Na terapii se zvířaty se ptejte Evy Křemenové

Chat je uzavřený24.02.2014 10:00

Jeden z oblíbených "terapeutů" v akci.

Používáním netradičních druhů zvířat přispívá Eva Křemenová velkou měrou k rozvoji zoorehabilitace v Thomayerově nemocnici. Podle zdravotního stavu pacientů volí návštěvu s pejskem, s morčetem nebo se zakrslým králíčkem. Návštěvy se zvířátky jsou velmi oblíbené nejen u dětských a dospělých pacientů, ale také mezi personálem. Jak mohou zvířata pomoci nemocným? A které druhy se pro animoterapii používají? Na vše, co vás zajímá o terapii se zvířaty, jste se ptali Evy Křemenové 24. února od deseti hodin.

Eva Křemenová je původním povoláním zdravotní sestra a i když by ráda ve zdravotnictví pracovala, ze zdravotních důvodů nemůže toto povolání vykonávat. Dobrovolnická činnost v Thomayerově nemocnici je proto pro ni způsob, jak se alespoň touto formou vrátit k pacientům. O canisterapii a zoorehabilitaci se velmi zajímá, při dobrovolnické činnosti přichází stále s novými nápady, jak pacientům pobyt v nemocnici za pomoci zvířat zpříjemnit. 

Chat

  • DM

    Kočky a kocoury taky využíváte na zoorehabilitaci v Thomayerově nemocnici?

  • Host chatu

    Terapie za pomocí koček se odborně nazývá felinoterapie a dá se stavit ve své podstatě na úroveň canisterapie, to znamená terapie za pomocí psů. U koček je velkou nevýhodou hlavně jejich nechuť k cestování a změně prostředí. V Thomayerově nemocnici vznikl projekt „Felinoterapie aneb kočka v nemocnici“, kdy jsem si v září 2013 pořídla kotě plemene Ragdoll, které je pro felinoterapii vhodné, je to kočka mazlivá, klidná a upíná se více k člověku než k prostředí, má ve své podstatě povahu psí. Dnes již desetiměsíční kotě - kocour se zatím socializuje a zvyká si na nemocniční oddělení. Kocour Eda dnes umí cestovat metrem, tramvají i autobusem a to na klíně (přenosku i tašku brzy odmítnul), nechává si připnout a odepnout postroj, umí chodit na vodítku venku a umí si brát pamlsek z úst. Reaguje na povel „zůstaň“ a nyní se učí za pamlsek pokyn „popros“. Zatím chodí k pacientovi kvadruplegikovi, který je napojen na umělou plicní ventilaci, kdy si zvyká na pokoj nemocného, přítomnost zdravotníků a hluk umělé plicní ventilace. Občas je zvednut na lůžko nemocného, které si projde nebo na chvilku zůstane ležet, jinak se svobodně pohybuje pokoji nemocného. Občas se prochází po chodbě a když je v mé náruči může si ho pohladí jak zdravotníci tak i pacienti nemocnice, popřípadě se kocour prochází po parčíku v areálu nemocnice.

  • WINTER

    Které všechny nemoce můžou zvířata jako rehabilitátoři zlepšit?

  • Host chatu

    Vždy je to na domluvě mezi člověkem vedoucím zvíře a zdravotníkem – fyzioterapeutem, psychologem, lékařem oddělení, kde je nemocný hospitalizován – jedná se o procvičování a zlepšování: - jemné i hrubé motoriky – házení míčků, otevření misky a podání pamlsků, odepínání a připínání vodítka, obojku, postroje, česání kartáči o různém průměru a tvaru rukojeti, chození se psem na vodítku, překračování jeho těla anebo podlézání pod stojícím psem většího plemene – u dětí, překonávání různých překážek - orofaciální stimulace – masáž rtů, tváře i dásní (na výslovné přání nemocného) - prohřívání částí těla a uvolňování spasmů končetin - prošlapávání břicha u kvadruplegického pacienta, kdy tak zlepšuje jeho vyprazdňování - zvyšování rozsahu pohybu krku a hlavy u kvadruplegického pacienta, při sledování zvířete na svém klíně nebo při pohybu po jeho pokoji - vybavování vzpomínek, zlepšování a rozšiřování komunikace, získávání nových podnětů, navazování nových sociálních kontaktů, pes se stává i námětem rozhovorů nemocných na pokoji, popřípadě se stává tématem při návštěvě rodinných příslušníků nemocného - pes je také námětem výtvarných činnosti (například malování) u hospitalizovaných dětí - pes zlepšuje i náladu zdravotníků na oddělení při jejich velmi těžké a zodpovědné práci - v neposlední řadě se pes v ordinaci ambulance psychologa nemocnice podílel zhruba přes rok na odbourávání fobie ze psů jednoho z jeho klientů

  • Dan Kostka

    Při léčení psychiatric. nemocí můžou také zvířata pomoci?

  • Host chatu

    U lidí s pervazivní vývojovou poruchou – autistů se stává pes tím, kdo je vytrhuje z jejich zahloubání a nenásilně obrací jejich pozornost ven z jejich uzavřeného světa – pes je svým chováním nutí k jakési činnosti a svými jednoduchými vzorci chování je pro ně čitelný na rozdíl od lidí kolem nich. Poruchy nálad, deprese – většina těchto stavů je vyvolána jejich opuštěností, kdy opuštěnost = faktor deprese – pes se stává motivem proč a pro koho žít – známé jsou i případy, kdy pes odvrátil člověka od sebevraždy, protože se tento člověk obával, co by se pak stalo s jeho psem. Seniory pes začleňuje zpět do společnosti a pomáhá jim s navazováním nových sociálních kontaktů – starý člověk musí vyjít ze svého bytu a jít se psem ven, kde za pomoci psa navazuje nová přátelství se svými vrstevníky, popřípadě mu kolemjdoucí pejska pochválí, zastaví se u něj matka s dítětem a zapřede s ním rozhovor. Existují speciálně cvičení psi signální, kteří se využívají například u diagnózy epilepsie - epileptik se nebojí vycházet z domu a vést běžný život - bez psa se takový člověk bojí zapojit do běžného života a to ze strachu, že ho venku bez upozornění přepadne záchvat - pes je schopen diagnostikovat jeho záchvat s předstihem. Díky signálnímu psovi se i snižuje počet vykazovaných záchvatů u takového člověka, protože např. epileptik se bojí přejít přechod pro chodce ve strachu, že jej stihne na tomto místě záchvat a srazí ho auto, pokud má svého signálního psa a ví, že ho pes předem na blížící se záchvat upozorní, bez obav přechod přejde - strach je totiž jedním z činitelů, které mohou záchvat vyvolat. U dětí se psi velice často využívají u poruch chování a prožívání. Dítě přes hru se psem dokáže navázat kontakt s terapeutem. Dítě se samo učí korigovat své chování, pakliže chce, aby k němu pojal pes důvěru a pozitivně na něj reagoval – musí si důvěru psa svým přiměřeným chováním zasloužit. Dítě přes psa dokáže navázat kontakt nejen s terapeutem, ale i s ostatními dětmi – je ostatními obdivováno, že má psa a je tak přirozenou formou nuceno aby si začalo povídat o svém psu a podělilo se o zážitky s ním s dětmi ostatními. U Alzheimerovy nemoci jsou velmi vítány kočky, které dokážou svým předením nemocného zklidnit a udržet si pohodu, vyhovují jim údajně více než pes, z kterého vyciťují určitý neklid, z kočky naopak na ně sálá klid a pohoda.

  • Denek

    Jakým způsobem se na terapii "trénují" například králíci a morčata? Co musí splňovat vhodný jedinec a jak jej vybíráte?

  • Host chatu

    Králíci a drobní hlodavci jako jsou morčata, křečci apod. se vybírají od chovatelů, kteří mají svůj chov v bytových podmínkách a odchovávají maximálně několikrát do roka, pak tedy mají možnost věnovat se mláďatům z každého vrhu zvlášť. Nejlépe je, pokud jsou v rodině chovatele děti a další zvířata, jako například pes nebo kočka. Děti totiž pod dozorem dospělého socializují mláďata nejlépe. Pokud je chovatel rozumný a ví, že si budu brát mládě k účelu terapie, sám je schopen a ochoten říci, které mládě z vrhu je to nejvhodnější. Samozřejmostí je, že se mláďata berou do ruky takřka ihned po narození, tak aby si zvykla na přítomnost člověka a braní do ruky. Po převzetí mláděte je nejdůležitější co nejčastější kontakt nového majitele s tímto zvířetem, tak aby bralo mazlení, česání i například i koupání a fénování jako samozřejmost. Dobře se mládě socializuje také například bereme-li je večer ke sledování TV, kdy spočívá delší dobu na klíně a je zvykne si na neustálé dotyky a hlazení. Vhodný jedinec nesmí být útočný, ani se bránit kousáním nebo škrábáním, takoví jedinci se z terapií okamžitě vylučují.

  • MORTAR

    Pomohla by zvířecí terapie i při nádorech - například lymfosarkomu?

  • Host chatu

    Jsou známi ze zahraničních pramenů psi, kteří dokážou detekovat čichem přítomnost onko onemocnění přímo u klienta nebo z odebraného biologického vzorku tohoto pacienta – tělní tekutiny, stěr a podobně – technickým problémem je zatím uchovávání těchto vzorků pro výcvik psů. Je popsán případ majitelky psa, jejíž pes jí stále pokládal hlavu na prs a ona si vyžádala vyšetření u specialisty, kdy byla přítomnost zhoubného bujení prokázána. Ale je to zřejmě náhoda, tak jako někteří necvičení psi dokáží u svého majitele detekovat blížící se epi záchvat a změnou svého chování upozornit na blížící se záchvat někoho z členů rodiny žijících ve společné domácnosti. Můj tatínek měl fenku jezevčíka, onemocněl Non-hodkinským lymfomem a fenka k němu v pokročilé fázi onemocnění nechtěla jít a vyloženě z něj měla strach (zřejmě z pachu cytostatik v dechu tatínka a rovněž ze změněného pachu potu). Moje terapeutická fenka, kterou jsem brala do klubovny Amélie – občanské sdružení zabývající se onkologicky a jinak dlouhodobě nemocnými a jejich příbuznými, ta neměla s onko pacienty sebemenší problém. Jediné, kde by se pes mohl uplatnit, by bylo při pobytu onkologických pacientů v hospicích nebo zařízení dlouhodobé péče. Pacienti zde trpí depresemi, sníženým společenským kontaktem, roztržitostí, omezenou hybností nebo například potížemi se spánkem. Přítomnost psa v těchto zařízeních by mohla pomoci tyto negativní komplikace doprovázející onko onemocnění alespoň na chvíli odbourat nebo alespoň zmírnit po dobu jeho přítomnosti.

  • Lena

    Která další zvířata se hodí pro zooterapii? Kromě pejska, morčete a králíka, jako máte Vy

  • Host chatu

    Na zooterapii se ve své podstatě hodí všechna zvířata, vždy záleží k jakému pacientovi a za jakým účelem bude zvíře využíváno. Např. na oddělení dětské psychiatrie mohu přinést i exotická zvířata jako želvu nebo hada, které děti zaujmou, a doplním to povídáním o životě v přírodě a chovu těchto zvířat. Tento typ zooterapie se odborně nazývá AAE - vzdělávání za pomocí zvířat. To je možno využít také v některých z etopedických zařízeních (školská a výchovná zařízení).

  • XX

    Volíte druh terapie podle nemocneho? jak to probiha?polohujete pacienty na psa nebo si ho jen hladí??

  • Host chatu

    Ano, je to vhodné. Vzhledem k tomu, že můj terapeutický pes je dvoukilový jorkšír, tak se využívá například k procvičování jemné motoriky, což zahrnuje právě hlazení, nebo například házení předmětů, zapínání a odepínání postroje či obojku. U hrubé motoriky může pacient s jorkšírem například chodit po oddělení. Děti pak můžou se psem překonávat různé překážky, nebo v rámci hry mohou psa překračovat. Polohování lze provádět pouze s velkými plemeny psů.

  • Milada

    Hezky den,pani Kremenova, proc animoterapie neni ve vsech lekarskych zarizenich? musi to vsem jen pomahat.

  • Host chatu

    Také já Vám přeji dobrý den, záleží vždy na typu zařízení, nejvhodnější jsou různé ústavy sociální péče, domy seniorů, etopedická - výchovná zařízení, některé oddělení nemocnic - zde jsou ovšem velké hygienické nároky. Z těchto důvodů není možné brát zvíře na oddělení chirurgické péče. V Thomayerově nemocnici se zvířata berou na tato oddělení: dětská neurologie a psychiatrie, oddělení geriatrie a následné péče, ambulance psychologa, dospělá lůžková neurologie včetně JIP - pacient je převážen do místnosti určené pro fyzioterapii.

  • Jan Schejbal

    Musite mit nejake povoleni od veterinare,aby vase zvbiratka mohla k nemocnym? dekuji

  • Host chatu

    Všechna zvířata, která jsou k zooterpii využívána, se musí účastnit pravidelných veterinárních prohlídek, musí být pravidelně zbavována vnějších a vnitřních parazitů a očkována. Žádné jiné povolení není vyžadováno. Pouze u psů se vyžaduje složení a každoroční obnovování zkoušky canisterapeutického psa.

  • Mirek

    Dobrý den, Asi to není hrazené, že ne?

  • Host chatu

    Tato činnost probíhá na bázi dobrovolné činnosti, ale některým zařízením se daří získat sponzory, z jejichž darů lze hradit např. cestovní výdaje, veterinární péče, pamlsky nebo krmivo pro zvíře.

  • Janule

    Dobrý den, mám doma pejska a kočičku, velmi vhodné povahy pro práci s lidmi. Co bych měla udělat pro to,aby také pomáhali potřebným?

  • Host chatu

    Měla byste se obrátit na nejbližší organizaci, která se zabývá výchovou, výcvikem a zkouškami terapeutických psů. U koček existuje Nezávislý chovatelský klub koček pod vedením paní Hypšové, která vám ve všem ráda poradí a zkoušky terapeutických koček pořádá. U koček je ale všeobecně velkým problémem cestování a změna prostředí. Na toto je kotě potřeba už od mala zvykat.

  • Vilda

    Chodím jako dobrovolník do domova pro seniory, chtěl jsem se zeptat, jaké zvíře bych jim mohl občas přivést?

  • Host chatu

    Bude záležet na dohodě s vedením domova pro seniory, kam docházíte. Ve své podstatě je možné vzít jakékoliv zvíře (viz moje odpověď výše).

  • Dotaz

    Pani Kremenova jsou nekdy situace kdy to neni vhodne vodit zvire nemocnym? kdy,?na jakych oddelenich pomahate?

  • Host chatu

    Určitě to není vhodné na odděleních chirurgické péče, na odděleních popálenin - všude tam, kde by zvíře přišlo do styku s otevřenou ránou pacienta. Vhodné rovněž není u pacientů, kteří trpí alergiemi na zvířecí srst nebo sliny, a nebo u pacientů s fóbií na konkrétní druh zvířete.

  • Nikol

    Dozvěděla jsem se že se používá někdy i hmyz nebo rybičky. Neumím si představit, proč zrovna tahleta zvířata. Máte s tím zkušenost?

  • Host chatu

    Například v domově seniorů se může stát akvárium s rybičkami vhodným námětem hovorů mezi seniory samotnými, a nebo seniorů a jejich návštěvami. Rovněž se senioři mohou o toto akvárium starat, čímž se opět stává součástí terpaie. S hmyzem osobní zkušnosti nemám, ale v některých zařízeních se i hmyz využívá.

  • Tomas

    Pan Desenský říká, že jsou mnohdy ke canisterapii používáni nevhodní psy kvůli penězům apod. co si o tom myslíte, paní terapeutko?

  • Host chatu

    Nemohu mluvit za pana Desenského. Podle mého názoru se v canisterapii může jednat o použití některých nevhodných plemen psů, a nebo nevhodného jedince, ale jistě ne z finančních důvodu. Péče o canisterapeutického stejně jako jakéhokoliv jiného psa je samozřejmě náročná. A návratnost investovaných prostředků je nulová.

  • Máďa

    Jak se jmenují vaše zvířátka a na jakých odděleních s nimi nečjastěji jste? děkuji

  • Host chatu

    Mám fenku jorkšírského teriéra Denny od Šárecké skály, která působí v Thomayerově nemocnici od roku 2008, pak mám teddy králíčka Ailly. Dříve se mnou chodila morčata Bob a Bobek. V září 2013 jsem si pořídila kotě - kocoura Edu - plemeno Ragdoll. Oddělení, na která docházíme, najdete v odpovědi výše.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov