Na křečové žíly se ptejte MUDr. Derflové

Chat je uzavřený13.01.2014 14:00

MUDr. Věra Derflová.

Pociťujete bolesti dolních končetin, máte noční křeče, otoky nebo dokonce viditelné křečové žíly? Jestliže se křečové žíly jednou objeví, je třeba je buď odstranit, nebo se s nimi smířit. Existují však některá obecná doporučení, jimiž můžeme rozvoj a komplikace křečových žil oddálit či zpomalit. Jakmile se na noze objeví první zvětšená žíla nebo začnou obtíže, bolesti, tlaky či křeče, je třeba navštívit lékaře. Dá se křečovým žilám nějak předcházet? Má u křečových žil vliv přírodní a doplňková léčba? Na tyto a další otázky odpovídala MUDr. Věra Derflová v pondělí 13. ledna od 14 hodin.

MUDr. Věra Derflová absolvovala I.lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1992. V roce 1998 složila atestaci II.stupně z oboru dermatovenerologie. Specializuje se na diagnostiku a léčbu křečových žil a projevů chronické žilní nedostatečnosti se zvláštním zaměřením na skleroterapii, lymfologii a léčbu lymfatických otoků, proktologii a léčbu hemoroidů. Pracovala na dermatovenerologické klinice FN Na Bulovce, kde se připravovala na atestaci z oboru Centra dermatologické angiologie v Praze, a v Říčanech u Prahy u primáře Strejčka. Od roku 2003 provozuje soukromou praxi na několika místech v Praze, od roku 2005 do poloviny roku 2011 pracovala též v Esthé – Klinice estetické medicíny. Od roku 2008 dlouhodobě spolupracuje s LC Anděl. V současné době působí jako vedoucí lékařka BcD Clinic.

Chat

 • Adéla

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na užívání antikoncepce ve vztahu k riziku vzniku trombózy, infarktu či cévní mozkové příhody. Nechala jsem si provést analýzu TromboGen, ze které mi vyplynula mutace C677T genu MTHFR, genotyp TT. Dle mého gynekologa není třeba užívání hormonální antikoncepce (Qlaira) rušit a nehrozí mi žádné riziko s užíváním těchto tablet spojené.
  Taktéž by mě zajímala vhodnost hormonální antikoncepce u dcery - ta užívá Lindynette, v TromboGenu jí byla prokázána stejná mutace stejného genu, genotyp CT.
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

 • Host chatu

  Též přeji hezký den... Obecně užívání hormonální antikoncepce i u jinak zdravých žen několikanásobně zvyšuje riziko vzniku trombóz, ať již v žilním, či tepenném systému, záleží na druhu hormon. antikoncepce. Vámi jmenovaná mutace souvisí s metabolismem homocysteinu a kyseliny listové, doporučuji proto občasné kontroly jejich hladiny v krvi. Jinak tato mutace sama o sobě není spojena se zvýšeným rizikem vzniku trombóz v běžných situacích, ale riziko už je vyšší například v těhotenství, Hormon.antikoncepce není při této mutaci výslovně zakázána, nicméně by měly být pečlivě zváženy důvody pro její užití.

 • Mila

  Dobrý den ,moje nohy jsou vlastně celé modré ,tedy jedna žíla vedle druhé s tím nic asi nenadělám ,že?

 • Host chatu

  Pokud budete mít zájem se léčit, určitě uděláte. Je potřeba provést pečlivé cévní vyšetření a dle jeho výsledků naplánovat a provést individuální léčebný plán. Dle nálezu se obvykle kombinují léčebné techniky operační, injekční / skleroterapie / a laserové. Obvykle se postupuje ,od největších a pro funkci nejdůležitějších křečových žil, k nejmenším, u nichž převažuje negativní stránka estetická.

 • Mirek

  Dobrý den, je mi 44 let, mám křečové žíly na lýtkách, mám navštívit lékaře? Jaký bude pravděpdoboně jeho postup? Jsou z nějakého pohledu zdravotním rizikem? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Určitě doporučuji provést vyšetření žilního systému odborným lékařem. Přesný léčebný postup bude naplánován a proveden dle skutečného nálezu na vašich dolních končetinách. Kombinují se různé techniky / podrobněji viz předchozí odpověď /. Jinak větší křečové žíly, spolu s často doprovázející chronickou žilní nedostatečností, jistě zdravotní riziko představují / např.riziko zánětu žil, vzniku bércových vředů apod. /

 • Markéta marketael@seznam.cz

  Co dělat s varixy bérce, je-li insuficience spojek II.-III. stupně? Jsou nevzhledné, mírné otoky do rána zmizí, občas bolí. Před lety po porodu párkrát sklerotizace.

 • Host chatu

  Opět záleží na výsledcích komplexního cévního vyšetření. Někdy je indikována jen čistě konzervativní léčba, tj. pravidelné nošení kompresivních punčoch a užívání léků s protiotokovým efektem / tzv. venotonika /, ale ve většině případů se cíleně léčí poškozená místa žilního systému, v tomto případě, buď operačně, či injekčně / sklerotizace /.

 • mamca.cz

  Dobrý den, paní doktorko. Je mi 69 let. Na levém lýtku mám asi 4 tmavé plochy cca 3x3 cm, nevystouplé, na dotek citlivé. Nosím zdravotní podkolenky, ale mám obavu, aby z toho nebyly bércové vředy. Na druhé noze mám dost popraskané žilky. Brala jsem i Detralex, ale nijak nepomáhal. Mám mít obavu z bércových vředů? A co proti tomu, aby nevznikly? Děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví v Novém roce.

 • Host chatu

  Děkuji za přání, vám nápodobně.. K vašemu dotazu - předpokládám, že jste již navštívila nějakého lékaře, který vám kompresivní punčochy doporučil a pak je jejich pravidelné nošení jistě na místě. Ne všechny změny na kůži bérců však nutně přímo souvisí se žilní poruchou, takže je nutné, aby stav zhodnotil i kožní lékař / ideálně i s cévní erudicí /. V případě poruch tepenného systému je ovšem použití kompresivních punčoch omezeno, až zakázáno.

 • Lenka

  Dobrý den ,má operace křečových žil vůbec nějaký význam ,když časem znovu naskočí?
  Děkuji za odpověď Lenka

 • Host chatu

  Pokud je rozsah žilních změn takový, že operace křečových žil je metodou volby, tak jistě operace svůj smysl má. V tomto případě operační technikou odstraníte velkou část poruchy žilního systému a tím nález na dolních končetinách vrátíte o velký kus zpět k normálnímu zdravému stavu. Samozřejmě vám ale operace nezajistí, že se na vašich nohou, již nikdy žádná nová křečová žíla neobjeví. Zlepšený stav je vhodné průběžně udržovat např. sklerotizací / injekční léčba /. V tomto případě je možné následně mít na dolních končetinách průběžně pouze " malou a snesitelnou " poruchu.

 • Soňa

  Je mi 63 let a na stehnách,hlavně na vnitřní straně mám spousty modrrých žilek takz."metliček".Je možné se jich zbavit?Otec trpěl na křečové žíly a tak jestli to není dědičné.

 • Host chatu

  Doporučuji i u vás provést přesné vyšetření žilního systému. Pokud ve vašem případě nebudou nalezeny žádné větší porušené žíly, postačí nejspíše při léčbě zkombinovat pouze skleroterapii a laser. léčbu. Opět zdůrazňuji nutnost přesné diagnostiky, aby byl zvolen a proveden optimální postup, který je u každého pacienta trochu jiný. Dědičné faktory samozřejmě bohužel hrají při vzniku větších i menších varixů též svou negativní roli.

 • DAYD

  Jsou křečové žíly dědičné?

 • Host chatu

  Navazuji na předchozí dotaz... Může se dědit dispozice ke křečovým žilám, ale rozsah a rychlost rozvoje u každého jedince závisí i na řadě dalších faktorů. Negativně se na žilním systému mohou během života podepsat např. obezita, statická zátěž / dlouhé stání + sezení /, úrazy apod.

 • EP

  Trpí křeč. žílami více ženy či muži?

 • Host chatu

  Křečovými žilami jsou častěji a rozsahem více postiženy ženy. U žen se, na rozdíl od mužů, negativně uplatňuje hormonální zátěž, těhotenství apod. Dále jsou na tom / vzhledem k obvykle drobnější konstituci /ženy ve většině případů hůře ve smyslu výkonnosti žilně svalové pumpy / jedná se o pumpovací funkci lýtkového svalstva, která zajištuje urychlení návratu žilní krve a lymfy z dolních končetin/.

 • SK

  Co jsou lymfatická zrnečná třísla?

 • Host chatu

  Omlouvám se, ale vaší otázce nerozumím.. Pokud můžete, dotaz, prosím, upřesněte

 • powerage

  Co křeče v chodidlech, čím je to způsobené?

 • Host chatu

  Křeče v nohou / chodidlech / mohou být kromě žilních příčin, často způsobeny i orthopedickými vadami klenby / např. příčně + podélně plochá noha /. Uplatňuje se i dysbalance v metabolismu minerálů / hořčík, vápník... / , či další onemocnění / např. neurologická /.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.