Na chřipky a podzimní virózy se ptejte MUDr. Mrnkové

Chat je uzavřený21.11.2014 14:00

MUDr. Milena Mrnková.

S příchodem chladného a sychravého počasí se bohužel o slovo hlásí také různé nemoci a virózy. Téměř každý rok pak z médií slýcháme o nebezpečí chřipkové epidemie. Jak se chránit proti různým nachlazením a virózám? Co proti nim dělat? A poznáme vůbec rozdíl mezi chřipkou a obyčejnou virózou? Jak vlastně taková skutečná chřipka probíhá? A je přecházení nemocí skutečně tak nebezpečné, jak se říká? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Mileny Mrnkové.

MUDr. Milena Mrnková vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, má specializovanou odbornost všeobecného lékařství a postgraduální kurzy pracovního lékařství. Působí v postgraduální výchově jako odborný asistent na Katedře všeobecného lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze. Nyní působí jako primářka Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Věnuje se oboru lékařské péče zaměřené na primární péči o pacienty a na záležitosti rodinné medicíny. Poskytuje preventivní a léčebnou péči a vzdělává lidi v oblasti zdraví. Mnohé faktory, jež podporují vznik onemocnění a prognózu, může ovlivnit sám jedinec nesprávným životním stylem. Centrum individuální péče nabízí široké spektrum komplexních zdravotnických služeb Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Více informací naleznete na webových stránkách: www.individualnipece.cz.

 

 

Chat

  • Hanuš

    Jaká se letos čeká chřipka - bude její podoba nějak souviset s epidemií eboly?

  • Host chatu

    Dobrý den, letos je očekávána chřipka typu A nebo B jako v jiných letech. Očekávání je v souvislosti s epidemiologickými přehledy, které jsou zpracovávány celosvětově. Jedná se jen o předpoklad. Jakákoli souvislost s ebolou nebyla prokázána.

  • Burianová

    Dobrý den, paní doktorko, bude letos vůbec nějaká chřipka? Opakuje se každý rok, nebo prostě někdy se vůbec neobjeví? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den paní Buriánová, každoročně se objevují sporadické případy chřipky, v některých letech je jejich výskyt epidemický - početně významnější, což souvisí s cestou jejího přenosu. Za 34 let své praxe nepamatuji období, že by se nevyskytl ani jeden případ chřipky.

  • Dan Kostka

    Co je obecně pro Vás nesprávný životní styl?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Kostko, nesprávný životní styl je široký pojem, který se nepodaří v tomto časovém prostoru podrobně zodpovědět. Jeho součástí je spánek, pohybový režim, vyčerpání, stravování, pracovní vypětí, ale i pohoda v soukromém životě. Součástí stravovacího režimu je jednak pitný režim a dostatečně vyvážená strava, která obsahuje všechny složky živin včetně dostatečného přísunu vitaminů a minerálních látek. Dostatečný odpočinek a rekondice je zvláštně v dnešní době velmi důležitá, pokud organismu odpočinek nedopřejeme, vyčerpává se a s tím souvisí řada na to nasedajících problémů. Potvrzuje to definici zdraví WHO, která tvrdí, že zdraví je pocit biopsychosociální pohody.

  • Dotaz

    Není novinář Martin Mrnka Váš příbuzný?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za dotaz, ale pan Martin Mrnka není mým příbuzným. Pěkný den.

  • Aden

    Je pojem "střevní chřipka" správný pojem, je to lékařsky správně?

  • Host chatu

    Dobrý den, pojem střevní chřipka je obecně běžně používaným termínem pro označení určitého onemocnění zažívacího traktu, s vlastní chřipkou nemá nic společného, snad jen to, že obvykle se jedná o onemocnění, které je způsobeno viry (ale ne chřipkovými viry). Je to soubor příznaků projevující se průjmem nebo zvracením a žaludeční nevolností. Viry způsobující tento soubor příznaků jsou obvykle rotaviry nebo adenoviry.

  • Káťa Strnadová

    Co si myslíte o očkování proti cjhřipce a je teď ještě vhodný čas?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Strnadová, očkování proti chřipce má svůj velký význam v souvislosti především s možnými komplikacemi, které při tomto onemocnění mohou nastat. Tím se odlišuje onemocnění chřipkou od ostatních běžných viróz, které postihují dýchací cesty člověka. Doba pro provedení očkování je vždy vyhlášená hlavním hygienikem ČR a v současné době je možno očkování provádět do té doby, než státní orgán ochrany veřejného zdraví dobu vhodnou pro provedení očkování proti chřipce ukončí. Obvykle se jedná každoročně o období vhodné k očkování od konce září do počátku jara.

  • Miriam

    Je skutečněpravda, že chřipka může být i příčinou smrti? A týká se to všech věkových kategorií, nebo jen starších ročníků?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Miriam, onemocnění chřipkou skutečně může mít velmi těžký průběh, který je podmíněný řadou faktorů. Například další přidružené choroby, kterými člověk chronicky trpí, mezi tyto faktory patří i věk s ohledem na přirozenou obranyschopnost (dítě ve věku do 3 let nemá vytvořenou vlastní imunitu, stejně i kapacita přirozené obranyschopnosti staršího člověka je významně snížena). Navíc je nutno v tomto období lidského života vzít v úvahu i další přidružené choroby, kterými obvykle senioři trpí a v neposlední řadě i masivnost infekční dávky se kterou člověk přišel do styku.

  • Chosé Klicperka

    Dobrý den ,jsem Bechtěrevik ,lékaři mi léta doporučovali očkování proti chřipce ,ale na radu revmatoložky jsem odolával a loni nakonec podlehl a dal se očkovat .|V životě jsem nezažil takovou chřipku ,jako loni po očkování a řekl bych ,že můj celkový stav se od té doby rapidně zhoršil .Co Vy na to ?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Klicperko, neznám přesně komplexně Váš zdravotní stav, ale z toho, co uvádíte je zřejmé, že Vaše ošetřující revmatoložka měla jistě pádný důvod proč Vám očkování nedoporučila. Vaše základní revmatologické onemocnění samo o sobě ovlivňuje Váš imunitní systém. I nezbytná léčba tohoto onemocnění je určitou zátěží pro Váš organismus, ale bez této léčby by pravděpodobně Váš zdravotní stav byl podstatně horší a více by Vás limitoval. Očkováním proti chřipce nejsou dodány organismu protilátky okamžitě, ale musí si je vytvořit během určité doby. V této době je důležité s jakými dalšími infekty pacient přichází do styku a to ovlivňuje výsledný efekt očkování. Toto očkování nechrání proti stovkám dalších virů, které způsobují onemocnění dýchacích cest podobné chřipce. Takže je otázka, zda se skutečně jednalo ve Vašem případě o prodělanou chřipku. Vždy je nejvhodnější konzultovat i otázky očkování s Vaším ošetřujícím lékařem, který detailně zná Váš zdravotní stav.

  • Hanka Řeháková

    Paní doktorko, dobrý den,
    očkování proti cjřipce - doporučila bystě i mladším? dnes se očkuje v poddstatě proti všemu - a možná i to vyvolává odmítavé stanovislo. U starých lidí to ještě chápu, ale co ti mladší? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den paní Řeháková, již v odpovědích na předchozí dotazy jsem naznačila, že věk hraje významnou roli v této problematice. Proto je očkování doporučováno i plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění v určitých věkových skupinách. To je věk nad 65 let nebo u pacientů mladších, kteří ovšem trpí významným chronickým léčeným onemocněním s komplikacemi. Skupiny těchto vybraných onemocnění znají všeobecní praktičtí lékaři, kteří mají svého pacienta v registraci. Další podrobnější dotazy je možno uplatnit u vašich registrujících praktických lékařů, kteří znají detailně váš zdravotní stav.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov