Na co by si měli dát muži pozor, než koupí nový oblek, košili či džíny? Odpovídal návrhář Roman Humlíček

Chat je uzavřený11.09.2017 11:00

Roman Humlíček.


Krásné oblečení není pouze výsadou žen. I muži se chtějí líbit a vypadat elegantně. Jaké jsou trendy v pánské módě? Co by nemělo chybět v šatníku každého muže? Co by měli muži vědět a na co si dát pozor, než koupí nový oblek, košili či džíny? Přečtěte si rady a tipy Romana Humlíčka, pánského návrháře.


Roman Humlíček svému řemeslu zasvětil celý život. Zasloužil se o rozkvět české pánské módy a jeden z jeho návrhů máte ve skříni možná i vy. Pracoval totiž 16 let jako hlavní návrhář pro značku Blažek. Dnes se věnuje návrhům luxusních obleků a džín na míru ve svém projektu Mujobleknamiru.cz a Romanhumlicek.com. Obléká muže, kteří si potrpí na kvalitu, pohodlí, poctivou práci a pečlivé zpracování. 

Chat

 • Lovacoop

  Pane Humlíček ptám se Vás jako odborníka ,budou se už pořád nosit nepohodlné na stehna se lepící bermudy k vodě? Na plážích a u bazénů jsem v klasických plavkách skoro jediný. Pohledy všech žen jsou upřeny mezi nohy jen mě i když se nemám s čím moc chlubit. Lidé si stěžují na burkiny,ale po kolena dlouhé bermudy jim nevadí.

 • Host chatu

  V módě není nikdy nic napořád, takže asi ani ty plavky po kolena. Doufám ale, že napořád bude platit to, že ve svobodné společnosti si každý může obléct co se mu líbí. Každý se může rozhodnout ohledně toho, co si vzít na sebe a každý to dělá s jinou motivací. Někdo chce být krásný, jiný chce provokovat a někdo to vůbec neřeší. Když někoho potkám a vidím co má na sobě, většinou vím s kým mám tu čest. Kdyby byli všichni v šedých oblecích a hnědých polobotkách tak, jak tomu už jednu dobu bylo, hůř bych se v tom orientoval. A hlavně, nebyla by to nuda? :-)

 • Pavel

  Dobrý den
  Chci se zeptat co nosit,jsem silnější postavy,a potřebují zakrýt břicho,ale závoven mám vypracované nohy.Děkuji za radu
  Jestli nosit vrchní díl tmavý,kalhoty světlejší?jak radí jinde.

 • Host chatu

  V minulosti byla plnoštíhlá postava znakem úspěchu a života v blahobytu. Muži nosili třídílné obleky, jezdili v kočárech a budili respekt. Tohle řešení do velké míry pořád funguje. Sako prošlo dlouhým vývojem a když muž dozraje do věku a odpovídajícímu postavení, není pro něho nic vhodnějšího. Sako lze přizpůsobit každému typu postavy i každé příležitosti. Jde jenom o to, najít to správné řešení. Moje rada je tedy: neztrácejte čas a naději sháněním konfekce a raději hledejte dobrého krejčího. Možná si říkáte, že to bude drahé. Já ale věřím že ne a myslím že najdete to co hledáte. Budete mít navíc ze sebe skvělý pocit a ještě ušetříte čas a ten je přece k nezaplacení. Jestli nosit vrchní díl tmavý a kalhoty světlejší? Myslím, že tohle pravidlo neplatí univerzálně. Stejně dobře to může fungovat i naopak.

 • SK

  Jaké jsou letošní trendy v pánské módě?

 • Host chatu

  Pro pánskou formální módu zase začíná platit osvědčené že "méně je více". Přespříliš výrazné doplňky a detaily raději vynechte. Zaměřte se víc na kvalitu. Trendem jsou přírodní materiály, lehkost, měkkost a pohodlí. Důležitý je přirozený tvar ramen zcela bez vycpávek. Oblek pro mladého muže by měl být více přiléhavý, naproti tomu muž s vyšší váhou a věkem by měl volit střih volnější.

 • DAYD

  Co by nemělo chybět v šatníku každého muže?

 • Host chatu

  Podle mě by v šatníku neměly chybět dobré džíny a bílá košile.

 • GF

  Co by měli muži vědět a na co si dát pozor, než koupí nový oblek, košili či džíny?

 • Host chatu

  Pořízení obleku je investice na delší období, která něco stojí a měla by se dobře promyslet. Nedělejte unáhlená rozhodnutí. Ujasněte si, na jakou příležitost budete oblek nejčastěji používat. Nepodlehněte zdánlivě výhodným nabídkám a nedělejte kompromisy. Pokud oblek nosíte jen občas do společnosti, pořiďte si jednobarevný tmavý, ideálně modrý. Na obchodní schůzky zvolte světlejší odstín modré, nebo šedé. Pokud chcete se vzorem, tak jen s decentním, který lze rozeznat jenom zblízka. Košili si pořiďte z čisté bavlny. Do obleku nejlépe bílou, nebo světle modrou. Může být opět s jemným vzorem - proužkem, nebo žakárem (drobným vzorem vytvořeným vazbou). Pozornost věnujte střihu košile, hlavně límci. Nikdy nekupujte košili, kterou jste si předem nevyzkoušeli. Džíny, pokud je chcete kombinovat se sakem, hledejte v kolekcích značek, které takové kombinace nabízí. Dávejte přednost lehčímu denimu ideálně s elastanem, tmavším odstínům a jednoduššímu provedení.

 • Patrik Holý

  Dobrý den pane Humlíčku, můj dotaz se týká času, který věnujete při výrobě jednoho "standardního" pánského obleku. Zda i materiál ovlivní dobu výroby. Pokud ano, tak jaký je rozdíl v materiálu a se kterým materiálem se nejlépe pracuje.

 • Host chatu

  Ušití kvalitního obleku na míru tradičním ručním způsobem, tzv bespoke, v mém případě zabere cca 70 hodin, ale může to být i více. Záleží na konkrétním způsobu zhotovení a použitém materiálu. Obecně platí, že čím je tkanina jemnější, tím je náročnější na zpracování. Nebo například káro, to musí v každém švu přesně navazovat a pracnost se tak podstatně zvyšuje. Pro ruční výrobu používám výhradně přírodní materiály, především vlnu, kašmír, hedvábí, bavlnu a len, případně jejich kombinace. Materiály nakupuji jen u evropských výrobců, především z Itálie, kde má výroba tkanin několik století trvající tradici. Rád ale spolupracuji také s českými výrobci. Například s Novou Mosilanou v Brně, která má dlouholetou tradici a vyrábí prvotřídní vlněné tkaniny které obstojí i v nejnáročnějším srovnání.

 • Helena

  Zdravím Vás pane Humlíček, jako ženě mně záleží jak se obléká můj manžel. Osobně se mi líbí kombinace volnočasového saka a klasických džínsů. Je možné u Vás i takové originální oblečení pořídit, nebo co mi můžete doporučit, když mám zájem na tom, aby můj manžel byl tak trošku šik a originál. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Kombinace saka a kalhot (mohou to být také džíny v odpovídajícím vzhledu) je vhodnou alternativou k obleku a je oblíbeným řešením outfitu pro běžné obchodní schůzky nebo méně formální společenské události. Je pro něj zažité označení Smart Causual. Je to vlastně takový pohodlnější oblek, složený z kalhot, (ušitých nejčastěji z bavlny) a odlehčeného saka (blejzru) bez podšívky. Saka, kalhoty i džíny - vše na míru, včetně široké nabídky materiálů, nabízím v rámci své služby Můj oblek na míru. Rád pomůžu s výběrem materiálu i návrhem optimálního řešení.

 • M. KING

  Hezký den, liší se styl oblékání v jiných zemích? Jaká móda je pro Vás inspirací? Lze rozeznat italský oblek od českého? Viděl jsem po cestách v zahraničí, že dokázali šít obleky i turistům na ulici do druhého dne (na dálném východě). Lze takovému obleku vůbec důvěřovat?

 • Host chatu

  Styl oblékání v jiných zemích se liší už i v rámci Evropy. Rozdíly jsou dané historicky. Oblečení se vyvíjelo především v bohatých a vyspělých zemích. V Evropě především v Anglii, Francii, Německu, Itálii…V každé z těchto zemí dosáhlo řemeslo vysoké úrovně a vycházelo vstříc požadavků místní poptávky. My jsme byli a stále ještě jsme hlavně pod vlivem Rakouska a Německa. Dnes je největší inspirací pro celý módní svět především Itálie a to hlavně v oblasti pánské módy. Jejich pojetí ale odpovídá klimatickým podmínkám a mentalitě jihu Evropy. Nelze ho jednoduše přesadit k nám. Můžeme se ale inspirovat. Typicky italský oblek lze celkem dobře rozeznat od toho typicky českého, který je vlasně spíš typicky německý - tzn. volnější střih, hlavně v oblasti ramen a průrammků a hodně tužení (materiál působí jako by byl z plechu). Naproti tomu Italové dávají přednost měkkosti, lehkosti a přiléhavému, přesto však pohodlnému střihu... Jak píšete, oblek z Thajska, Indie, Hong Kongu a já nevím odkud z dálného východu můžete mít na míru do druhého dne. A neznamená to, že by musel být nutně špatně ušitý. Potíž ale bude zřejmě se střihem. Oblek na míru se neobejde alespoň bez dvou zkoušek. Další problém by mohl být v kvalitě materiálu (pokud nebude pocházet z Evropy). Kvalitu takového obleku jde srovnávat s běžnou konfekcí.

 • Patrik K.

  Četl jsem, že jste oblékal B-SIDE-BAND na jejich nové tour s Vojtou Dykem. To musí být spousta práce. Jak taková spolupráce probíhá?

 • Host chatu

  Byl to nápad Josefa Buchty, banleadera BSB. Má několik mých obleků na míru a napadlo ho, že by v mém oblečení mohla na nové tour 2017 hrát celá kapela . Hodně se do toho zapojil taky Vojta Dyk. Hlavní idea byla postavit na pódiu skutečný bar pro muzikanty a jejich hosty. Pak už bylo docela snadné navrhnout oblečení, které by zapadlo do takového prostředí. Víc než práce to byla zábava. S muzikanty se nenudíte. BSB je navíc bezvadná parta skvělých muzikantů. Mám na tu práci hodně pochvalných ohlasů jak od muzikantů, tak od lidí, kteří už viděli některé z jejich vystoupení.

 • Lenka Záhorská

  Dobrý den, mám na Vás dva dotazy.... Za prvé, šijete na zakázku i obleky pro ženy? A za druhé, jak jste se dostal ke své profesi?

 • Host chatu

  Dobrý den, paní Záhorská, oblečení pro ženy nedělám, i když v minulosti tomu tak bylo a rád bych se k tomu někdy vrátil. V současnosti se ale věnuji jen pánskému formálnímu oblečení na míru. Šít jsem se učil u svého dědečka. Ten se to naučil zase od svého tatínka, tedy mého pradědečka.

 • Kateřina M.

  Zdravím Vás pane Romane, chtěla bych se Vás zeptat v kolika letech jste ušil svůj první opravdový pánský oblek? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Kateřino, svůj první oblek jsem si ušil v osmi letech. Ten ale ještě nebyl opravdový. Vyrobil jsem si ho z novin a roztrhnul se už při pokusu se do něj dostat. Skutečný oblek jsem ušil o něco později. To mě bylo už 17. Byl z černého manžestru :-)

 • Tonda

  Dobrý den, kdyby jste měl ušít oblek nějaké slavné osobnosti, koho byste si vybral? Pro koho jej udělat by byla pro Vás čest. A co rád děláte ve svém volném čase?

 • Host chatu

  Dobrý den, Tondo, přiznávám se, že mě žádná slavná osobnost teď nenapadá. Bylo by mi ale ctí, kdybych mohl ušít oblečení na svatbu některému ze svých tří dětí. S nimi trávím většinu volného času.

 • David71

  Lze považovat nějaký oblek za sexy? Chci udělat dojem na svojí novou přítelkyni a když jsem si koupil sako v M&S, tak říkala, že na mě vypadá děsně. Mám asi nekonfekční velikost, jsem docela při těle a těžko na sebe sháním padnoucí oblek. Kolik by stál oblek od Vás, nějaký levnější?

 • Host chatu

  Dobrý den, Davide, jestli jste spro svoji přítelkyni sexy (jako že nepochybně jste), budete pro ni sexy i v obleku. Vezměte ji příště s sebou, ať Vám pomůže s výběrem. Pokud Vás zajímá cena obleku na míru, napište mi, nebo zavolejte. Kontakt na mě najdete na stránkách romanhumlicek.com

 • JIJI

  Jak dlouho trvá ušití celého obleku? Blíží se nám svatba a pořád nemůžeme sehnat oblek, který by se budoucímu manželovi líbil. Jak Vás můžeme kontaktovat a co nám můžete v současné době nabídnout?

 • Host chatu

  Dobrý den, ušití obleku na míru u mě trvá cca čtyři až šest týdnů. Nabídka je docela široká a rád Vám ji představím. Můžeme si domluvit schůzku. Kontakt na mě najdete na mých stránkách romanhumlicek.com.

 • Božena D.

  Oblékal jste nějakou slavnou osobnost?

 • Host chatu

  Každý z mých zákazníků je něčím speciální a svým způsobem pro někoho slavný. Oblékám diplomaty, politiky, hudebníky, podnikatele, ředitele firem, ženichy ... V současnosti šiju koncertní oblek pro pana dirigenta mistra Waltera Attanasi.

 • František Zobač

  Dobrý den, je někde k vidění Vaše práce? Děláte nějaké módní přehlídky?

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Zobači. V tomto roce přehlídku neplánuji. Část toho, co jsem v poslední době dělal najdete na mém Instagramu a na Facebooku.

 • Karel

  Dobrý den, všiml jsem si v obchodech, že pánské obleky se vyrábějí hlavně v JV Asii, Polsku, Turecku, … – a to včetně značek, které se prezentují jako „luxusní“. Není to snaha být co nejlevnější ale na úkor kvality? Odkud berete materiál, kde a jak vyrábíte Vy?

 • Host chatu

  Výroba konfekce se na přelomu tisíciletí přesouvala především do Číny, Vietnamu, Pakistánu a dalších Asijských zemí. Důvodem byla levná pracovní síla a politika, kterou tyto země podporovaly vývoz levné práce a zboží. Během posledních dvaceti let se ale situace změnila. Výroba v Asii se nyní vyplácí už jen výrobcům, kteří jsou schopni vyrábět miliony kusů jednoho druhu výrobku. Dochází k přesunu výroby zpět do východní Evropy. Jde o oblečení různé kvality, která většinou odpovídá jeho ceně. Problém vidím v tom, že se převážně jedná o oblečení, které se označuje jako tzv. fast fashion - levně se vyrobí a pak se prodá za vyšší cenu na počátku sezóny, nebo se slevou ve výprodejích na konci sezóny. Co se neprodá, posílá se do outletů, kde se to celé opakuje o rok později. Co se neprodá ani tam, to se rozdrtí a odešle zpět na začátek výrobního cyklu, nebo se to spálí či vyveze na skládku. Vzniká tak nepředstavitelné množství odpadu, který znečišťuje planetu a spotřebovává se při tom spousta energie, jejíž zbytečná výroba zase znečišťuje planetu. Velká část zisků plyne na účty zahraničních majitelů obchodních center. Naproti tomu v případě tzv. slow fashion, do které patří i zakázková výroba oblečení se vyrábí jen to, co je předem objednané od konkrétního zákazníka - tedy konečného spotřebitele. Jsem si jistý, že takové oblečení nikdo jen tak nevyhodí do kontejneru po pár týdnech nošení, ale naopak si ho váží a víc o něj pečuje. Materiály určené na výrobu oblečení na míru objednávám od nelepších výrobců, které znám osobně a kteří pocházejí z jižní a západní Evropy nebo přímo z ČR. Stejně tak ruční zakázková výroba probíhá přímo v mém ateliéru, nebo v malých krejčovských dílnách, se kterými spolupracuji.

 • Rudolf B

  Prosím o radu, jak rychle najít elegantní a kvalitní oblek, který by mi seděl. A pokud možno za rozumnou cenu ;-)

 • Host chatu

  Dobrý den, jestli hledáte kvalitní oblek za rozumnou cenu, který bude dobře sedět, doporučuji oblek na míru šitý made to measure způsobem. Oblek si vyberete z předem připravených vzorů, podobně jako to probíhá v obchodě s obleky. Další kroky se už ale zásadně liší. Nejprve společně vybereme materiál, který odpovídá Vaší představě. Dál si s mojí pomocí zvolíte detaily zpracování jako např. tvar klop a límce, druh kapes, zapínání, vnitřních kapes a detaily jako jsou dirky, knoflíky, nebo způsob prošití. Potom Vás změřím a vyberu vhodný střih, který Vám obleču a na něm provedu potřebné úpravy. Podle mého zadání, bude střih upraven, aby odpovídal co nejlépe Vaší postavě a odešle se do výroby. Další zkouška už není nutná, hotový oblek na míru Vám předám zpravidla do tři týdnů od objednání. Podobným způsobem probíhá také výroba košile na míru.

 • Tomáš Nový

  Pane Humlíček, jaké jsou podle Vás zásadní nešvary, jak se oblékají muži/manažeři u nás v ČR? Co by měli ze svých skříní dávno vyhodit? Co byste naopak doporučil, že by měli do svých šatníků zařadit?

 • Host chatu

  Někdy si muži ulehčují práci a nedělají rozdíl v tom, co si vzít na volný čas a co do společnosti. Místo saka si vystačí s košilí ven z kalhot, nebo ho nahradí sportovní mikinou a vyrazí někam, kde se to nehodí. A ještě to prezentují jako záměr či projev osobní svobody. Jinak ale zas tak moc nešvarů nevidím. A jak jsem už napsal na začátku, každý má zodpovědnost především sám za sebe a může se svobodně rozhodnout jak chce být vnímán očíma svého okolí. Někdo chce být krásný, další chce provokovat a někdo to vůbec neřeší :-)

 • Pavel Š.

  Dobrý den pane Humlíčku, prosím, mohl byste se s námi podělit o nějaké Vaše zajímavé zakázky, na které jste skutečně pyšný a proč? Děkuji za odpověď a ať se Vám daří :-)

 • Host chatu

  Dobrý den, Pavle, s navrhováním oblečení jsem začínal na začátku devadesátých let. Jedna z mých prvních zakázek se tehdy týkala návrhu oblečení pro zdravotní sestry z Fakultních nemocnic v Brně,. To mělo nahradit stávající uniformu, která pocházela snad někdy z padesátých let. V tom, co jsem tenkrát navrhnul potkávám sestřičky dodnes a protože to byla jedna z mých prvních zakázek, jsem na to náležitě pyšný. Za úspěch považuji i to, co se podařilo za šestnáct let mojí spolupráce se značkou Blažek. Z neznáme značky je dnes jedna z nejvýznamnějších u nás i na Slovensku. Z letošního roku mám radost ze zajímavé spolupráce s kapelou B-side band.

 • Jolana

  Dobrý den,

  chtěla bych příteli koupit nějaké doplňky k obleku. Je teď v módě spíše kravata nebo kapesníček do kapsy.

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Jolano, pokud Váš přítel nosí oblek často, jistě ho kravata nebo kapesníček potěší. Kravata dřív byla nepostradatelnou součástí obleku. Na některá místa byl vstup bez ní zakázán. Dnes je to spíš módní doplněk. Do obleku bych Vám neradil nic příliš výstředního, raději kravatu jednobarevnou, nebo s jednoduchým vzorem složeným ze dvou barev. Kapesníček raději také jednoduchý. Doporučuji z pravé hedvábí.

 • Tomáš

  Dobrý den,

  jaké barvy obléků jsou pro letošní podzim/zimu trendy? záleží barva obleku i na ročních období?

 • Host chatu

  Dobrý den, Tomáši, při volbě barvy obleku na denní nošení hraje roční období jistě svou roli. Stejně tak ale i materiál, ze kterého je oblek ušitý. V zimním období jsou vhodnější těžší tkaniny s hřejivějším omakem. Na přicházející zimu Vám doporučím tmavší odstíny modré a hnědé. Trendy barvy jsou také světle šedá, nebo béžová, obě vyniknou na flanelu, nebo tvídu v kombinaci s hnědými doplňky. Na večer do společnosti zvolte černou, nebo tmavě modrou.

 • Hana

  Dobrý den,

  přítel má modrý oblek. Jakou barvu košile bych měla při výběru volit? jaké doplňky?

  Je velmi hubený, máte typ na nějaký střih košile která by na něm "nevisela"?

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Hano, velmi zjednodušeně řečeno: do modrého obleku bych zvolil v létě košili bílou, v zimě světle modrou. Kravatu tmavě modrou, tmavě červenou či tmavě hnědou. Kapesníček vždy bílý. Pro nekonfekční postavu doporučuji košili na míru. Vašemu příteli bude sedět nejen u krku, ale zkrátka všude..

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.