O Alzheimerově chorobě a péči o pacienty s Jaroslavou Jůzovou

Chat je uzavřený05.03.2014 12:00

Jaroslava Jůzová.

Alzheimerova choroba představuje jednu z nejobávanějších nemocí současnosti, při níž dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku. Zároveň jde o nejčastější příčinu demence. Ta vede k postupné ztrátě samostatnosti a vzniku závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Nemocný má často potíže s pamětí, rozhodováním, působí zmateně a mnohdy nedokáže porozumět tomu, co ostatní říkají. V pozdějších fázích nemoci dochází také k poruchám hybnosti, což může značně zkomplikovat péči. Přesné příčiny nemoci zatím nejsou známy, neexistuje tedy proti ní lék či zaručená metoda prevence. Lékaři doporučují dodržování zásad zdravého životního stylu. Na otázky týkající se Alzheimerovy choroby odpovídala Jaroslava Jůzová 5. března od dvanácti hodin.

Jaroslava Jůzová, spoluzakladatelka a ředitelka sítě zařízení skupiny Alzheimercentrum, je původem zdravotní sestra, která se postupně v rámci své práce specializovala na oblast geriatrie a poté na problematiku pacientů s demencí. Této oblasti se intenzivně věnuje již více než patnáct let. Prosazuje poskytování péče pacientům s demencí ošetřovatelským procesem a zasadila se o zařazení moderních ošetřovatelských metod do repertoáru péče o nemocné s Alzheimerovou chorobou, zejména bazální stimulace, validace, reminiscenční terapie. Prosazuje, aby byla dodržována práva pacientů na kvalitní ošetřovatelskou péči. Aktivně se účastní odborných seminářů, kongresů a působí jako odborný školitel v oblasti Alzheimerovy choroby a ostatních typů demencí.

Chat

  • jaroslav novak

    Dobrý den, prosím vás, jak rozpoznáte při prvotní prohlídce rozdíl mezi pacientem s Alzheimerovou chorobou a pacientem, který má hydrocephalus?

  • Host chatu

    Pravděpodobně máte na mysli normotenzní hydrocelafuls (NPH), v jehož případě jde o léčitelnou demenci. Při prvotní prohlídce nejde rozlišit, o jaký typ demence se jedná, nejedná se o příliš časté onemocnění a ne vždy se na něj myslí. K diagnostice jsou nutná další vyšetření pacienta. Objevuje se typicky ve věku nad 60 let, obtíže doprovází poruchy chůze, poruchy krátkodobé paměti, inkontinence . K diagnostice je nutné CT mozku a likvorodynamické testy.

  • Dotaz

    Víte o nějakém pacientovi, kterému Alzheimer trval extrémně dlouho a naopak o pacientovi, kterému trval extrémně krátce?

  • Host chatu

    S Alzheimerovou chorobou je to stejné, jako s ostatními nemocemi. U někoho je progrese onemocnění velmi rychlá a u někoho nemoc postupuje velmi pomalu. Obecně postupuje nemoc rychleji u mladších pacientů. Příkladem je pacient, podnikatel, který ještě v prosinci vedl vlastní firmu, v lednu nastupoval do naší péče, zdravotní stav se zhoršoval den ode dne a v červnu došlo k úmrtí. V loňském roce zemřel pacient, kterého jsme přijali do péče s pokročilou demencí v roce 1997, avšak jedná se o naprostou výjimku

  • SONAX

    Užíváním benzodiazepinů může příjít alzheimer, demence?

  • Host chatu

    Vznik alzheimerovy choroby nevzniká užíváním léků. Benzodiazepiny však mohou u některých pacientů simulovat, jako nežádoucí příznaky užívání léků, podobné obtíže, jaké provází Alzheimerova choroba. Jedná se kognitivní poruchy (pocity zmatenosti, zhoršené konstruktivní myšlení, ztráta zájmů o koníčky, společnost, sociální fobie, úzkost, deprese, vnímání sebe sama apd.) nebo poruchy chování.

  • DM

    Kolik je v ČR stacionářů, odborníků, pečovat. domů specializovaných na alzheimera?

  • Host chatu

    Neumím vám na vaši otázku odpovědět v číslech, protože taková statistika se nevede a čísla jsou zavádějící. Naše centra se specializují výlučně na pacienty s demencí, ale existuje mnoho zařízení, kteří se deklarují jako specializované jednotky a nakonec je tou specialitou uzavřené patro, kde jsou pacienti na odděleném patře uzavřeni, aby se nepohybovali mezi ostatními seniory. Mnoho zařízení, která se prezentují jako specializovaná, přijímají do péče pacienty s psychickými poruchami, nikoliv jen pacienty s demencí a např. v rámci 250 míst je 50 pacientů s demencí a ostatní tvoří např. deprese, schizofrenie apd. Odborníků na demenci v ČR není příliš mnoho, protože demence se na zdravotních školách do nedávné doby nevyučovala. Za naše přední odborníky v oblasti této choroby považuji paní prim. Doc. MUDr. Iva Holmerovou, PhD, paní prof. MUDr. Eva Topinkovou, CSc.

  • Dan Kostka

    Lze aspoň alzheimer zpomalit?

  • Host chatu

    Ano, lze, pokud je včas diagnostikován a jsou nasazeny včas léky, lze průběh nemoci zpomalit

  • KELHEN TEST G

    Najde se podle Vás někdy lék na alzheimerovu chorobu?

  • Host chatu

    Nejsem tou správnou osobou, která by mohla vaši otázku zodpovědět. Ve světě probíhají různé studie, výzkum jde stále dopředu a doufám, že se lék najde. I pokud by ale došlo k jeho objevu dnes, jeho cesta k pacientovi by představovala ještě dobu mnoha let.

  • DAYOFD

    Jaký je rozídl mezi alzheimerem a frontotemporální demencí?

  • Host chatu

    Alzheimerova choroba a frontotemporální demence (Pickova choroba) mají podobné příznaky, Pickova choroba postupuje pomaleji. Rozdíl je v tom, že je postižena jiná část mozku, u Pickovy choroby jsou postiženy zejména frontální a temporální laloky, zatímco demence Alzheimerova typu vyvolává degenerativní proces, provázený zánikem buněk v bazálních partiích předního mozku, v mozkové kůře a dalších oblastech. Péče o pacienty je v obou případech téměř totožná.

  • Už skoro ne

    Mají alzheimer více muži nebo ženy a jakého znáte nejmladšího pacienta s touto nemocí?

  • Host chatu

    Častěji onemocní touto nemocí ženy. Náš nejmladší pacient byla žena, ve věku 37 let.

  • Rodina

    Manžel 79 let. Prodělal loni ucpání srdeční tepny. Ma slabé srdce ale na operaci ho nechtějí přijmout. Před tím ho uz asi 10 měsíců a ted denně boli hlava, ma závratě( CT ukázalo tvrdnuti mozku a nikdo neřekne jak to zpomalit, co způsobuje) , ledové ruce i nohy. Často si stěžuje na bolesti v ramenu nebo nadlokti! Také jsme si všimli ze hodně zapomíná a sám uz přiznává ze nechape o čem se mluví ve zprávách, ze tu informaci bud nepochopí nebo pochopí špatně. predloni byl u obvodní s ledovýmá rukama- chytla ho za ruce a prý to není hrozne a vyšetření nepotrebuje. Za celých 20 let ho nikam neposlala. Jedna se o Alzhem?dekuji

  • Host chatu

    K diagnostice této choroby je potřeba komplexní vyšetření pacienta a nelze je stanovit na základě vámi popisovaných příznaků. Neumím odhadnout, co myslíte pojmem tvrdnutí mozku, nicméně ledové ruce a nohy, bolesti rukou, nejsou příznaky demence. Pokud však máte podezření na Alzheimerovou chorobou, požádejte vaši lékařku o odborné vyšetření.

  • Dotaz

    Je alzheimer dědičný? A nejlepší prevence? Jak ho včas rozpoznat?

  • Host chatu

    Alzheimerova choroba není dědičná v pravém slova smyslu, avšak je-li v rodině tato choroba, je větší pravděpodobnost, že někdo v téže nebo další generaci může touto chorobou onemocnět. Včasná diagnostika je velmi důležitá pro další kvalitu života pacienta a včasné rozpoznání spočívá v nepodceňování prvních příznaků onemocnění, kterými je zapomínání, horší výbavnost slov, horší ovládání nových věcí, drobná změna chování, apd

  • Milan

    Dobrý den,
    co může přispívat k rozvoji této nemoci? Mám na mysli stravu, alkohol, pohyb, stres, osamělost nebo přílišná aktivita a pod. Může se této chorobě člověk nějak vyhnout? Případně, co byste doporučila, jako prevenci?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Přesné příčiny onemocnění jsou nejasné a nevíme ani to, jak se této chorobě vyhnout. Je to stejné, jako s ostatními nemocemi, stejně jako není pravidlo, jak se vyhnout nádorovému bujení není pravidlo, jak se vyhnout demenci. Stres může být pravděpodobnou příčinou vzniku onemocnění, zánětlivé změny v mozku, snad i mozková pasivita, genetická dispozice, věk. Na jedné straně může být člověk, který žije nezřízeným životem a neonemocní a na straně druhé člověk, který žije zdravě a onemocní…. Ráda bych vám doporučila, aby jste žila takovým životem, který je pro vás vyhovující a nestresujte obavami, že onemocníte.V tomto případě neexistuje "rada nad zlato".

  • Zdeňka Nykodýmová

    Moje maminka Alzheimerovu nemoc měla. Její maminka taky. I když se tomu tenkrát říkalo skleróza. Příznaky ale byly stejné. Jak velká je pravděpodobnost, že onemocním taky? A může včasná diagnóza a léčba nemoc zpomalit? Maminka se té nemoci bála a dlouho se příznaky snažila zatajit. Bydlela sama a my si problémů všimly pozdě. Kdy bych se měla o nemoci poradit s neurologem? Můžu jít k lékaři i bez příznaků, aby mne sledoval,

  • Host chatu

    Nesprávné označení demence přetrvává dodnes, někteří lékaři demenci dokonce nepovažují za nemoc a bagatelizují se příznaky tak, jako kdyby patřily ke stáří. Není to pravda, demence je velmi vážná nemoc, jedná se o poškození mozku a tak by se mělo k nemocným přistupovat. Pokud byla ve vaší rodině nemoc diagnostikována, predispozice ke vzniku onemocnění je vyšší. Včasná diagnóza může onemocnění zpomalit a zvýšit kvalitu života nemocného. Pokud nemáte vůbec žádné příznaky onemocnění a jste zdravá, není co sledovat, ale ve vyšším věku se můžete podrobit preventivním vyšetřením v určitých intervalech např. dvou let., kdy lze odhalit změny. Důležité je nepodceňovat příznaky onemocnění.

  • Hana Prokopová

    Bydlím v Brně a ráda bych navštívila poradnu Alzheimerovi choroby.Vím,že něco takového je ve FN-Bohunice a tak moc prosím o kontak.Moc děkuje Hana Prokopová. prokopovihp@seznam.cz

  • Host chatu

    Omlouvám se, ale neznám tuto poradnu, nicméně pokud zavoláte do FN-Bohunice, jistě vám poradí.

  • MAREK

    Hezký den paní Jůzová! Mám takový dotaz, bude mi 60 let a mám za sebou 2 operace srdce, komplikace s mozkovými příhodami a přes měsíc umělého spánku po poslední operaci. Po těchto štrapácích si hůře vzpomínám na starší zážitky, na vyjádření a přesnější slova, ztrácím i vzpomínky jen na několik dní staré povídání nebo zážitky. Déle mi trvá reakce na otázky a více zapomínám informace, kdysi pro mě běžné (učil jsem). Je možné že to souvisí s Alzheimerovou chorobou. Lépe si vyjadřuji psaním než mluvením, měl bych navštívit nějaké vyšetření? Děkuji za radu a vám za péči o takto postižené.

  • Host chatu

    Vážený pane, diagnostika alzheimerovy choroby lze stanovit na základě komplexního vyšetření a proto vám nemohu potvrdit, nebo vyvrátit, zda vaše příznaky s touto chorobou souvisí. Ale z toho, co popisujete, bych se domnívala, že vaše potíže souvisí s anestezií během operací a jsou jejím následkem, protože některé mozkové buňky mohou během anestezie odumřít a riziko se zvyšuje s věkem. Typickým příznakem demence není, že se vyjadřujte lépe psaným slovem a i excelentní položení dotazu s vytříbeným slovním projevem nenapovídá, že se u vás o tuto nemoc jedná. Nicméně vyšetření mohu jen doporučit.

  • Dan Kostka

    Kde je v ČR nejlepší péče o alzhemierem stižené pacienty?

  • Host chatu

    V tuto chvíli budu zcela neskromná, neboť jsem přesvědčena, že výborné péče se dostane pacientům v našich alzheimercentrech. Máme za s sebou historii od roku 1996 a takovou historii nemá zdaleka žádné jiné zařízení v ČR. Za tu dobu jsme nasbírali mnoho praktických i teoretických znalostí, praktických zkušeností, péči vedeme komplexními ošetřovatelskými procesy, což nás odlišuje od jiných poskytovatelů. Zkušenosti jsme sbírali i v zahraničí a školíme sami personál, máme vlastní akreditované vzdělávací pracoviště. Nicméně pokud hledáte zařízení, mohu vám doporučit, aby jste je nejprve navštívil a sledoval poskytovanou péči, počet personálu, jejich přístup ke klientům, sledoval, zda klienti netráví čas zavření na pokojích, zda se mohou volně po budově případně zahradě pohybovat, zda v zařízení po příchodu nezapáchá a zda na vás zařízení působí příjemným dojmem.

  • František Kuryl

    Mám tatínka u kterého psychiatr diagnostikoval Alzheimerovu nemoc. Poraďte mi, kde v Hradci Králové lze najít odbornou pomoc a jak lze o tyto lidi pečovat. Nemám žádné informace od lékaře, který tvrdí, že se jedná o počáteční stádium. Dezorientace a výpadky paměti jsou stále častější.
    Děkuji Vám za kontakt.

  • Host chatu

    Pokud je skutečně diagnostikováno počáteční stádium demence, pak by pravděpodobně bylo nasazení kognitiv vhodné, avšak jedná se jen o můj odhad, neznám podrobnosti ani souvislosti. Trvejte na tom, aby vám lékař podal podrobnější informace o onemocnění tatínka, případně vás odeslal k dalšímu odbornému ošetření. Neumím vám poradit, kam v Hradci Králové k odbornému vyšetření, pokuste se informace získat na zdravotní pojišťovně, u které jste pojištěn. co se týká zvládání péče samotné, můžeme vám pomoci a poradit na některém našem zařízení, nejblíže máte Alzheimercentrum Filipov u Čáslavi, nebo nás můžete navštívit v Alzheimercentru v Průhonicích.

  • Monika Čulíková

    Dobrý den. Je tato nemoc dědičná? Existuje nějaký způsob prevence proti této nemoci? Děkuji Vám a přeji pěkný den.

  • Host chatu

    Obdobná otázka byla již dnes zodpovězena, proto jen zopakuji, že je-li v rodině toto onemocnění, je větší predispozice ke vzniku onemocnění. Doporučení způsobu prevence je obtížné, nevíme-li, co přesně nemoc způsobuje. Jistě to bude uspěchaný životní styl, nezdravý způsob života, stresy, přecházená onemocnění, obezita apd. Lze tedy doporučit zdravý životní styl.

  • Libor Doležel

    Dobrý den, paní doktorko,
    mám dotaz. Moji prarodiče oba užívají na spaní benzodiazepin, konkrétně Klonazepam (Rivotril). U praotce (78) se jedná bohužel o denní dávku většinou 2 mg na noc. Vím že tento dotaz se netýká přímo Alzheimerovy choroby, nicméně se chci zeptat, zda-li pravidelné užívání Rivotrilu ve výše uvedené dávce může mít za následek u dědy duševní sešlost jakoby až mírnou senilitu (není již tak bystrý, jeho obrovský přehled a znalosti se vytrácejí) a co byste v tomto případě doporučovala. Je mi jasné, že jeho duševní stav je výsledkem i věku, nicméně jestli na tomto stavu se výraznou měrou může podílet právě pravidelné užívání Rivotrilu v uvedené dávce. Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Obecně jsou benzodiazepiny bezpečné, avšak mohou u některých pacientů při dlouhodobém užívání simulovat podobné příznaky, jako u demence. Starší osoby jsou nežádoucími účinky více ohroženy, zejména by se mohlo jednat o poruchy kognitivních funkcí nebo poruchy chování. Na vaši otázku, zda se výraznou měrou může Kolonazepam podílet na duševní sešlosti, je odpověď ano, avšak jedná se pouze o hypotézu. Je otázka, proč a zda rodiče skutečně potřebují léky na spaní, zda je nespavost patologická, jaký je jejich denní rytmus a zda by nešly léky nahradit změnou denního režimu, jinou aktivitou. Dále je nutné si položit otázku, kolik skutečně potřebují spánku (u starších lidí může být fyziologickým stavem jen několika hodin spánku, apd.) a zda neužívají léky jen proto, že dříve spali delší dobu a nyní mají pocit, že kratší spánek je něco nežádoucího. Do objektivního zhodnocení situace vstupuje mnoho faktorů, které neznám.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov