Na rizika spojená s respiračními chorobami se ptejte MUDr. Šárky Křížové

Chat je uzavřený22.01.2015 13:00

MUDr. Šárka Křížová.

Respirační infekce - onemocnění horních a dolních cest dýchacích - patří k nejčastějším onemocněním na světě. Každého jedince postihuje tato infekce zhruba dvakrát ročně. Respiračními chorobami trpí osoby napříč věkovými kategoriemi, u dětských pacientů je však výrazně častější ve srovnání s dospělými. K šíření respiračních chorob přispívá také roční období, a proto je dobré se před nimi hlavně v zimním období účinně bránit. Která onemocnění se mezi respirační choroby řadí? Co je způsobuje? Jak je včas rozpoznat a léčit? A existuje účinná prevence respiračních chorob? Na to a mnohé další jste se ptali MUDr. Šárky Křížové z Nemocnice sv. Zdislavy v Mostišti. Odpovídala ve čtvrtek 22. ledna od 13 hodin.

MUDr. Šárka Křížová vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Po ukončení studií pracovala od roku 1991 v Nemocnici Třebíč. Složila atestaci
z anesteziologie a resuscitace, následně nástavbovou atestaci z tuberkulózy a respiračních nemocí. Pracovala nejprve na oddělení anesteziologie a resuscitace (ARO) a od roku 2000 na oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN). Od roku 2010 pracuje na plicní ambulanci v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti, kterou provozuje společnost Mediterra.

Chat

  • DM

    " Respirační infekce – onemocnění horních a dolních cest dýchacích – patří k nejčastějším onemocněním na světě. Každého jedince postihuje tato infekce zhruba dvakrát ročně. " - Opravdu každého jedince? Neexistují výjimky?

  • Host chatu

    ,Dobrý den, respirační infekce nemusí postihovat každého, jsou jednotlivci kteří neonemocní i několik let.

  • NEMO

    Existuje onemocnění horních a dolních cest dýchacích obou najednou?

  • Host chatu

    Onemocnění horních a dolních dýchacích cest ve většině připadů probíhá odděleně ale mají některé projevy společné například kašel

  • Ktg

    Proč frekvence respir. chorob u dětí je větší než u dospělých?

  • Host chatu

    Respirační choroby postihují děti asi 10x ročně. Děti nemají ještě dokonalý imunitní systém a respirační infekce se dobře šíří v dětských kolektivech.

  • Marta Svobodová

    Co to znamená, když mě občas bolí při rychlé chůzi na plících?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Svobodová, Váš problém může být dvojího charakteru. Jednak se může jednat o onemocnění srdce a ve druhém případě jde o plícní onemocnění. Bylo by vhodné navštívit interního lékaře a nechat se vyšetřit, pokud problém zde není ,potom je vhodné se nechat vyšetřit v plícní ambulanci./přičina může být asthmoidní obtíže, chronická obstrukční plícní nemoc../

  • priležitostný kurák

    Prestanu kourit, co mám delat abych se co nejlepe "zregeneroval"?
    Uz nebudu kourit plus co k tomu?

  • Host chatu

    Dobrý den, je dobré že přestanete kouřit.Ke zlepšení stavu plic je vhodné začit se zdravým životním stylem/ sport, procházky v přírodě,zdravá životospráva/ U kuřáka se plícní parenchym regeneruje pomalu , několik roků. Jsou i inhalační preparáty které zlepšují plícní funkce u bývalých kuřáků, předepisuje je plícní lékař po vyšetření pacienta.

  • Věra

    Dobrý den,
    už 10 let se léčím na astma + chronický zánět průdušek. Poslední roky beru Combair, k tomu Moncasta a Dasselta. Občas dostávám imunitní kůru, naposledy Bronchovaxom. Upřímně mi moc nepřijde že by se můj zdravotní stav nějak zlepšoval, spíše se lehce zhoršuje. Vedu občas s lékařkou akademickou debatu na téma co kdybych se na všechny ty léky ...., protože stejně nevidím posun k lepšímu a alespoň nebudu brát tolik chemie. Kde má potom člověk získávat motivaci aby v léčbě pokračoval?
    Podle výsledků spirometrie jsem těsně pod hodnotami které by odůvodňovali lázně, a na samoplátce bohužel nemám.
    Podotýkám že jsem nekuřačka, je mi 47, lehce nadváha.
    Děkuji

  • Host chatu

    dobrý den paní Věro,léky které užíváte jsou moderní léky.Pokud Vám stav nezlepšují potom je dobré se s Vaší lékařkou domluvit o změně medikace.Vy sama můžete změnit postoj k léčbě tím že začnete se zdravým životním stylem/ procházky, zdravá výživa, otužovaní.,,/ Dále k lázním- pokud nemáte splněna kritéria k lázním potom zkuste solné jeskyně, nebo saunu.

  • Vlada Musil

    Co takhl sauna??
    Zdalipak se tímto problémem zabývají odbroníci oboru Oto-Rin -tin -tin ??

  • Host chatu

    dobrý den, sauna je pro řadu lidí prospěšná. Nevím zda se tím zabývají lékaři ORL, já jsem plícní lékař a v ambulanci to s pacienty občas řeším.

  • Milena S.

    Má dcera trpí častými záněty horních cest dýchacích, které náš lékař příliš neřeší. Bylo by možné se objednat přímo k Vám, příp. do které nemocnice?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Mileno.Je možné ošetřit Vaši dceru v naší ambulanci , ale musí být starší 18 let. /naše nemocnice je Mostiště, na internetu jsou veškeré informace o nemocnici/

  • Petr Klement

    Dobrý den, přestěhovali jsme se kvůli dcery, která má dýchací problémy na Vysočinu do Ostrova nad Oslavou. Rozhodujeme se nyní, jestli jezdit do nemocnice v Novém Městě na Moravě, nebo k Vám. Vzdálenost je přibližně stejná. Dokáže Mostiště poskytnout naší dceři kvalitní léčbu?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Klemente. V naší nemocnici Mostiště, dostane Vaše dcera kvalitní péči ale musí být starší 18 let.

  • Jaromír K.

    Dobrý den, myslím si, že většina respiračních nemocí je virového původu a trvá alespoň týden, než se člověk z toho "vykurýruje" pocením, čajem apod. Proč často lékaři předepisují antibiotika? Nemělo by být podávání antibiotik mnohem uvážlivější? Děkuji za Váš názor. ;-)

  • Host chatu

    Dobrý den pane Jaromíre. antibiotická léčba by měla být podávana na základě laboratorního vyšetření . Pokud jsou zánětlivé markery vysoké, potom ATB terapie. Já sama nejsem příznivcem hromadného předepisová antibiotik a na virové infekce nepůsobí.

  • Evelína

    Dobrý den paní doktorko, jaký je vlastně rozdíl mezi "pravou" chřipkou a "obyčejným" nachlazením? Obojí je virového původu - je rozdíl v léčení? A je rozdíl v infekčnosti - např. v rodině jen saháním na společné věci? Děkuji.

  • Host chatu

    dobrý den paní Evelíno. Chřipku dostanete během několika hodin při kontaktu s virovou infekcí, při nachlazení je to za 18-24 hodin. Příznaky mají téměř stejné, při chřipce jsou teploty. Léčba je stejná jak u nachlazení i chřipky. Nakazit se virovou infekcí můžete kapénkovým přenosem ale i věcmi v domácnosti, potravinami.

  • AKA

    Dobrý den, i při silném nachlazení, kdy mi je velmi mizerně, nemám vůbec ani zvýšenou teplotu, což prý je špatně a je to způsobeno špatnou imunitou... Tělo horečkou potlačuji viry... Co s tím?

  • Host chatu

    Dobrý den,při nachlazení většinou teploty nejsou, pouze bolesti v krku, rýma, kašel, bolesti celého těla. Myslím že imunitu můžete posilovat otužováním, dobrou stravou, vitamíny. Pokud máte starost s Vaší imunitou nechte si ji vyšetřit u obvodního lékaře.

  • Karel Zvědavý

    Dobrý den, chtěl bych se naučit dýchat pouze kůží, jaké techniky na trénování tohoto dýchání byste mi poradila?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Zvědavý. pokud se chcete naučit dýchat pouze kůží , musíte se změnit např v žížalu.

  • VH

    Dobrý den!
    Manželka prodělala několik onemocnění "průdušek" označovaných jako laryngitidy, jež byly provázeny silným až nepřetržitým kašlem. Vždy se léčilo penicilinem Duomax, ale nikdy nebyla odeslána na rentgen. Při preventivních prohlídkách rtg plic neodhalil nic - myslím, že to je jen formalita. Teprve při posledním onemocnění se ji náhodou podařilo dostat na plicní a rtg - diagnóza zápal plic. Po rtg a CTS po onemocnění diagnoza cystická fibróza dokonce s glass bottom(?). Ta má nepříjemnou prognózu. Dá se průběh a vývoj cystické fibrózy zastavit, nebo vyléčit? Jak dál postupovat. Existuje specializované pracoviště?
    Děkuji
    V.H.

  • Host chatu

    Dobrý den. onemocnění cystickou fibrozou je závažné onemocnění , které není vyléčitelné ale dnes jsou metody jak tuto nemoc léčit a zpomalovat její průběh. Ve fakultních nemocnicích jsou plícní kliniky, které mají specializované ambulance i pro pacienty s cystickou fibrozou. Nevím odkud pocházíte, ale pro naši oblast/Vysočina a Jihomoravský kraj/ je to např. Fakultní nemocnice Brno Bohunice na KTRN.

Foto: archiv

Autor: Markéta Bajerová




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov