Na co si dát pozor při prodeji nemovitosti? Odpovídal Jan Boruta

Chat je uzavřený28.05.2018 13:00

Jan Boruta.

Jaké jsou výhody či nevýhody prodeje nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře (nebo bez ní)? Jak rozpoznat seriózního realitního makléře? Jaké jsou triky nefér makléřů? Jak úspěšně prodat nemovitost? Ptejte se zakladatele nezávislého srovnávače ověřených realitních makléřů Férmakléři.cz Jana Boruty. Host odpovídá v pondělí 28. května od 13.00.

Jan Boruta založil nezávislý srovnávač realitních makléřů se záměrem zjednodušit a zrychlit prodej nemovitosti a usnadnit výběr dobrého realitního makléře. Dlouhodobým cílem služby FÉRmakléři.cz je zprůhlednit fungování tuzemského trhu s realitami, kde působí více než 14 500 makléřů, z nichž pouze někteří nabízí kvalitní služby. Boruta dříve zprostředkovával aukce zemědělské půdy, mimo jiné je také jedním z původních investorů úspěšné přepravní služby Liftago. Založit službu se rozhodl ve chvíli, kdy se při nákupu vlastního bytu setkal s 15 makléři a pouze 2 ho přesvědčili o svých kvalitách. Díky úzké spolupráci s odborníky z realitních kanceláří napříč tuzemským trhem, je schopen klientům odborně poradit v otázkách týkajících se prodeje nemovitostí, výběru makléře, uzavírání zprostředkovatelských smluv, rizik hrozících při prodej nemovitosti a dalších otázkách souvisejících s realitním trhem.

Chat

 • Emilie

  Chtěla bych se zeptat, kdo má platit provizi, kupující nebo prodávající? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Emilie, děkuji za Váš dotaz. V případě, že jste Vy na straně prodávajícího, zcela určitě je ve Vašem nejlepším zájmu, abyste provizi platila Vy. Je to z toho důvodu, že pouze v tomto případě bude makléř hájit Vaše zájmy a ne zájmy kupujícího. Pokud platíte provizi Vy a smluvená provize makléře je udána v % vyjádření, tak je makléř motivován Vaši nemovitost prodat za co nejvíce peněz a ne za „každou“ cenu, jen aby již měl svou provizi jistou. Reklama typu: „Neplaťte provizi“, které využívají některé realitní kanceláře je proto z mého pohledu buďto nepravdivá a nebo nemravná.

 • skatiik

  Zdravím, můžete mi říct, kolik je normální provize??? Narazil jsem na pěkný byt, pak jsem ale zjistil, že ho nabízí několik realitek - pokaždý za jinou cenu. Bylo mi řečeno, že je to normální, že ten samý byt prodává víc subjektů a že každý si počítá jinou provizi, která dělá ten rozdíl v ceně. Když pominu to, že není nikde řečeno, kolik je minimum a maximum, zajímalo by mě, za kolik to makléř je schopen udělat, nechci nikoho přeplácet.
  Předem díky

 • Host chatu

  Dobrý den, provize makléřů se běžně pohybují od 3-5% + DPH s tím, žš hodně záleží na ceně prodávané nemovitosti. Ověřili jsme si, že solidní a profesionální makléři nepracují pod 40 000 Kč + DPH (toto je úplné minimum, v lokalitách s nízkou cenovou hladinou nemovitostí). V Praze je obvyklá cena 100 000 Kč + DPH, s tím, že profesionální makléř Vám vyjedná takové podmínky, že ve výsledku budete mít více peněz, než když byste si prodával/a sám/sama. Pokud nemovitost nabízí několik RK, tak bohužel se povětšinou nebude jednat o profesionální makléře. Ti pracují na tzv. výhradní smlouvu a nemovitost pak inzerují pouze sami. Výhradní smlouvou si prodávající zajistí, že makléř věnuje jeho nemovitosti více energie, resp. tolik, kolik si prodej žádá. Pouze s výhradní neboli exklizivní smlouvou je vztah ezi prodávajícím a makléřem nastaven tak, aby makléř hájil v prvé řadě zájem prodávajícího a ne svůj, tj. prodat rychle, aby mi to náhodou „nevyfoukl“ jiný makléř.

 • Honza

  Dobrý den,
  chtěl jsem prodat byt a narazil jsem na inzerát "Koupím byt v této lokalitě", nakonec se ukázalo, že je to makléř, ale nabízí mi prodej, kde neplatím provizi. Co si o tom mysíte? Když se podívám, kolik chtějí za prodej další makléři, přijde mi to dost podezřelé, že tohle je bezplatné.
  Děkuji, Honza

 • Host chatu

  Dobrý den, Honzo, bohužel toto je kombinace nekalých praktik u nesolidních makléřů. Jak jsem se již v jiném komentáři vyjádřil, pokud makléř tvrdí, že Vám nemovitost prodá a nechce provizi, nebude hájit Váš zájem, ale zájem svůj. Hodlá Vaši nemovitost prodat co nejrychleji, aby mohl obdržet provizi od kupujícího. S takovými makléři není radno spolupracovat. Naše služba FÉRmakléři.cz spolupracuje pouze s ověřenými profesionály. Jakmile budete v budoucnu prodávat nemovitost, rádi Vám pomůžeme najít férového makléře :-). Mějte pěkný den. Jan Boruta

 • R. Sládková

  Dobrý den, poraďte mi, jak si mám vybrat makléře? Realitky jsou na každém rohu, ale nevím, která je dobrá, nechci se napálit.

 • Host chatu

  Dobrý den, paní Sládková, jednoznačně si vždy vyžádejte reference předchozích případů a projděte si inzeráty, které makléř vyvěšuje na inzertní servery. Jelikož v ČR neexistuje žádný zákon regulující činnost makléřů, musí si kupující všímat i v uvozovkách maličkostí. Doporučuji spolupráci s makléřem, který se věnuje zprostředkování na plný úvazek, ne pouze ve volném čase. Měl by být dobře připraven již na první schůzku s Vámi a zajímat se o veškeré detaily související s prodejem, ne pouze o cenu a provizi. Dobrý makléř zároveň skoro nikdy nepracuje bez exkluzivity. Určitě se vyhněte mimosmluvní spolupráci nebo nabídkám na prodej nemovitosti “zdarma”. Rovněž si doporučuji zjistit, jak dlouho makléř působí v oboru, zda-li pracuje sám nebo v týmu profesionálů apod. Přeji hodně štěstí. S pozdravem, Jan Boruta

 • Jiří Kroča

  Dobrý den, smí realitní kancelář a její makléř před prohlídkou nemovitosti požadovat (a podmiňovat tím vstup do nabízené nemovitosti) podpis jisté smlouvy/dohody? (uvádí se v ní, že se pak již nedohodnu s majitelem napřímo, nebo že nejsem z jiné RK, atp.)? Mě to přijde v rozporu se zákonem. Setkal jsem se s tím pouze u jedné RK, ostatní nic takového nepožadují.

  S pozdravem

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Kročo, nevím o tom, že by to bylo v rozporu se zákon, ale vím, že se jedná o běžnou praxi. Jedná se o tzv. protokol o prohlídce. Někteří makléři, resp. RK jej využívají, někteří ne. Jde o to, zda-li se makléř bojí, že by jej prodávající s potenciálním kupcem obešli. V případech, kdy nemá makléř s prodávajícím podepsanou žádnou zprostředkovatelskou smlouvu, případně má pouze nevýhradní zprostředkovatelskou smlouvu, tak se k tomu makléři uchyluji. S pozdravem a s přáním pěkného dne, Jan Boruta

 • Radek

  Dobrý den, chtěl bych prodat byt v Praze a nevim, jestli napřímo nebo přes realitku. Přijde mi, že teď je po nemovitostech taková sháňka, že asi nemá cenu jít přes makléře a platit mu provizi. Co myslíte, že je lepší?
  Děkuji za odpověď
  Radek

 • Host chatu

  Dobrý den, Radku, děkuji za dotaz. Prodej bytu je spjat s mnoha úkony, které není radno podceňovat. Při spolupráci s profesionálním makléřem se vyhnete starostem a jsem přesvědčen, že výsledná cena, kterou z prodeje obdržíte, bude i po odečtení provize vyšší, než když byste se snažil nemovitost prodat svépomocí – pokud se tedy sám nepohybujete v realitách a nejste obchodník. Právě z důvodu, že se nejedná o snadnou záležitost, my sami běžně doporučujeme makléře, které jsme si ověřili a mají alespoň 2 letou praxi. Ze zkušenosti víme, že si častokrát naši klienti zkoušeli prodat svou nemovitost sami a teprve následně, když zjistili, co to všechno obnáší, se obrátili na nás, abychom jim doporučili někoho ověřeného. V případě zájmu si můžete porovnat nabídky ověřených makléřů na portále FERmakleri.cz . Hodně štěstí při prodeji. S pozdravem, Jan Boruta

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi