Na problémy s močovými cestami se ptejte MUDr. Matouškové

Chat je uzavřený18.11.2014 15:00

MUDr. Michaela Matoušková.

Zánět močového měchýře je součástí zánětu močových cest. Jde o onemocnění, které je po onemocnění dýchacích cest vůbec nejčastější. Postihuje častěji ženy a ve věku nad 40 let, stoupá výskyt i u mužů. Močový měchýř může postihnout ale i daleko závažnější onemocnění – nádorové. Nádory močového měchýře se řadí na 9. místo v žebříčku nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění ve světě. Celosvětově ročně přibude asi 270 tisíc nových případů. V České republice s touto nemocí žije dle spolehlivých odhadů přes 21 tisíc lidí. Jak lze rakovině močového měchýře předejít? Jak je tato nemoc léčitelná? Jak včas rozpoznat a léčit zánět močového měchýře? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Michaely Matouškové.

MUDr. Michaela Matoušková je uroložka a onkoložka s 25letou praxí v oboru urologie, kterou postupně získala na urologickém a chirurgickém oddělení nemocnice v Kolíně, pražské Urologické klinice na Karlově spadající pod VFN v Praze a v současné době v ambulanci Urocentra Praha na Praze 2. Problematika urologické onkologie a infekcí v urologické praxi je superspecializací, kterou opakovaně přednáší na odborných vědeckých konferencích, jak urologických, onkologických i infekčního lékařství. Stejně tak i její obsáhlá publikační činnost je zaměřena především na onkourologickou problematiku a farmakoterapii v urologii. Významně se podílí, jako vysokoškolská učitelka na III. lékařské fakultě, na výchově budoucí generace lékařů. Je jedním ze zakladatelů onkologické sekce České urologické společnosti a aktivně se podílí na její činnosti. Je též členkou České onkologické společnosti. V současné době je předsedkyní revizní komise výboru České urologické společnosti. V posledních letech přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech, je autorkou či spoluautorkou mnoha publikací. Je vedoucí redaktorkou odborného časopisu Urologie pro praxi.Chat

 • Jan Mareš

  Dotaz nemám, jako její pacient jen samou chválu!

 • Host chatu

  Děkuji moc. Taková zpráva potěší.

 • Jarmila

  Paní doktorko, je mi přes 65 let a občas dostanu zánět močových cest a měchýře, jsem diabetička. Na základě vyšetření v laboratoři mi paní obvodní doktorka mi napsala žádost na vyšetření močového měchýře na sono, což je problém, protože měchýř musí být plný. Nemám šanci to tak dlouho vydržet a vím, že nejsem sama. Moje kamarádka musela toto vyšetření již při čekání až na ni přijde řada, vzdát. Existuje jiná metoda vyšetření? Děkuji.

 • Host chatu

  Důležité je vědět, zda je zánět spojený s příznaky či nikoliv. K dovyšetření se pak kromě ultrazvuku použije i endoskopie. Náplň měchýře na ultrazvuk musí být přiměřená, nikoliv extrémně velká. Jistě se s lékařem domluvíte.

 • Jaromír K.

  Dobrý den,
  může mít horší vyprazdňování v důsledku zvětšené prostaty časem vliv i na další problémy močového měchýře?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ptáte se správně. Odpověď je jednoduchá - může. Kromě zhoršujících se obtíží se mohou objevit kameny v močovém měchýři, může se horšit i vyprazdňování horních močových cest a stav může (ale nemusí) vyústit až v selhání ledvin.

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den, nechá se něco koupit na ty cesty? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Jsou k dispozici rozličné přípravky. Některé jsou pro zlepšení obtíží s močením při zvětšené prostatě, jiné slouží k prevenci zánětů dolních močových cest. V každém přípravě je vhodné poradit se s lékařem, jaký typ přípravků a zda vůbec, je pro konkrétní situaci vhodný.

 • Dan Kostka

  Od kterého věku a jak často vyšetřovat močový měchýř - zda není napaden nádorem?

 • Host chatu

  Nelze říci přesně od kterého věku. Jisté je, že u kuřáků je dispozice k postižení močového měchýře nádorem větší než u ostatní populace. U nich by pak měla být na místě větší ostražitost. Vyšetření měchýře ultrazvukem je standardní metodou, kterou lékař použije při každém urologickém vyšetření. Muž nad padesát let by měl mít svého urologa a být alespoň 1* ročně (pokud je bez příznaků) vyšetřen.

 • Valkýra

  Při zánětech moč. měchýře se asi nedoporučuje dělat sex, že?

 • Host chatu

  Vzhledem k bolestivosti je to minimálně nerozumné.

 • dm

  Jaké jsou nejčastější příčiny a jaké nejčastější důsleky zánětu moč. měchýře?

 • Host chatu

  nejčastější příčinou je prochlazení, velmi často však má vliv i neléčená vaginóza, tedy zánět pochvy a vulvy, odkud se infekce ascendentně šíří do močových cest. nejčastějším důsledkem pak jsou dlouhodobé obtíže s močovým měchýřem, především nekomfortní močení, bolesti spojené s močneím, ale i sexuálním stykem, zvýšená frekvence močení. v důsledku chronických zánětů mohou být i problémy s udržením moče i další problémy.

 • Vlastule

  Od dětství hyperaktivní močový měchýř, časté močení i několikrát za noc. V dětství noční pomočování. Raději moc nepiji, protože jinak mohu sedět rovnou na WC a nevzdalovat se. Nucení na močení mám takřka stále, i když následně je výdej třeba minimální (i pár kapek). Zánět neprokázán. Je mi 62 let, v současné době užívám Spasmed 15, 1x denně, ale výsledek takřka žádný. Jaká je jiná možná léčba. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Paleta přípravků na hyperaktivní měchýř je široká, užíváte přípravek ze skupiny spasmolytik, kde je možné vybrat z mnoha přípravků s větší či menší účinností. Noční močení je možné v indikovaných případech ovlivnit podáváním přípravku Minirin M - poraďte se se svým urologem.

 • Drahomíra

  mému známému je asi 65 let a ačkoliv pracuje v přestižném závodě mají zajištěný nadstandart co se týká léčebné péče pořád říká že problém nemá ale já si myslím že asi jo týká se to asi s močovým měchýřem už sem ho párkrát načapala že šel se vyčurat a došel a měl mokré kalhoty a mě říkal že se mu to stane že se nevymočí dostatečně a te zbytek asi pustí do kalhot nechce si připustit že ten problém má děkuji za Váš názor

 • Host chatu

  jedná se o tzv. terminální odkapávání moče. Obvykle stačí režimová opatření, tedy chvíli počkat po vymočení na toaletě. Jindy je třeba použít farmaka. Nicméně prblém je vhodné již ze společenských důvodů řešit.

 • Zdeňka

  Vnučka má opakovaně záněty moč. měchýře. Již měla vyšetření SONO a to dopadlo dobře. Ještě má jít zítra na cystoskopii, má údajně zúženou moč.trubici a to vyvolává neúplné vyprázdnění moč. měchýře a následně záněty. Jak se to dá řešit a co cystoskopie vlastně může zjistit?

 • Host chatu

  Kalibrací močové trubice je možné zjistit, zda není močová trubice zúžená. Následná cystoskopie, tedy endoskopické vyšetření močového měchýře, vyloučí nebo potvrdí další možné změny na sliznici močového měchýře a umožní stanovit správnou léčbu. Pokud se týká zúžení močové trubice, pak je léčba obvykle chirurgická, v celkovém znecitlivění se protne zúžený prstenec. U méně závažných zúženin je možné řešit opakovanými dilatacemi močové trubice. Jejich dopad je však většinou pouze krátkodobý.

 • Lucie

  Paní doktorko,
  je mi 24 let a již od 17 let trpím na chronické záněty močového měchýře. Výsledky všech vyšetření byly v pořádku. Na doporučení lékaře jsem brala dlouhodobě (déle jak rok) 1x na noc Nitrofurantoin, což byl jediný způsob, jak se zánětům vyhnout (výtažky z brusinek apod. nezabírají). Lékař mi tedy navrhl zkusit rozšíření močové trubice, což jsem ale zamítla vzhledem k tomu, že už to byla pouze poslední možnost a ne skutečný problém (průměr m.trubice na hranici). Zánět vždy nastane po styku, ve většině případů když ho mám pár dní před nebo po menstruaci. Když cítím, že to na mě jde, vezmu si tabletku Nitrof. a zánět se nerozjede. S partnerem jsem přes 3 roky a je zdravý (záněty se dostavovaly i s bývalými partnery).
  Myslíte, že je pro mě nějaké řešení nebo se s tím mám s tím, že se budu brát pořád antibiotika?
  Děkuji za Váš názor.

 • Host chatu

  To je typická situace. V době infekce je třeba vyšetřit kultivačně moč i vaginální sekret, vhodné je i vyloučení chlamydiové a ureaplazmatické infekce. Pak je třeba na podkladě výsledků stanovit další postup. Možností je mnoho, ale v konkrétním případě je třeba vycházet z konkrétních nálezů.

 • Pavlína

  Dobrý den,
  jak by člověk mohl poznat, že má možná rakovinu měchýře? Může ho na to něco upozornit? nějaké příznaky?
  děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Velmi často je "rakovina" močového měchýře spojena s přítomností červených krvinek v moči, ať již mikroskopicky nebo viditelná pouhým okem. Současně se mohou objevit problémy s močením. Nezřídka však nejsou příznaky prakticky žádné.

 • jj

  Koho nádorové onemocnění močového měchýře nejvíc postihuje? Muže nebo ženy nebo je to jedno? A v jakém věku se nejčastěji objevuje? Může tomu člověk nějak předejít? Děkuji

 • Host chatu

  Nádorové postižení močového měchýře postihuje nejčastěji kuřáky, dříve bývala i profesní expozice barvivům (ta se již dnes nepoužívají). Častěji bývají postiženi muži, a to cca 4* častěji než ženy. Typickým je střední věk, ale mezi mými pacienty jsou i muži a dívky po 18 roce věku. Primární prevence neexistuje, v sekundární pak restrikce kouření.

 • Alena Mrázková

  V současné se době v léčbě mnoha nádorů velmi osvědčila léčba hormonální. Platí to i u nádorů močového měchýře, nebo mají v tomto případě přednost chemoterapie a chirurgické řešení?

 • Host chatu

  Existují v podstatě dva na hormonech závislé nádory, a to zhoubné nádory prsu a prostaty. Nádory měchýře tedy mezi ně nepatří. Primární nádor musí být vždy ošetřen chirurgicky. Na chirurgickou léčbu pak navazuje podle pokročilosti onemocnění buď lokální chemoprofylaxe nebo imunoprofylaxe. U pokročilých nádorů rozšířená chirurgická léčba, chemoterapie nebo radioterapie.

 • Šedová

  Paní dokotrko, dobrý den, je pravda, že vznik nádoru močového měchýře ovlivňuje kouření?

 • Host chatu

  Ano, je to pravda. Expozice kouření je v současné době jednoznačně prokázána jako rizikový faktor vzniku nádoru močového měchýře a jeho recidiv.

 • Petra Vranská

  Dobry den, pani doktorko,
  je castejsi vyprazdnovani mocoveho mechyre zdravejsi, nez cekat az nutkani na malou zacne byt opravdu aktuni?

 • Host chatu

  Každý člověk má jinou kapacitu močového měchýře a jindy vnímá nucení. Vyčkávat do úporného nucení není rozumné.

 • Antonín Š

  Dobrý den,
  mám po celkem 6TURP a 1OUTI velké problémy s močením.
  Nemohu sám vymočit skoro nic, velkým problémem je vznik striktury na hrdle měchýře, jsem nucen se již téměř 1,5 roků cévkovat.5 - 6 krát denně.
  Čekám na možnost provedení uroplastiky hrdla s pomocí bukálního štěpu. Hlavní obavou u mne je možnost vzniku nádorového onemocnění, neboť trvale trpím bakteriální infekcí Clepsila.
  Dle urodynamického vyšetření je kontraktilita v normě.
  Mám ještě šanci na vyléčení.

 • Host chatu

  Infekce Klebsiellou je vázána na postižení močových cest. Je možné se pokusit o eradikaci např. použitím autovakcíny. Bude to nezbytné před vlastním chirurgickým řešením - uretroplastikou. Sama infekce může výsledný stav ovlivnit. Budu Vám držet palce, abyste dosáhl uspokojivého výsledku.

 • Kamila

  paní doktorko, existují nějaké obecné zásady, jak se vyhnout urologickýn problémům? Vím, že třeba nádory si nevybírají, koho postihnou, ale možná nějaké obecné zásady prevence? Děkuji.

 • Host chatu

  To je na celou knihu. Obecně budete močové cesty chránit dostatečným příjmem tekutin, snažit se zbytečně neprochladnout a především nekouřit.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 6/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.