Moderní pojetí fyzioterapie s Mgr. Ivou Bílkovou

Chat je uzavřený25.03.2014 10:00

Mgr. Iva Bílková.

Fyzioterapeuté se zabývají léčbou bolestí pohybového aparátu, ve které jim v posledních letech významně pomáhá rázová vlna. Rázová vlna je metoda s protibolestivým a silným biostimulačním efektem bez injekcí, léků nebo rizika poškození tkáně. Využívá rázovou vlnu Fokusovanou (působení vysoké energie v hloubce tkáně) nebo Radiální (největší energie na povrchu). Pomáhá v léčbě zánětů šlach, poúrazových stavech kloubů, kostí, svalů, vazů, při léčbě bolestí kloubů a páteře způsobené degenerativními změnami. Své dotazy, zda může pomoci moderní Fokusovaná rázová vlna i vám a jaké možnosti skýtá moderní fyzioterapie, jste kladli Mgr. Ivě Bílkové 25.3. od desáté hodiny.

Mgr. Iva Bílková absolvovala vysokoškolské studium fyzioterapie na UK a specializuje se na diagnostiku a léčbu poruch pohybového aparátu. Je propagátorem nového léčebného postupu zesilujícího účinek manuálních metod "pražské školy fyzioterapie" v kombinaci s působením účinných rázových vln v rámci jedné terapie. Je autorkou léčebného postupu Fyzioterapie All-Inclusive, který úspěšně prosazuje do fyzioterapeutické praxe v Čechách. V současné době působí jako vedoucí fyzioterapeut v pražském centru fyzioterapeutické péče FYZIOklinika - největším centru pro léčbu pohybových obtíží pomocí rázové vlny v ČR.

Chat

 • Nina

  Dobrý den,
  jak taková rázová vlna vypadá v praxi?

 • Host chatu

  • Na úvod si zde dovolím zároveň k této otázce krátce srovnat oba typy rázových vln, které dnes existují. • Nejrozšířenějším typem přístrojů na aplikování rázových vln je tzv. „Radiální rázová vlna“. Spíše by se to mělo nazývat „tlaková“ nebo „akustická“ vlna. Tu v České republice najdete u drtivé většiny pracovišť. Tato terapie vypadá následovně: na postižené místo a jeho okolí se nanese čistý gel vodící akustickou vlnu. Aplikátor vypadá jako pistole a vydává relativně hodně slyšitelné rázy. V aplikátoru lítá tam a zpět malý projektil, který naráží na koncovku z ušlechtilého materiálu. V koncovce se náraz přemění na akustickou vlnu, která postupuje přes povrch těla v místě přiložení aplikátoru a zde působí na membránu buňek. Tato terapie se využívá primárně na svalová vlákna a má na ně relaxační a protibolestivý účinek. U těchto přístrojů se nikdy nepřemění celý náraz projektilu na akustickou vlnu a zbytkovou energii cítíte jako rychlé „klepání“ do povrchu těla. Léčebná energie je nejsilnější pod povrchem těla a čím dál do hloubky, energie rychle vymizí. Pokud se zvyšuje použitá energie s cílem zintenzivnit působení pod povrchem těla, zvyšuje se také bolestivost tohoto klepání na povrchu (záleží také na kvalitě samotné koncovky, respektive jejího materiálu – mezi výrobci jsou obrovské rozdíly). • Dále pak existuje tzv. „Fokusovaná rázová vlna“ (zde je slovo „rázová“ na místě). Jedná se o naprosto odlišný (elektromagnetický) mechanismus vzniku rázu. Tato rázová vlna prochází větší plochou dovnitř těla. V hloubce tkáně se soustředí v jedno malé místo. Jedná se zde o velmi přesnou a výrazně účinnější léčbu. Tento ráz má 100x vyšší energii, která působí v tisícině času v porovnání s radiální rázovou vlnou. Aplikace vypadá podobně: nanese se gel na léčenou oblast a aplikátorem připomínající malý hrníček se přenáší vlna do hloubky těla. Tato terapie vydává velmi tichý zvuk. Není bolestivá na povrchu a podle typu postižení v hloubce těla můžete při vyšších výkonech můžete cítit slabé „píchání“. Velkým rozdílem je že tato rázová vlna má díky svému velkému účinku velmi široké spektrum léčebného použití – ne pouze na svalstvo pod povrchem, ale také léčba hluboko v těle, na úpony šlach, klouby, kosti, urychluje srůsty, podporuje růst nových vlásečnicových cév, urychluje hojení (i bércových vředů), v urologii a další.

 • Dotaz

  Co si myslíte o Vojtově metodě?

 • Host chatu

  • Dobrý den, myslím, že Vojtova metoda je velice dobře účinná v terapii miminek s opožděným psychomotorickým vývojem a dětí s vadným držením těla nebo vývojovými ortopedickými vadami. Zároveň má Vojtova metoda své důležité místo i v léčbě pohybových obtíží u dospělých, přestože u nich je výbavnost pohybových programů nižší. Např. měla jsem paní s vážnou skoliozou páteře. Po terapiích, kdy jsme používali Vojtovu metodu paní vždy „vyrostla“ o 2cm, tudíž bylo prokazatelné napřímení páteře. • Vojtova metoda, respektive docentem Václavem Vojtou popsaný psychomotorický vývoj, se stala základem pro mnoho dalších fyzioterapeutických metod a technik, které využívají též tzv. „vývojovou kineziologii“. Všechny tyto navazující metody využívají pohybové programy předem determinované (předepsané a uložené) v našem mozku a míše (Centrání Nervová Soustava). Využívají tedy polohy, kterými procházíme všichni během svého psychomotorického vývoje v dětství (leh, otáčení, plazení, lezení, stoj, chůze).

 • Dan Kostka

  Pro kt. pacienta není vhodná rázová vlna?

 • Host chatu

  • Dobrý den, pane Kostko, jedinou absolutní „kontraindikací“, je akutní rakovinné onemocnění. Rázová vlna totiž působí biostimulačně a tudíž by hrozilo zvýšené buněčné dělení buněk způsobující karcinom a případně vznik metastáz. Pokud klient prošel již léčbou karcinomu a léčba byla úspěšně ukončená, na rázovou vlnu se může dostavit. • Dříve se nedoporučovala rázová vlna i u poruch krevní srážlivosti nebo těhotenství, ale ty jsou jen relativní. Pokud u těhotné budeme dávat rázovou vlnu na vyvrknutý kotník nebo bolestivé rameno, plodu rázová vlna nijak neublíží. Jinak tomu bude u aplikace rázové vlny přímo do oblasti břicha či pánevního dna. Zároveň, pokud má klient poruchu krevní srážlivosti a užívá na toto léky, nic mu nehrozí. Pokud léky nebere, měl by počítat se vznikem „hematomu“ – modřiny v místě aplikace, která se ale do několika dní vstřebá. • Rázová vlna by se neměla užívat i bezprostředně po aplikaci kortikoidů, které vysušují měkké tkáně. Hrozí, že rázová vlna by mohla přispět k přetržení šlach v místě aplikace. Studie dělané v počátcích užívání rázových vln, kdy byly použity mnohonásobně vyšší energie a tlaky pro rázovou vlnu, ukázaly přetžení Achilovy šlachy a to pouze v případě, že ve šlaše byly přítomny kortikoidy. Dnes se doporučuje aplikovat rázovou vlnu cca 2-3 týdny po vysazení užití kortikoidů, tělo již látku zmetabilizovalo a vyloučilo. V posledních více než 5 letech co to sledujeme nejsou hlášeny žádná poranění tohoto druhu. • Další relativní kontraindikací je zavedený Kardiostimulátor (Pacemaker srdce neboli tzv. Budíček). Pokud přístroj při výrobě prošel testováním na rázovou vlnu (běžné ve Švýcarsku) a má na tuto léčbu atest, může být rázová vlna použita i v místě hrudníku (např. zmrzlé rameno, blokáda žeber apod.). Zda má Váš Pacemaker tento atest, se dozvíte od Vašeho kardiologa, který ví, jaký přistroj, od jakého výrobce implantoval.

 • Hana Lošanová

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda rázová vlna působí proti bolestem v zádech, kolenech a levé ramenní lopatce dlouhodobě, nebo se musí zopakovat. Mám totiž degenerativní změny a častro užívám léky,. Kdyby tato metoda byla účinná, měla bych o ní zájem. Děkuji.

 • Host chatu

  • Dobrý den, paní Lošanová, nepíšete co přesně Vás trápí, respektive co je příčinou. Pokud bolesti kloubů vznikají v důsledku artrozy, může Vám rázová vlna (Fokusovaná) pomoci od bolestí. Stejně je tak tomu u bolestí zad způsobené osteofyty nebo poškozením meziobratlových kloubních chrupavek, meziobratlových plotének apod.. • Vzhledem k tomu, že své tělo používáte tak, jak asi většina populace, tj. špatné držení, nedostatek sportu, který by „promazával“ klouby apod. nepředpokládám, že by Vám rázová vlna pomohla na „doživotí“. Pokud se chcete zbavit bolestí dlouhodoběji, je potřeba změnit i svůj životní styl, který Vám potíže způsobil. Nicméně určitě Vám Fokusovnaná rázová vlna pomůže od současných bolestí buď naplno, nebo částečně, tak že Vám dovolí snížit dávku léků nebo je zcela přestanete užívat. • K trvalému odstranění bolestí bych doporučila kombinaci fyzioterapie a aplikace rázové vlny, takovouto službu jsme ve FYZIOklinice nazvali „Fyzioterapie All Inclusive“. Tuto metodu jsme vypracovali a začali jako první aplikovat v praxi na základě klinických zkušeností v léčbě bolestí pohybového aparátu, na které se specializujeme.

 • pepa

  Mám diagnostikovaný zánět achilovy šlachy(již několik měsíců) a patní ostruhy,byla by vhodná léčba rázovou vlnou?Děkuji

 • Host chatu

  • Dobrý den, pane Pepo. Léčba „Achillodynie“ patří přímo mezi prokazatelně potvrzené účinky Fokusované rázové vlny. Úspěšnost je vysoká. Podobně je tomu u patních ostruh. Zde bych jen chtěla poukázat na fakt, že bolest pat či chodidel nezpůsobuje samotné „zbytnění patní kosti“ v podobě ostruhy. Bolest vyvolává zánět plantární fascie (obal svalu). Fokusovaná rázová vlna tedy léčí zánět, neodbourává patní výrůstky. Asi 50% populace mezi 30-80lety má patní ostruhu, ale jen 30% z nich trpí bolestmi. Z toho vyplývá, že samotná patní ostruha není příčinou bolestí, ale bolest způsobuje zánět měkkých tkání v chodidle.

 • KMK

  CO patří mimo rázových vln do moderního pojetí fyzioterapie?

 • Host chatu

  • Za moderní pojetí léčby pokládáme kombinaci propracovaných metod manuální fyzioterapie s radiální a fokusovanou rázovou vlnou. Tuto péči doplňujeme podpůrným kinesiotapingem. Při cvičení používáme ve světě nové pomůcky vypracované většinou pro trenink vrcholových sportovců nebo sportovně aktivních lidí (flowin, bosu, propriomed, posturomed,..). Důraz klademe na podporu hlubokého stabilizačního systému, někdy označovaném jako „core“. • Naopak např. magnetoterapii, vířivky, ozařování, terapeutický ultrazvuk apod. pokládáme ve fyzioterapii a obecně v léčbě pohybového aparátu za překonané a buď zcela bez efektu nebo jen s minimálním.

 • Iva

  Jak je financne narocna tato lecba - pojistovny ji pry neplati.

 • Host chatu

  Ano, zdravotní pojištovny tuto terapii neproplácí. Cena radiální rázové vlny se pohybuje od 350 do 1200kč – je třeba přijít i 8-12x (pozor na to co je obsahem služby – někde pouze aplikace radiálních vln, někde cena obsahuje více služeb, dále si dejte pozor na typ přístroje). Fokusovaná rázová vlna začíná na 1500kč – nicméně stačí přijít 1-5x (záleží na tom, zda jde o akutní bolest např. zlomenina kosti, nebo zda řešíme několikaletý problém. Opět si prověřte předem co je obsahem nabízené služby.

 • Robert

  Tchýni boleji hodne zada , ne pomohla by jste jí?

 • Host chatu

  • Na bolest zad využíváme kombinaci fyzioterapie a radiální rázové vlny nazvané jako Fyzioterapie All Inclusive. Případně volíme v léčbě bolestí zad Fokusovanou rázovou vlnu, záleží na příčině bolestí. Viz odpověď paní Lošanové výše. • Na hodinách fyzioterapie se Vaše tchyně dozví, jak má se svým tělem zacházet tak, aby si nezpůsobovala opětovné problémy. Radiální rázová vlna ji pomůže od bolestí způsobených zvýšeným svalovým napětím, fokusovaná rázová vlna od bolestí způsobených degenerativním postižením páteře a kloubů páteře. • Zkušenosti s léčbou bolestí zad máme velikou, přeci jen jde o velice častý problém v populaci.

 • Lada

  Je razova vlna vhodna pro vsechny typy pacientu?

