Na vánoční přejídání se ptejte odborníka na výživu RNDr. Suchánka

Chat je uzavřený16.12.2013 12:00

RNDr. Pavel Suchánek.

Přes zimu, především v období vánočních svátků, konzumujeme více tučného a sladkého jídla. To může způsobit nejen kila navíc či zažívací potíže, ale má to také neblahý vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol má ročně v Česku na svědomí téměř 60 tisíc životů. S vysokou hladinou cholesterolu souvisí řada onemocnění, která pro vás mohou mít fatální následky. Zajímá vás jaké? Chcete si udělat jasno v tom, co to je zlý a hodný cholesterol? Nevíte přesně, jak by měl vypadat váš jídelníček? Ptali jste se odborníka na výživu RNDr. Pavla Suchánka 16. prosince od dvanácti hodin.

RNDr. Pavel Suchánek působí na Institutu klinické a experimentální medicíny Praha jako výzkumný pracovník se zaměřením na vliv výživy a pohybové aktivity na hladinu cholesterolu v krvi a dalších rizikových faktorů onemocnění srdce a cév.

Chat

 • MASTER

  Kolik ročně zemře lidí na přejídání o Vánocích v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den, takové číslo se nikde neuvádí, ale je pravdou, že důsledkem přejídání je zvýšení hodnoty rizikových parametrů pro vznik onemocnění srdce a cév. Tj. např. vysoká hladina LDL "špatného" cholesterolu, nebo naopak hladina HDL"hodného" cholesterolu, dále zvýšené hodnoty charakteristické pro ostatní civilizační onemocnění, jako je obezita, cukrovka příp. nádorová onemocnění. Přejídaní vede ke zvýšenému ukládání tuku v oblasti jater a střev uvnitř dutiny břišní. Tento tzv. vnitrobřišní tuk ovlivňuje svou aktivitou výskyt veškerých civilizačních onemocnění, vyjmenovaných výše. Můžeme tedy říci, že přejídání může být jednou z nejčastějších příčin předčasných úmrtí v ČR.

 • KELHEN TEST G

  Kolik lidé v ČR průměrně přiberou na váze přes Vánoce
  ?

 • Host chatu

  Dobrý den. Podle našich průzkumů a podle průzkumu dalších organizací, jako je např. STOB se průměrný nárůst tělesné hmotnosti pohybuje přibližně v rozmezí 3-6 kg za období od 22.12-3.1.

 • IKŠ

  Kolik lidí v souvislosti s Vánoci vyhledá pohotovost, odborného lékaře - v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den. Tyto informace nemám k dispozici. Obraťte se na UZIS - ústav zdravotních informací a statistiky ČR.

 • Bohumil Stejskal

  Dobrý den, co říkáte na KFC?

 • Host chatu

  Dobrý den. I když se jedná o fast food, specializující se na drůbeží, vnímaného často jako zdravější, tak úprava tohoto masa vede k výraznému navýšení množství energie ve výsledném pokrmu (smažení v "trojobalu"), proto i relativně dietní maso se stává energetickou bombou. Na druhou stranu je poctivé podotknout, že si zákazník může vybrat mimo jiné zeleninový salát a jinou úpravu masa než je smažení a může si sestavit pokrm s nižší energetickou hodnotou. Záleží tedy tedy na každém zákazníkovy, které jídlo upřednostní. To se týká jak restaurací typu fast food, ale také i našeho domácího stravování. Většinou si můžeme vybrat jak pokrm energeticky velmi bohatý, tak i pokrm relativně nutričně vyvážený. Záleží vždy na naší volbě! Důležité je si také uvědomit, jak aktivní životní styl provozujeme, tzn. jak často sportujeme, kolik kroků denně nachodíme, jestli se stravujeme pravidelně atd. Tedy pokud se snažíme dodržovat zdravý životní styl, tak nás občasná návštěva takovýchto zařízení, nemůže výrazněji zdravotně i hmotnostně ohrozit.

 • Dotaz

  Jaký je nejmladší český pacient s vyšším cholesterolem?

 • Host chatu

  Dobré odpoledne. Na tuto otázku nelze objektivně přesně odpovědět. Existují totiž pacienti s vrozenou familiární hypercholesterolémií, takže se dá říci, že tyto děti mají zvýšenou hladinu cholesterolu již od nejútlejšího věku.

 • Golem

  Není důležitější, pane doktore, z hlediska zdraví, řešit v souvislosti s Vánocemi spíše než jídlo alkohol a alkoholismus - zvláště v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den. Alkohol je velkým zdrojem energie a navíc podporuje chuť k jídlu. Proto patří jeho nadměrná konzumace k rizikovým parametrům pro vznik obezity. Vzhledem k tomu, že problémy s hmotností má více než každý druhý dospělí a zároveň máme jednu z nejvyšších konzumaci piva na osobu na celém světě a pivo jak víme, podporuje chuť k jídlu, tak dle mého názoru nelze oddělovat nadměrnou konzumaci tučných pokrmů s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, nedostatečnou pohybovou aktivitu a nadměrnou konzumaci alkoholu, protože všechny tyto vlivy fungují společně. Můžeme tedy říci, že člověk, který pravidelně sportuje, tak pravděpodobně se stravuje zdravěji a vypije méně alkoholu. Stejně tak mezi osobami, které pravidelně navštěvují restaurace a konzumují větší množství alkoholu najdeme asi výrazně méně aktivních sportovců.

 • Tlustik

  Lze nějakou potravinou namísto zažívacích tabletek eliminovat neblahý vliv sladkostí a tučných pokrmů, když nemáme vůli je omezit anebo se jim vyhnout?

 • Host chatu

  Dobrý den. V současnosti máte možnost cukr nahradit sladidlem, ať přírodním, či umělým. Tuky však nahradit nelze, pouze snížit jejich obsah v dané potravině, nebo snížit obsah cholesterolu, pokud se jedná o tuky živočišné, tím že ke stravě přidáte např. rostlinné steroly (Vegapure Cardio). Zásadní je také snížit přísun nasycených mastných kyselin v pokrmu, jak živočišných tak rostlinných. Řešením je tedy výběr polotučných, nikoliv však odtučněných výrobků v dané katergorii.

 • Dan Kostka

  Co si myslíte o lécích - Endiaron a živoč. uhlí?

 • Host chatu

  Dobré odpoledne. Vzhledem že nejsem lékař - gastroenterolog, tak se k této otázce nemohu relevantně vyjádřit.

 • Nemo

  Co si myslíte jako o odborníkovi na výživu o Rajku Dolečkovi?

 • Host chatu

  Dobrý den. Pan profesor Doleček je pro mě jednou z nezpochybnitelných autorit v oboru obezitologie.

 • Moratorium

  Jak dobrý je Endiform?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nejsem lékař - gastroenterolog ani lékárník, proto se nemohu k této vzhledem k mému oboru vyjádřit.

 • kecy

  Poslední studie ukazuji, ze jedinci s infarktem mají v soucasnosti nižší hladiny cholesterolu, nez ti, kteří infarkt nedostali. U senioru při hospitalizaci klesa s kazdym mmolem cholesterolu navíc riziko umrti na zapal plic osmnáctkrát (!). atd. Stále si myslite, ze je cholesterol spatnej?

 • Host chatu

  Dobrý den. Vždy záleží o jakém cholesterolu mluvíte. Hladina celkového cholesterolu v krvi je složena z více důležitých parametrů, např. z tzv. LDL cholesterolu, který je vnímán jako špatný, ale i z hladiny HDL cholesterolu, který naopak působí na naše cévy a srdce ochranně. Je také pravda, že v současné době probíhá debata o vhodné koncentraci jednotlivých složek cholesterolu (LDL) ve vztahu k jiným onemocněním a ve vztahu k věku konkrétního pacienta. To znamená, že u některých seniorů je přílišné agresivní snižování hladiny cholesterolu v krvi spíše kontraproduktivní. Týká se to zejména seniorů v zařízeních typu LDN. Můžeme tedy konstatovat, že doporučená hladina cholesterolu by měla odrážet životní styl pacienta, jeho tělesnou hmotnost, věk a fyzickou zdatnost, tj. například přítomnost či nepřítomnost obezity, nebo naopak podvýživa.

 • A. Vokoun

  1) Jak je významné udržovat si doporučenou hladinu Homocystejnů jako předpoklad pro dobrý zdravotní stav?
  2) Na internetu proběhla informace o doporučení večer si osladit lžící medu čaj, nebo kávu pro snížení nadváhy o 1,6kg do vánoc. Není to zase nějaký lobisticky zaměřený neodborný záměr?

 • Host chatu

  Dobrý den. 1. Vliv homocysteinů na výskyt onemocnění srdce a cév stále nebyl prokázan, proto z mého pohledu nemá smysl zatím o něm hovořit, kromě některých přesně definovaných onemocněních. 2. Podobné, podle mě nesmyslné doporučení jsem slyšel taky, ale myslím si, že se jedná o naprostý blábol (nemající žádný reálný základ). Naopak si myslím, že konzumace jednoduchých cukrů před spaním, mohou např. podporovat chuť k jídlu, ale i nárůst tělesné hmotností díky zablokování hormonů, které podporují udržení vysokého bazálního metabolismu.

 • vobyčejnej člověk

  když jste byl malý, pomáhal jste doma na poli? a jak to ovlivnilo vaše vnímání zeleniny jako jídla.

 • Host chatu

  Dobrý den. Když jsem byl malý, měli jsme chalupu, kde jsem pravidelně ryl záhonky a vnímání zeleniny jako jídla pořád stejné :)

 • KELHEN TEST G

  Co cola pro děti při Vánočních svátcích, asi není vhodné, že?

 • Host chatu

  Dobrý den. Dle mého názoru se zdůrazňování nezdravosti colových nápojů trošku přehání. Obsah cukru je sice vyšší, ale když se podíváme na výrobky, které jsou vnímány jako velmi zdravé - jogurtové nápoje, dětské kakaové nápoje, tak s překvapením zjistíme, že obsah cukru v těchto komoditách je v některých případech výrazně vyšší než v nápojích colových při stejném objemu. I zde platí, že rozhodující je celodenní aktivita, tělesná kondice, tělesná hmotnost, věk, zdravotní stav a zejména množství zkonzumovaného (vypitého) nápoje nebo potraviny. Obecně platí, že i nadměrnou konzumací zdravých potravin a nedostatečnou pohybovou aktivitou, se můžeme poměrně rychle dopracovat k obezitě. Na druhou stranu umírněná konzumace cukrem slazených nápojů, podpořená aktivním životním stylem, nezpůsobuje vznik obezity či jiných civilizačních onemocnění. Platí to pro děti i dospělé bez rozdílu. Když tedy celý den sedím u počítače, nemohu vypít 2 l cukrem slazeného nápoje a k tomu sníst několik hamburgerů a myslet si, že se to neprojeví, pokud to budu provádět každý den na mé tělesné hmotnosti. Když ovšem s dítětem pojedete na cyklo výlet, tak jsou naopak slazené nápoje velmi rychlým a dobrým zdrojem energie pro zvládnutí fyzické aktivity. Nevidím tedy problém v konzumaci cocacoly o vánocích či při jiných příležitostech, pokud je tento příjem vyvážen adekvátní pohybovou aktivitou. Podle nejnovějších výzkumů ze západní Evropy, se cukrem slazené nápoje podílejí jen 2,5 % na celkovém energetickém příjmu dospělých osob!

 • Klientka Pavla

  S odbornou pomocí pana dr. Suchánka a jeho poradny Fitbee se mi úspěšně podařilo zlepšit si fyzičku a shodit všechna přebytečná kila tuku, a že jich nebylo málo. Váhu, dobré zdraví včetně hladiny cholesterolu v normě i dostatek energie na všechny aktivity si díky jeho radám a dobře nastavenému jídelníčku nadále držím. Přeju pěkné svátky a hodně dalších spokojených klientů!

 • Host chatu

  Dobrý den, velmi děkuji za pochvalu. Já i moje kolegyně, nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová jsme toho názoru, že bez aktivní účasti a přístupu klienta k redukci bychom nikdy nedosáhli žádných výsledků. Jde tedy o spolupráci klient - dietolog a pouze pokud obě strany přistupují k danému úkolu zodpovědně, tak se postupně a zdravě dopracují k výsledkům. Pokud klient nespolupracuje, nedodržuje doporučení ke stravování a pohybové aktivitě, tak sebelepší rady a odborník nevedou k úspěchu.

 • Homocystein !

  1.)P-Homocystein je ten jedině správný marker. 2.)LDL (\"zlý\" cholesterol) je humbuk, jeho léčba prášky je pouze pustý byznys koncernů. 3.)Pokud LDL léčit, tak pouze přírodně. 4.)Ukazuje se navíc, že se \"zlem\" LDL to není tak horké. 5.)Stačí zadat homocystein do vyhledávače - a vše je rázem jinak !! Co Vy na to vše ? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. 1. Homocystein nebyl nikdy prokázán jako rizikový parametr pro vznik infarktu, i když jeho propagároři tvrdí opak, neexistuje žádná relevantní klinická studie, která by tento parametr potvrdila. 2. Léčba LDL cholesterolu zahrnuje několik přístupů, zejména snížení a následné udržení tělesné hmotnosti obézních osob, zlepšení složení tuků ve stravě, odstranění transmastných kyselin ze stravy, zvýšení příjmu rozpustné vlákniny a rostlinných sterolů a zvýšení pohybové aktivity. Toto vše jsou tzv. režimová opatření, která pokud nestačí jsou doprovázena i přidáním léků. Ale režimová opatření jsou vždy "lékem první volby" a záleží tedy na pacientech, zda je ochoten k nim přistoupit či nikoliv. Léky se předepisují až v případě, kdy režimová opatření nemají dostatečný účinek. Dle mého názoru a zkušeností bohužel většina pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu není ochotna dodržovat přísná režimová opatření a po lékařích vyžadují přednostně farmakologickou léčbu. 3. Ano možnost je, např. zařazením výrobků obsahujících rostlinné steroly (Vegapur Cardio), nebo rozpustnou vlákninu. V současnosti se debatuje i o vlivu probiotik. Zásadní je ovšem snížení a udržení vhodné tělesné hmotnosti. 4. Zodpovězeno viz. výše. 5. Četnost výskytu některého hesla na internetu ještě neukazuje na jeho prokázanou účinnost nebo důležitost. Všichni známe spoustu reklam na zaručené doplňky stravy pro hubnutí atd. a přesto dnes v podstatě neexistuje účinný lék na léčbu obezity.

 • Erika

  Dobrý den, pane Suchánku,
  chtěla bych se Vás zeptat, mám hraniční hodnoty cholesterolu lékařka mi už několikrát říkala, že pokud s tím, něco neudělám, tak mi bude muset předepsat léky a ty už budu muset brát pořád. I když jsem upravila jídelníček nestačí to. Můžete mi poradit co s tím, pokud to nejenom trochu půjde chtěla bych se lékům vyhnout? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Doporučená hladina celkového cholesterolu do 5 mmol/l, LDL cholesterolu do 2,8 mmol/l. Režimová opatření zmínil v předešlých odpovědích. Kromě jídelníčku můžete navíc zkusit zařadit rostlinné steroly, vlákninu, probiotika a zejména pravidelnou pohybovou aktivitu ke zvýšení hladiny HDL cholesterolu.

 • Zbyněk Novák

  Zdravím,
  všude se řeší, že jsou na cholesterol dobré rostlinné steroly. Co si o tom myslíte? Popřípadě proč?

 • Host chatu

  Dobrý den. Konzumace rostlinných sterolů přispívá ke zlepšení hladiny cholesterolu. Možností je více, jak ve formě doplňků výživy (Vegapure Cardio), tak i ve formě margarínů obohacených o rostlinné steroly. Účinnost rostlinných sterolů je jednoznačně prokázána v četných klinických studiích. Děkuji všem za dotazy a za poradnu FitBee, www.fitbee.cz Vám přejeme krásně prožití Vánočních svátků.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.