Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

Chat je uzavřený08.07.2013 13:00

Nutriční terapeutka Jitka Laštovičková.

Zdravý životní styl a zdravá strava jsou pojmy, které jsou v poslední době velmi často skloňovány. Ale jak vlastně taková zdravá strava vypadá, co by měla či naopak neměla obsahovat? Zajímá vás redukce hmotnosti nebo chcete svým stravováním předcházet různým civilizačním onemocněním? Nevíte, jak se správně postavit k hubnutí? Zkoušíte to poněkolikáté a stále se vám nedaří zhubnout? Na tyto a další dotazy bude 8. července od 13 hodin odpovídat nutriční terapeutka Jitka Laštovičková.

Bc. Jitka Laštovičková absolvovala obor Specializace ve zdravotnictví - nutriční terapeut na 1. lékařské fakultě UK a od března 2010 působí na 3. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pracovala také ve VŠTJ Medicina Praha, o.s., kde se podílela na vedení tříměsíčních kurzů redukce hmotnosti a poskytovala konzultace ve stravování. V současné době je jedním z odborných garantů projektu VZP s názvem Žij zdravě.

Chat

  • Lili

    Dobrý den, během následujícího měsíce a půl bych chtěla co nejvíce zhubnout. Doporučila byste mi nějaký typ rychlé diety? Děkuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Lili, doporučila bych Vám spíše přehodnotit trochu svůj cíl - rychlé redukce hmotnosti je obvykle dosaženo díky velmi přísným dietám. Ovšem takovou dietu člověk nemůže a ani nedokáže držet dlouhodobě - a po návratu ke "starému" režimu se hmotnost opět zvyšuje a člověk často nakonec váží ještě více, než když s takovou dietou začínal. Jedná se o známý jojo efekt. Raději se zaměřte na dlouhodobou a pomalejší redukci hmotnosti, která však nepovede k jojo efektu. Vhodnější je zlepšit své stravování po krocích a věnovat se pravidelně nějaké pohybové aktivitě. Za měsíc a půl zredukujete možná jen 1 kg nebo jen pár centimetrů v obvodu pasu, ale při tomto postupu byste byla za rok lehčí o 12 kilogramů.

  • Terka H.

    dobry den, strasne rada bych zhubla, ale mam pocit,ze se k tomu porad nemuzu donutit,prestoze tim trpim. Jako bych potrebovala nekoho,pro koho bych to udelala, treba noveho partnera. Poradte,prosim, jak se donutit i tak. Dekuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Terko, otázka motivace je při redukci hmotnosti velmi důležitá - je třeba najít takovou motivaci, aby Vás osobně oslovila a pomohla Vám začít s redukčním režimem a dlouhodobě v něm pokračovat. Pro velkou řadu žen je motivací vzhled, zvýšení sebevědomí nebo také partnerský vztah. Zkuste si sednout, zamyslet se a zapsat, co Vám vyšší hmotnost dává (co je na ní pozitivní) a co Vám bere (co je na ní negativní). Někoho motivují aktivity, kterým se po redukci hmotnosti může věnovat, někoho motivuje zlepšení zdravotního stavu - je tedy třeba zaměřit se na Vaši osobní situaci a hledat, který motiv je tím "Vaším". Motivaci k redukci můžete hledat např. i s pomocí psychologa nebo ji podpořit tím, že budete hubnout společně s kamarádkou a budete se motivovat vzájemně, dobrý ohlas mají u pacientů také skupinové kurzy redukce hmotnosti.

  • DAYOFD

    Co byste řekla vše o projektu Žij zdravě?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Projekt Žij zdravě je komplexním programem, který se zaměřuje na informování veřejnosti o zdravém životním stylu a prevenci a léčbě civilizačních onemocnění (zejména obezitě a nadváze). Obezita je velkým problémem nikoliv pouze v ČR, ale i v celém světě - Světová zdravotnická organizace dokonce mluví o pandemii obezity. Tzv. režimová opatření (vhodné stravování a pohybová aktivita) hrají v léčbě a prevenci obezity a nadváhy významnou roli. Informací o tom, jak by tato režimová opatření měla vypadat, je kolem nás celá řada - ne všechny informace jsou však správné. Tento projekt je tedy zaměřen na poskytnutí praktických a kvalitních informací o těchto onemocněních, o jejich komplikacích a léčbě, ale i o tom, jak se správně stravovat, jaké pohybové aktivity si vybrat. Poskytuje praktické návody a rady, jak se dopracovat ke zdravému životnímu stylu, kterým můžeme proti obezitě a nadváze bojovat.

  • DAYOFD

    Jaké procento v ČT tvoří recidiva, návrat k tloušťce, obezitě?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Přesné statistické údaje bohužel neznám, ale pokud budu hodnotit dle svých zkušeností z působení při obezitologické ambulanci, pak boj s hmotností je bojem celoživotním - velká část pacientů prožívá střídání období úspěšné a neúspěšné redukce hmotnosti. Problematické jsou zejména přísné diety, po kterých obvykle následuje jojo efekt. K přibývání na hmotnosti obvykle dochází také v životních okamžicích, kdy se celkově mění životní styl daného člověka - změna zaměstnání, úraz nebo nemoc, problémy v rodině. Důležité je pokusit se udržet v tomto náročném období stabilní a při změně podmínek k lepšímu poté zase začít s redukcí.

  • Alena

    JE BMI přesná věc?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Aleno, BMI (Body Mass Index) má svá určitá omezení, přesto je v rámci diagnostiky obezity a nadváhy využíván. BMI nevypovídá o složení těla - hodnotí pouze poměr hmotnosti v kilogramech ku druhé mocnině tělesné výšky v metrech. Proto nemusí zcela přesně vypovídat např. u osob s velkým množstvím svalové hmoty nebo u osob s otoky, kdy jde část hmotnosti na vrub zadrženým tekutinám. Pro upřesnění je proto vhodná diagnostika složení těla např. pomocí bioimpedance.

  • KELHEN TEST G

    Myslíte si, že hlad je nejlepší kuchař?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den, na jednu stranu je pravda, že pro zahnání hladu člověk, pokud nemá jinou možnost, zkonzumuje i pokrm, který obvykle příliš rád nemá. Na druhou stranu silný pocit hladu často člověka nutí "něco" sníst a obvykle také jíst rychle (potřeba zahnat nepříjemné projevy hladu) - velmi často tak člověk sní mnohem větší množství jídla, než by mu jindy stačilo k nasycení, a také zcela jiné tipy pokrmů a potravin. Proto je vhodné stravovat se pravidelně a "bránit se" hladovění střídajícímu se s rychlou konzumací většího množství jídla.

  • Magda Holenská

    Tloustne si podle Vás i polécích - třeba neuroleptika, anxiolitika, antidepresiva?|

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Magdo, ano, některé léky z těchto skupin léčiv mohou hmotnost ovlivňovat - přesto se však obvykle dá léčba ve spolupráci s ošetřujícím specializovaným lékařem pozměnit tak, aby bylo možné redukce hmotnosti docílit. Léky novějších generací již hmotnost ovlivňují méně.

  • jenicek

    Jaká je úspěšnost vašich (nebo obecně postupů, které doporučujete) v léčbě obezity?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Jane, úspěšnost léčby obezity závisí na mnoha faktorech - změna životního stylu (změna stravování a pravidelná pohybová aktivita) je však pro úspěšnost léčby zásadní. Pokud mohu soudit dle svých zkušeností z obezitologické ambulance, když se podaří životní styl změnit a dodržovat jej dlouhodobě, pak je redukce hmotosti úspěšná. Neúspěch těchto opatření se obvykle objevuje u pacientů, kteří mají omezené možnosti pohybové aktivity i stravování, nebo nejsou schopni (či nezvládnou) dodržovat tyto změny dlouhodobě.

  • ondrej s.

    Dobry den,co mam delat,abych pribral?mam ektomorfni postavu.dekuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Ondřeji, nižsí hmotnost může být důsledkem "vloh" pro štíhlost po Vašich rodičích, může být ale také spojena s různými zdravotními problémy. Nepíšete zda jste již v minulosti zkoušel zvýšit svou hmotnost a zda se Vám to podařilo či ne. Jednoduše na Vaši otázku konkrétně odpovědět nelze - nemám dostatečně informace o tom, jak se stravujete, zda se věnujete nějakým aktivitám, zda se léčíte s nějakým onemocněním, apod. Teoreticky pokud máte nyní stabilní hmotnost, pak kvůli zvýšení hmotnosti musíte zvýšit svůj kalorický příjem - tzn. jíst častěji, kdykoliv máte chuť, pokusit se zvýšit porce, omezte některé aktivity (zejména po jídle). Pokud by se Vám nedařilo hmotnost zvýšit, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

  • Tom

    Zhubnu po cole light nebo je to jen mytus a napoje s nizsim obsahem cukru nepomahaji?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den, nápoje "light" v porovnání s běžnými slazenými nápoji opravdu obsahují méně kalorií, záleží však také na konzumovaném množství. Ovšem zda zredukujete hmotnost záleží na Vašem celkovém stravování a pohybových aktivitách. Pokud pijete velké množství slazených nápojů (např. 3 l denně), pak jejich vyřazení a nahrazení např. ovocným čajem, vodou s citronem, nápoji s náhradním sladidlem může samo o sobě znamenat počátek redukce hmotnosti. Paušálně bych však častou konzumaci nápojů s náhradními sladidly v pitném režimu s náhradními sladidly nedoporučovala - stále si tak uchovávate určitý "návyk" na sladkou chuť.

  • Josef K.

    Dobrý den, je mi 47 let, vloni jsem přešel ze živnosti do zaměstnaneckého poměru a od té doby pořád přibývám na váze.Ráno posnídám, v poledne si asi 3-4x týdně zajdu na meníčko, večeřím (lehce) nejpozději v 19,30 a usínám kolem půlnoci.Mám sedavé povolání, 4x týdně chodím plavat (po 1km), občas na procházky. Můj zlozvyk - čokoládu jsem si ponechal, ale ten jsem měl i předtím a váhu jsem si držel v normě. V létě si dám, ne každý večer a většinou jen doma a stejně jako předtím večer 1-2 piva, někdy jen Birell. Nechápu, proč mi jde váha nahoru, když mám stejný energetický výdej a asi i příjem jako před rokem? Co se změnilo a jak bych měl upravit svoji životosprávu ? Potřebuju shodit asi 10-15kg. Děkuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Josefe, zkuste ještě zapřemýšlet, zda jste dříve neměl více pohybu či zda se nezměnily Vaše porce nebo výběr potravin. Klidový energetický výdej (a tedy i energetická potřeba organismu) také klesá s věkem. Pro nalezení příčiny vzestupu hmotnosti by bylo třeba přesněji vyhodnotit Vaše stravování. Doporučila bych Vám zapisovat si přesně stravování a naopak pokusit se zvýšit pohybovou aktivitu - zařadit procházky svižnou chůzí (alespoň 30 minut denně nebo 2-3x týdně hodinu). Plavání může být doplňkovou aktivitou, redukce hmotnosti jím ale nedosáhnete. Pokud by se Vám samostatně se změnou redukce nedařilo, nebojte se obrátit na odborníky - vyhledejte nutričního terapeuta nebo lékaře zabývajícího se obezitologií.

  • KÁJA, sev. Morava

    Všichni říkají, že jsem tlustá, tak sem tam omezuji jídlo i pití. Přesto výsledky nic moc, tak zase zkrátka normálně bez omezení "žeru". Je řešením mého stavu, navíc abych nebyla tak hrozně tlustá, to něco naštelovaného v hlavě v mozku, nebo je to jen záležitost mého trávícího systému? Tedy, který odborný lékař by mi mohl pomoci - psychiatr, nebo specialista na trávicí záležitosti? Nebo mám pokazit v paneláku výtah a chodit konečně shora dolů po schodech, či rozbít auto a chodit pěšky? A nebo je to dáno geneticky a nic s tím stejně nezmůžu?
    Děkuji vám předem za rady a poradění - v rámci dobré vůle dne omezím oběd a večerní guláš si nedám "se šesti".

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Kájo, redukce hmotnosti je otázkou dlouhodobé změny životního stylu - výkyvy, kdy se člověk hodně omezuje ve stravování, a poté se hodně nají až přejí, nejsou pro Váš organismus vhodné. Bylo by vhodné vyhodnotit v jakých okamžicích hodně jíte, zda Vás k tomu vedou nějaké specifické situace nebo podněty. Je možné, že se ve Vašem případě může jednat o nějakou poruchu příjmu potravy - např. záchvatovité přejídání. Pohybová aktivita je jistě důležitá, spíše než chůzi po schodech bych Vám doporučila pravidelné procházky svižnou chůzí nebo nordic walking - zavést si pravidelnou pohybovou aktivitu do svého života. Vzhledem k tomu, jak popisujete střídání období, kdy se omezujete, a kdy jíte hodně, bych Vám doporučila obrátit se na klinického psychologa zabývajícího se poruchami příjmu potravy nebo na specializované obezitologické pracoviště, na které jsou tito odborníci také navázáni. Jejich seznam naleznete na www.obesitas.cz

  • Blanka D.

    Fungují přípravky na hubnutí nebo skutečně platí jenom sport a zdravá výživa? Děkuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Blanko, záleží na tom, jaké přípravky máte na mysli. U každého takového přípravku je na místě ptát se na vědecký průkaz a klinické studie, které efekt prokazují. Léky mají účinek prokázaný v klinických studiích (bohužel jich v současné době mnoho není), některé zdravotnické prostředky mají také prokázaný pozitivní efekt na redukci hmotnosti, pokud však máte na mysli doplňky stravy, pak velká část z nich prokázaný efekt nemá. Režimová opatření - pohybová aktivita a vhodné stravování - jsou základem léčby obezity, žádným přípravkem je nedokážete nahradit. Vhodně zvolené přípravky (s prokázanými účinky) pak přispívají k redukci hmotnosti prostřednictvím režimových opatření.

  • Jan

    Kde si prectu Vase odpovedi na dotazy? Nikde nic o tom.

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Jane, odpovědi budou k dispozici zde dnes po 13. hodině, kdy na Vaše dotazy budu postupně odpovídat.

  • Petik

    Dobrý den, nejpozděj jím v šest - je to lepší nebo je pravda, že se nemá jíst až tři hodiny před spaním?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den, záleží na Vašem režimu dne - pokud chodíte spát cca ve 22 hodin, pak poslední jídlo v 18 hodin je dostačující. Pokud chodíte spát o půlnoci či déle, pak je pauza mezi posledním jídlem a ulehnutím poměrně dlouhá - vhodné je tedy cca 3 hodiny před spaním zařadit nějaké lehčí jídlo - např. jogurt, tvaroh polotučný nebo měkký nebo zeleninu, apod.

  • Květa B.

    Dobry den, pani terapeutko mam problem se stitnou zlazou a hodne pribiram. Co byste poradila? Děkuju

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Květo, nepíšete zda se se štítnou žlázou již léčíte - jestliže hodně přibíráte a řešíte zdravotní obtíže, pak bych Vám doporučila obrátit se na specializované pracoviště zabývající se obezitologií. Jejich seznam naleznete na www.obesitas.cz Je třeba zhodnotit Váš zdravotní stav a obtíže, Vaši hmotnost, stravování, pohybové aktivity a situaci pak dle možností řešit. Na dálku nelze takto konkrétně poradit.

  • Věra Staňková

    Funguje dělená strava? A co mléčná dieta? Mám jíst každý den stejně nebo je lepší nějaká rozmanitost? Děkuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Věro, dělená strava a mléčná dieta "fungují" proto, že jsou změnou oproti předchozímu stravování. Nelze je ovšem dodržovat dlouhodobě a nejsou zdraví prospěšné. Po skončení jejich doržování se člověk obvykle vrátí ke svému původnímu stylu stravování a kila jdou opět nahoru... Ani jednu z těchto možností bych Vám pro redukci hmotnosti nedoporučila. Mnohem vhodnější je pomalu po krocích upravit Vaše současné stravování tak, abyste jej byla schopna dodržovat dlouhodobě. V rámci zdravého stravování je důležitá pestrost - aby byl zajištěn příjem všech důležitých vitamínů a minerálních látek. Proto se snažte využívat ve svém stravování různé typy a druhy potravin, stravování by nemělo být stereotypní.

  • David

    Dobrý den, po padesátce jsem začal tloustnout a přestal např. sladit kafe cukrem a mám umnělé sladidlo. Je to drobnost, ale je sladidlo opravdu lepší nebo tam taky jsou cukry?Děkuju

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Davide, pouhá náhrada cukru v kávě sladidlem obvykle k redukci hmotnosti nevede (pokud nekonzumujete kávy velké množství či jej nesladíte velkým množstvím cukru). Náhradní sladidla jsou látky, které po požití vyvolávají vjem sladké chuti, obsahují velmi málo nebo žádné kalorie a jsou vhodná zejména pro pacienty s diabetem 2. typu nebo sníženou glukozovou tolerancí, protože na rozdíl od běžného cukru či ovocného cukru nemají tak velký vliv na hladinu glykémie v krvi. Pokud chcete redukovat hmotnost, bylo by třeba se na stravu zaměřit více, slazení kávy sladidlem můžete zachovat, snažte se však vybrat si takové, které neobsahuje kalorie vůbec, a nekonzumovat jej ve větším množství.

  • Bláhová

    Dobry den, co si myslite o pripravdu adipex retard?

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den paní Bláhová, tento přípravek byl v minulosti v léčbě obezity využíván. Patří do skupiny léků, které omezují chuť k jídlu, je však kontraindikován u pacientů s vysokým krevním tlakem, onemocněními srdce, aj. V současné době se tento přípravek již v léčbě obezity téměř nevyužívá, důraz je kladen zejména na dodržování režimových opatření a jiné dostupné léky a zdravotnické prostředky.

  • Milada

    Dobrý den, jak je to s pečivem? Opravdu se při hubnutí nesmí? Děkuji

  • Na motivaci při hubnutí se ptejte Jitky Laštovičkové

    Dobrý den Milado, není pravda, že by se při redukci hmotnosti pečivo konzumovat nesmělo. Je však třeba vybrat si vhodný typ pečiva a regulovat konzumovanou porci - vhodné je celozrnné pečivo, které je dobrým zdrojem polysacharidů a vlákniny.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov