MUDr. Sylvie Špitálníková

Chat je uzavřený15.11.2010 10:00

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková.

V neděli 14. listopadu se v téměř šedesáti zemích světa konal Světový den diabetu. Tato nemoc ročně vezme život třem milionům lidí a další tisíce s chorobou žijí, aniž by věděli, že jsou nemocní. Dá se vůbec před cukrovkou chránit? Jak poznat, že mám diabetes? Může mít na nemoc vliv životní styl? Na tyto a další otázky v pondělí odpovídala čtenářům on-line deníku TÝDEN.CZ diabetoložka a obezitoložka MUDr. Sylvie Špitálníková .

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková pracuje v nemocnici v Havlíčkově Brodu. Setkat se s ní můžete na obezitologické, endokrinologické či diabetologické ambulanci. Své články publikuje v odborných časopisech určených zdravotníkům i laické veřejnosti a na internetových poradnách.

Chat

  • lu

    je cukrovka dědičná? oba mí prarodiče ji mají velmi silnou, ta jestli se mám obávat? děkuju za odpověď

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Ano, cukrovka 2. typu, tedy ta nejčastěji se vyskytující cukrovka v našich podmínkách je dědičná. Pokud mají cukrovku oba rodiče, pak jejích dítě má až 70% pravděpodobnost, že jí bude mít také. I přestože se ve vašem případě jedná o prarodiče, měl (a) byste být opatrný (á). Doporučovala bych hodně pohybu, zakomponovat pohyb do běžného denního režimu, samozřejmě je vhodné i pravidelné cvičení, plavání apod. Bývá také užitečné mít doma rotoped či chodící pás nebo něajký podobný přístroj na cvičení pro případ, že nemáte čas jít cvičit nebo sportovat mimo domov. Dalé je důležité udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost, vyhýbat se jednoduchým cukrům v jídelníčku. Energetická hodnoty vaší stravy musí být úměrná energetickému výdeji - hlavně netloustnout.

  • Jana

    Mám spíše teoretický dotaz. Pokud člověk nemá žádnou dědičnou zátěž a netrpí žádnými stresy, o kterých vím, že cukrovku mohou vyvolat, může se stát, že jí náhle onemocní? Například člověk, který chodí pravidelně na preventivní kontroly, má hodnoty cukru vždy v intervalu 4-4,5, má obstojnou životosprávu - může takový člověk z ničeho nic, několik měsíců po preventivní kontrole, která byla v pořádku, mít cukrovku? Nebo je pravidlem, že u většiny lidí se tato nemoc vyvíjí postupně a hodnoty cukru v krvi pozvolna stoupají, takže je čas přijmout režimová opatření?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Cukrovka není jedna nemoc, je to několik různých chorob, jejichž společným příznakem je zvýšená hladina cukru v krvi. Nejčastějším typem cukrovky v naší populaci je cukrovka 2. typu, která vzniká pozvolna a jejíž projevy lze rozumným životním stylem odvrátit nebo posunout do vyššího věku. Avšak jiné typy cukrovky například cukrovka 1.typu, kdy chybí v těle inzulín obvykle přichází náhle a její vznik nelze režimovými opatřeními tak efektivně ovlivnit.

  • Jana

    Pokud se člověk narodí s genetickou dispozicí pro cukrovku 1. typu, může něco dělat proti tomu, aby ji nedostal (pokud nějakým způsobem ví, že tuto dispozici má, resp. pokud to vědí rodiče takového dítěte)? Nebo je to marné a nemoc se dříve či později projeví?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Dosud nejsou přesně určeny všechny geny a další faktory zodpovědné za vznik diabetu. Také některé jiné geny mohou mít ochranný vliv, jiné naopak mohou mít spíše nepříznivý vliv. Proto není v tuto chvíli možné říči ani na základě analýzy na úrovni genů, zda se u člověka, který má dispozici pro vznik diabetu 1. typu, tato choroba skutečně v průběhu života projeví či nikoliv. Samozřejmě zdravý životní styl s dostakem pohybu, racionální stravovávní bez nadbytku jednoduchých cukru a tuků i udržování přiměřené tělesné hmotnosti mají svůj význam i v těchto případech.

  • Jana

    Z pojednání o medicíně vím, že cukrovku lze léčit, avšak nikoli vyléčit. Ale co těhotenská cukrovka? Asi se nejedná o regulérní cukrovku, když ženy, které jí v těhotenství trpěly, jsou poté v pořádku a normálně jedí sladké, že? Nebo tyto ženy dělají chybu a měly by dodržovat diabetickou dietu, protože kdo jednou cukrovku má, má ji navždy?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Těhotenská cukrovka vzniká v zátěžové situaci - v těhotenství. Ukazuje lékaři i pacientce, že je zde problém s tolerancí cukrů. Tento problém s využitím cukrů v těle, je trvalého charakteru, neztratí se ani když těhotenská cukrovka odezní. Ženy, které měly v těhotenství cukrovku, by měly celou situaci brát dostatečně vážně. Po porodu by měly znormalizovat svoji tělesnou hmotnost, dbát na dostatek pohybu a svoji fyzickou kondici. Pokud je jejich zátěžový test po porodu v mezích normálních hodnot, nemusí držet diabetickou dietu. Avšak měly by jíst pravidelně a vyvarovat se jednoduchých cukrů v jídlech i nápojích, případně i nadměrného přísunu velkého množství ovoce.

  • Jana

    Jak se definitivně stanoví diagnóza u cukrovky 2. typu? Pokud se člověk dostane přes kritickou hranici, dělají se testy opakovaně, aby se to potvrdilo? Může někdo mít setrvale vysokou hodnotu cukru v krvi, a přesto nemít cukrovku? Nebo vždy platí vysoká hodnota cukru v krvi = cukrovka? Může naopak někdo mít cukrovku, i když má cukr v pořádku?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Existují stavy na pomezí mezi normální tolerancí cukrů a cukrovkou. To, že má pacient cukrovku, nelze řící pouze na základě jednoho laboratorního vyšetření, pokud jím není oGGT (GLUKÓZOTOLERANČNÍ TEST). Aby se zabránilo falešně pozitivním výsledků, je třeba pacienta vyšetřit pečlivě a to i opakovaně. Základním projevem cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi, jestliže jí pacient má setrvale - má vždy cukrovku. Pokud má pacient při náhodném vyšetření hladinu cukru v krvi v mezích normálních hodnot, neznamená to, že nemá cukrovku nebo poruchu tolerance cukrů. Proto se hladina cukru v krvi vyšetřuje opakovaně za standartních podmínek a nebo se provádí výše zmíněný zátěžový test.

  • Karel

    jak by měl vypadat jídelníček diabetika, jemuž byla naměřena hodnot cukru v krvi kolem "šestky" a je léčen chemoterapicky?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Tento pacient by měl dodržovat velmi pečlivě diabetickou dietu. Vynechat ze svého jídelníčku jednoduché cukry. Potraviny, které obsahují složené sacharidy je nutné vážit. Jíst pravidelně po třech hodinách. Hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) by měla být od sebe vzdálená 6 hodin. Jídleníček by mohl vypadat například takto při základní diabetické dietě 225g na den : 7:00 snídaně chléb 100g, nízkotučný sýr, rajče 10:00 jablko 100g 13:00 hovězí vývar s nudlemi 0,25l kuření plátek se sýrem, 250g vařených brambor, zeleninový salát 16:00 pomeranč 150g 19:00 Zeleninový salát, tuňák, 100g celozrnného pečiva 22:00 hruška 100g -lze vynechat Množství sacharidů, které má diabetik denně sníst určuje jeho ošetřující lékař.

  • Jarmila

    Jsou diabetikovi nebezpečné ovocné cukry?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Ano, jsou . Ovocný cukr (fruktóza) je jednoduchý cukr, který se vzhledem ke své chemické struktuře také velmi rychle vstřebává ze střeva. V těle se jeho část přemění na glukózu, krevní cukr. Proto ovocný cukr zvyšuje hladinu cukru v krvi. Ovocný cukr obsahuje stejné množství energie jako cukr řepný (sacharóza). Ovocný cukr má rovněž negativní vliv na hladinu tuků v krvi, nesmí ho užívat lidé s dyslipidémií. Jeho užívání není vhodné při redukčních dietách, blokuje totitž odborurávání tukové tkáně.

  • Jarmila

    A co 100% džusy bez přidaného cukru?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Ve 100% džusech, i když neobsahují přidaný cukr, je obsažen cukr z ovoce. Je to ovocný cukr (fruktóza), hroznový cukr (glukóza), někdy i sacharóza či některé další jednoduché cukry. Tyto jednoduché cukry se z roztoku velmi rychle vstřebávají a zvyšují prudce hladinu cukru v krvi. Na tento vzestup není tělo diabetika schopno adekvátně reagovat. Proto jsou tyto džusy, ačkoliv jsou přírodní, pro diabetiky nevhodné. V ovoci je přítomno velké množství vlákniny, která vstřebávání obsažených cukrů brzdí. Ovoce musí diabetik vždy pečlivě odvažovat. Několika kapkami 100% džusu by bylo eventuálně možné ochutit vodu nebo čaj.

  • Jaroslav

    Paní doktorko, v poslední době jsem v novinách četl o novince v léčbě cukrovky 2. typu založené na hormonu GLP. Můžete mi k tomu napsat nějaké podrobnosti? Pro koho je nový lék vhodný?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Nové léky, z této skupiny jsou vhodné pro diabetiky 2. typu, kterí nejsou léčeni inzulínem. Tedy pro nemocné cukrovkou, kde nestačí pouze léčba diabetickou dietou a je třeba přistoupit k léčbě diabetickou dietou v kombinaci s léky na snížení hladiny cukru v krvi. Další skupinou nemocných jsou pacienti, kde již dosavadní léčba, léky na cukrovku nestačí, kteří nejsou dobře kompenzováni. Výhodou těchto nových léků je fakt, že vedou nejen ke hladin cukrovku v krvi bez rizika vzniku hypoglykémie. Mají také příznivý vliv na tělesnou hmotnost diabetiků.

  • Jindra

    je pravda, že diabetik nesmí pít pivo?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Nebyla bych v tomto směru tak striktní. Zda je pití alkoholu (pivo je také alkoholický nápoj) možné, záleží na typu diabetu, způsobu jeho léčby, přítomnosti pozdních komplikací cukrovky, věku a celkovém zdravotním stavu pacienta. Alkohol nesmí pít diabetik, který je léčený metforminem, zde je nutná úplná abstinence. Také diabetici léčení inzulínem, kteří nerozpoznají spolehlivě hypoglykémii by měli být s konzumací alkoholu velmi opatrní. Alkoholické nápoje nejsou vhodné pro diabetiky trpící diabetickou neuropatií, zde je třeba být velmi obezřetným a respektovat pokyny ošetřujícího diabetologa a neurologa. Pro diabetiky léčené intenzifikovaným inzulínovým režimem není vhodné pít alkohol každý den, protože by mohlo dojí k vyčerpání zásob glykogenu v játrech, a časté pití alkoholu pak blokuje jejich přirozené doplňování. Diabetik v tomto případě bývá ohrožen těžkou hypoglykémií, která může mít vážné následky. Ovšem jedna sklenka piva po jídle diabetikům bez výše uvedených omezení neškodí. Diabetici by neměli nikdy pít žádný alkohol nalačno.

  • František

    Dobrý den, paní doktorko chci se zeptat, zda se dá opravdu zdravým životním stylem předejít vzniku diabetu?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Nejčastější typ cukrovky v naší populaci, tj. cukrovka 2. typu, je to dědičné onemocnění. Porucha ve vylučování inzulínu slinivkou břišní je u člověka přítomna v různé míře již od narození, avšak přes to lze rozumným životním stylem vznik této choroby odvrátit nebo její rozvoj alespoň o mnoho let odsunout. Dobře to vidíme na skutečnosti, že naši předkové touto chorobou trpěli ve vyšším věku, odtud často užívaný termín stařecká cukrovka: Avšak v naší generaci je toto onemocnění diagnostikováno u stále mladších lidí. Také bohužel vidíme, že přibývá žen s těhotenskou cukrovkou, což je v našich podmínkách nejčastěji předzvěst diabetu 2.typu. Toto zvýšení výskytu těhotenské cukrovky nelze svádět jen na zvýšené průměrného věku těhotných, ale svůj podíl má, genetické přeurčení - tedy prorucha ve vylučování inzulínu spolu s nezdravím životním stylem, charakterizovaným nedostatkem pohybu a nadbytkem jednoduchých cukrů a případně i nadměrně energeticky vydatnou stravou.

  • Nina

    Dobrý den, chci se zeptat, zda výrobky, například zákusky označené dia, jsou opravdu dia a může se na to diabetik spolehnout? Kontroluje vůbec někdo zda to tak je a nejsou víc sladké než by měly být?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Označení Dia by výrobci potravin již neměli od roku 2001 používat. Každý výrobek by měl mít na svém obalu složení, kde musí být uvedeno celkové množství sacharidů ve 100g výrobku, kolik je sacharidů složených, zda jsou přítomny sacharidy jednoduché a v jakém množství. Dále musí být uvedeno množství tuků, bílkovin, energie a případně další látky obsažené v produktu a případně i druh použitého umělého sladidla. Zda složení uvedené na obalu odpovídá složení výrobku, kontroluje Česká potravinářská inspekce a případně i Krajské hygienické stanice. Čas od času se testy výrobků objevují i médiích a touto problematikou se také zabývá Sdružení na ochranu spotřebitelů.

  • Daniel Hrubý

    mám dotaz, i když je možná trochu hloupý. Dnes se do všeho (například ochucené vody) přidává aspartaman nebo jiné umělé sladidlo. Je to ale pro normálního člověka, který cukrovku nemá, zdravé, když ho užívá pravidelně (napřiklad denně vypije 2 litry té ochucené vody) díky moc.

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    Dobrý den, vzhledem k tomu, že umělá sladidla jsou velmi často přidávána do nejrůznějších potravin, je váš dotaz zcela na místě. Zdravotní nezávadnost umělých sladidel, zejména těch, která jsou užívána již velmi dlouhou dobu, byla prokázána. Avšak je třeba mít na paměti, že každé umělé sladidlo má svoji maximální denní dávku, která nemá být překročena, protože by se pak mohly objevit nepříjemné zdravotní následky, například zažívací obtíže, průjem apod. Proto je vhodné sledovat, jakým sladidlem je ten který produkt oslazen a odhadovat kolik, kterého sladidla člověk během dne požije. Jde-li o slazenou minerální vodu, bylo by lépe střídat ochucené vody s různými sladidly případně kombinovat je s neslazenými nápoji.

  • anonym

    jak si na tom stojíme s nemocí v rámci světa? je u nás víc diabetiků než jinde?

  • MUDr. Sylvie Špitálníková

    V tomto ohledu je Česká republika srovnatelná s ostatními státy v Evropě.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov