Může být karanténa zkouškou vztahu? Odpovídala Lenka Matoušová

Chat je uzavřený15.04.2020 14:00

Lenka Matoušová.

Jak zvládnout karanténu, když jste s partnerem 24 hodin vkuse? Může být karanténa zkouškou vztahu? Jak moc stresující situací karanténa může být? Čím nahradit klasické rande? Jak oživit vztah během této situace? Můžeme očekávat baby boom? Ptejte se Lenky Matoušové. Host odpovídá ve středu 15. dubna od 14.00.

Lenka Matoušová působí jako case manager a párový terapeut v obecně prospěšné organizaci Women for Women manželů Tykačových, přesněji v projektu Servisu vztahů (www.servisvztahu.cz). Lenčiným základním psychoterapeutickým východiskem je systemika, na základě které se s klienty pokouší najít řešení jejich obtíží, naplnit jejich naděje anebo se lépe smířit s tím, co v jejich životech nelze změnit. Práce psychoterapeuta ji velmi baví a naplňuje, obzvlášť když může být svědkem klientovy pozitivní proměny na cestě k lepšímu, šťastnějšímu a plnohodnotnějšímu životu. 

Chat

 • Lída

  Zdravím Vás paní Matoušová,
  jsem s manželem doma už měsíc. Oba máme home office a je to ke zbláznění. Máte prosím pro nás nějaké rady, jak to s tím druhým zvládnout?
  Děkuji

 • Host chatu

  Zůstat společně v bytě více jak měsíc, bez možnosti uniknout, je opravdu velmi náročné. Každý jsme se těmto novým a neznámým podmínkám museli nějak přizpůsobit a věřím, že všichni děláme to nejlepší co můžeme, abychom situaci zvládli. Občas nám ale i tak můžou rupnout nervy, protože je to pro všechny velmi zátěžová situace. Na každého z nás pandemie nějak doléhá a vyvolává v nás spousty obav, strachů i úzkostí. Z těchto našich pocitů můžou občas vznikat neadekvátní bouřlivé reakce vůči našim nejbližším, což je zcela normální. Je proto dobré počítat s tím, že jsme více než kdy jindy podráždění, konfliktní a méně trpěliví. To se týká jak nás samotných, tak i našich partnerů. Když si uvědomíme, co se v nás děje, pochopíme, že na vině není náš partner, ale tíha celé situace. V každém případě je během karantény dobré vyjednat si s partnerem své potřeby a pravidla tak, aby měl každý z vás alespoň trochu svého soukromí a prostoru. Dobrá domácí pravidla v době karantény můžou pomoci předejít mnohým konfliktům. Je fajn také občas vnášet do společného prostoru radost, příjemná témata a humor a pokud to jde, alespoň na chvíli se vzdálit a odpočinout si od sebe.

 • Denisa

  Dobrý den, měla bych dotaz. Mám partnera a žijeme odděleně. Ale on by se rád nyní sestěhoval. Trochu se toho bojím, v takto vyhrocené situaci, jako je nyní. Myslím si, že není nejlepší doba na takto důležitý krok, Jak mu to mám "vysvětlit"? Aby si to nevzal osobně? Děkuji moc za odpověď.

 • Host chatu

  V tomto je těžké poradit… věřím, že pokud otevřeně a upřímně sdělíte svému partnerovi svůj názor a také to, čeho se obáváte, naleznete nějaké společné řešení. Obecně se dá říci, že v takto nestandardní době je lepší nedělat žádné zásadní rozhodnutí a raději s tím vyčkat, až se situace uklidní.

 • David

  Mám několika měsíční vztah, ale s přítelkyní spolu zatím nežijeme. Máte tip na nějaké neobvyklé rande v karanténě? Chtěl bych přítelkyni něčím překvapit a rozveselit. Díky

 • Host chatu

  Možnosti jsou v karanténě značně omezené, i tak lze ale jistě vymyslet něco zajímavého, romantického. V tomto jarním počasí se nabízí výlet do přírody na nějaké úžasné místo bez lidí, můžete připravit piknik, vzít sebou svíčky nebo rozdělat oheň, zvážit nějakou hudbu... nebo zkuste vzít přítelkyni na hory. Momentálně nejezdí žádné lanovky, hřebeny hor jsou téměř liduprázdné a krásné. Budete na čerstvém vzduchu, v tichu hor a navíc báječně posílíte svou kondici.

 • Josef

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc. Nechodím do hospody, ani na poker za klukama a všechno, co má žena nesnášela jsem omezil. Přijde mi ale, že mám doma větší peklo než obvykle. Nevíte co s tím?
  Děkuji

 • Host chatu

  Je těžké odpovědět bez znalosti dalších okolností. Zkuste otevřeně, v klidu a bez výčitek s vaší ženou promluvit o tom, co potřebuje a jaká jsou její očekávání. Upřímně naslouchejte a sdělte také své potřeby. Zkuste poté vzájemně vyjednat, jak by šlo potřeby vás obou uspokojit. Pokud tato cesta nezafunguje, mohla by pomoci konzultace s párovým terapeutem. Konzultaci si můžete domluvit např. v Servisu vztahů na www.servisvztahu.cz

 • DENMARK

  Jsem muž, žiji s kamarádkou (tedy s ženou) - nechodíme spolu - kdysi jsme spolu chodili - může být karanténa i zkouškou našeho současného kamarádského vztahu?

 • Host chatu

  Zavřeni v jednom bytě téměř měsíc, to asi může docela dobře prověřit, jak to mezi vámi doopravdy je.

 • GF

  Který vztah by mohl být zničen kvůli koronavirové krizi?

 • Host chatu

  Koronavirová krize je extrémní situace a velká psychická zátěž pro každého z nás. Je dobré si to uvědomit a dát vztahu šanci po skončení této krize, ať už byla společná karanténa jakkoliv náročná. Je to zcela mimořádná situace a také, doufejme, situace dočasná.

 • SND

  Který vztah rozhodně nebude zničen koronavirovou krizí?

 • Host chatu

  Existuje nemalé procento párů, které si dokážou i přes všechna omezení společnou karanténu užívat. Oceňují více času, který na sebe mají a kterého se jim v běžném životě nedostává. Užívají si možnost se zastavit, napojit se na sebe a vzájemně se v této nelehké době podpořit.

 • Lída

  Dobrý den paní Matoušová, mám s manželem dítě (11 let) ve střídavé péči a nezdá se mi v současné situaci vhodné si dítě měnit. Nechci situaci vyhrotit, ale ráda bych, aby syn zůstal po dobu karantény pouze u jednoho rodiče. Nevím, ale jak situaci řešit.

 • Host chatu

  Je vhodné a prospěšné, aby každé dítě mělo k dispozici oba rodiče, a to i v době karantény, pokud je to jen trochu možné. Dítě se od svých rodičů učí i v takto krizové situaci, sleduje postoje svých rodičů, vnímá jejich názory a způsoby, jak se s danou situací vyrovnávají.

 • Patrik

  Chtěl bych se zeptat, jestli častější sledování televize může dětem nějak ublížit? Bohužel, já i manželka musíme pracovat na home office a nemáme celý den na to, se našim dcerám věnovat. Je jim 5 a 7 let.

  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  V těchto otázkách je dobré zapojit zdravý rozum. Je to situace dočasná, věřím, že pokud budou vaše děti sledovat pořady pro jejich věk vhodné, nemělo by jim častější sledování televize na přechodnou dobu nijak ublížit.

 • Jana T.

  Dobrý den, s manželem se bohužel velmi často hádáme ohledně návštěv našich rodičů. Je jim oběma přes 70 let. Nezdá se mi vhodné k nim chodit. Jemu naopak to přijde velmi sobecké, že tam nechodíme. Nevím, jak se teda nyní zachovat. Děkuji moc za odpověď.

 • Host chatu

  Tohle je velmi složitá otázka a také pro všechny z nás zcela nová věc. Nikdy v minulosti jsme nebyli před takové rozhodnutí postaveni. Neexistuje jednoznačná odpověď, obě vaše hlediska jsou smysluplná. Doporučuju hledat nějaké kompromisní řešení tak, abyste mohli své rodiče vidět a zároveň je nijak neohrozili, možná nějaké setkání v přírodě při dodržení všech bezpečnostních opatření.

 • Zita

  Dobrý den, funguje Vaše poradna i online např. po skype?

 • Host chatu

  Ano funguje, najdete nás na www.servisvztahu.cz

 • DENMARK

  Stávají se i v době koronavirové krize situace, kdy dojde k zamilování, k začátku vztahu?

 • Host chatu

  Jasně, žijeme i v koronavirové krizi a neměli bychom této krizi dovolit, aby nás připravila o takové radosti, jako zamilování.

 • SK

  Těsně před koronavirovou krizí jsem dal na sebe telefon jedné lékárnici - Slovence - já jsem z ČR, telefon jsem jí dal s tím, že až se ozve, tak jí zvu na rande. Bojím se že se kvůli koronavirové krizi neozve.

 • Host chatu

  Pořád je naděje:-)

 • Monika

  Chtěla bych se k vám do Servisu vztahů objednat, jak na to?

 • Host chatu

  Veškeré informace najdete na www.servisvztahu.cz Stačí vyplnit náš jednoduchý dotazník a my se vám do dvou dnů ozveme a dohodneme další kroky.

 • Alex

  Projekt Servis vztahů vypadá moc hezky, proč a jak vzniknul? V čem se lišíte od klasické poradny?

 • Host chatu

  Projekt vznikl v loňském roce ve společnosti Women for Women, což je obecně prospěšná společnost založená manželi Tykačovými. Smyslem projektu je pomoci uzdravit vztahy mezi rodiči, aby se nerozpadalo tolik rodin, které se mnohdy rozpadají zbytečně. Na rozdíl od klasické poradny máme v týmu celou škálu odborníků od párových a individuálních terapeutů, po dětské psychology, mediátory, kouče a právníky a společně hledáme řešení šité na míru situaci daného páru. Máme také výhodnější ceny jako obecně prospěšná společnost, než jsou ceny za dané služby na trhu. Vše najdete na www.servisvztahu.cz

 • Irena

  Co si myslíte o seznamování se v době karantény? Měli bychom s randěním počkat nebo v tom nevidíte problém?

 • Host chatu

  Na nic nečekejte, dodržujte bezpečnostní opatření a vesele randěte!

 • Veronika

  Máte v plánu víc poboček? Do Prahy to mám za Váma daleko

 • Host chatu

  V tuto chvíli další pobočky neplánujeme, konzultace však nabízíme i online, takže jsme dostupní pro celou Českou republiku.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.