Na co si před Vánoci půjčovat a na co raději ne? Odpovídal Miroslav Zborovský

Chat je uzavřený11.12.2019 10:00

Miroslav Zborovský.

Na co si před Vánoci půjčovat a na co raději ne? Kde hledat rezervy jinde? Jak si vést rodinný rozpočet? Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou? Kdy je výhodné používat kreditní a kdy debetní? Co dělat při ztrátě karty? Jaké jsou možnosti řešení krátkodobého záporného cash flow? Kdy si vzít půjčku a kdy raději ne? Jaká kritéria sledovat při výběru půjčky?  Co je to RPSN? Ptejte se Miroslava Zborovského. Host odpovídá ve středu 11. prosince od 10.00.

Miroslav Zborovský je finanční ombudsman klientů Home Credit.

Chat

 • Marta z Ostravy

  Dobrého odpoledne přeju. Myslíte si, že je rozumné si půjčit na vánoční dárky?

 • Host chatu

  Obecně platí, že Vánoce nejsou jen o dárcích a půjčky na dárky nedoporučujeme.

 • Pavla

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč je pro některé půjčovny aut v zahraničí nutné používat kreditní kartu?

 • Host chatu

  Ano, potvrzuji, že je to tak. Některé půjčovny v zahraničí opravdu nepřijímají debetní karty. Člověk, který vlastní kreditní kartu je považován za spolehlivějšího klienta. Důvodem je, že před vystavením kreditní karty byl bankou důkladně prověřen.

 • Renata

  Od jakého věku je dobré děti seznamovat s rodinným rozpočtem? Mám je touto problematikou zatěžovat již na prvním stupni?

 • Host chatu

  Již od raného věku lze děti vést k finanční odpovědnosti. Drobnostmi můžete začínat již od 4 let. Je důležité před dětmi informace netajit a ukazovat jim jak sami hospodaříte. Více můžete nalézt např. na našem blogu: https://blog.homecredit.cz/rady-a-n...

 • Martin

  Uvažuji vzít si půjčku na rekonstrukci bytu? Internet je zaplněn nepřeberným množstvím nabídek na "výhodné" půjčky, jak si vybrat a na co si dát pozor?

 • Host chatu

  Vždy se rozhodujte podle toho jakou výši půjčky zvažujete. Pokud například kupujete byt, doporučujeme hypotéku nebo stavební spoření. Když pořizujete vybavení domácnosti, lze využít spotřebitelský úvěr. Pokud pořizujete např. ledničku je lepší využít účelový úvěr s výhodnou splátkovou akcí. S výběrem nespěchejte, vše si pečlivě propočítejte a příp. se poraďte s odborníkem. U každé půjčky přemýšlejte i nad pojištěním schopnosti splácet. I odpovědný člověk se může dostat do finančních problémů.

 • Veronika

  Jak poznám, že si půjčuji od seriózní firmy?

 • Host chatu

  Základním znakem seriózní společnosti je, že má na půjčování peněz licenci od České národní banky. Seznam subjektů s oprávněním si můžete ověřit na Internetu na stránkách www.cnb.cz Kvalitní porovnání pro vás připravila nezávislá nezisková organizace Člověk v tísni, která každý rok vydává Index odpovědného úvěrování. Např.: https://www.clovekvtisni.cz/index-o...

 • Josef

  Co mám dělat, když se dostanu do problémů se splácením, hrozí mi ztráta zaměstnání a vím, že v dalších měsících bude mít asi problém. Jak postupovat?

 • Host chatu

  V první řadě kontaktujte poskytovatele půjčky. Sdělte mu svou situaci a dohodněte se na dlouhodobě udržitelném řešení. Rozhodně nestrkejte hlavu do písku a nevěřte, že se situace nějak vyřeší sama. Nevyřeší. Firmě naslouchejte, dodržujte dohody a svá tvrzení formálně dokládejte. Pokud potřebujete nezávislou konzultace kontaktujte například Poradnu při finanční tísni, nebo Člověka v tísni. I když nejste ve finanční tísni, mohou vám dát hodnotné rady, abyste se do ní nedostali. Základem kvalitního řešení je okamžité a rychlé jednání.

 • Romana

  Proč je výhodné půjčit si od nebankovní společnosti a nikoliv od banky?

 • Host chatu

  Záleží produkt od produktu. Porovnávejte jednotlivá kriteria nabídek. Soustřeďte se zejména na délku splácení a celkové přeplacení úvěru. Dobrým pomocníkem může být údaj tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je součet všech nákladů spojených s půjčkou. Stává se, že na první pohled výhodná půjčka s nízkým úrokem, může obsahovat různé poplatky, nebo podmínky, které úvěr zásadně prodraží.

 • SK

  Není lepší si před Vánoci a vůbec celkově nikdy nepůjčovat?

 • Host chatu

  Úvěr dává možnost zvýšit životní úroveň pro lidi, kteří si nejsou schopni peníze našetřit. Důležité je např. porovnání úrokové sazby a inflace. Pokud jste schopni si našetřit, je to vždy lepší řešení. Někdy jsou ale situace, kdy se půjčce nevyhnete. Příkladem je rozbitá pračka, nebo porucha topení. Tuto situaci musíte řešit okamžitě a ne každý má dostatečnou finanční rezervu.

 • DENMARK

  Co je RSPN?

 • Host chatu

  RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je součet všech nákladů spojených s půjčkou.

 • DIS

  Může si před Vánoci na něco půjčit český invalidní důchodce 3. stupně?

 • Host chatu

  Nikdo nemůže nikoho diskriminovat pro jeho postižení, nebo věk. Každý žadatel o úvěr je pečlivě a individuálně posuzován na schopnost splácet své závazky, tak, aby si udržel svou životní úroveň. Nelze dopředu predikovat výsledek takového posouzení.

 • Dalibor

  Pane Zborovský, jste finanční ombudsman klientů Home Credit. Jaké záležitosti těchto klientů nejčastěji řešíte?

 • Host chatu

  Nejčastěji řeším případy klientů, kteří se ocitli ne vlastní vinou v tíživé životní situaci. Obvykle se jedná například o závažná onemocnění, nebo dlouhodobé výpadky příjmů v rodině. Důležité je, že klienti nás včas o své situaci informují, své tvrzení jsou schopni doložit a situaci chtějí řešit. Měsíčně vyhovíme desítkám až stovkám žádostí o změnu podmínek financování.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.