Na oční choroby se ptejte oftalmologa Miroslava Veitha

Chat je uzavřený09.01.2015 13:00

Miroslav Veith.

Především ve věku od 50 let je důležité pečovat o oči, chodit na pravidelné prohlídky. Jedním z největších zdravotních problémů je pak šedý, zelený zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Oftalmolog Miroslav Veith odpoví na vaše dotazy ohledně prevence a příznaků očních nemocí v pátek ve 13 hodin.

MUDr. Miroslav Veith vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity. Oftalmologii se věnuje od roku 2003. Specializuje se na onemocnění sítnice a sklivce. V současné době je na FNKV vedoucím Oddělení pro onemocnění sítnice a sklivce a odborným garantem Makulárního centra pro terapii Věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD), diabetického makulárního edému (DME). Přednáší a vyučuje jako odborný asistent na 3. LF UK. Je také členem České lékařské společnosti J.E. Purkyně, Americké oftalmologické akademie, České oftalmologické společnosti a České vitreoretinální společnosti. 

Chat

  • Běta

    Dobrý den pane doktore, dá se prosím operačně odstranit vetchozrakost? Zataví se případně někdy zhoršování zraku? V současnosti mám 2 a 2,5 dioptrie, je mi 48 let. Zrak se mi během tří let rapidně zhoršil. Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, vetchozrakost neboli presbyopie je fyziologický proces stárnutí čočky. Čočka již není tak pružná a člověk postupně začne vnímat zhoršení zraku do blízka, zejména za špatného osvětlení. Obecně můžeme říct, že ve 40 letech potřebujeme na čtení přidat +1 dioptrii a každé následující desetiletí další 1 dioptrii. Většina lidí tak má do blízka +3 dioptrie mezi 55-60 lety. Znamená to tedy, že je po určité době potřeba posílit čtecí brýle. Lidé , které brýle obtěžují mohou podstoupit operaci s výměnou nitrooční čočky, která jim zajistí dobré vidění na různé vzdálenosti, včetně do blízka.

  • Ladislav

    Pane doktore, jaké největší novinky vy oftalmologové od roku 2015 očekáváte?

  • Host chatu

    Mou subspecializací jsou nemoci sítnice a sklivce, jejichž léčba za posledních několik málo let zaznamenala obrovský posun do předu. Já se tedy těším na příchod dalších nových léků pro léčbu těchto nemocí. Ohlášeny jsou nové operační přístroje pro ještě bezpečnější mikrochirurgii, nové diagnostické přístroje, umělé nitrooční čočky apod. Je to mnoho, vývoj je velmi rychlý.

  • XX

    Hezký den, existuje plno očních klinik, jenže jak poznám, která je kvalitní? jak doporučujete vybírat před zákrokem pracoviště? děkuji

  • Host chatu

    Máte pravdu, že pracovišť s podobnou nabídkou služeb a operací je mnoho. Větší zákrok obvykle podstupujeme jedenkrát a rádi bychom si tedy zvolili to správné. Není jednoduché si mezi pracovišti předhánějící se reklamami vybrat. Doporučil bych prostudovat si internetové stránky daného pracoviště, týmy lékařů. Dobré je projít si internetové diskuze. Obecně je ale odborná úroveň i technické vybavení většiny těchto pracovišt na vysoké úrovni.

  • Lada

    Co oči v zimě jak je nejlip chranit, pane doktore. a co jim hrozi v tomto obdobi?

  • Host chatu

    Zimní období se zásadně od těch ostatních z hlediska péče o oči neliší. Při slunečných dnech, a platí to zejména pro pobyty na horách, je vhodné oči chránit kvalitními brýlemi s UV filtrem.

  • Zvědavka

    Dobry den, kdyz jedu na hory lyzovat tak si musim brat nejake bryle? ublizuje ocim stejne snih jako v lete prudke slunce?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, kvalitní sluneční brýle by měly být standartní výbavou pro zimní sporty

  • Marika K.

    Pane doktore ktere nemoci oci Cesi nejcasteji maji - je to napr. sedy zakal?

  • Host chatu

    Pokud máte na mysli nejčastější nemoci, které vedou k poklesu či ztrátě zraku, tak mezi ně patří šedý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukom), velmi přibývá pacientů s Věkem podmíněnou makulární degenerací a rovněž pacientů, kteří mají těžké poškození zraku následkem cukrovky. Všechny tyto nemoci, i když jsou velmi závažné, jsou poměrně úspěšně léčitelné, ale je třeba je odhalit zavčas. Je tedy třeba neopomíjet preventivní prohlídky.

  • Alic

    Proč mi v zimě slzí oči a co s tím mám dělat, pane doktore?děkuji

  • Host chatu

    Slzení očí je stále častější stesk mnoha lidí. Netýká se pouze zimního období. Oči přetěžujeme a mnoha faktory dochází k narušení některé ze složek slzného filmu. Pro začátek vyzkoušejte umělé slzy, které mohou slzný film doplnit a stabilizovat (jsou volně dostupné v každé lékarně). Pokud budou potíže výrazné i nadále, pak bude třeba vyšetření vyšetření u oftalmologa.

  • Liliam

    Je nutné koupit si zvlhčovač vzduchu, když mi doma slzí oči? je pravda, že hodně topíme a je tam sucho.

  • Host chatu

    Slzení očí může mít více příčin, situaci může nadměrné topení zhoršit. Zvlčení vzduchu může být řešením a bude prospěšné mj. i pro sliznice dýchacího traktu. Další možností je použítí umělých slz.

  • Nikolai

    Dobrý den, Která operace očí je finančně úplně nejnáročnější, kolik stojí, a jak je to s hrazením pojišťovnami?

  • Host chatu

    Mezi běžně prováděné oční operace nehrazené pojišťovnami patří refrakční zákroky. Ať již laserové, nitrooční nebo i kombinované výkony s implantací speciálních čoček. Cena se tak může velmi lišit podle použitých přístrojů a pracoviště. Horní hranice může být přibližně do 100tis za obě oči. Pojištovny tyto výkony nehradí. Implantace speciálního čipu pod či na sítnici, kterou je možné řešit některé formy slepoty stojí i několik milionů, v ČR se neprovádí.

  • Dotaz

    Slyšela jsem, že je lepší nechat si oči operovat v zimě než v létě. proč to tak je?

  • Host chatu

    V horkém počasí se tkáně hojí obecně o něco hůře. Ale není to zase tak podstatný rozdíl.

  • Šnaiderová

    Hezký den, pane doktore, které oční zákroky jdou nejvíce kupředu a myslíte si, že se v budoucnu bude operovat oko úplně bez skalpelu jen laserem? Markéta

  • Host chatu

    Dobrý den. Pokud se zaměříme na nitrooční výkony, tam ani skalpel nepoužíváme. U všech běžných typů zákroků využíváme mikrochirurgické přístupy s minimálními řezy do stěny oka, od 0,5-2mm a rychlým hojením. Těmito malými otvory můžeme v oku pracovat ultrazvukem, pinzetou, nůžkami či laserem apod. Byť se jistě budou naše přístupy ještě dále zdokonalovat, jejich nahrazení pouhým laserem možné nebude.

  • NECS

    Je nějaká souvislost mezi psychiatrickými chorobami, psychikou a očními nemocemi?

  • Host chatu

    Některé psychiatrické choroby mohou mít projevy na očích, ať již následkem vlastního onemocnění nebo v souvislosti s jeho léčbou. Psychika může mít na stav oka, podobně jako u jiných orgánů, velký vliv. Velmi často to můžeme pozorovat např. u diabetiků, kteří mají zhoršenou cukrovku a následně i oči vlivem stresu

  • AK

    Jak ničí oči umělé osvětlení?

  • Host chatu

    Umělé osvětlení oči přímo neničí, ale při delším pobytu v tomto prostředí můžeme zaznamenat dřívější únavu očí.

  • SBTR

    Existují prý narkomani, co užívají drogy skrz oči, co tím vše riskují?

  • Host chatu

    Ať jsou to drogy či něco jiného, nic takového do očí nepatří. Podobní lidé si zvyšují riziko zbytečných potíží, od zánětu spojivek, přes poškození rohovky až po těžké nitrooční změny s rizikem trvalé slepoty.

  • uršula plzen

    DOBRÝ DEN,pane doktore na oční chodím pravidelně, ale často mě v oku bodne jako by píchl šroubovákem , moc to bolí a oko mě silně slzí, přestane to tak za 5 min, mám brýle na dálku 1,5 poradte děkuji je mi 63 let

  • Host chatu

    Dobrý den, záleží jak často potíže míváte, jestli jste prodělala nějakou oční operaci, jaký je Váš celkový zdravotní stav. Bylo by vhodné, pokud se tak již nestalo, zkontrolovat víčko i z vnitřní strany, zda nemáte pod horním víčkem řasu ,případně krystalky ve spojivce apod.

  • Roman

    Před pár měsíci se mi začalo opakovaně dostávat do očí "cizí těleso" - např. prach apod. a samovolně se oči nečistily - musel jsem tedy vždy navštívit lékaře a při otočení víčka nechat oči vyčistit. Ukázalo se, že mi postupně přestaly oči slzet. Prakticky nemám slzy a rád bych se zeptal, zda je možné obnovit normální stav?

    Děkuji za odpověď!

  • Host chatu

    Pokud došlo k zajizvení spojivkových žlázek produkujících složky slz, tak již nikoli. Bude nutné kapat umělé slzy. případně je možné provést přechodné nebo trvalé uzavření slzných bodů, což by mohlo situaci zlepšit

  • Jaroslava

    Dobrý den pane doktore,
    je mi 65 let , byly mně zjištěny příznaky dědičné makulární degenerace.
    Existují možnosti vyléčení nebo alespoň pozastavení začínající
    oční degenerace? V případě, že ano, kde mohu v ČR vyhledat odbornou
    klinickou pomoc?

    Děkuji za odpoveď.




  • Host chatu

    Dobrý den, věkem podmíněná makulární degenerace je závažné onemocnění. manifestuje se ve dvou formách. Častěji se můžeme setkat s tzv. suchou formou, která se obvykle zhoršuje velmi pomalu a jen u menšího procenta postižených vede k nevratnému zhoršení zraku až praktické slepotě. Suchá forma není v dnešní době léčitelná, její postup můžeme zmírnit pomocí preparátů, které jsou dostupné v lékárnách k volnému prodeji. Druhá forma je tzv vlhká, je pro ni příznačný růst abnormálních cév v sítnici a cévnatce. Tyto cévy praskají, vniká otok, krvácení ve žluté skvrně (odtud název vlhká forma) a postupně jizva, kterou již nelze ovlivnit. Vlhká forma je méně častá, ale zato agresivní svým průběhem a na rozdíl od suché formy , může vést rychle k rozvoji praktické slepoty. Proto je velmi důležité její včasné odhalení a následně léčba. Chorobu může diagnostikovat i ambulantní oční lékař, léčba je ale soustředěna do 10 klinických center po celé ČR a je hrazena pojišťovnami. Pokud se s léčbou začne včas, minimálně stabilizace nálezu může být dosaženo až u 95% pacientů.

  • Martina

    Trpím těhotenskou cukrovkou. Měla bych se také obávat oční nemoci DME, která prý postihuje lidi s diabetem? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Pokud se Vám objevila cukrovka pouze přechodně v těhotenství, pak se obávat vzniku diabetického postižení sítnice nemusíte. U diabetiků se nález na sítnici obvykle neobjeví dříve, než po 5 letech trvání cukrovky.

  • Pavel

    Dobrý den, pane doktore, chtěl jsem se zeptat, od jakého věku bych měl chodit na preventivní prohlídky ohledně oční nemoci VPMD. Slyšel jsem, že ji trpní mnoho lidí a pokud se nepodchytí v začátcích může vést prý i k celkové slepotě Je mi 55 let. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, preventivní prohlídky jsou v tomto případě velmi důležité. Pokud VPMD odhalíme včas, máme s její léčbou velmi dobré zkušenosti a především je spokojený pacient. Ideální věk, kdy začít chodit na každoroční prohlídku (sítnice) je 45-50 let.

  • Joe

    Degenerácia/Atrofia očnej makuly.
    Ako sa najlepšie brániť progresu ochorenia, aký režim doporučujete?
    A aká je celková prognóza ochorenia?
    Ďakujem.

  • Host chatu

    Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je onemocnění, na jehož vzniku se podílí mnoho faktorů. Některé z nich neovlivníme- genetickou zátěž, pohlaví, barvu duhovky apod, ale některé ano - kouření, stravu, dostatek pohybu, kvalitní brýle, kompenzace dalších chorob jako je krevní tlak, cukrovka apod. Tedy snažit se o zdravý život. Od 45-50 let pak pravidelné oční kontroly 1x ročně při negativním či minimálním nálezu. Prognoza při zanedbání vlhké formy VPMD je špatná, končí praktickou slepotou. Včasně zahájená léčba naopak stabilizuje více než 95 %nálezů, nadpoloviční většina pacientů může zaznamenat i zlepšení zraku. Někteří mohou znovu číst, mohou znovu řídit automobil..

  • Joe

    Pardón, musím dodať, ešte nemám 50r.

  • Host chatu

    ...

  • Jaromír

    Dobrý den, jaké "umělé slzy" doporučujete do auta / hodně jezdím a pálí mne oči/? Jsou ty slzy s krátkou dobou použitelnosti lepší, obsahují nějaké speciální látky? Nebo stačí zvlhčovat oči jen třeba Ophtalem, borovou vodou? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, při soustřední při jízdě (podobně jako při četní či práci u PC) "zapomínáme" mrkat a oči se nadměrně vysušují. Pokud máte tyto problémy častěji, spíše než výše jmenované, doporučuji používat umělé slzy. Obecně je nabídka těchto preparátů velká, je třeba si některé vyzkoušet, všechny všem nemusí vyhovovat. Určitě bych ale volil některé z kapek bez přidaných konzervantů, které mohou při dlouhodobém kapání potíže ještě dále zhoršit.

  • Slavěna

    1. Mám diagnostikovanou VPMD. Je mi 55 let. Škodí mi práce na počítači, sledování televize? Čtení knih?
    2. Může zpomalit nemoc pravidelné užívání Goji?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Tyto činnosti svým pacientům nezakazuji, důležité jsou spíše pravidelné kontroly, případně i samovyšetřování pomocí Amslerovy mřížky. A samozřejmě také obecná doporučení ohledně zdravého životního stylu. S užíváním Goji nemám zkušenost. Prevencí VPMD je strava bohatá na lutein, zeexantin, vitamin C a E. Nalezneme je v oranžovém a červeném ovoci a zelenině, zejména listové.

  • Miroslav Neumann

    Dobrý den,
    mám dementní onemocnění sítnice. Pravidelně beru Lutein a MacuShield (Meso-Zeaxanthin), což je nákladná záležitost, přesto se mi zrak zhoršuje. Má vůbec smysl tyto doplňky stravy kupovat ? Děkuji za radu.

  • Host chatu

    Dobrý den, užíváte nejlepší, ale také zároveň nejnákladnější substituci. V současné době jiná lepší možnost "terapie" suché formy Věkem podmíněné makulární degenerace neexistuje. Všechny tyto preparáty prokázaly pouze zpomalení progrese nemoci, nedokáží ji však zastavit. Doporučil bych s užíváním spíše nepřestávat, případně preparát vyměnit za méně nákladný. Je také prokázáno, že potřebné látky v makule zůstávají ještě měsíc po vysazení léku, je tedy možné udělat po tříměsíční kůře měsíční pauzu. Tím byste něco ušetřil a přesto by sítnice svoji ochranu stále měla.

  • Michal

    Zdravím Vás, pane Veitho,

    zhruba před deseti lety se mi poprvé stalo, že z ničeho nic část mého zorného pole obsadil šedý flek. Velmi mě to vyděsilo, ale naštěstí to asi za půl hodiny zmizelo. Během následujících 5 let se tento problém sporadicky opakoval (někdy třeba 2x za týden, jindy 1x za měsíc). Oční lékařka mi i přesto po prohlídce sdělila, že moje oči jsou naprosto v pořádku. O její odbornosti jsem nepochyboval a problém skutečně na pár let pominul. Nyní v mých 27 letech se dostávám opět na začátek. Tu a tam prostě vidím šedý flek. Má cenu znovu chodit na oční prohlídku? Co bych s tím podle Vás měl dělat?

    S pozdravem
    Michal

  • Host chatu

    Dobrý den, z Vašeho popisu si nemyslím, že se jedná o vážný problém. Příčinou může být sklivcový zákal. Pokud ale potřebujete uklidnit, kontrolním očním vyšetřením nic nepokazíte, spíše naopak.

  • Jarda

    Dobry den,
    chtel bych se zeptat, jestli na kratkozrakost funguji tvz.. ocni cviky.
    Jestli ano, proc se v moderni medicine nepouzivaji.

    Dekuji

  • Host chatu

    Dobrý den, velkou zkušenost s nimi nemám, pár mých pacientů je neúspěšně zkoušelo. To může být důvod, proč se moc nepoužívají

  • jirka

    Je mi 57 let a mám asi jako většina lidí v tomto věku tzv. vetchozrakost.
    Nakolik je spohlivý a trvanlivý chirurgický zákrok, abych nemusel nosit brýle na krátkozrakost (ca +2 dioptrie)
    děkuji za radu

  • Host chatu

    Operační řešení má trvalý efekt. Předtím, než byste se pro toto řešení rozhodl je třeba oční vyšetření specialistou, který se touto problematikou zabývá. S ním proberete, jaká máte očekávání a co Vám naopak tento zákrok přinese. Ne všichni, kteří o tom uvažují, jsou k zákroku vhodní .

  • Gerta

    Mám VPMD, na 1 oku suchou a na druhém mokrou. Vidím čím dál hůř. Dá se očekávat v budoucmu nějaké léčení- zatím prý nic není. Děkuji

  • Host chatu

    Vlhká forma VPMD se v ČR léčí více než 10 let. Pokud je odhalena a léčena včas, bývá léčby velmi úspěšná. Pokud máte již konečnou fázi vlhké formy- jizvu s praktickou slepotou, tak skutečně v současné době žádá efektivní léčba neexistuje. Pokud ale nemáte potíže dlouho, je třeba, aby Vás Váš ošetřující lékař odeslal na jedno z 10 klinických pracovišť v ČR, které se léčbou zabývají.

  • Tomáš K.

    D.d. pane doktore, je možné nějakým způsobem vyléčit blepfaritidu? Je mi 53 let a tento problém mě trápí už velmi dlouho. Žádné antibiotické masti ani kapičky mi příliš nepomáhají. Pochopitelně mi to ve chvíli, kdy mi víčka otečou, značně zhoršuje vidění. Děkuji vám.

  • Host chatu

    Dobrý den, blefaritida je nepříjemná. Pokud jste tak již v minulosti nečinil, zkuste se věnovat speciální hygieně víček - čistit si okraje víček, v lékárně Vám poradí, existují speciální preparáty na tyto potíže.

  • Jindřiška Hačecká

    Dobrý den, pane doktore, před několika lety mi byl diagnostikován glaukom, nyní asi pět let jsem bez medikace, nitrooční tlat se drží na hranici. Před rokem a půl jsem podstoupila operaci odstranění šedého zákalu a zároveň dioptrií na obou očích. U jednoho oka došlo k vytvoření nějakých záhybů při vkládání čočky. Stále vnímám jakoby zarážku v tom oku.
    Nyní asi dva měsíce mám většinu dne rozostřené vidění, musím neustále mrkat, abych viděla ostřeji a i při nevelké fyzické zátěži, jako je například běžný úklid, se mé problémy velmi zhorší. Vidím mlhavě, mám pocit, jako by mi něco v oku nedoléhalo... nevím..neumím to dost dobře popsat a zároveň mi dost ztmavne bělmo. Oči tlačí, bolí.. Můžete mi, prosím, sdělit Váš názor an tento můj problém? Děkuji Vám za Váš čas.

  • Host chatu

    Dobrý den, moc rád bych Vám pomohl, ale jedná se o potíže, které mohou být způsobeny více faktory, i společně. V tomto případě bude nutné kontrolní vyšetření.

  • pavel

    Je mě 68 let. Na pravém oku vidím šedé tečky, které lehce plavou. Na druhém oku nic..Podle internetu to není nic vážného? Brýle na dálku 1, na blízko 0,5 dioptrie. Na prohlídce jsem byl minulý rok (i na sledování teček na obrazovce) - vše údajně v pořádku.

  • Host chatu

    Plovoucí tečky mohou být známkou přítomnosti sklivcových zákalků. Větší či menší potíže tohoto charakteru mají téměř všichni. Nepředstavují vážný problém. Opatrní by ale měli být ti, u kterých se větší množství podobných zákalků objeví náhle. V tomto případě je vhodné vyšetření sítnice k vyloučení její trhliny, čímž by mohlo dojít k odchlípení sítnice.

  • Hamini

    Dobrý den, před týdnem mi paní doktorka řekla, že mám nějakou odlepenou sítnici. Je to vážné? Mnoho toho nevidím. Moc se bojím. Navíc od té doby začlo oko slzet. :(

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud paní doktorko zjistila, že máte sítnici odchlípenou, není na co čekat a je třeba vyšetření sítnicovým specialistou a pak pravděpodobně i operační řešení (často urgentní). Možná jste ale spolu mluvili o odchlípnutí sklivce od sítnice. V každém případě je třeba si nález ujasnit, a pokud byste měl skutečně odchlípenou sítnici, pak je to stav závažný a neodkladný k řešení.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov