Na co si dát pozor při výměně peněz u nás i v zahraničí? Odpovídal Marek Nácovský

Chat je uzavřený19.12.2019 13:00

Marek Nácovský.

Na co si dát pozor při výměně peněz u nás i v zahraničí? Jak docílit nejlepšího možného kurzu a jaká máte práva jako zákazník? Nevýhodné kurzy na pražském letišti, proč kurzy neodpovídají kurzům ČNB? Proč jsou jiné kurzy na webu a jiné v kamenných směnárnách? Ptejte se Marka Nácovského. Host odpovídá ve čtvrtek 19. prosince od 13.00.

Marek Nácovský je generální ředitel společnosti Interchange Group ČR, která je jedním ze světových lídrů na trhu výměny a převodu peněz pro soukromé i firemní zákazníky. Skupina byla v roce 1990 a provozuje více než 130 poboček pro výměnu peněz včetně 40 v České republice a peněžní převody Western Union prostřednictvím sítě 1200 smluvních partnerů ve 14 zemích na 4 kontinentech

Chat

  • ANTI

    Na co si obecně dát nejvíc pozor při výměně peněz u nás i v zahraničí?

  • Host chatu

    Dobrý den, zlatým pravidlem je neměnit peníze mimo označené provozovny, protože hrozí, že dostanete neplatné bankovky. Zároveň při výměně hotovosti vždy požadujte účtenku a peníze si zkontrolujte hned při převzetí u přepážky.

  • GF

    Proč jsou jiné kurzy na webu a jiné v kamenných směnárnách?

  • Host chatu

    Dobrý den, tím, že si lidé rezervují směnu online, šetříme nemalé náklady na doplňování hotovosti, proto se dokážeme dostat na bezkonkurenčně nejnižší kurz. Nedá se říci, že bychom na něm vydělávali, ale bereme to jako službu, která má budoucnost.

  • Miroslav

    Mám bankovku 500 dánských korun, kterou je prý možné vyměnit jen v Dánsku.
    Je tomu skutečně tak ?

  • Host chatu

    Dobrý den, Miroslave, záleží o jakou konkrétně bankovku jde. Pokud byla vydána od roku 2009 a není poškozená, tak je platná a rádi ji vyměníme na kterékoliv naší pobočce.

  • Jindřich

    Dobrý den, ve zdejších úvodních informacích je napsáno, že společnost Interchange Group ČR má smluvní partnery ve 14 zemích. Které země to jsou? Děkuji za odpověď. P.S. Jsem rád, že ČR měnu euro nemá.

  • Host chatu

    Dobrý den, Jindřichu, síť směnáren Interchange naleznete kromě České republiky v dalších 14 zemích. Jmenovitě: JAR, Polsko, Španělsko, Francie, Lesotho, Rakousko, Svazijsko, Hong Kong, Maďarsko, Reunion, USA, Itálie, Namibie a sousední Slovensko.

  • Petr K.

    Proč si mám vůbec měnit hotovost, když všude berou karty?

  • Host chatu

    Dobrý den, Petře, ačkoliv žijeme v digitální době, všude opravdu karty neberou. Hotovost pořád používá téměř 90% lidí. Při platbě kartou navíc nemáte přehled, kolik jste vlastně utratil a zjistíte to až zpětně z výpisu nebo prostřednictvím internetového bankovnictví. Přestože vývoj společnosti jde bezhotovostním směrem, fyzické peníze budou hrát důležitou roli ještě hodně dlouhou dobu.

  • Vašková, Praha

    Je pro mě výhodnější vyměnit peníze ve směnárně nebo v bankomatu?

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Vašková, bankomat není ze své podstaty směnárna a cílí na jinou skupinu lidí. Pokud si chce člověk směnit své peníze, pak je pro něj nejvýhodnější směnárna. Důležitým faktorem je pro naše klienty i garance kvality, kterou globálně poskytujeme. Naši zákazníci si na směnárnách Interchange mohou vyměnit peníze ve 40 zemích světa. Zároveň z bankomatu se dozvíte kurz až z výpisu z účtu a jen málo z nás si dá tu práci porovnat tento kurz s kurzem, jaký by mu nabídla směnárna. Často je kurz směnárny výhodnější než ten použitý bankou.

  • Jindřich Novotný

    Proč nabízíte na letišti nevýhodný kurz??!!

  • Host chatu

    Dobrý den, pane Novotný, výše kurzu se odvíjí od mnoha faktorů, přičemž dominantním faktorem jsou náklady na provoz směnárny. V místech s drahými nájmy jsou náklady na pobočku přirozeně dražší. Mezi místy s drahými nájmy patří i pražské letiště či turisticky exponované oblasti. Vždy je nutné porovnávat tržní kurzy. Mezi evropskými letišti se kurz směnárny na tom pražském řadí mezi města jako Frankfurt nebo Manchester. Méně výhodné kurzy pak najdete třeba v Londýně-Stanstedu, Benátkách nebo Miláně. Je však nutné dodat, že pokud si směnu rezervujete online přes naše stránky, získáte bezkonkurenční kurz.

  • anonym

    Dobrý den, jaktože váš kurz na letišti neodpovídá kurzu od ČNB?

  • Host chatu

    Dobrý den, kurz, na který ČNB odkazuje, nemůže být braný jako reálný indikátor, protože jej ani sama ČNB fyzickým nebo soukromým právnickým osobám nenabízí. My respektujeme a chápeme snahu zvyšovat informovanost turistů, ale v tomto případě je to podobné, jako byste porovnávali cenu za půllitr piva v letištní restauraci s doporučenou maloobchodní cenou od pivovaru. I přesto všechno nabízíme bezkonkurenční kurz blížící se doporučení ČNB, pokud si měnu rezervujete online přes náš web.

  • Zdeněk Dostál, Praha

    Proč máte na internetu jiné kurzy než v kamenných směnárnách?

  • Host chatu

    Dobrý den, Pavle, Billa není z povahy věci směnárna, nedostanete v ní fyzicky Eura za Koruny. V supermarketu zaplatíte za zboží, na kterém již obchodník svojí marži má, a proto se může zdát jeho kurz za nákup Eura výhodný. Nelze srovnávat kurz při nákupu zboží a kurz při výměně peněz.

  • Natálka

    Dobrý den, mám dotaz: Nepatří už směnárny spíše do minulosti?

  • Host chatu

    Dobrý den, naopak, pracujeme na konceptu směnárny budoucnosti. My si uvědomujeme, že žijeme v digitální době, proto chceme maximálně digitalizovat i směnu peněz. V zahraničí je běžné, že si turisté rezervují hotovost u směnárny online, zaplatí kartou a pak si jen vyberou hotovost na pobočce nebo si jí nechají doručit domů. V České republice něco takového nabízíme, ale je tu jeden podstatný rozdíl – transakci není možné uhradit předem platební kartou, natož si nechat peníze doručit domů. To česká legislativa nedovoluje. Zákazník si tak může pouze rezervovat hotovost za sjednaný kurz, ale stejně za ni musí při vyzvednutí na pobočce směnárny zaplatit fyzickými penězi. Doufáme, že se tato situace brzy změní, protože budoucnost směnáren je jednoznačně v online prostředí.

  • PÍTR

    Zdravím, měníte si jako generální ředitel taky u Interchange když jedete na dovolenou?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, měním. Hotovost v zahraničí preferuji u drobných transakcí typu nákup jídla či vstupenek, protože mám větší přehled o útratách. Navíc v zahraničí obecně mají obchodníci ve zvyku brát platební karty zákazníkovi z ruky, což mi nevyhovuje. A ne vždy je platba kartou možná. Také se mi již stalo, že karta nefungovala.

  • Jana Beranová

    Na čem směnárny vydělávají a jaké jsou marže?

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Beranová, směnárny mají přirozeně zisk na směně peněz. Podobně jako v případě jiných obchodů jde o rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Rozdíl je v tom, že směnárna tyto údaje transparentně zobrazuje na kurzovním lístku, kdežto v prodejně potravin není uvedeno kolik stálo např. máslo prodejce a tudíž jak má nastavenou marži. Obecně se uvádí, že marže malých obchodníků je kolem 35%, v případě řetězců je zhruba dvojnásobná. Vzhledem k tomu, že v ČR nabízíme směnu z 30 různých měn a jsme globálním garantem kvality při výměně hotovosti, provoz našich směnáren stojí nemalé prostředky. Výše marže se odvíjí zejména podle nákladů na provoz směnárny. Tam, kde jsou náklady vyšší, zejména letiště nebo turisticky exponovaná místa, je tomu uzpůsobená i marže, která se pohybuje kolem 20 procent. V lokalitách s nižšími náklady na provoz je marže kolem jednotek procent. Naše marže se tedy nijak neliší od marže jiných obchodníků.

  • Honza KRÁL

    V čem je český směnárenský byznys jiný než ten zahraniční?

  • Host chatu

    Dobrý den, pane Králi, Česká republika je z hlediska směny peněz striktně limitovaná legislativou, která brání i celkovému zlevnění našich služeb. V některých zahraničních zemích je již např. zcela bežná online směna peněz. Klienti si mohou vyměnit hotovost online na pár kliknutí, směněná suma se jim strhne z platební karty a na pobočce si pak jen vyzvednou hotovost nebo si jí nechají doručit domů kurýrem. U nás funguje zatím jen možnost rezervaze hotovosti na pobočce. Navíc naše legislativa nově požaduje garanci storna transakce po dobu 3 hodin od směny a neustále zavádí nové povinnosti pro provozovatele. Důsledkem toho již několik bank přestalo směnárenské služby poskytovat.

  • SK

    Jaké jsou nedostatky, chyby českých směnáren obecně?

  • Host chatu

    Dobrý den, jako v každé oblasti, tak i v této se může najít pár nepoctivců, kteří budou chtít vydělat na nevědomosti klienta nebo obchází zákon tím, že neakceptují reklamace. Proto vždy doporučuji měnit peníze u označených směnáren, trvat na výdeji účtenky a peníze si zkontrolovat hned po převzetí. Před výměnou se informujte o výši kurzu a o částce, kterou obdržíte. Provoz směnárny je podnikání jako každé jiné. Podnikatel chce mít přirozeně marži na svém zboží. U nás je tím zbožím hotovost. A výše marže se odvíjí od mnoha faktorů, přičemž tím dominantním je cena za pronájem prostor, kde směnárna funguje. Obecně tedy platí, že v centrech velkých měst nebo na letištích, kde jsou pronájmy velmi vysoké, získáte pravděpodobně horší kurz (což nelze považovat za chybu směnárny). To však nemusí být pravidlo, protože například v naší směnárně na pražském letišti si můžete výměnu peněz rezervovat online s bezkonkurenčním kurzem.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov