolupráce s ostatními bankami pak už je na smluvním partnerovi. Připomínám jen, že průběh výběrového řízení je jako obvykle přístupný všem občanům na webu ministerstva. Základní služby jako výběr dávky v bankomatu, placení kartou, zjištění zůstatku účtu, budou pro klienty bezplatné.

 • Michaela B.

  Dobrý den, zajímalo by mě, jaké jsou náklady na jednoho těžce postiženého občana ČR (dítě, dospělí) a kam až chcete dohnat pečující o své děti, partnery, rodiče doma? Konečně by se mohl stát chovat k pečujícím s úctou a netlačit je do kouta společně s lidma, který nechtějí pracovat. Vždyť spousta z nich pracuje až 20 hodin každý den, bez nároku na odpočinek a nemají za to žádný ohodnocení. A co je čeká za šetření spousty peněz státu, zanedbatelný důchod. Měla by Vás všechny ve vládě hamba fackovat.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, příspěvek na péči u zdravotně postiženého občana je vyplácen státem ve výši až 12 tis. Kč měsíčně. Dále je vyplácen příspěvek na mobilitu, příspěvek na kompenzační pomůcky a samozřejmě všechny další dávky, které náležejí občanům obecně (státní sociální podpora a dávky hmotné nouze). Vždy bude probíhat diskuse, jestli je to málo, stejně tak jako u výdajů na školství, vědu, policii atd. Osobně prosazuji snižování provozních a administrativních nákladů státu, abychom nemuseli šetřit na dávkách zdravotně postiženým či jiným občanům v tísni. Proto v roce 2012 vyplatíme na dávkách zdravotně postiženým více než v roce 2011, i když se všude jinde šetří.

 • ROMAN PILNÝ

  DOBRÝ DEN,
  MYSLÍM SI ŽE ZÁKON O NEMOCENSKÉ JE OMEZOVÁNÍM OSOBNÍ SVOBODY.Pacient který neuslyší zvonek když přijde kontrola může dostat výpověd.Jak má pacient dokázat že v době kdy tam byla kontrola třeba spal??já mám tvrdý spánek a zvonek mě nevzbudí.Takže můžu být potrestán za to že jsem dodržoval nemocenskou???Nebo když bude mít nemocný na uších sluchátka třeba s audio knihou??Může jít nemocný spát v 19 hodin když kontrola může přijít do 20 hodin???

 • Ministr Jaromír Drábek

  Výpověď může dostat ten, kdo zvlášť hrubým způsobem poruší léčebný režim, tedy pokud je například přistižen v době pracovní neschopnosti při nelegální práci, nedodržuje dobu povolených vycházek apod. Tvrdý spánek určitě zvlášť hrubým porušením léčebného režiimu není.

 • PETR JAKIMIV- INVALIDNÍ DŮCHODCE

  JAKÉ BUDOU DALŠÍ KROKY PO PŘÍSPĚVKU NA IMOBILITU? ZRUŠENÍ ZTP A ZTP-P ? PŘECE NÁM INVALIDŮM NEDOPŘEJETE DVĚ "VÝHODY" NA JEDNU VĚC? SYMBOLICKÝCH 400,- KČ MĚSÍČNĚ BUDE VŽDY MĚNŠÍ ČÁSTKA, NEŽ TA KTEROU NAPŘ. PROJEZDÍME V MHD BEZ OMEZENÍ. JSTE NĚJAK NEDŮSLEDNÝ PANE MINISTŘE. VŽDYŤ TEN CO SE DOPLAZÍ NA AUTOBUSOVOU ZASTÁVKU TÍM JEN DOKAZUJE, ŽE FYZICKY MÁ I NA PRÁCI V URANOVÝCH DOLECH. POPIŠTE KROK ZA KROKEM A SROZUMITELNĚ VAŠE DALŠÍ KROKY VE VZTAHU STÁTU A INVALIDNÍCH OBČANŮ. DĚKUJI

 • Ministr Jaromír Drábek

  Prosím, přečtěte si předchozí odpověď. Průkazy ZTP ani jiné výhody se neruší.

 • Petra Kneblova

  Dobrý den,mám pocit,že to co se teď děje,spíše lidem práci bere,než dává...Ti co spoustu let nepracují,si zase najdou skulinu,jak se práci vyhnou a postižení lidé doplatí tím,že si nebudou moct dovolit zaplatit za službu a taky možná nebude mít ani od koho brát službu!.Dotaz:je pravda,že se mají služby zvednout na 120kč za hodinu?

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, snažíme se, aby skuliny byly co nejmenší, proto jsme změnili pravidla pro veřejnou službu, posilujeme kontrolu nelegální práce apod. Příspěvek na péči, o kterém asi píšete, se dokonce v některých úrovních zvyšuje. Při stanovování maximálních cen služeb musíme reagovat na inflaci a také na velmi nízkou úroveň mezd v sociálních službách.

 • Andrea Košťálová

  Dobrý den,zajímalo by mne,zda jste se sám,osobně,někdy staral o postižené dítě? Předpokládám,že ne,protože potom by nebyla péče o roční postižené dítě srovnatelná s péčí o dítě zdravé.Zajímalo by mne,jak chcete pomoci rodinám,které mají postižené děti,když berou léky,které pojišťovna nehradí a mají být živi z almužny,kterou jste odsouhlasili.Je to ostuda,kam jste naši republiku dostali!!!!

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den. Ano, staral. K výši dávek poskytovaným zdravotně postiženým občanům viz předchozí odpovědi.

 • Pavel Šmatlák

  Já mám takový dojem,že se z pěstunské péče stane byznys a děti na tom budou ve většině případů hůře než předtím,protože špatný pěstoun pro peníze to je ta nejhorší kombinace i ve srovnání s jakýmkoli ústavem a protože žijeme v česku,kde je vše dovoleno soudy stojí za hov-o zrovna tak jako většina úředníků a lidí zabývajících se touto problematikou tak to bude opět tragédie.Chtěl bych se zeptat jak a kdo bude na pěstouny dohlížet-nedělají to zadarmo a jaké sankce budou za špatné zacházení s dětmi pro pěstiun:Aby to tu nakonec neodnesly hlavně ti o kterých a pro které, myslím děti to je.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Ano, toto je jedno z rizik, na které musíme dát velký pozor a kontrola musí být skutečně důsledná.

 • Iveta V.

  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda znate a muzete mi napsat pomer mezi administrativnimi naklady na vyplaceni davek a davkami vyplacenymi? Procentualne staci.
  Dekuji.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, tak tady nenapíšu přesné číslo, z hlavy to nevím, je možné to dohledat ve schváleném státním rozpočtu, ale řádově se vyplácí ročně cca 500 mld. Kč a administrativní náklady jsou cca 15 mld. Kč, tedy odhaduji cca 3 %, samozřejmě u každého typu dávky jsou administrativní náklady jiné. To je ale prosím opravdu hrubý odhad bez použití podkladů.

 • Iveta V.

  Dobry den, jeste jeden dotaz bych mela. Zda Vas napadlo, kdyz jste politik, nejen ministr, ze byste mohl mit v resortu vice penez, kdyby spousta penez v teto zemi netekla nekterym do kapsy, kdyby verejne zakazky jako takove byly ciste a nepredrazene (nemyslim MPSV). Tam odtekaji miliardy. Tady se vam jako politikovi, ktery je i ministrem oteviraji velke moznosti prijmu.
  Mate v planu ci snazite se, aby jste nemusel jen skrtat, ale take si nejake finance do resortu privest prave jen dobrym hospodarenim cele vlady, ve sve podstate vsech poslancu?

 • Ministr Jaromír Drábek

  Ano, přemýšlím stejným směrem, proto výběrová řízení na webu, proto snižování administrativních nákladů, boj proti černé práci, která ochuzuje sociální i zdravotní systém atd. Jako člen vlády i poslanec se snažím, aby se podobně postupovalo všude, stejně tak to prosazuji i jako místopředseda TOP 09. Je to ale běh na dlouhou trať, to je jasné.

 • Maty

  pane Drábku ani já nemám rád zneužívatele čehokoli, tím méně sociálních dávek, navíc je mi jasné, že toto tak úplně není váš job...stejně se ale zeptám: bavíte se občas na vládě trochu komplexněji na téma schodek státního rozpočtu a jeho příčiny? Mě se totiž vůbec nelíbí, že dle konzervativních odhadů přijde ČR ročně o cca 100 miliard na zkorumpovaných státních zakázkách zrežírovaných přičinlivými úředníky státní správy ve spolupráci s "kmotry" a tento dluh (jehož důsledkem je pochopitelně i enormní tlak na adresáty různých dávek) chce stát splácet po občanech ! Budiž, pokud bych věděl že stát je v koncích a vyčerpal všechny možnosti stabilizovat své finance, holt si na svoji podporu půjdu přivydělat zametáním chodníku, ale bych se měl cítit když vím, že zatímco já se pachtím s koštětem, tak na obraně opět kupují nějakou zbytečnost 3 x dražší než je běžné? Na dopravě staví dálnice 2x dražší než v Německu? Nemocnice kupují přístroje přes x překupníků aby si všichni ředitelovi kamarádi mohli postavit další vily? Kromě toho, že to stojí prachy...nevadí Vám, že STÁT se účastní trestných činů které nikdo nijak nepotírá? A že naše pověst v zahraničí je pří odhalení každé další causy opět horší a horší (takové to shovívavé-no jo češi, co chceš...) Co DOOPRAVDY děláte proti korupci?

 • Ministr Jaromír Drábek

  To, co popisujete, mi velmi vadí, proto jsem se nakonec po 20 letech v komerční sféře dal do politiky. Jak jsem popsal v předchozích odpovědích, ve svém resortu postupuji maximálně transparentně a snažím se ovlivnit i to, co se děje v celé státní správě. Možnosti jsou však omezené, vláda je koaliční a TOP 09 nemá možnost ovlivnit úplně všechno.

 • Tomáš Novák

  Dobrý den pane ministře,

  mám na Vás dotaz.

  Pokud byl osobě starší 18-let přiznán minulý rok PnP 2.stupně, musí projít novým posouzením dle nových pravidel pokud chce průkaz ZTP?
  Nebo je to jen administrativní rozhodnutí a všichni, kteří mají PnP 2. stupně mají nárok na průkaz ZTP.

  Pokud platí, že musí být nové posouzení, tak je to naprosto nesystémové, protože mezi oběma žádostmi - na PnP dle starých pravidel a na ZTP dle nových může být klidně jen několik týdnů rozdíl...

  Pokud nemají lidé s dříve přiznaným PnP 2.stupně nárok na ZTP a ti s nově přiznaným ano, tak je to nelogické.

  PnP 2.stupně přeci znamená už dost velké postižení, opravňující využívat "výhod" ZTP...

  Je to zřejmé i z toho, že mnohou současných držitelů ZTP, případně ZTP/P nepobírá PnP nebo třeba jen 1.stupně

  Existuje nějaký metodický pokyn MPSV k tomuto - žádost o ZTP, případně ZTP/P pro dřívěji posuzované s PnP ve 2., příp. 3 a 4. stupni?

  Předem děkuji za odpověď

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, umím jen rámcovou odpověď, od začátku roku se posuzuje podle pravidel Světové zdravotní organizace a posouzení se provádí pouze jednou. Přesný postup v přechodném období Vám sdělí na pracovišti úřadu práce, kde se od počátku roku průkazy ZTP vydávají.

 • Katka V.

  Pane ministře, stále trváte na Vašich prohlášeních a slibech několikrát medializovaných, že osobám s postižením a jejich rodinám, osobám pečujícím, v žádném případě nechcete snížit příjmy a životní úroveň? A co snížení přispěvku na mobilitu, převod sociálního příspěvku na navýšení PnP o pohé dva tisíce, zrušení spouběhu PnP a rodičovského přispěvku, kdy rodiny pečující o dítě s postižením tak přijdou měsíčně o několik tisíc korun? Jak u těchto rodin chcete řešit nárok na pomoc v hmotné nouzi, kdy se rodiče svým postiženým dětem snaží našetřit např. na stavebním spoření pro finanční zajištění jejich budoucnosti, často po dvacetikorunách a nyní díky těmto úsporám na hmotnou nouzi nemají nárok? Přijde Vám to morální?

 • Ministr Jaromír Drábek

  Stále trvám na to, co jsem řekl při přípravě sociální reformy a také je to doložitelné čísly. Vroce 2012 bude objem dávek vyplacených zdravotně postiženým občanům vyšší než v roce 2011, což považuji v současné ekonomické situaci za velký úspěch. Ano, slučujeme dávky do větších celků, nový systém je přehlednější, spravedlivější (více diferencuje podle stupně postižení) a administrativně méně náročný (jedno posouzení, jedna dávka posuzovaná podle zdravotního stavu dítěte). Stavební spoření by nemělo být překážkou pro výplatu dávek hmotné nouze.

 • K.V.

  Pane ministře, můžete rodičům postižených dětí a osobám pečujícím laskavě poradit, jak mají dle Vaší koncepce o důchodové reformě řešit svoji situaci do budoucna, s nynějšími přijmy a Baší vizí druhěho důchodového pilíře, z čeho si mají na důstojné stáří našetřit? Jak mohou řešit svoji situaci např. v případě nemoci, když nemají nárok na nemocenskou, ani se nemohou dobrovolně k nemocenskému pojištění prihlásit? Z čeho mají zaplatit náklady na pobyt v nemocničním zařízení, léky, z čeho uhradit alespoň častečné sociální služby o člena rodiny s postižením, když PnP je naprosto nedostačující a neodpovídá cenám služeb? Myslíte si, že tyto osoby nepracují, nejsou přínosem pro stát, nebo že nemají nárok na onemocnění?

 • Ministr Jaromír Drábek

  Péče o osobu blízkou je započítávána pro účely nároku na důchod. K výši příspěvku na péči jsem se již vyjádřil v předchozích odpovědích.

 • Renata Czaderová

  Dobrý den, jsem mámou velmi těžce nemocného a těžce postiženého syna. Synovi je 6 let. Pobírám PnP 4stupně. Mám to štěstí, že můžu choit do práce ( na částečný úvazek ). Přihlásila jsem se do školy, abych si rozšířila odbornou kvalifikaci. Proto musím na delší dobu odjet z domova. Má manžel nárok na podporu při ošetřování dítěte? Podle našich dosavadních zjištění, nárok na tuto podporu se na náš případ nevztahuje. Děkuji za odpověď.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, příspěvek na péči je určen oprávněné osobě k zajištění péče. Pokud tuto péči bude místo Vás zajišťovat Váš manžel, tedy by měl být příjemcem poměrné části příspěvku na péči on. Podpora při ošetřování dítěte se poskytuje při krátkodobém onemocnění, nikoli při zdravotním postižení. Tedy příspěvek na péči bez krácení, podpora při ošetřování nikoli.

 • Náchodsko

  nemám slov to je šílený co vymýšlíte ..........těch směšných 400kč měsíčně hodně lidem nevystačí....na benzín já s dcerou jezdím každý den ji vozím do stacionáře 15km ,a několikrát za měsíc k lékařům,,,,,to že se staráme o postižené děti aby nemusely být v ústavech tak to je čím dál mín oceněné

 • Ministr Jaromír Drábek

  Viz předchozí odpovědi.

 • Vlasta M.

  Pane ministře není náhodou ten všeobecný kolotoč pouze o revitalizaci bank?

 • Ministr Jaromír Drábek

  Tak tady odpovědět neumím, protože otázce nerozumím.

 • Iveta V.

  Dobry den, poradite mi, z ceho mam zaplatit asistenci pro dite s tezkym postizenim, ve veku 5.5let, na motoricke urovni 1-2 mecicni ho mimina, s tezkym prijmem potravy, mentalne asi 12 mesicu, s kterym nonstop pracuji a dostavam jen III.st PNP a to je 9000 KC, kdyz bych chtela studijne mela na tyden odjet?
  Kdyz tu castku rozdelim, tak na tyden je 2250 Kc a z te tydenni vypomoc na 8 hodin denne nezaplatim. Ta castka je nedostacujici. Mne musi stacit na 24 hodin denne, 7 dni v tydnu, ale pokud bych za tuto castku chtela nekoho zaplatit, tak jsem bez sance.
  A druhy dotaz, co byste delali, kdybychom vsichni rodice ze dne na den dali deti do ustavu? To vyjde podstatne draz, a presto nam, te nejlevnejsi pracovni sile v tomto state berete a nejen finance, ale i dustojnost. Dekuji za odpoved.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Viz předchozí odpovědi k úrovni příspěvku na péči a dalším poskytovaným dávkám. V popsaném případě doporučuji požádat o nové posouzení zdravotního stavu.

 • Martin V.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak zajistí budoucí důchodce spoření papírků? Peníze jsou kryté produkcí - pokud tady v budoucnu nebudou lidé, kteří by něco vyráběli a pěstovali, tak úspory ve fondech ztratí hodnotu (prosím vynechat argument o investici do zahraničí - nedovedu si představit zemi, v které budou obyvatelé s radostí pracovat na cizí důchodce).
  Vámi navrhovaná důchodová reforma má stát řadu miliard ročně - proč tyto peníze raději neinvestujete do podpory rodin s dětmi? Tento stát třeba není schopen zajistit ani dostatečný počet míst ve školkách - trh pak samozřejmě nabízí řešení - za 8-12tisíc měsíčně.

 • Ministr Jaromír Drábek

  Dobrý den, již dnes stojí penzijní připojištění řadu miliard ročně ze státního rozpočtu. Druhý pilíř zavádíme právě proto, že tam je potřeba financování ze státního rozpočtu pouze přechodná po dobu omezeného transformačního období. Podpora rodin z dětmi je v naší zemi na vysoké úrovni ve srovnání se světem, v některých parametrech dokonce nejlepší z rozvinutých zemí (statistiky OECD - daňové slevy, rodinné přídavky, rodičovský příspěvek atd.). Udělám všechno pro to, aby se tuto úroveň i v obtížné ekkonomické situaci podařilo udržet. Děkuji všem za dotazy, přeji pěkný den a těším se někdy příště. Jaromír Drábek

Foto: Robert Sedmík

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.