 • Host chatu

  • Ano. Fokusovaná rázová vlna má nesmírně široké pole působnosti. Pro Vaši představu užívá se např. v urologii pro odstranění ledvinových kamenů, zánětů močového měchýře a cest …, v neurologii v léčbě poruch vodivosti periferních nervů,… v sexuologii pro léčbu erektilní dysfunkce nebo bolestí pánevního dna,... Užití má i v kardiologii pro pacienty po infarktu myokardu, … v ortopedii a chirurgii v léčbě hojení kostí, vazů, šlach, svalů, chrupavek. Při léčbě kmenovými buňkami funguje fokusovaná rázová vlna jako „akcelerátor“ buněčné diferenciace. Jediné, kdy se rázová vlna absolutně nesmí je u onkologických pacientů v akutní probíhající léčbě a relativní kontraindikace jsem popsala v odpovědi pro pana Kostku výše.

 • dotaz

  Dobrý den, kde se dá seznámit s touto metodou? Na přednáškách na vysokých školách nebo speciálních seminářích? Kde ttenhle způsob rehabilitace vznikl?

 • Host chatu

  Možností se vzdělat mnoho skutečně není a stále moc nebyla zařazena ani do studijních osnov. My jsme si tohoto faktu vědomi a informace pro veřejnost o tomto alternativním přístupu léčby neustále doplnujeme na naše webové stránky (www.fyzioklinika.cz/clanky). Odborné školení pro naše terapeuty si zajištujeme sami. Čerpáme přitom poznatky a zkušenosti přímo z vývoje největšího světového vývojáře této techniky léčby.

 • Lajdal

  Vypadá to sice zajímavě, ale jaká je zatím úspěšnost?

 • Host chatu

  • Záleží na kvalitě (efektivitě) přístroje. Na našem trhu se používají přístroje radiální vlny čínské výroby, ale i evropské nebo americké. Záleží na materiálech použitých v koncovce pneumatického aplikátoru, které převádí energii do těla. U kvalitních přístrojů je účinnost nad 80%. Výrobců zařízení pro fokusovanou rázovou vlnu je ve světě velmi málo a jsou pod patentem, tj náhražek moc není. Tato terapie má úspěšnost vysoce nad 90% • Záleží na vědomostech terapeuta, aby odhadl dobře kam rázovou vlnu směrovat, kde to má léčebný smysl. • A také záleží na tom, co za danou cenu skutečně dostanete. Někde pouze omezený počet radiálních rázů a odcházíte, jinde je služba bohatší a o klienta je výrazně šířeji postaráno (např. u nás se snažíme udělat vše pro to, aby byla léčba úspěšná.)

 • Magdalena

  Hezký den, zajímalo by mě, zda mi rázová vlna také pomůže, když mi je skoro sedmdesát. Jaké je věkové omezení?

 • Host chatu

  • Dobrý den, Magdaleno, žádné věkové omezení není. Nenapsala jste v čem máte potíže, ale rázová vlna dokáže pomoci v ortopedických, traumatických i neurologických diagnózách na které se specializujeme. Urologii a sexuologii. Pokud máte zájem se soukromě zeptat napište na náš email kontakt@fyzioklinika.cz .

 • Kety

  Lze touto metodou pomoci při výhřezu meziobratlových plotének? Děkujji

 • Host chatu

  • Ano, kombinace fyzioterapie s rázovou vlnou může pomoci. Máme zkušenosti i s klienty, kteří odvolali plánovanou operaci páteře, protože jejich problémy ustoupily nebo se zcela vyřešily. Záleží ale též výraznou měrou i na „poslušnosti“ klienta zda dbá rad, které na hodinách fyzioterapie dostane.

 • Adéla

  Hezký den, někteří lékaři se na účinek rázové vlny dívají skepticky - proč?

 • Host chatu

  • Asi k tomu je víc důvodů. Proto že jí neznají nebo s ní nemají praktické zkušenosti - nepracují s ní a neznají, kde a jak pomáhá. Mnozí jsou i z neznalosti účinků rázové vlny přesvědčeni, že rázová vlna tkáně poškozuje. To je absolutní nesmysl. Nebo mají naopak špatné zkušenosti, protože jejich pacienti měli špatné vedení léčby rázovou vlnou, nebo léčba probíhala na nedostatečně efektivních přístrojích. Toto odvětví se naštěstí pro veřejnost vyvíjí a je třeba sledovat nové poznatky.

 • Kanyza

  dobry den kolik stoji lecba razovou vlnou?

 • Host chatu

  • Viz odpověď pro paní Ivu výše

 • Hafima

  Pěkný den!
  Jsou manuální metody fyzioterapie v kombinaci s působením rázových vln
  také vhodné a nadějí pro vozíčkáře?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Hafimo, v neurologii respektive při poruchách funkce míchy se výzkumy teprve provádí. Tento výzkum se již nyní provádí mimo Českou republiku. Podle toho co jsem měla možnost vidět osobně předpokládám naději, i když se může jednat o 5-10 let než se metoda dostane pro použití na lidech. • Kombinace radiální rázové vlny a fyzioterapie (u nás nazvané Fyzioterapie All Inclusive nebo FOKUS All Inclusive) může pomoci ve smyslu úlevy od bolesti, zlepšení zbývající hybnosti, zvýšení svalové síly, jemné zlepšení hybnosti (záleží na délce postižení) apod.

 • Tichá

  Dobrý den, je to vhodná léčba na tenisové či oštěpařské lokty.
  Jednou jsem to již podstoupila a efekt žádný.

 • Host chatu

  • Dobrý den, paní Tichá, pravděpodobně jste podstoupila léčbu radiální rázovou vlnou, která je u nás nejrozšířenější. Ta má výkon mnohem nižší než fokusovaná rázová vlna, což může být důvodem neúspěchu. Popis energie a účinků viz dotaz paní Niny výše. Na léčbu tzv. „epicondylitis“ je mnohem vhodnější fokusovaná rázová vlna, která svou vysokoenergetickou vlnu cílí čistě do místa zánětu uvnitř tkáně.

 • Lucy Nová

  Dokážete mi pomoct i při výhřezu plotének ? Provádíte tuto metodu jen v Praze? Bydlím v Litvínově, máte fyzioterapeuta i na mostecku? Nemám na to, abych dojížděla do Prahy.Předem děkuji za odpovědi.Hezký den

 • Host chatu

  Dobrý den, zkušenosti s fyzioterapií v kombinaci s rázovou vlnou v léčbě plotének máme velmi dobré. Nutná je ale i Vaše spolupráce ve smyslu změny životosprávy, správné cvičení, vyhýbání se pohybům či činnostem, které způsobují výhřez ploténky apod. • Pokud je disk „vysunut“ významně (mezi 6-12mm) a hrozí Vám operace páteře, uvažujte nejprve o méně invazivní léčbě např. „ozonoterapii“ (u nás pár let) nebo terapii „diskogel“, která se provádí v ČR jen několik měsíců. V zahraničí jsou obě terapie známé dlouhou dobu. • FYZIOklinika působí nyní pouze v Praze na Jižním Městě.

 • Josef

  Dobrý den
  Moje matka si před 5ti lety rozštípla 12tý obratel, asi dva roky ji záda nebolela a dnes má veliké bolesti a může spát jenom na jednom boku ( proleženiny) chci se zeptat, jestli touto metodou je možné tento stav řešit.

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě je fyzioterapie a rázová vlna v léčbě takovýchto bolestí na místě. U maminky půjde nejspíš o poúrazové neléčené funkční změny způsobující bolest v oblasti hrudníku a zad. Může ale jít i o osteoporózu, která též velmi bolí.

 • Radka

  Dobrý den, je tato metoda vhodná pro léčbu vboceneho palce? Děkuji

 • Host chatu

  Fokusovaná rázová vlna u vbočeného palce řeší probíhající zánět kloubu, deformaci a degeneraci chrupavky na kloubních ploškách, bolest kloubů v klidu nebo při chůzi a sportu. Nicméně deformitu kloubu ve smyslu zvětšeného kloubu, který tlačí v botě, fokusovaná rázová vlna neřeší. K přestavbě kosti je potřeba delší časový úsek a bez korekčních pomůcek (doporučuji tzv. Noční bandáž palce) se náprava postavení prstu a velikost kloubu neobejde. Vhodné je i provádět cvičení se svaly, které mají za úkol držet klenby nohy (máme 2 podélné a 3 příčné) a správné postavení prstů. Zastaralé jsou ale cviky, kterými jsme v dětství sbírali předměty ze země. Dnes se učí otevírání prstů a pohyby drobných kloubů nohy podobně jako pracuje ruka se zápěstím. Nespoléhala bych tedy jen na ortopedické pomůcky, jde pouze o pasivní oporu a svaly a šlachy pak „nemají důvod“ pracovat samy.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.